Statinio naudojimo priežiūros vykdytojas privalės tikrinti, ar jis tikrai naudojamas pagal paskirtį
Patikslinus statinio naudojimo priežiūros sąvoką, šią priežiūrą vykdantis viešojo administravimo subjektas įpareigojamas rūpintis ne tik tuo, ar statinio techninė priežiūra atitinka Statybos įstatymo, kitų teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimus, bet ir ar statinys naudojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatomis. Tai yra, tikrins, ar statiniai naudojami pagal jų paskirtį.
Į reglamentą įtraukiamos ir priedangų įrengimo taisyklės
Norima užtikrinti, kad statinių, kuriuose privalo būti įrengta slėptuvė, kolektyvinės apsaugos statinys, priedanga, naudojimo metu nebūtų pažeisti šioms patalpoms keliami reikalavimai, jos nebūtų netinkamai pertvarkytos. Todėl į teisės aktų, reglamentuojančių statinių naudojimą sąrašą įtrauktas statybos techninis reglamentas „Slėptuvės, kolektyvinės apsaugos statinio ir priedangos projektavimo ir įrengimo reikalavimai“. Statinio naudojimo priežiūros vykdytojas turės vertinti, ar statinį naudojant faktiškai laikomasi šiame statybos techniniame reglamente ir statinio projekte numatytų slėptuvei, kolektyvinės apsaugos statiniui, priedangai keliamų reikalavimų kai jie yra privalomi.
Patikslinta, kad naudojamuose statiniuose, kurie turi būti pritaikomi specialiesiems neįgaliųjų poreikiams (daugiabučiuose, viešbučiuose, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto, pramonės, kultūros, gydymo, poilsio, sporto, religinės paskirties ir kt.) turi būti išsaugoti bet kokie objektai ir aplinkos elementai, skirti užtikrinti jų prieinamumą riboto judumo asmenims.
Rampa neįgaliesiems. Regioninės Telšių ligoninės nuotr.Tai yra, juose draudžiamai naikinti asmenų su negalia automobilių stovėjimo vietas, riboto judumo asmenims skirtus keltuvus (platformas), įėjimo ir (ar) įvažiavimo rampas, siaurinti priėjimus ir koridorius, užstatyti juos stambiais įrenginiais, inventoriumi, medžiagomis ar kitokiais daiktais, keisti kelių, priėjimų nuolydžius ar kitaip pažeisti statinių prieinamumo reikalavimus.
Nustatyta, kad periodinių patikrinimų metu statinio naudojimo priežiūros vykdytojas vertins, ar yra reali galimybė naudoti keltuvus (platformas), asmenims su negalia skirtas automobilių stovėjimo vietas, įėjimo ir įvažiavimo rampas, ar nėra susiaurinti ar užstatyti praėjimai (koridoriai), padidinti įėjimo ir įvažiavimo nuolydžiai. Nustačius atitinkamus statinio prieinamumo reikalavimų ar bent vieno iš jų pažeidimus, jie turės būti įrašyti statinio techninės priežiūros patikrinimo akte.
Griežčiau reguliuojamas ūkinės veiklos vykdymas pastate
Įgyvendinant Statybos įstatymo pakeitimus keičiamas statybos techninis reglamentas papildytas nuostata, kad jeigu statinyje numatoma vykdyti ūkinė veikla neatitinka jo naudojimo paskirties, draudžiama išduoti leidimą, nurodytą Paslaugų įstatyme, atitinkamai ūkinei veiklai vykdyti, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus. Jei statinys (jo dalis) pastatytas ar statomas savavališkai, naudotis juo ar jo dalimi draudžiama, taip pat draudžiama vykdyti bet kokią ūkinę ar kitokią veiklą.Įteisinta, kad statinio naudojimo priežiūros vykdytojas, periodiškai tikrindamas naudotojo atliekamą statinių techninę priežiūrą, privalo pareikalauti pateikti ir su statinio paskirtimi susijusius ūkinės veiklos dokumentus, įrodančius, kad statinyje vykdoma veikla atitinka statinio paskirtį ir apžiūrėdamas statinį nustatyti, ar jame vykdoma veikla realiai atitinka statinio paskirtį.
Statybos techninis reglamentas „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų (inžinerinių statinių) formavimo tvarka“, įgyvendinant Statybos įstatymo pataisas, papildytas nauja nuostata, kad statinio naudojimo priežiūros vykdytojas turi įsitikinti, ar naudojant statinius laikomasi architektūros kokybės vertinimo metodikos taikymo gairių, nustačius, kad tai nepadaryta, pareikalauti, kad minėtų gairių būtų laikomasi.