2021 gegužės 14 d. penktadienis, 13:47
Reklama  |  facebook

„Statprojektas“ teiks projektinius pasiūlymus, kaip atnaujinti Vazos namą Merkinėje

2021-03-22 16:18
Gavusi lėšų iš struktūrinių fondų, Varėnos rajono savivaldybės administracija ketina įgyvendinti avarinės būklės pastato – Merkinėje (Varėnos rajone) stovinčio vadinamojo Vazos namo – tvarkybos, kapitalinio remonto ir pritaikymo Merkinės krašto muziejaus kultūrinėms veikloms projektą.
nuotrauka
„Vazos namas“ Merkinėje. KPD nuotr.


Minimos įmonės
KPD (Kultūros paveldo departamentas),
Varėnos r. savivaldybė,
Statprojektas, UAB

Tarpinstitucinio pasitarimo metu diskutuota dėl tyrimų metu surastų ankstesnių laikotarpių architektūros elementų eksponavimo būdo, pastato pritaikymo Merkinės krašto muziejaus ekspozicinėms ir edukacinėms erdvėms poreikių bei galimybių. Ypač daug klausimų kilo dėl rytinio fasado (nuo aikštės pusės) projektinių pasiūlymų ir ankstesnių architektūrinių elementų (bromos) vietos pažymėjimo moderniomis priemonėmis. Rengiant projektą, bus atsižvelgta į visų šalių nuomones ir išsakytus argumentus.

Projektiniai pasiūlymai viešinami Varėnos r. savivaldybės administracijos interneto svetainėje. Prieš rengiant tvarkybos darbų projektą, kaip praneša KPD, atlikti ardomieji architektūros tyrimai (architektė, NKPA spec. ekspertė Loreta Janušaitienė), statinio konstrukcijų ekspertizės (doc. dr. Juozas Merkevičius), istoriniai tyrimai (istorikė, kultūros paveldo apsaugos specialistė Indrė Baliulytė), žvalgomieji fasadų polichromijos tyrimai (kultūros paveldo apsaugos specialistė Indra Adamonytė).

Projektinių pasiūlymų, projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros sutartis pasirašyta su UAB „Statprojektas“.

Namas „Vazos namu“ ar „valdovų rūmais“ vadinamas dėl to, dalijasi KPD, kad jame prieš pat mirtį buvo apsistojęs Lietuvos - Lenkijos karalius Vladislovas Vaza, miręs Merkinėje 1648 m. gegužės 29 d. Karaliaus širdis palaidota Vilniaus katedros požemiuose, o kūnas – Krokuvos Vavelyje. Name Šiaurės karo metu (1707-1708 m.) buvo apsistoję ir Rusijos caras Petras I, Švedijos karalius Karolis XII. Jame buvo įsikūrę ir karvedžių štabai.

Taip Napoleonas Orda 1874 m. pavaizdavo vadinamąjį Vazos namą. Už jo matosi Merkinės rotušė su bokštu. KPD iliustr.

Kaip tiksliai atrodė pastatas XVII–XVIII a., nėra žinoma. Seniausias pastato atvaizdas yra pateikiamas 1852 m. pieštoje Napoleono Ordos litografijoje. Anot Algimanto Miškinio, litografijoje pavaizduota arka galėjo būti vienintelis senųjų valdovų rūmų architektūros fragmentas. XX a. pr. darytoje fotografijoje taip pat matosi arka.

1856 m. po Lietuvą keliavęs Teodoras Triplanas apie šį pastatą rašė taip: „<...> čia, pasak padavimo, buvusi smuklė, kurioje Vladislovas mirė... Tai beveik sugriuvęs nedidelis namelis, tikriausiai niekada nuo kitų nesiskyręs; jame gyvena žydas, pardavinėjantis degutą, silkes, virves, galąstuvus, druską ir manufaktūros prekes. Netikiu, kad tokioje vietoje mirė Lenkijos karalius, kai šalia buvo jėzuitų vienuolynas“.

Merkinės miesto dokumentai byloja, kad tai buvo miestelio burmistro Tomo Karlovičiaus ir jo žmonos Onos Pikieliovos nuosavybė. Po T. Karlovičiaus mirties namas atiteko italų kilmės Merkinės seniūnui Mikalojui Scipioni Campo, šis vėliau jį pardavė Prūsijos bajorui vokiečiui Tobiasui Poppeliui. Šis pardavimo aktas įrašytas į miesto magistrato knygą 1643 metais. Iš to galima daryti išvadą, kad būtent nuosavybės teisę į šį pastatą turint šiam vokiečiui Vladislovas Vaza lemtingą 1648 metų gegužę ir sulaukė mirties.

Istorijos šaltiniai, kaip rašoma KPD pranešime, rodo, kad, keliaudamas į Vilnių, Merkinėje Vladislovas Vaza yra praleidęs ištisas savaites. Tikėtina, kad tokiai valdovo laikysenai turėjo įtakos Merkinėje tada gyvenusi jo favoritė Lvovo pirklio dukra gražuolė Jadvyga Lužkovska, kuri 1635 m. jam pagimdė sūnų Vladislovą Konstantiną Vazą. Karalius savo nesantuokinį sūnų pripažino, suteikė jam grafo Vasenau titulą.

Apie 1910–1912 m. Merkinės valsčiaus valdyba už 5000 rublių pastatą su prie aikštės įrengta krautuve iš žydo nupirko. Namas buvo rekonstruotas ir įgijo XX a. pr. būdingą standartinį vaizdą. Tarpukariu pastate veikė vietinės valdžios raštinė, po II pasaulinio karo įkurta pradinių klasių mokykla, pastatas naudotas kaip bendrabutis.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-05-13 14:08
Išanalizavusi 226 dideles Europos Sąjungos gamybos įmones, tyrėjų komanda iš Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos nustatė, kad įmonių tvarumo ataskaitose iš žiedinės ekonomikos principų daugiausiai minimas išteklių naudojimo efektyvumas ir atliekų mažinimas. Tačiau kiti produkto gyvavimo ciklo principai, ...
nuotrauka
2021-05-12 14:00
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nutarė komitetuose apsvarstyti sprendimą statomo daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro veiklą vykdyti organizuojant operatoriaus atranką koncesijos būdu. Koncesijos (viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė) sutartis planuojama ne ilgesniam kaip 14 metų peri...
nuotrauka
2021-05-12 09:20
Vilniuje, Arsenalo gatvėje esantis Pilininko namas bus prikeltas viešam naudojimui. UAB „Aplan“ projektuotojai pateikė sprendinius, kurie padės išlaikyti pastato autentiškumą ir tuo pačiu pritaikyti jį muziejinei veiklai. Planuojama, kad pastate bus įkurta Lietuvos istorijos ekspozicija.
nuotrauka
2021-05-11 07:51
Kelis sykius nesėkmingai bandytas parduoti didelis – beveik 20 000 kv. m bendro ploto – „Nemuno“ sanatorijos kompleksas pagaliau turi šeimininkus. Žymiausią Druskininkų pastatą–vaiduoklį už 3,63 mln. Eur miesto savivaldybės skelbtame aukcione įsigijo „Citus“ įmonių grupė.
nuotrauka
2021-05-10 16:07
Tinkuojamos sienos – vienas populiariausių sienų šiltinimo sprendimų tiek gyvenamųjų bei viešosios paskirties pastatų statyboje, tiek ir renovuojant, modernizuojant pastatus.
nuotrauka
2021-05-10 08:01
Pirmasis Baltijos šalyse ir vienintelis Lietuvoje. Tai yra darbuotojų gerovės pastato sertifikatas „Fitwel“ su 3 žvaigždutėmis, kurios atitinka aukščiausią įvertinimą. Šie titulai priskirti Kaune įsikūrusiam biurų centrui BLC 2, kurį valdo SBA Grupės NT plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „Urba...
nuotrauka
2021-05-07 14:36
Virsmas iš buvusios karinės teritorijos į pramonės inovacijų zoną – tokia parko vizija gvildenama Aleksoto inovacijų pramonės parko (AIPP) urbanistinėje galimybių studijoje. Aleksoto rajono širdyje siekiama sukurti kompaktišką, žalią ir bendravimą skatinantį inovacijų slėnį, kuris atitiktų šiuolaiki...
nuotrauka
2021-05-07 10:47
Nuo konstrukcijų tvirtinimo ir statybinių plokščių montavimo iki grindlenčių ar veidrodžių tvirtinimo – klijavimas dažnai yra vienintelis būdas sujungti medžiagas. Šiuolaikiniai klijų gamintojai siekia ne tik užtikrinti kuo geresnį sukibimą, bet ir nuolat ieško sprendimų, gerinančių produktų atsparu...
nuotrauka
2021-05-06 10:43
Praėjusio amžiaus antroje pusėje aukšti, daugiau nei keliolikos aukštų gyvenamieji pastatai buvo užsitarnavę ne pačią geriausią reputaciją, tačiau išplėtojus naujas technologijas dangoraižio tipo daugiabučiai pastaruoju metu tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje išgyvena renesansą.
nuotrauka
2021-05-06 10:33
„Mitnijos“, vienos didžiausių Lietuvos statybos kompanijų, vadovas Julius Gendvilis baigia karjerą bendrovėje ir generalinio direktoriaus pareigas perduoda įmonės statybų direktoriui Valentinui Cilciui. Julius Gendvilis bendrovei vadovavo vienuolika metų.
nuotrauka
2021-05-05 15:38
Per keliasdešimt metų plynoje vietoje išaugusios Vilniaus dalies – Balsių – gyventojai tikisi greitu laiku čia turėti ir daugiafunkcį bendruomenės centrą, kuris leistų sumažinti poreikį keliauti į kitą miesto dalį dėl kasdienių ar specifiškesnių rūpesčių.
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-05-04 14:36
Ne paslaptis, kad statybos metu – net ir projektavimo stadijoje kelis kartus kuriant bei tvarkant tuos pačius duomenis – sunaudojama daug išteklių. Šiandien vis dar yra naudojamos skirtingos projektavimo programos, kurios tarpusavyje nesisieja – pastačius statinį gautų duomenų ir informacijos neįman...
nuotrauka
2021-05-04 09:25
Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras aukciono būdu parduoda Tyzenhauzų g. 17, Vilniuje esantį veikloje nenaudojamų 8 administracinių-gamybinių ir sandėliavimo pastatų kompleksą, įsikūrusį 0,75 ha ploto valstybiniame žemės sklype.
nuotrauka
2021-05-04 09:06
Bendrovės „Omberg“ vykdomoji direktorė Dalia Andrulionienė nuo gegužės 3 d. paskirta įmonių grupę valdančios UAB „Omberg group“ vadove ir UAB „Omberg“ direktore.
nuotrauka
2021-05-04 07:32
Netoli Sedos esanti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia ir jos pastatų kompleksas paskelbtas kultūros paminklu. Šių metų balandžio pabaigoje Kultūros paveldo departamento (KPD) sudaryta komisija priėmė varpinės tvarkybos darbus, atliktus 2018 m. pagal Sedos Švč. M. Marijos bažnyčios varpinė...
nuotrauka
2021-05-03 09:13
Švedijos investicijų bendrovė „Eastnine“ iš tarptautines nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Vastint“ („Interogo Holding“), įsigijo du objektus – verslo centrą „UNIQ“ Vilniuje ir „Zala 1“ biurų pastatą Rygoje. Sandorį, kurio suma siekia 35,5 mln. Eur, tikimasi uždaryti š. m. II ketvirtį.
nuotrauka
2021-05-03 07:25
Individualių namų statytojai žino – palengvinti ir paspartinti perdengimo darbus galima tik pasirinkus šiuolaikines perdangas. „Teriva“ sistema leidžia neįtikėtinai lengvai ir greitai sumontuoti perdangas esant bet kokiam, net ir įmantriam pastato išplanavimui ar nepatogioms montavimo sąlygoms – tie...
nuotrauka
2021-04-29 14:21
Šią savaitę Lietuvos oro uostai pasirašė rangos sutartį su Latvijos statybų kompanija „A.C.B.“, kuri planuoja jau šių metų rudenį rekonstruoti Palangos oro uosto kilimo ir tūpimo, taip pat riedėjimo taką bei kai kurias perono dalis.
nuotrauka
2021-04-27 09:21
Prekybos centro „Europa“ savininkas „Baltic Horizon Fund“ į „Europos“ rekonstrukciją investuoja 5 mln. eurų. Tai iki šiol didžiausia šiam prekybos centrui skirta investicija, leisianti įgyvendinti reikšmingiausią pokytį „Europos“ istorijoje.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Stotelėse saugesnė judėjimo galimybė riboto judumo asmenims

Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotel...