„Statybos procesų valdymas“ vadovavo projektui, orientuotam į BREEAM „Outstanding“ standartus
SEB banko nuostata – siekti, kad pastatui būtų suteiktas BREEAM „Outstanding“ arba aukščiausias šios pastato tvarumo įvertinimo sertifikatas – projekto valdytojams UAB „Statybos procesų valdymas“ tapo vienu iš iššūkių. Todėl šiam projektui, kaip sakė UAB „Statybos procesų valdymas“ direktorius Erikas Lenkevičius, buvo skirtas didelis dėmesys. Pastato vertinimas sertifikatui gauti paprastai trunka ne vieną mėnesį, tad rezultatų laukiama tik metų pabaigoje.
Siekiant aukščiausio BREEAM įvertinimo, visiems proceso dalyviams iššūkiu tapo ir akustikos sprendimai. Kadangi pastatas turi 2 atrijus, kurie tiesiogiai susisiekia su darbo zonomis arba darbo zonos įrengtos aplink juos, sudėtingų sprendimų pareikalavo triukšmo bei aidėjimo suvaldymas.
Sprendimų paieškos bei susijusių statybos proceso dalyvių interesų suderinimas pareikalavo nemažai laiko, o rinka diktuoja greitą tempą ir daro spaudimą dėl kokybės ir naujausių technologijų. Todėl iššūkiu tampa pats projekto valdymas, ypač, kai tenka koordinuoti didelį rangovų būrį (statyboje dalyvavo apie 60 įmonių), kai darbų metu ištinka pandemija.
„Statybos procesų valdymas“ vykdė ir papildomą techninę priežiūrą – nuo apdailos darbų iki inžinerinės infrastruktūros. Taip buvo užtikrinta, kad užsakovas už savo pinigus gaus kokybišką galutinį produktą.A+ energinio naudingumo 12,9 tūkst. kv. m pastate įdiegta išmanioji apšvietimo sistema, orientuota į žmogaus būseną, sekant paros apšvietimo ciklą: pasirinkta net 30 proc. brangesnė sistema, kurios nauda taps apčiuopiama tik per ilgą laiką. Šviesos intensyvumas, spalva, laikas ir kryptis, numatyti šioje sistemoje, svarbūs žmogaus bioritmams, sveikatai ir lemia darbo našumą bei efektyvumą. SEB investavo, kad dirbantieji ir lankytojai tinkamą apšvietimą gautų tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku.
Inovatyvi klimato kontrolė – ne mažesnis indėlis į visą projektą, sukuriant nepriekaištingas klimato sąlygas pastate. Oras tiekiamas / šalinamas / vėsinamas per šalčio sijas, kurios komfortiškai keičia orą patalpose, CO2 davikliai užtikrina reikalingą oro kiekį patalpose, oras papildomai drėkinamas. Automatizuotos fasado žaliuzės reaguoja į saulės apšviestumą ir automatiškai atsidaro / užsidaro keičiantis saulės padėčiai, taip saugodamos vidaus klimatą užtikrinančias sistemas nuo perteklinės saulės šilumos. Klimato kontrolės sistema valdoma per pastato valdymo sistemą. Tai leidžia efektyviai eksploatuoti bei valdyti pastato inžinerines sistemas. Paprastai vėdinimas imlus energijos, todėl sistema, reaguojanti į temperatūros pokyčius, iškvepiamą orą arba CO2 padidėjimą, sudaro sąlygas sutaupyti patalpas vėdinant, vėsinant ar šildant.
Taupyti padeda ir saulės jėgainė, sumontuota ant pastato stogo, ir perteklinės šilumos nukreipimas nuo nepertraukiamo energijos šaltinio (angl. UPS) parkingo patalpoms šildyti, ir dvejopa šildymo sistema: pirmame aukšte, kur daug atvirų erdvių, įrengtas grindinis šildymas, o kituose komfortišką šilumą užtikrina konvektoriai, prisitaikantys prie atskirų erdvių poreikio.
Pastato išskirtinumą kuria ir išskirtinis fasadas su automatizuotomis žaliuzėmis, sumontuotomis tarp dvigubo stiklinio fasado.Projektas, pradėtas 2018 m. pradžioje, pabaigtas. Statybos darbai baigti birželį, projekto valdytojai – „Statybos procesų valdymas“ – savo darbą baigė rugpjūtį.
Martyno Rudzinsko nuotr.