Statybų sezonas įsibėgėja: kokią įtaką darbų efektyvumui turi tinkamai pasirinktos medžiagos?
Vienas svarbiausių kriterijų – šilumos laidumo koeficientas
„Tegra State“ produktų ekspertas L. Lučinskas pažymi, kad statant naujus pastatus šiandien siekiama atitikti aukščiausius energinio naudingumo koeficiento reikalavimus. Tai reiškia, kad visi nuo praėjusių metų pradžios statomi pastatai privalo atitikti A++ energinio naudingumo klasę. Tai lemia ir statybinių medžiagų pasirinkimą. Norint, kad pastatas atitiktų A++ energinio naudingumo klasę, visos statybinės medžiagos privalo turėti kuo aukštesnį šilumos laidumo koeficientą.
„Tinkamai pasirinkus statybines medžiagas, darbus galima atlikti greičiau, efektyviau, kokybiškiau. Naudojant geriausiomis savybėmis pasižyminčius produktus, lengviau pasiekti norimą rezultatą“, – sako įmonės „Tegra State“ vadovas Povilas STAIGIS.
„Tai galioja ir sandarinimo putoms. Jų energinio naudingumo koeficientas svyruoja nuo 0,030 iki 0,040 W/mK. Šis koeficientas parodo, kiek šilumos praleidžia tam tikra statybinė medžiaga, todėl kuo jis mažesnis, tuo geriau. Tai pirmas dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis sandarinimo putas. Kitas aspektas, į kurį verta atkreipti dėmesį, yra putų siūlės elastingumas. Elastinga siūlė saugo konstrukcijas – pavyzdžiui, durų staktą, nuo vibracijų ir užtikrina jų stabilumą“, – akcentuoja L. Lučinskas.
Anot eksperto, bene geriausiomis energinio naudingumo ir elastingumo savybėmis iš šiuo metu rinkoje siūlomų gaminių pasižymi „Fome Flex 7 Doors Windows“ elastingos sandarinimo putos. Jos turi geriausią įmanomą šilumos laidumo koeficientą, kuris siekia 0,030 W/mK. Be to, priešingai nei kitų putų, kurios dažnai tik pristatomos kaip elastingos, o iš tiesų yra tiesiog šiek tiek minkštesnės, tačiau lengvai lūžinėjančios, „Fome Flex 7 Doors Windows“ jungties paslankumas yra išties aukštas ir siekia iki 25 proc. Be to, šios putos pasižymi labai mažo antrinio plėtimosi ir plėtimosi jėgos kietėjant savybėmis, todėl nelaužo konstrukcijų.
Statybinės medžiagos tampa vis pažangesnės
L. Lučinsko teigimu, renkantis sandarinimo putas, taip pat pravartu įvertinti ir jų garso izoliacijos savybes. Jos svarbios norint patalpose užtikrinti ramią aplinką. Aukštos kokybės sandarinimo putos triukšmo lygį patalpose leidžia sumažinti daugiau nei 60 dB. Būtent tokią apsaugą gali suteikti 3 cm pločio „Fome Flex 7 Doors Windows“ sluoksnis.
„Be to, labai svarbu, kad naudojamos sandarinimo putos būtų nekenksmingos žmonėms ir turėtų tai patvirtinančius sertifikatus. Atkreiptinas dėmesys į tarptautinius „EC1 plus“ ir „A+ French VOC regulation“ sertifikatus, kurie patvirtina, kad putos neišskiria žmonių sveikatai kenksmingų lakiųjų organinių junginių“, – pažymi L. Lučinskas.
Anot jo, gamintojai nuolat ieško būdų pagerinti produktų savybes, kokybę ir ilgaamžiškumą. Dėl to aukščiausios kokybės sandarinimo putos šiandien taip pat gali pasiūlyti optimalų atvirų ir uždarų porų santykį, kuris padeda išvengti drėgmės kaupimosi patalpose.
Be to, tokios sandarinimo putos kaip „Fome Flex 7 Doors Windows“ leidžia dirbti efektyviau, nes pilnai sustingsta jau po 25 minučių. Įprastų putų stingimo laikas paprastai trunka apie valandą.
Kokybiškiausių putų darbinės temperatūros ribos yra išties plačios ir siekia nuo -5 °C iki +35 °C. Beje, tokias putas galima naudoti net ir lyjant ar sningant.
„Tiesa, nors aukščiausios kokybės putas galima naudoti ir minusinėje temperatūroje, tačiau jas laikyti reikėtų kambario temperatūros aplinkoje. Darbus atliekantys meistrai neretai sandarinimo putas su kitomis statybinėmis medžiagomis nakčiai palieka automobilyje, todėl temperatūrai nukritus gali būti pakenkiama jų savybėms. Dar viena klaida, kurią neretai daro sandarinimo putas naudojantys meistrai – užpurkštų siūlių nesudrėkinimas. Putas sudrėkinti reikia tam, kad jose neliktų oro tarpų ir jos visiškai atitiktų nurodytus techninius reikalavimus, tačiau dėl nežinojimo ar paprasčiausiai laiko taupymo meistrai dažnai to nepadaro“, – akcentuoja L. Lučinskas.Verta investuoti į kokybiškus produktus
Savo ruožtu „Tegra State“ vadovas P. Staigis sako, kad dar viena statybinė medžiaga, kurios paklausa šylant orams ir įsibėgėjant statybų sezonui gerokai išauga, yra šiltinimo medžiagų pritvirtinimui naudojami putų klijai. Rinkdamiesi juos, meistrai neretai siekia pataupyti ir renkasi pigesnius, tačiau prastesnės kokybės gaminius, neturinčius norimam rezultatui pasiekti reikiamų savybių. Visgi, anot P. Staigio, taupyti kokybės sąskaita neverta, nes pasirinkus prastas medžiagas vėliau gali tekti taisyti statybų broką, o tai gali lemti didelius papildomus kaštus.
„Renkantis klijus šiltinimo medžiagų klijavimui pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į jų sukibimo jėgą ir stingimo greitį. Bene geriausiomis specifikacijomis šiuo požiūriu iš rinkoje siūlomų putų klijų pasižymi „Fome Flex 60 Seconds Fast Fix“. Pagrindinis jų privalumas yra stingimo greitis – šiais klijais padengtas medžiagas galima tvirtinti jau po vienos minutės. Palyginimui, naudojant kitus panašius gaminius tenka laukti 4–5 minutes. Dėl to su „Fome Flex 60 Seconds Fast Fix“ darbai vyksta gerokai sparčiau“, – sako P. Staigis.Pasirinkus tinkamus putų klijus – mažiau vargo
„Tegra State“ vadovas taip pat išskiria didelę šių klijų sukibimo jėgą. Naudojant „Fome Flex 60 Seconds Fast Fix“ vienam kvadratiniam metrui gali tekti net 18 t svoris. Dar vienas šių klijų privalumas – didelė jų išeiga. Anot P. Staigio, su vienu tokių klijų flakonu galima priklijuoti 14 kv. m šiltinimo polistirolo plokščių. Tokiam plotui padengti prireiktų net 25 kg statybinio mišinio. Be to, statybinį mišinį sunkiau transportuoti, o didelį svorį gali tekti užsinešti laiptais. Prieš naudojant statybinį mišinį, jį reikia paruošti, o tai atima nemažai laiko. Viso to galima išvengti pasirinkus kokybiškus putų klijus.
„Tegra State“ produktų ekspertas Linas Lučinskas„Šiltinimo medžiagoms klijuoti taip pat svarbu rinktis nulinio antrinio plėtimosi klijus. Tokia savybė leidžia išvengti tarpų tarp fasado ir šiltinimo medžiagos sluoksnio susidarymo. Tai svarbu, nes tarpuose gali kauptis drėgmė, o drauge ir bakterijos bei pelėsis. Nulinio plėtimosi „Fome Flex 60 Seconds Fast Fix“ klijai ne tik leidžia išvengti tarpų tarp fasado ir šiltinimo medžiagos susiformavimo, bet ir nekenkia žmonių sveikatai. Tai patvirtina šiam gaminiui suteikti sertifikatai“, – sako P. Staigis.
P. Staigis pažymi, kad šie putų klijai tinka ne tik šiltinimo medžiagoms klijuoti, bet ir apdailos plokštėms montuoti, blokeliams mūryti, dekoratyviniams elementams, grindjuostėms, palangėms ir kitiems elementams tvirtinti. Dėl tokio universalumo išvengiama klijų suderinamumo su naudojamomis medžiagomis problemų, kurios gali kilti naudojant kitus produktus.
„Akivaizdu, kad, tinkamai pasirinkus statybines medžiagas, darbus galima atlikti ne tik greičiau ir efektyviau, bet ir kokybiškiau. Naudojant geriausiomis savybėmis pasižyminčius produktus, kyla mažesnė darbų broko tikimybė ir išvengiama galimų remonto kaštų. Be to, kokybiškos medžiagos leidžia lengviau pasiekti norimą rezultatą ir užtikrinti reikiamas pastato savybes. Dėl to medžiagas renkantis tikrai verta dėmesingai tartis su specialistais“, – neabejoja Europos, Skandinavijos, Azijos rinkose puikiai vertinamų produktų vystytojos „Tegra State“ vadovas P. Staigis.
„Tegra State“ nuotr.