2025 m. liepos 7 d. pirmadienis, 5:14:53
Reklama  |  facebook

Strategiškai svarbus energetikos sektorius reikalauja daugiau specialistų: kokios perspektyvos atsiveria šioje srityje?

2019-09-19 15:01
Energetika – ypatingą reikšmę valstybei turinti ūkio sfera, todėl specialistų poreikis čia itin didelis. Šiandien, kai visame pasaulyje vystomos įvairios atsinaujinančių energijos šaltinių technologijos, o rinkoms siūlomi nauji sprendimai, ypač reikia specialistų, turinčių naujausių žinių ir gebėjimų. „Energetikai prisideda prie valstybės nepriklausomybės“, – tikina elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.
nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Elektros ir elektronikos fakultetas,

Statistika rodo, kad net 60 proc. gyventojų mano, kad energetiko profesija Lietuvoje yra perspektyvi, o šiandieninėje darbo rinkoje tai – itin darbdavių geidžiamas specialistas. Tačiau, pasak šioje srityje veikiančių įmonių vadovų, specialistų vis tik trūksta.

„Energetikos specialistų poreikis darbo rinkoje labai didelis, ypač trūksta inžinierių, – KTU pranešime cituojamas D. Virbickas. – Tačiau jaunuoliai kažkodėl vis dar vangiai renkasi inžinerines specialybes, nors dirbant šioje srityje galima ne tik daug sužinoti, nuolat tobulėti, bet ir užsidirbti“.

Apie tai, kuo aktuali ir svarbi energetiko profesija, kokios kompetencijos reikalingos tokiems specialistams ir kaip jas išlaikyti bus diskutuojama jau rugsėjo 20 d. Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) ir Lietuvos elektros energetikos asociacijos rengiamoje konferencijoje „Energetiko profesija: kompetencijos, svarba, iššūkiai“. Konferencijoje dalyvaus Lietuvos Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Seimo atstovai, švietimo sektoriaus bei verslo atstovai.

„Energetikai yra labai svarbi Lietuvos nepriklausomybės dedamoji, kaip ir narystė NATO ar Europos Sąjungoje. Valstybei reikalinga tiek ekonominė, tiek karinė, tiek politinė integracija, tiek, šiais laikais, energetikų integracija“, – teigia D. Virbickas, taip pat dalyvausiantis KTU EEF ir Lietuvos elektros energetikos asociacijos rengiamoje konferencijoje. 

Itin geidžiami atsinaujinančių išteklių specialistai

Esant sparčiam pasaulio vystymuisi išnaudojama vis daugiau iš žemės išgaunamų energijos išteklių, todėl ypatingas dėmesys šiuo metu kreipiamas į atsinaujinančius energijos šaltinius, kurie padeda gyventojus aprūpinti reikalingais ištekliais tausodami aplinką. Atsinaujinantys šaltiniai, pasak D. Virbicko, labai svarbūs: „Vartotojai nori, kad tokie šaltiniai būtų patikimi, prieinami visą laiką, pigūs ir draugiški aplinkai. Vartotojas yra „karalius“ – nusprendžia, o energetikai ieško būdų, kaip tai įgyvendinti“.

Nors atsinaujinančios energetikos sritis žada daug perspektyvų čia dirbantiems specialistams – jų kol kas labai trūksta.

„Pavyzdžiui, Europoje prognozuojamas jūros vėjų „bumas“. Juos galima panaudoti generuojant energiją, tačiau reikės daug sistemų, infrastruktūros įrenginių, kurie tarpusavyje derėtų ir sudarytų išmanų tinklą. Reikalingi žmonės, kurie visa tai suprojektuos ir realizuos“, – atkreipia dėmesį D. Virbickas, kaip kviestinis lektorius dėstantis ir KTU studentams.

Vis tik, atsinaujinantys šaltiniai kelia ir iššūkių – jie yra neplanuojami.

„Galima tik prognozuoti, pavyzdžiui, saulė švies ar ne, bet negalima to suplanuoti. Jeigu saulė nešviečia ar vėjas nepučia – energijos išteklių nėra“, – pasakoja D. Virbickas. Pasak jo, reikia ieškoti įvairių alternatyvių technologijų, kaip suvaldyti išteklius Čia – vėlgi atsiveria didelis potencialas kūrybai ir specialistų, kurie sukurtų ir įgyvendintų inovacijas, poreikis.

Skatina netikėti mitais: energetika – ne tik vyrams

Nors energetika yra labai platus sektorius, siūlantis įvairių karjeros galimybių, stengiantis į jį pritraukti specialistų susiduriama ir su mitu: esą tai – išskirtinai vyriška sritis.

„Moterų, dirbančių energetikos srityje, yra, bet nedaug. Tarkim, pagal „Litgrid“ statistiką, įmonėje dirba 26 proc. moterų ir 74 proc. vyrų. Iki lygybės trūksta nemažai, todėl, žiūrint statistiškai, moterų pasigendame“, – atskleidžia D. Virbickas.

Tačiau, jo nuomone, visus mitus reikėtų mesti iš galvos, nes toks skirstymas – visai nereikalingas ir neatspindintis tikrovės.

„Energetikoje gal ir rastume sričių, kur reikia daug fizinės jėgos ir galbūt ten ne visos moterys norėtų dirbti, tačiau daugiausia energetikai dirba pasitelkdami savo žinias, kūrybiškumą, išmanumą, gudrumą ir bendradarbiavimą. Todėl šioje srityje ir moterys, ir vyrai laukiami vienodai“, – pastebi D. Virbickas.

Jis tikina, kad pirmiausia, norėdamos pakeisti tokį klaidingą įsitikinimą ir pritraukti daugiau kompetentingų darbuotojų, įmonės pačios turėtų komunikuoti, suteikti išsamios informacijos apie tai, koks yra energetikos specialisto darbas. Pasak D. Virbicko, tada ir vaikinai, ir merginos atras savyje noro ir drąsos išbandyti energetiko specialybę.

„Šiandien energetikas vis dar įsivaizduojamas kaip laipiojantis po stulpus, dirbantis su generatoriais ar katilais“, – sako jis.

Vis tik energetikos srityje dirbantys specialistai užsiima kur kas įvairesnėmis veiklomis. Kasdien jiems reikalingos ne tik specifinės energetikos, bet ir universalios informacinių technologijų, ekonomikos, politikos, geografijos, informacijos ir sistemų valdymo, projektų ir organizacijos vadybos žinios.

„Tai specialistai, kurie nuolat bendradarbiauja, siekia valstybės mastu svarbių tikslų, o sprendžiant kylančius iššūkius pasitelkia savo kūrybiškumą ir išmanumą“, – tikina „Litgrid“ generalinis direktorius D. Virbickas, cituojamas KTU pranešime.

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos