2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 20:34:02
Reklama  |  facebook

Studentų pergalė BIM konkurse: VILNIUS TECH „Linkmenų fabriko“ projektas – skaitmeninis mokymosi laukas ir inovacijų laboratorija

2025-07-11 07:23
VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse antrus metus iš eilės atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistrantūros studijų programos studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant paskirtį į mokymo, projektą“. Tai „Linkmenų fabriko“ virtualus dvynys, sukurtas pasitelkus pažangiausius BIM metodus, technologijas ir dirbtinį intelektą (DI).
nuotrauka
„Linkmenų fabrikas“. Federacinis modelis ir taškų masyvas. VILNIUS TECH vizualizac.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH Statybos fakultetas,
VILNIUS TECH Statinių skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų centras (SSIMTC),

VILNIUS TECHKodėl būtent „Linkmenų fabrikas“?

Pasak projekto vadovo, VILNIUS TECH docento-partnerio Liudo Galdiko, idėja naudoti šį objektą studentų kursiniam darbui gimė dar prieš keletą metų. „Ieškojome vietos, kuri studentus įkvėptų, būtų lengvai pasiekiama, matoma kiekvieną dieną einant į paskaitas ir kartu leistų jiems praktiškai kurti. Taip pasirinkome „Linkmenų fabriką“ ir aplinkinius pastatus“, – pasakoja jis. Ši erdvė tapo savotiška BIM mokymosi laboratorija, kurioje studentai galėjo dirbti su realiais duomenimis ir kontekstu.

Komandinis darbas ir realūs projektavimo procesai

Vienas pagrindinių projekto tikslų – suburti tarpdisciplininę komandą, galinčią realiomis sąlygomis išbandyti visą BIM procesą – nuo idėjos iki statybos leidimo. Studentai patys kūrė projekto įgyvendinimo planą (PIP), BIM įgyvendinimo planą (BEP), atliko modelių koordinavimą, taikė skaitmenines simuliacijas, eksperimentavo su programinės įrangos integracijomis. „Svarbu buvo leisti studentams atsiskleisti, kiekvienam atrasti savo stipriąsias puses. Vadovų darbas – šias stiprybes pastebėti ir išnaudoti komandos labui“, – pabrėžia L.Galdikas.

Technologijos: nuo skenavimo iki DI

Projektas išsiskyrė metodų įvairove. Jis įgyvendintas pagal Viešųjų pirkimų konkurso taisykles: parengtas BIM įgyvendinimo plano (BEP) dokumentas, atliktas esamų sąlygų modeliavimas, sukurti sklypo (SP), architektūros (SA), konstrukcijų (SK), ŠVOK ir elektrotechnikos (E) BIM modeliai. Atliktos integruotos su BIM modeliais statinio analizės ir skaičiavimai: konstrukcijų statikos, energinės-dinaminės ir apšvietimo analizės. Pasitelkiant dirbtinio intelekto (DI) įrankį, taip pat tiesiogiai integruotą į BIM modelį, sukurti alternatyvūs fasado sprendiniai. Teritorijos duomenys buvo surinkti naudojant dronus, o pastato vidaus taškų masyvai – 3D skeneriu. Pirmą kartą plačiau buvo taikoma ir „Speckle“ platforma, leidžianti dirbti kelioms disciplinoms viename duomenų modelyje – tai BIM Level 3 principų (BIM trečiasis, aukščiausias, brandos lygis) išbandymas realybėje.

Koordinacinis modelis speckle sistemoje

Modelis ir DI parengtos vizualizacijos. VILNIUS TECH vizualizac.

„Šiame projekte dirbtinis intelektas padėjo ne tik kurti, bet ir pagreitino daug darbo etapų, atskirais atvejais – tiesiog perėmė funkcijas“, – sako VILNIUS TECH Statinių skaitmeninių ir informacinio modeliavimo technologijų centro (SSIMTC) vadovas doc. dr. Vladimiras Popovas.

Metodinė ir praktinė vertė universitetui

„Renkamės objektus, kurie yra VILNIUS TECH studentų miestelių teritorijose, – pažymi doc. dr. V.Popovas, – kad, kiekvienas tokio pobūdžio projektas ne tik suteiktų studentams praktikos, bet ir kurtų realią vertę universitetui.“

Pirma, studentai, dirbdami su realiais pastatais, gilina profesines žinias ir kuria vertingą medžiagą, kuri vėliau pritaikoma universiteto turto valdymui. Pvz., Linkmenų teritorijoje, kur buvo modeliuojami du senos statybos pastatai, studentai ne tik atkūrė jų skaitmeninius BIM modelius, bet ir pateikė konkrečius rekonstrukcijos pasiūlymus.

Antra, turto valdymo tarnybos gavo tikslius skaitmeninius modelius, kurie padeda kasdienėje veikloje: matuojant plotus, planuojant remontus, pritaikant pastatus naujoms funkcijoms ir pan.

Tokiu būdu universitetas ne tik prisideda prie studentų praktinio mokymo, bet ir įgyja realų įrankį efektyvesniam turto valdymui.

Skaitmeninis dvynys – kaip ilgametis mokymosi objektas

Studentų kurtas „Linkmenų fabriko“ BIM modelis neliks tik konkurso eksponatu – jis taps ilgalaikiu universiteto mokymosi objektu.

Antrajame kurse studentai imsis projekto tęsinių – analizuos kitus statinio gyvavimo ciklo etapus. Sukurti BIM modeliai bus naudojami tiek projektuojant statybos technologiją, tiek planuojant turto valdymą. Tai padės jiems ne tik įgyti kompleksinių BIM žinių, bet ir pasiruošti realiems iššūkiams darbo rinkoje.

VILNIUS TECH Koordinacinis modelis speckle sistemoje

Koordinacinis modelis „Speckle“ sistemoje. VILNIUS TECH vizualizac.

Studentai kuria ne tik BIM modelius – kiekvienas jų atlieka konkrečią rolę pagal savo specializaciją: vieni atsakingi už inžinerines sistemas, kiti – už infrastruktūrą, dar kiti – už fasadų architektūrą ar konstrukcijų skaičiavimus. Bet svarbiausia, kad visi jie mokosi atlikti BIM projekto koordinatoriaus rolę. „Tai atskiros mozaikos detalės, kurios galiausiai virsta vientisu projektu. Ir tai geriausiai atspindi, kas iš tikrųjų yra BIM – komandinis darbas, integracija ir gebėjimas mąstyti sistemiškai“, – sako doc. dr. V.Popovas.

Žingsnis nuo mokymosi prie pramonės

SSIMTC aktyviai siekia suartinti akademinę aplinką su pramone. „Mūsų tikslas – išbandyti naujausias technologijas, integruoti jas į studijų praktiką ir perduoti jas įmonėms kartu su mūsų absolventais“, – teigia doc. dr. V.Popovas. Jau pirmo kurso studentai įgyja pakankamai kompetencijų, kad galėtų sėkmingai įsilieti į rinką – dalis jų jau dabar dirba įmonėse, kuriose atlieka su BIM susijusias funkcijas. Į studijas jie atėjo siekdami gilinti ir sisteminti savo turimas žinias bei įgyti papildomų kompetencijų, kad galėtų dirbti dar efektyviau ir profesionaliau. Kita dalis studentų BIM technologijų pagrindus įgijo studijų metu ir būtent tai jiems atvėrė duris įsidarbinti BIM projektavimu užsiimančiose įmonėse.

Taigi, vieni jau dirba ir tobulina savo įgūdžius, o kiti, įgiję reikiamų žinių studijų metu, sėkmingai pradeda karjerą įmonėse.

BIM – kaip profesinis ir kūrybinis laukas

VILNIUS TECH pavyzdys rodo, kad BIM – tai ne tik metodas ar technologija. Tai požiūris į visą statinio gyvavimo ciklą: nuo idėjos iki nugriovimo ir utilizavimo, kuris taip pat turi būti organizuojamas tvariai. Tokiu būdu teorija natūraliai pereina į praktiką, o studentai tampa visateisiais projekto kūrėjais.

Lietuvos BIM projektai konkurso laimėtojai Vilniue Tech komanda su vadovais

VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistro kurso studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant paskirtį į mokymo, projektą“. Alekso Jauniaus nuotr.

Apdovanojimą pelniusį projektą kūrė Statinio informacinio modeliavimo SIMfm-24 grupės studentai: Valdas Kondratovič, Vaidas Markevičius, Olegas Melešinas, Edyta Urbonė, Artūras Varkala, Mantas Petronis. Projektui vadovavo docentas-partneris Liudas Galdikas. Su komanda bendradarbiavo SSIMTC vadovas doc. dr. Vladimiras Popovas bei doc. dr. Rasa Džiugaitė-Tumėnienė.

Statybunaujienos.lt



SKAITMENINĖ STATYBA

nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 07:50
Skaitmeninimo pažanga statybos sektoriuje pasiekė lūžio tašką – vis daugiau dalyvių skaitmeninius/elektroninius įrankius renkasi ne tik planavimui ar projektavimui, bet ir kasdieniam procesų valdymui. Vienas ryškiausių šio pokyčio pavyzdžių Lietuvoje – StatybosZurnalas.lt – įmonės „Cotenders“ nuo 20...
nuotrauka
2025-06-27 08:49
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento (STR) „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pataisas, įteisinančias šiuo metu baigiamą kurti Pastatų duomenų banko informacinę sistemą apie daugiabučius namus ir sav...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-25 14:29
Vilniuje kylantis verslo centras „Hero“ siunčia aiškią žinutę rinkai – biurų administravimas gali būti modernus, skaidrus, patogus ir orientuotas į naudotojus. Tai bus pirmasis projektas Lietuvoje, kuriame nuo pirmųjų eksploatacijos dienų bus įdiegta atnaujinta „Flanco“ platformos versija, užtikrina...
nuotrauka
2025-06-17 16:40
Perkant būstą, vienas svarbiausių kriterijų – jausmas, kad ši vieta yra tikrieji namai, tačiau kaip tai pajausti, jei viskas, ką turime – buto brėžiniai ir planas? SBA kuriamas „Nemunaičių" rajonas Kaune pirmą kartą Lietuvoje savo statomus butus perkėlė į virtualią realybę. Tai – galimybė patirti bū...
nuotrauka
2025-06-13 15:14
Pradėję planuoti statybos ar remonto darbus, daug žmonių supranta nežinantys, kiek visa tai kainuos. Susirinkti kelių įmonių pasiūlymus užtrunka savaites, o juos gavus sunku suprasti, ar kaina gera. Seną kaip pats sektorius problemą pastebėjo ir panevėžietis Giedrius Butkus, daug metų dirbęs statybų...
nuotrauka
2025-05-14 16:53
Gegužės 7 d. įvykusi konferencija „Skaitmeninė statyba 2025. Vilnius“ dar kartą įrodė savo, kaip svarbiausio skaitmeninės statybos ir BIM tematikos forumo Baltijos šalyse, prasmę. Renginyje keliems šimtams dalyvių buvo pristatyti konkretūs siūlymai ir įžvalgos, kaip spartinti statybos leidimų išdavi...
nuotrauka
2025-05-08 13:35
Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2025” įvertinti pažangiausi Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai. Tai vienintelė šalyje iniciatyva, kasmet suburianti viešojo ir privataus sektoriaus atstovus įvertinti geriausius darbus, įgyvendintus taikant statinio informacinio modeliavimo (...
nuotrauka
2025-05-08 07:32
Statant naująjį Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos mokslo centrą – vieną sudėtingiausių pastarojo meto statinių Lietuvoje – neatsiejamu kasdienio darbo įrankiu tapo UAB „Cotenders“ elektroninis statybos darbų žurnalas StatybosZurnalas.lt. Dideliuose statybų projektuose elektroninis ...
nuotrauka
2025-05-07 14:55
Gegužės 13-15 dieną Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultetas (KTU SAF) su partneriais kvies verslo, savivaldos, mokslo ir miesto bendruomenes iš viso pasaulio į išskirtinius renginius, skirtus išmaniųjų miestų ir jų skaitmeninių dvynių kūrimui bei naudojimui.
nuotrauka
2025-05-02 09:57
Gegužės 7 d. vyksianti konferencija „Skaitmeninė statyba 2025. Vilnius“ – didžiausias skaitmeninės statybos ir BIM tematikos forumas Baltijos šalyse – suburs statybų sektoriaus lyderius, valstybinių institucijų atstovus ir tarptautinius ekspertus bendrai misijai: rasti sprendimus, kaip skaitmenizaci...
nuotrauka
2025-04-24 15:05
Aplinkos ministerija nuo 2025 m. gegužės 1 d. perduoda Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro informacinės sistemos (TPDR) priežiūrą viešajai įstaigai Statybos sektoriaus vystymo agentūrai (SSVA). Iki šiol šias funkcijas vykdė Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekc...
nuotrauka
2025-04-24 12:47
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aerofotografavimo ir nuotolinio skenavimo darbus, skirtus atnaujinti valstybinius erdvinių duomenų rinkinius ir žemėlapius. Šių metų darbai apims centrinę, pietrytinę ir pietinę Lietuvos dalis, o aukštos raiškos duomenimis galės naudotis tiek šalies valstybinė...
nuotrauka
2025-04-22 15:20
Ar daugiabučio namo techninė priežiūra atliekama tinkamai, kiek energijos suvartoja šis namas, ar pastatą tikslinga renovuoti? Į šiuos ir kitus svarbius klausimus padės atsakyti dar šių metų pabaigoje pradėsianti veikti Pastatų duomenų banko informacinė sistema.
nuotrauka
2025-04-10 11:28,      papildyta 2025-04-14 14:00, Pratęstas terminas
Puiki žinia visiems besiruošiantiems dalyvauti konkurse „Lietuvos BIM projektai 2025”: paraiškų teikimo terminas pratęsiamas iki balandžio 18 d. Kviečiame nepraleisti progos ir pasinaudoti papildomu laiku bei pristatyti savo inovatyvius BIM projektus ir įsitvirtinti tarp skaitmeninės statybos lyderi...
nuotrauka
2025-04-04 05:05
Gegužės 7 d. jau penkioliktą kartą vyksianti didžiausia Lietuvos skaitmeninės statybos konferencija „SKAITMENINĖ STATYBA 2025. Vilnius“ suburs statybų sektoriaus lyderius, valstybinių institucijų atstovus bei tarptautinius ekspertus diskusijai apie svarbiausius pokyčius ir galimybes, skaitmeninant L...
nuotrauka
2025-03-26 14:14
Balandžio 25 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau dešimtus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2025-03-03 08:00
Jau dešimtąjį kartą „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metod...
nuotrauka
2025-02-13 15:43
Dar 2020 metais Lietuvos didieji miestai žengė į virtualios ateities kūrimo etapą ir pritaikant dirbtinį intelektą (DI) pradėjo kurti skaitmeninius dvynius. Įvairios įmonės šią inovaciją praktikoje pradėjo taikyti dar anksčiau. KTU alumnė – viena iš skaitmeninių dvynių kūrėjų, teigia, kad šios inova...

Statybunaujienos.lt » SKAITMENINĖ STATYBA