Surenkamasis gelžbetonis su galutine apdaila: modernios architektūros ir efektyvios statybos sprendinys
Statybininkams vienas iš didžiausių surenkamojo gelžbetonio privalumų yra jo gamybos ir montavimo greitis. Kadangi elementai gaminami gamykloje, jie gali būti paruošti tuo pat metu, kai vyksta statybvietės paruošimo darbai. Tai leidžia sutrumpinti bendrą statybos laiką ir greičiau pereiti prie kitų statybos etapų.
Surenkamojo gelžbetonio gamyba žengė dar toliau ir pasiūlė gelžbetonio elementus su galutine apdaila. Tokiu būdu architektams buvo suteikta galimybė naudoti įvairias apdailos medžiagas, tekstūras ir spalvas, taip kuriant unikalius ir estetiškai patrauklius pastatus, atitinkančius įvairius dizaino reikalavimus. Surenkamojo gelžbetonio su galutine apdaila naudojimas leidžia pasiekti aukštą estetinę kokybę, nes apdailos variantai gali būti labai įvairūs ir pritaikyti pagal architektų ir užsakovų poreikius.
Surenkamieji gelžbetonio elementai gali būti lengvai pritaikomi ir modifikuojami pagal specifinius projekto reikalavimus. Tai leidžia architektams, be kita ko, kurti įvairius ne tik estetinius, bet ir konstrukcinius sprendinius ir kuo labiau atliepti konkrečius kliento poreikius.Surenkamojo gelžbetonio elementuose jau gamykloje integruojama šilumos izoliacija
Įmonės INHUS gamykloje Vilniuje gaminamas surenkamasis gelžbetonis su galutine apdaila. Gaminių formatą lemia konkretaus projekto reikalavimai: fasadai gali būti iki 4,2 m aukščio ir iki 12 m ilgio, tad gali būti pritaikomi prie įvairių projektų. Jau gamykloje jie gaminami su šilumos izoliacija, kuri įdedama tarp konstrukcinių sluoksnių, taip pagerinant pastato energinį efektyvumą. Šilumos izoliacija gali būti įvairių tipų, tai: polistireninis putplastis, mineralinė vata (akmens, stiklo), poliuretanas (PIR), fenolio plokštės (kooltherm), ekstrūzinis polistireninis putplastis (XPS). Gaminiuose galima įrengti dalinę hidroizoliaciją, įbetonuoti žaibolaidžius, sumontuoti langus, palanges.
„Populiariausias apdailos būdas išlieka – fasadai su plytų apdaila, pigmentuotas arba natūraliai pilkos spalvos betonas. Bet gaminami ir rūgštimi ėsdinti fasadai, grafinio paviršiaus fasadai, voluoto arba grublėto paviršiaus fasadai, dažyto betono fasadai, specialiose formose gaminti fasadai (3D), – vardina INHUS vadovas-technologas Edmundas Grigonis. – Spalvoto arba pigmentuoto betono spalvų paletė plati – galimos visos RAL spalvos. Laboratorijoje projektams gaminami nedideli pavyzdžiai, o klientui patvirtinus spalvą, gaminami didelio formato pavyzdžiai, pagal kuriuos vėliau gaminami konkretaus projekto fasadai.“
Galimi gaminiai su visais sluoksniais: nuo išorinio iki vidinio
Jau gamykloje gali būti pagamintas surenkamasis gelžbetonis su galutine apdaila, apimant visus gaminio sluoksnius: fasadinis sluoksnis, šilumos izoliacija, vidinis – į pastato vidų nukreiptas sluoksnis. Gaminiuose gali būti sumontuoti ir langai bei palangės, LED apšvietimas, vėdinimo sistemos, ventiliaciniai kanalai, elektros instaliacijos kanalai.
Tad surenkamojo gelžbetonio su apdaila elementai integruojasi su kitomis pastato konstrukcijomis ir inžinerinėmis sistemomis, pritaikant įvairius technologinius sprendimus. Iš anksto įrengti kanalai ir elektros dėžutės leidžia prijungti visas reikalingas komunikacijas. Kanalų kiekis, skersmuo parenkamas dar projektavimo stadijoje. Gaminiuose gali būti įrengtos nišos vandentiekio kanalams (lietaus vandeniui nuvesti), atskirais atvejais daliniai vamzdynai gali būti jau integruoti pačiame gaminyje. Ventiliacijos kanalai taip pat suprojektuojami dar projektavimo stadijoje, gamybos metu lieka tik išpildyti. Tai gali būti ortakiai, nišos ar galutinė vėdinimo sistemos jungtis su jau sumontuotomis ventiliacijos grotelėmis fasade.Tvarumas įgalina mažinti sąnaudas ir neigiamą poveikį aplinkai
Rinkoje vis labiau įsigalint tvarumo tendencijoms, surenkamojo gelžbetonio gaminiai atliepia šią tendenciją. INHUS gamykloje dalis pagalbinių elementų gaminami naudojant antrines medžiagas. Pavyzdžiui, dalis šilumos izoliacijos atliekų ne utilizuojamos, o panaudojamos smulkesnių detalių gamybai: nišoms, išėmoms suformuoti. Gaminius formuojanti bortinė įranga iš faneros plokščių po gamybos išvaloma ir panaudojama keletą kartų, po kiekvieno ciklo įvertinant jos kokybę. Suskaičiuota, kad teisingai parinkus technologinį procesą, dalį medžiagų galima panaudoti net 50 ciklų, taip taupant naudojamas žaliavas.
Pakartotinas to paties vandens panaudojimas – dar viena svarbi tvarios gamybos dalis. Šis procesas mažina sąnaudas, vandens sunaudojimą, taip mažinant poveikį aplinkai. Perdirbtas vanduo gali būti naudojamas betono mišinių ruošimui, svarbu užtikrinti, kad vandens kokybė atitiktų techninius reikalavimus.Fasadai gali tarnauti 50–100 metų
Gelžbetonis yra itin atspari medžiaga, kuri gali atlaikyti didelius krūvius ir ekstremalias sąlygas. Surenkamieji elementai su galutine apdaila yra atsparūs ugniai, drėgmei, mechaniniams pažeidimams ir klimato poveikiui, todėl ilgaamžiškumas yra pagrindinis surenkamojo gelžbetonio privalumas. Fasadai gali tarnauti 50–100 metų ir tai lemia vis augantį jo populiarumą.
„Ilgaamžiškumą didina specialios dangos, apsaugančios nuo drėgmės ir UV spindulių. Šios dangos taip pat gali būti įdiegiamos gamybos proceso metu, – sako E.Grigonis. – Kaip ir kiti fasadų tipai surenkamo gelžbetonio fasadai reikalauja priežiūros, savalaikio valymo, vizualinio patikrinimo.“Didina bendrą pastato kokybę ir ilgaamžiškumą
Pradinė surenkamojo gelžbetonio su išbaigta apdaila kaina gali būti didesnė, bet ilguoju laikotarpiu tai gali sutaupyti lėšų dėl trumpesnio statybos laiko, mažesnių darbo sąnaudų ir aukštesnės kokybės, kuri sumažina priežiūros ir remonto išlaidas. Gamyklos sąlygomis pagaminti surenkamieji gelžbetonio elementai yra labai tikslūs ir kokybiški, gamybos procesas vyksta kontroliuojamoje aplinkoje, kuri leidžia pasiekti aukštą gaminių tikslumą, mažinant gaminių klaidų ir defektų tikimybę. Tai padidina bendrą pastato kokybę ir ilgaamžiškumą.
„Capitalica Asset Management“ archyvo nuotr.
„Gaminiai su galutine fasado apdaila yra vienas tvariausių sprendinių, kadangi sutaupomas ne tik laikas statybos aikštelėje, bet ir vieta joje, atkrenta būtinybė samdyti papildomų subrangovų“, – akcentuoja INHUS atstovas.
INHUS surenkamojo gelžbetonio elementai jau buvo panaudoti daugelyje projektų Lietuvoje („Cyber City“, „Business Garden“, „Sand“ ofisas, Naujojo Skanseno kvartalas, „Freedom 36“, kt.) bei užsienyje („MU3“ administracinis pastatas, UK; „Kv Halsa“, SWE).
Apskritai, surenkamojo gelžbetonio su išbaigta apdaila naudojimas architektūroje ir statyboje suteikia daug privalumų, kurie prisideda prie greitesnės, efektyvesnės ir kokybiškesnės statybos, užtikrinant aukštą pastato funkcionalumą, komfortą ir estetiką.
INHUS nuotr.