2023 vasario 6 d. pirmadienis, 23:59
Reklama  |  facebook

Teisininkė: už mažos vertės viešųjų pirkimų slypi didelės problemos

2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti sutapatintos su mažesniu dėmesiu procesams ir taip sukurtos prielaidos korupcijai.
nuotrauka
Viktorija ZAIKAUSKIENĖ, „Magnusson“ asocijuota teisininkė


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
„Mažos vertės pirkimai yra paprastesni, vyksta greičiau, organizuojami vadovaujantis tik dalimi Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) nuostatų ir Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintu Mažos vertės pirkimų aprašu. Tačiau neapdairiai naudojantis šiomis „lengvatomis“, gali kilti situacijos, kai realiai pažeidžiami esminiai viešųjų pirkimų principai ir iškyla atsakomybės klausimas. Tad mažos vertės pirkimai jokiu būdu negali būti vertinami kaip mažiau reikšmingi, nes srityje, kuri ne taip griežtai reglamentuota, perkantiesiems subjektams vis vien tenka pareiga užtikrinti principų įgyvendinimą“, – komentuoja advokatų kontoros „Magnusson“ asocijuota teisininkė Viktorija Zaikauskienė.

Formalus požiūris tampa grėsme

Kaip vieną iš aspektų, kurie yra itin svarbūs užtikrinant skaidrumą mažos vertės pirkimuose, V. Zaikauskienė įvardija VPĮ 46 str. 4 d. 1 p. įtvirtintą pašalinimo pagrindą. Vadovaujantis juo, tiekėjas pašalinamas iš procedūrų tuo atveju, kai su kitais tiekėjais yra sudaręs susitarimų, kuriais siekiama iškreipti konkurenciją atliekamame pirkime, ir perkančioji organizacija dėl to turi įtikinamų duomenų. Šio pašalinimo pagrindo taikymas leidžia lengviau atmesti tiekėjų pasiūlymus, kai dėl tiekėjų veiksmų ar susitarimų iškraipoma konkurencija. Vykdant mažos vertės pirkimus ši nuostata neprivalo būti taikoma, tačiau teisininkė sako, kad formalus požiūris čia netinka.

Nors mažos vertės pirkimo atveju perkančioji organizacija formaliai neprivalo į pirkimo sąlygas įtraukti šio sąlygos ir tikrinti, ar tiekėjai atitinka pašalinimo pagrindą, pažeidimas vis vien gali egzistuoti ir dėl to sutartis gali būti nuginčyta.

„Todėl derėtų kritiškai įvertinti pašalinimo pagrindų poreikį kiekvieno mažos vertės pirkimo atveju, o ne tik formaliai vadovautis neprivalomu jo taikymu ir tokiu būdu ignoruoti faktinius duomenis apie konkurencijos iškraipymą. Viena vertus, pašalinimo pagrindų taikymas kiek apsunkina procedūrų eigą, nes turi būti tikrinama atitiktis, jei ji nustatoma vyksta pasiūlymo atmetimo procedūros, kita vertus, tai leidžia pašalinti nesąžiningus tiekėjus pagal iš anksto išviešintus kriterijus“, – įsitikinusi pašnekovė.

V. Zaikauskienė sako, kad pašalinimo pagrindų netaikymas mažos vertės pirkime jokiu būdu nereiškia, kad esant duomenų apie konkurencijos iškraipymą gali būti ignoruojami esminiai viešųjų pirkimų principai: skaidrumas ir tiekėjų lygiateisiškumas bei iš principų išplaukiantis sąžiningos konkurencijos imperatyvas. Tad jei yra indikacijų, kad sudarius sutartį su tiekėju, kurio veiksmai iškreipia konkurenciją, bus pažeisti šie principai, perkančioji organizacija tiekėjus bei jų veiksmus turi tirti ir sutarties su konkurenciją iškreipiančiu tiekėju sudaryti negali.

„Valdžios atstovai kalba, kad viešieji pirkimai turėtų būti kuo paprastesni, bet to siekti aklai negalima, net tuomet, kai ES mažos vertės pirkimų griežtai nereglamentuoja. Valstybė kaip tik turėtų teikti didesnį dėmesį mažos vertės pirkimams, apsvarstyti privalomo pašalinimo pagrindų taikymo juose, o ne tik supaprastintuose bei tarptautiniuose pirkimuose, poreikį. Nes nors vieno mažos vertės pirkimo suma gali būti ir nedidelė, kai jų vykdoma daug, galiausiai iš valstybės biudžeto įsisavinamos labai didelės sumos“, – kalba ji.

2020 m. Lietuvoje įvykdyta mažos vertės viešųjų pirkimų už 995,7 mln. eurų.

Sprendimai – pagal rinkos indikacijas


Atsakomybė už sutarties sudarymą tenka perkančiajai organizacijai, tad mažos vertės pirkime atsiradus nesąžiningam tiekėjui, net ir teisėtai atliktos visos pirkimo procedūros nepašalina atsakomybės už esminių pirkimų principų pažeidimus.

Perkančiosioms organizacijoms V. Zaikauskienė pataria nesilaikyti pozicijos, kad jei nebūtina taikyti pašalinimo pagrindo nuostatos, tai ji ir netaikoma, o įvertinti poreikį pagal rinkos indikacijas: ar perkamų prekių, paslaugų, darbų rinkoje nebuvo žinomų sąžiningos konkurencijos iškreipimo atvejų, nėra žinomų susijusių ūkio subjektų, kurie galėtų šiomis sąsajomis pasinaudoti. Jos teigimu, ne kartą nesąžiningi susitarimai buvo nustatyti keleivių vežimo, melioracijos darbų mažos vertės pirkimuose.

Teisininkė svarsto, jog galbūt apskritai reikėtų diskutuoti apie privalomų pašalinimo pagrindų taikymą visų mažos vertės pirkimų atveju.

Aukštesnės instancijos teismų praktikos šiuo klausimu nėra daug. Nei Lietuvos apeliacinis teismas, nei Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nėra pateikęs atsakymo, ar mažos vertės pirkime netaikius pašalinimo pagrindo, perkančioji organizacija konkrečiame pirkime negali atmesti tiekėjų pasiūlymų ar atsisakyti sudaryti sutartį (nutraukiant pirkimą) net nustačiusi pastarųjų suderintuose veiksmuose konkurencijos iškreipimų, pavyzdžiui, vieno iš susijusių tiekėjų pasiūlymo atsiėmimo kito susijusio tiekėjo naudai.

„Iki šios dienos aktuali praktika suformuota viena Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2018 m. nutartimi civilinėje Specializuoto transporto byloje, kurioje buvo spręsta dėl susijusių ūkio subjektų nesąžiningo susitarimo.

Minimoje byloje buvo konstatuotas VPĮ principų pažeidimas, nors konkretus pašalinimo pagrindas įtvirtintas nebuvo, tačiau joje pateikti išaiškinimai yra atlikti anksčiau galiojusios VPĮ redakcijos ir tarptautinio pirkimo kontekste. Šis kontekstas neturi esminės įtakos pačių susijusių ūkio subjektų nesąžiningų veiksmų vertinimui, tačiau formaliai netirdamos susijusių ūkio subjektų veiksmų perkančiosios organizacijos bando teigti, kad būtent dėl to ši praktika neaktuali“, – akcentuoja ekspertė.

V. Zaikauskienė sako, kad šiuo metu apeliacinės instancijos teisme yra nagrinėjama byla, kurios esmė – nustatyti, ar pirmosios instancijos teismas pagrįstai pripažino perkančiosios organizacijos sprendimą, kuriuo buvo nevertinti susijusių ūkio subjektų konkurenciją iškreipiantys veiksmai, neteisėtu, pažeidžiančiu skaidrumą ir tiekėjų lygiateisiškumą. Teismas šiuo atveju ketina išeiti už ginčo nagrinėjimo ribų ir iškelti teisės spragų klausimą. Pasak teisininkės, apeliacinės instancijos patvirtinimas šioje byloje taptų dar vienu įrodymu, kad formalus įstatymų nuostatų taikymas nėra tinkamiausias kelias, kai kalbama apie viešuosius pirkimus, kad ir mažos vertės. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2023-02-06 06:11
Šiuo metu lietuviai ir latviai už turimas būsto paskolas moka didesnes palūkanų normas nei gyventojai kitose euro zonos šalyse. Tačiau už šios nepatrauklios ir daug kam klausimų keliančios statistikos slypi ir daug įdomesni bei svarbesni faktai.
nuotrauka
2023-02-03 07:10
Kėdainių tilto, per kurį dar tą pačią dieną turėjo vykti pats šalies Prezidentas, griūtis – klasikinis pavyzdys, kas atsitinka, kai formalūs reikalavimai ir vykdomi tik formaliai. Plika akimi bet kuris kėdainietis galėjo pasakyti, kad remontas – būtinas čia ir dabar. Defektus pamatė, išvadą 2022-ųjų...
nuotrauka
2023-02-03 07:04
Išankstiniais NT paslaugų kompanijos „Citus“ analitikų duomenimis, metai Vilniaus ir Kauno būsto rinkose prasidėjo nuosaikiai – viso abiejuose miestuose sudaryta apie 200 sandorių. Ekspertai vertina, kad dabartinėmis aplinkybėmis kitokio rezultato tikėtis ir nebuvo galima, rinka tam ruošėsi, tačiau ...
nuotrauka
2023-02-02 08:05
2023 m. pradžia Vilniaus pirminėje būsto rinkoje iš esmės niekuo nesiskyrė nuo 2022 metų gruodžio. Sausio mėnesį sostinėje susitarta dėl 106 būstų pardavimo (144 nauji susitarimai, 38 nutraukti susitarimai). Šie skaičiai panašūs į praėjusio mėnesio (atitinkamai: 107, 141, 34) ir apie keturis kartus ...
nuotrauka
2023-02-02 06:40
„Realco“ duomenimis, šių metų sausį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 153 būstai ir fiksuoti 43 sutarčių nutraukimai. 21 būstas parduotas ekonominiame, 73 vidutiniame ir 16 prestižiniame segmente. Nors nedideli pardavimai ir lėtai besipildantis būstų sandėlis vis dar liudija apie NT rinkos žiem...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto l...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-30 05:05
Sparčiai atsigaunanti darbo rinka metų pabaigoje kiek sulėtėjo, tačiau tai – laikinas reiškinys. Pernai nedarbo lygis Lietuvoje mažėjo sparčiau nei vidutiniškai ES šalyse, o metų viduryje sugrįžo į prieš pandemiją buvusį lygį. Tuo tarpu darbingo amžiaus žmonių užimtumo lygis trečiąjį ketvirtį siekė ...
nuotrauka
2023-01-26 16:17
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas 2023 m. sausio 26 d. pateikė verslui itin aktualų bei tuo pačiu pozityvų išaiškinimą dėl įmonių įtraukimo į „juodąjį tiekėjų sąrašą“ sąlygų. Įmonės, kurios viešuosiuose pirkimuose dalyvauja kartu su jungtinės veiklos partneriais, nuo šiol gali būti saugesnės.
nuotrauka
2023-01-24 06:15
Šį rudenį SEB banko atliktas kasmetinis didžiausių šalies įmonių finansų vadovų nuomonės ir lūkesčių tyrimas rodo, kad verslas vis atsargiau vertina ekonominę aplinką. Vis dėlto komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje praėjusių metų pabaigoje didėjančio pesimizmo dar nebuvo. Nepaisant geopolitin...
nuotrauka
2023-01-24 05:09
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas praėjusią savaitę galutinai atsakė į ilgą laiką diskusiją kėlusį klausimą – kokiomis aplinkybėmis ir kokia atsakomybė gali tekti įmonėms, kai teismuose skundžiami viešųjų pirkimų konkursų rezultatai. Teismo išaiškinimas yra aktualus visoms įmonėms, kurios viešuosiuose...
nuotrauka
2023-01-19 10:44
Pastatų priežiūros specialistai Lietuvoje perspėja, kad Užupio tragedija kai griuvo namo siena gali pasikartoti dar ne vieną kartą. Anot asociacijos, dažniausiai tai susiję su netinkamai vykdomu namų administravimu, kuomet jį pradeda vykdyti patys gyventojai.
nuotrauka
2023-01-16 16:50
2022 m. pabaigoje LR Statybos įstatymo pakeitimu sugriežtinę statybos reguliavimo tvarką, kuri numato draudimą parduoti gyvenamąsias patalpas ne 100 proc. baigtumo daugiabučiuose, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas įtikėjo, kad šis draudimas leis ateityje išvengti tokių istorijų kaip „Gelvonų terasos...
nuotrauka
2023-01-11 16:28
Pandemija, karas Ukrainoje, energetikos iššūkiai ir infliacija – verslas veikia sudėtingomis sąlygomis, kurios leido pasitikrinti ne tik vertybes, bet ir tvarumo strategijas.
nuotrauka
2023-01-10 14:11
Centriniams bankams visame pasaulyje didinant palūkanų normas, siekiant užkirsti kelią rekordiniam infliacijos augimui, tokie sprendimai gali lemti dar sudėtingesnę gyventojų finansinę padėtį. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas teigia, kad bus tokių atvejų, kai žmon...
nuotrauka
2023-01-09 13:35
Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje paskutinį 2022 metų ketvirtį dar sumažėjo: kad būstas per ateinančius dvylika mėnesių brangs, teigė 49 proc. apklaustųjų, kai trečią ketvirtį tokią nuomonę turėjo 57 proc., o antrą – net 80 proc. respondentų. Kuklesnius lūkesčius veikiausiai lemia kalbos...
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 08:18
Pernai priimta išties daug teisės aktų, ypač aktualių verslui, pakeitimų, kurių dalis jau įsigaliojo nuo pat metų pradžios, bet didžioji dalis dar tik įsigalios metų eigoje. Prieš pat didžiąsias metų šventes Seimas priėmė Statybos įstatymo pakeitimus, šiek tiek anksčiau pakeistas Viešųjų pirkimų įst...
nuotrauka
2023-01-04 08:31
Paskutinį 2022-ųjų mėnesį Vilniaus naujo būsto rinkoje buvo realizuoti 107 būstai (141 naujas susitarimas, 34 nutraukti susitarimai). Šis rezultatas yra ketvirtadaliu prastesnis nei lapkritį (atitinkamai: 141, 194, 53) ir 4,5 karto prastesnis nei prieš metus (481, 496, 15).

Statybunaujienos.lt » Komentaras