2023 birželio 10 d. šeštadienis, 17:29
Reklama  |  facebook

Tradicines medžiagas prikėlė ekologiniam novatoriškam-inovatyviam verslui

2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau spėjo sulaukti tarptautinio įvertinimo.
nuotrauka
Iš šiaudų skydų statomi namai pasižymi greita statyba ir nedideliais žmogiškaisiais ištekliais. Ecococon.lt nuotr.


Minimos įmonės
Ecococon, UAB
INVEGA (Investicijų ir verslo garantijos), UAB
Gyvenimas arčiau gamtos – taip šiaudinius namus apibūdina įmonės vadovas Marius Tarvydas. Jo teigimu, keltis į tokius namus ryžtasi tikrai ne visi, tačiau vis daugiau žmonių įkvepia idėja gyventi natūralių medžiagų aplinkoje. Apie tai, kaip sukūrė ir ištobulino unikalią šiaudinių sienų gamybos technologiją, kaip į naują, inovatyvų statybų sprendimą reaguoja klientai ir kodėl sunku keisti nusistovėjusį žmonių požiūrį, kad patikima gali būti tik tradicinė statyba, pasakoja įmonės vadovas Marius Tarvydas, cituojamas INVEGA pranešime.

Veikiate jau 10 metų, papasakokite, kaip gimė „Ecococon“ gaminami šiaudiniai namai?

Kaip ir daugelis verslų, „Ecococon“ įsikūrė vedina kelių bendraminčių troškimo gyventi ekologiškame name, natūralioje, gamtos neteršiančioje aplinkoje. Pamatai, sienos, langai, stogas, vidinės pertvaros – namą sudaro net keli reikšmingi elementai. Vieną iš jų – pastato išorinę sienos konstrukciją, vietoj akmens ar medžio plaušo vatos, naudodami šiaudus kaip apšiltinamąją medžiagą, gaminame ir mes.

skydiniai namaiTiesa, per visus veiklos metus šį namų gamybos būdą gerokai ištobulinome ir mūsų statybos skydinė technologija netgi sulaukė tarptautinio dėmesio, buvome atrinkti tarp dešimties geriausių tarptautinio eko-inovacijų konkurso „Cradle to Cradle“ finalininkų.

Nuotraukoje –
Marius Tarvydas

Šiaudiniai namai – vienas seniausių pastatų apšiltinimui naudojamų statybos būdų, kuris žinomas jau nuo XIX amžiaus ir vėliau nepagrįstai užmirštas dėl atsiradusių kitų statybos būdų. 1996-aisiais Lietuvoje buvo pastatytas pirmasis šiaudinis namas. Tokios statybos privalumai buvo nenuginčijami: mažesnės darbo sąnaudos, greitesnis rezultatas bei daug šiltesnis pastatas.

Kiek Lietuvoje iš viso yra jūsų statytų šiaudinių namų?

Šiandien esame įsikūrę Vilniuje, o 95 proc. savo gaminių realizuojame užsienio rinkose: Skandinavijos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje. Galutinio rezultato į užsienio šalis iš Vilniaus negabename, o surenkame technologinę liniją ir šiaudines sienas gaminame jau vietoje, nes kitaip tai pareikalautų didelių transportavimo išlaidų. Per metus Lietuvoje įgyvendiname tik maždaug 3-4 projektus, o tuo tarpu užsienyje – 50-60. Apskritai, per metus pagaminame maždaug 5 tūkst. kv. metrų konstrukcijų, maždaug tiek atitiktų Vilniaus Lukiškių aikštės plotą.

Tai, kad nesame tokie populiarūs Lietuvoje, lemia gana aukšta, palyginus su kitų konstrukcijų sienomis, produkcijos kaina. Tačiau pastebime, kad sprendimą statyti namą su šiaudinėmis konstrukcijomis lengviau priima tie žmonės, kurių aplinkoje jau yra draugų, pažįstamų, giminių ar kaimynų, pasistačiusių panašius namus. Apsilankę tokiuose pastatuose žmonės pajaučia šių konstrukcijų naudą žmogaus sveikatai.

Kokia gi ta unikali technologija, sulaukusi tarptautinio susidomėjimo?

Iš pradžių šiaudais apšiltindavome namus tradiciniu būdu, tiesiog į sienų konstrukcijas presuodami šiaudų ryšulius. Tačiau toks apšiltinimo būdas, visas gamybos procesas užimdavo labai daug laiko ir pastangų, o ir kokybė iki galo netenkindavo.

Dabartinė produkto vizija ir technologija, kuria vadovaujamės, buvo tobulinama ir pasiekta maždaug per dešimtmetį. Į karkasinį medinį skydą dedami palaidi šiaudai, kurie yra suspaudžiami 100-120 kg/m2 tankiu. Į tokią sieną net neįmanoma įkišti piršto ir tai leidžia pasiekti geras šiaudinio skydo šiluminės varžos, garso izoliacijos, atsparumo ugniai ir kitas charakteristikas, atitinkančias A+ energetinę klasę. Iš šiaudų skydų statomi namai pasižymi greita statyba ir nedideliais žmogiškaisiais ištekliais.

Faktas, kad namo sienos gaminamos iš presuotų šiaudų – didelio pasitikėjimo nekelia, juk tai – ypatingai degi medžiaga. Su kokiais didžiausiais iššūkiais jums teko susidurti užkariaujant rinką?

Galima sakyti, kad su iššūkiais susiduriame nuolat. Kadangi tiesioginių konkurentų, gaminančių tokias pačias šiaudinių sienų konstrukcijas, niekada neturėjome, mums patiems reikėjo sukurti šį produktą ir jį sertifikuoti. Taip pat reikėjo sukurti ir ištobulinti visą technologinę liniją, kas nuolat pareikalauja nemažų investicijų.

Todėl nusprendėme pasinaudoti UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) siūloma paramos priemone „Eco konsultantas LT“, finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Ši priemonė siūlo pačias įvairiausias konsultacijas verslui. Pasirinkome aktualiausias konsultacijas mūsų verslui – apie ekologinių gaminių projektavimą, eko-inovacijų diegimą, taršos prevenciją, aplinkosaugos vadybos sistemų diegimą. Ir labai svarbu ir vertinga tai, kad dalį konsultacijų metu patirtų išlaidų mums vėliau kompensavo INVEGA.

Vienas iš aktualiausių iššūkių mums – gamybos automatizavimas ir technologinės linijos robotizavimas. Sumažinus žmogiškųjų išteklių sąnaudas, mažėtų ir produkto kaina, nes šiuo metu statybų rinkoje mūsų produkcija yra 15-30 proc. brangesnė.

Na, ir trečiasis ne ką lengvesnis iššūkis – keisti nusistovėjusius visuomenės stereotipus ir įveikti žmonių požiūrio barjerus. Didžioji dauguma išsigąsta išgirdę, kad gaminame sienų konstrukcijas iš šiaudų, nes galvoja, kad tai nepatikima, neilgaamžiška, gali supūti, užsidegti, įsiveisti graužikai ir pan. Iš tiesų, pasitelkdami šiuolaikines priemones, šiaudus apdorojame specialia technologija, supresuojame juos taip tankiai, nepalikdami konstrukcijoje deguonies, dėl to šiaudai tampa nedegia medžiaga. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nenaudojame jokių cheminių medžiagų, tai visiškai natūralus, gamtai nekenksmingas būdas, todėl tai tampa pirmu pasirinkimu žmonėms, siekiantiems gyventi ekologiškiau.

Kokią reikšmę jums ir visai visuomenei suteikia tai, kad didžioji dalis jūsų verslo yra paremta ekologiškų idėjų sklaida?

Atsiradome pačiu laiku, kai per visą pasaulį vilnija protesto akcijos dėl klimato atšilimo, didėjančios CO2 emisijos, gamtos išteklių mažinimo, per didelio iškastinio kuro vartojimo. Šiame kontekste esame labai aktualūs, nes siūlome inovatyvius, technologinius ir aplinkai draugiškus sprendimus. Net 98 proc. mūsų produkto sudaro atsinaujinanti žaliava, biologinė atlieka – šiaudai. Taip pat gamyboje naudojame medieną tik iš atsodintų miškų. Abiejų medžiagų gyvavimo pabaigoje jos gali būti perdirbamos ar paverčiamos į granules ir tam procesui nenaudojami jokie papildomi ištekliai, kurie galėtų pakenkti aplinkai.

Be to, šiaudinė konstrukcija palaiko idealų pastato mikroklimatą be jokių inžinerinių sistemų. Tokie namai pasižymi labai geru drėgmės balansu, žiemą pastatas sulaiko šilumą, o vasarą – puikiai vėdinasi net be kondicionavimo įrengimų.

Kas labiausiai lemia įmonės sėkmę ir kokiais pasiekimais šiandien didžiuojatės?

Būtent inovatyvumas, aktualumas ir modernumas yra pagrindiniai trys kriterijai, kurie, nesvarbu, kuo įmonė užsiima, lemia produkto sėkmę.

Neseniai sumontavome pirmąjį demonstracinį namą Niujorke, o visą procesą užfiksavo JAV televizijos kanalas „Discovery Chanel“, kuriame greitai pasirodys net kelios laidos apie mūsų sukurtą produktą. Toks didžiulis susidomėjimas ir pripažinimas mums yra reikšmingas pasiekimas, verčiantis nesustoti.

Taip pat prieš dvi savaites Kinijoje vykusioje 23-ioje pasaulinėje „Pasyvaus namo“ konferencijoje, kurioje dalyvauja didžioji dauguma pasaulio pasyvių namų architektų, mūsų produkcija buvo apdovanota prestižiniu šio instituto apdovanojimu „Inovatyviausias produktas“. 

Parengta pagal INVEGA pranešimą

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
nuotrauka
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
nuotrauka
2023-02-01 06:13
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-30 09:26
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
nuotrauka
2022-12-14 07:31
Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą...
nuotrauka
2022-12-14 05:13
Kiemo vartai bei varteliai yra bene svarbiausias tvoros elementas, kuris turi būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei ilgaamžis, nes yra naudojamas kasdien. Apie tai, kaip, vykdant kiemo aptvėrimo darbus, išsirinkti vartus bei vartelius, numatyti jų plotį, atidarymo būdą ir kitus svarbius dalykus, k...
nuotrauka
2022-11-22 07:27
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
nuotrauka
2022-11-21 09:56
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
nuotrauka
2022-10-20 15:24
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
nuotrauka
2022-10-12 07:10
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
nuotrauka
2022-09-16 07:24
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
nuotrauka
2022-09-07 07:44
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI