2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 0:30
Reklama  |  facebook

Tradicines medžiagas prikėlė ekologiniam novatoriškam-inovatyviam verslui

2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau spėjo sulaukti tarptautinio įvertinimo.
nuotrauka
Iš šiaudų skydų statomi namai pasižymi greita statyba ir nedideliais žmogiškaisiais ištekliais. Ecococon.lt nuotr.


Minimos įmonės
Ecococon, UAB
INVEGA (Investicijų ir verslo garantijos), UAB
Gyvenimas arčiau gamtos – taip šiaudinius namus apibūdina įmonės vadovas Marius Tarvydas. Jo teigimu, keltis į tokius namus ryžtasi tikrai ne visi, tačiau vis daugiau žmonių įkvepia idėja gyventi natūralių medžiagų aplinkoje. Apie tai, kaip sukūrė ir ištobulino unikalią šiaudinių sienų gamybos technologiją, kaip į naują, inovatyvų statybų sprendimą reaguoja klientai ir kodėl sunku keisti nusistovėjusį žmonių požiūrį, kad patikima gali būti tik tradicinė statyba, pasakoja įmonės vadovas Marius Tarvydas, cituojamas INVEGA pranešime.

Veikiate jau 10 metų, papasakokite, kaip gimė „Ecococon“ gaminami šiaudiniai namai?

Kaip ir daugelis verslų, „Ecococon“ įsikūrė vedina kelių bendraminčių troškimo gyventi ekologiškame name, natūralioje, gamtos neteršiančioje aplinkoje. Pamatai, sienos, langai, stogas, vidinės pertvaros – namą sudaro net keli reikšmingi elementai. Vieną iš jų – pastato išorinę sienos konstrukciją, vietoj akmens ar medžio plaušo vatos, naudodami šiaudus kaip apšiltinamąją medžiagą, gaminame ir mes.

skydiniai namaiTiesa, per visus veiklos metus šį namų gamybos būdą gerokai ištobulinome ir mūsų statybos skydinė technologija netgi sulaukė tarptautinio dėmesio, buvome atrinkti tarp dešimties geriausių tarptautinio eko-inovacijų konkurso „Cradle to Cradle“ finalininkų.

Nuotraukoje –
Marius Tarvydas

Šiaudiniai namai – vienas seniausių pastatų apšiltinimui naudojamų statybos būdų, kuris žinomas jau nuo XIX amžiaus ir vėliau nepagrįstai užmirštas dėl atsiradusių kitų statybos būdų. 1996-aisiais Lietuvoje buvo pastatytas pirmasis šiaudinis namas. Tokios statybos privalumai buvo nenuginčijami: mažesnės darbo sąnaudos, greitesnis rezultatas bei daug šiltesnis pastatas.

Kiek Lietuvoje iš viso yra jūsų statytų šiaudinių namų?

Šiandien esame įsikūrę Vilniuje, o 95 proc. savo gaminių realizuojame užsienio rinkose: Skandinavijos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje. Galutinio rezultato į užsienio šalis iš Vilniaus negabename, o surenkame technologinę liniją ir šiaudines sienas gaminame jau vietoje, nes kitaip tai pareikalautų didelių transportavimo išlaidų. Per metus Lietuvoje įgyvendiname tik maždaug 3-4 projektus, o tuo tarpu užsienyje – 50-60. Apskritai, per metus pagaminame maždaug 5 tūkst. kv. metrų konstrukcijų, maždaug tiek atitiktų Vilniaus Lukiškių aikštės plotą.

Tai, kad nesame tokie populiarūs Lietuvoje, lemia gana aukšta, palyginus su kitų konstrukcijų sienomis, produkcijos kaina. Tačiau pastebime, kad sprendimą statyti namą su šiaudinėmis konstrukcijomis lengviau priima tie žmonės, kurių aplinkoje jau yra draugų, pažįstamų, giminių ar kaimynų, pasistačiusių panašius namus. Apsilankę tokiuose pastatuose žmonės pajaučia šių konstrukcijų naudą žmogaus sveikatai.

Kokia gi ta unikali technologija, sulaukusi tarptautinio susidomėjimo?

Iš pradžių šiaudais apšiltindavome namus tradiciniu būdu, tiesiog į sienų konstrukcijas presuodami šiaudų ryšulius. Tačiau toks apšiltinimo būdas, visas gamybos procesas užimdavo labai daug laiko ir pastangų, o ir kokybė iki galo netenkindavo.

Dabartinė produkto vizija ir technologija, kuria vadovaujamės, buvo tobulinama ir pasiekta maždaug per dešimtmetį. Į karkasinį medinį skydą dedami palaidi šiaudai, kurie yra suspaudžiami 100-120 kg/m2 tankiu. Į tokią sieną net neįmanoma įkišti piršto ir tai leidžia pasiekti geras šiaudinio skydo šiluminės varžos, garso izoliacijos, atsparumo ugniai ir kitas charakteristikas, atitinkančias A+ energetinę klasę. Iš šiaudų skydų statomi namai pasižymi greita statyba ir nedideliais žmogiškaisiais ištekliais.

Faktas, kad namo sienos gaminamos iš presuotų šiaudų – didelio pasitikėjimo nekelia, juk tai – ypatingai degi medžiaga. Su kokiais didžiausiais iššūkiais jums teko susidurti užkariaujant rinką?

Galima sakyti, kad su iššūkiais susiduriame nuolat. Kadangi tiesioginių konkurentų, gaminančių tokias pačias šiaudinių sienų konstrukcijas, niekada neturėjome, mums patiems reikėjo sukurti šį produktą ir jį sertifikuoti. Taip pat reikėjo sukurti ir ištobulinti visą technologinę liniją, kas nuolat pareikalauja nemažų investicijų.

Todėl nusprendėme pasinaudoti UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) siūloma paramos priemone „Eco konsultantas LT“, finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Ši priemonė siūlo pačias įvairiausias konsultacijas verslui. Pasirinkome aktualiausias konsultacijas mūsų verslui – apie ekologinių gaminių projektavimą, eko-inovacijų diegimą, taršos prevenciją, aplinkosaugos vadybos sistemų diegimą. Ir labai svarbu ir vertinga tai, kad dalį konsultacijų metu patirtų išlaidų mums vėliau kompensavo INVEGA.

Vienas iš aktualiausių iššūkių mums – gamybos automatizavimas ir technologinės linijos robotizavimas. Sumažinus žmogiškųjų išteklių sąnaudas, mažėtų ir produkto kaina, nes šiuo metu statybų rinkoje mūsų produkcija yra 15-30 proc. brangesnė.

Na, ir trečiasis ne ką lengvesnis iššūkis – keisti nusistovėjusius visuomenės stereotipus ir įveikti žmonių požiūrio barjerus. Didžioji dauguma išsigąsta išgirdę, kad gaminame sienų konstrukcijas iš šiaudų, nes galvoja, kad tai nepatikima, neilgaamžiška, gali supūti, užsidegti, įsiveisti graužikai ir pan. Iš tiesų, pasitelkdami šiuolaikines priemones, šiaudus apdorojame specialia technologija, supresuojame juos taip tankiai, nepalikdami konstrukcijoje deguonies, dėl to šiaudai tampa nedegia medžiaga. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nenaudojame jokių cheminių medžiagų, tai visiškai natūralus, gamtai nekenksmingas būdas, todėl tai tampa pirmu pasirinkimu žmonėms, siekiantiems gyventi ekologiškiau.

Kokią reikšmę jums ir visai visuomenei suteikia tai, kad didžioji dalis jūsų verslo yra paremta ekologiškų idėjų sklaida?

Atsiradome pačiu laiku, kai per visą pasaulį vilnija protesto akcijos dėl klimato atšilimo, didėjančios CO2 emisijos, gamtos išteklių mažinimo, per didelio iškastinio kuro vartojimo. Šiame kontekste esame labai aktualūs, nes siūlome inovatyvius, technologinius ir aplinkai draugiškus sprendimus. Net 98 proc. mūsų produkto sudaro atsinaujinanti žaliava, biologinė atlieka – šiaudai. Taip pat gamyboje naudojame medieną tik iš atsodintų miškų. Abiejų medžiagų gyvavimo pabaigoje jos gali būti perdirbamos ar paverčiamos į granules ir tam procesui nenaudojami jokie papildomi ištekliai, kurie galėtų pakenkti aplinkai.

Be to, šiaudinė konstrukcija palaiko idealų pastato mikroklimatą be jokių inžinerinių sistemų. Tokie namai pasižymi labai geru drėgmės balansu, žiemą pastatas sulaiko šilumą, o vasarą – puikiai vėdinasi net be kondicionavimo įrengimų.

Kas labiausiai lemia įmonės sėkmę ir kokiais pasiekimais šiandien didžiuojatės?

Būtent inovatyvumas, aktualumas ir modernumas yra pagrindiniai trys kriterijai, kurie, nesvarbu, kuo įmonė užsiima, lemia produkto sėkmę.

Neseniai sumontavome pirmąjį demonstracinį namą Niujorke, o visą procesą užfiksavo JAV televizijos kanalas „Discovery Chanel“, kuriame greitai pasirodys net kelios laidos apie mūsų sukurtą produktą. Toks didžiulis susidomėjimas ir pripažinimas mums yra reikšmingas pasiekimas, verčiantis nesustoti.

Taip pat prieš dvi savaites Kinijoje vykusioje 23-ioje pasaulinėje „Pasyvaus namo“ konferencijoje, kurioje dalyvauja didžioji dauguma pasaulio pasyvių namų architektų, mūsų produkcija buvo apdovanota prestižiniu šio instituto apdovanojimu „Inovatyviausias produktas“. 

Parengta pagal INVEGA pranešimą

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-11-16 12:13
Nuo plaktuko, atsuktuvo ir replių iki skirtingų rūšių grąžtų bei suktuvų – kiekvieno meistro įrankių dėžėje galima sutikti pačius įvairiausius įrankius. Nors namų remonto ar kiti statybos darbai neįsivaizduojami be elektrinių įrankių, savo patvarumu ir funkcionalumu gali nustebinti ir šiuolaikiški a...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-11 12:45
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Statybų sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) ekspertais parengė rekomendacijas A energinio naudingumo klasės reikalavimams. Šios rekomendacijos pirmiausia yra skirtos daugiabučių namų atnaujinimo administratoriams, bet taip pat gali būti naudingos ti...
nuotrauka
2023-10-10 16:40
Mikroklimato reguliavimas šiuolaikiniuose būstuose vis sparčiau automatizuojamas. Automatinis šildymo valdymas bei kitų optimalių mikroklimato rodiklių palaikymas galimas pasirinkus išmaniuosius namų sprendimus, kurie suteikia komforto, taupo laiką bei leidžia sumažinti sunaudojamos energijos kiekį.
nuotrauka
2023-10-09 14:22
Ekspertai pastebi, kad nemažą įtaką didesnėms sąskaitoms daro nepakankamas būstų paruošimas šildymo sezonui, todėl kviečia nenumoti ranka ir ruošti namus žiemai.
nuotrauka
2023-10-09 11:43
„Visada svajojome turėti namus prie jūros ir norėjome tą svajonę įgyvendinti“, – sako dizainerė, verslininkė Simona Nainė. Su vyru Jonu šią vasarą ji įsirengė jaukius, šviesius namus, stebinančius išmaniais sprendimais. Pora atskleidė, kodėl pasirinko pirkti būstą Kunigiškėse ir kokie sprendimai kur...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI