2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 9:41
Reklama  |  facebook

Tvarumo ataskaitų reikalavimai palies ne tik dideles, bet ir mažas įmones

2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareigotas atskleisti su tvarumu susijusią informaciją tvarumo ataskaitose, kurias taip pat reikės rengti pagal europinius standartus. Ekspertai perspėja – pokyčiai palies visas įmones.
nuotrauka
„Vesta Consulting“ vyresnioji tvarumo konsultantė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė. Įmonės nuotr.


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
„Iki šiol įmonės rengė ataskaitas naudodamos nevienodus standartus ir rodiklius, todėl jų pateikiamą informaciją buvo sunku palyginti, kaip ir įvertinti tvarumo ataskaitų patikimumą. Nors tvarumo ataskaitų rengimą reglamentuojančias nuostatas galima rasti keliuose šiuo metu galiojančiuose įstatymuose, vis dėlto, nebuvo bendrų nuostatų, kokie yra peržiūros ar audito kriterijai, nebuvo vieno šaltinio, kur galima su tokiomis ataskaitomis susipažinti. Dėl šios priežasties CSRD direktyva suteiks daugiau aiškumo tiek patiems verslo subjektams, tiek valstybinėms institucijoms, finansuotojams bei visuomenei“, – komentuoja „Vesta Consulting“ pranešime cituojama vyresnioji tvarumo konsultantė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.

CSRD perkėlimas į nacionalinę teisę turėtų apimti pagrindinius informacijos tvarumo klausimais rengimo, teikimo ir skelbimo reikalavimus įmonėms, taip pat nepriklausomo užtikrinimo paslaugų teikėjo akreditavimo ir priežiūros sistemą bei numatyti kontrolės mechanizmus.

ES šalys skirtingu tempu perkelia direktyvos nuostatas. Pavyzdžiui, Prancūzija, viena pirmųjų Tvarumo direktyvos nuostatas perkėlusi į nacionalinę teisę, numatė itin griežtas baudas įmonėms ir vadovams už atsisakymą pateikti informaciją audito metu: įmonės vadovui gali būti skirta bauda nuo 75 tūkst. eurų iki 5 metų įkalinimo, juridiniams asmenims – iki 37,5 tūkst. eurų.

Tvarumo atskaitomybė svarbi visoms įmonėms


Tvarumo ataskaitų teikimo direktyvos įsigaliojimas reikšmingas visam šalies verslui – ne vien didelėms, bet ir mažoms įmonėms, pabrėžia A. Alijošiutė-Paulauskienė. Įsigaliojus direktyvai ES tvarumo ataskaitas turės rengti apie 50 000 įmonių, Lietuvoje – keletas šimtų.

„Tvarumo direktyva per artimiausius ketverius metus tiesiogiai palies dideles įmones ir visas viešo intereso, tarp jų – biržoje listinguojamas įmones bei dideles įmonių grupes patronuojančias įmones. Vis dėlto, mažos įmonės taip pat neišvengs naujų reikalavimų – tiekimo grandinėje dalyvaujančiam smulkiam verslui taip pat teks pateikti duomenis apie aplinkosaugos, socialinius poveikius, jų valdyseną bei pastarųjų įtaką bendrovės finansinei veiklai“, – aiškina „Vesta Consulting“ konsultantė.

Su tvarumu susijusios informacijos atskleidimas didelėms ir mažoms įmonėms nebus identiškas. Europos Sąjungos ekspertai ruošia papildomą metodiką, skirtą mažoms ir vidutinėms įmonės, siekdami, kiek įmanoma, mažinti biurokratinę ir finansinę naštą tokio verslo atstovams.

„Mažoms įmonėms nebus taikoma prievolė rengti tokio pat detalumo ir apimties tvarumo ataskaitas, bet duomenų tikslumas, savalaikiškumas, patikimumas, palyginamumas turės būti užtikrintas. Tvarumo atskaitomybė tampa lygiai taip pat privaloma ir net audituojama, kaip ir finansinė atskaitomybė“, – sako A. Alijošiutė-Paulauskienė.

Pradėti nuo audito ir kompetencijų stiprinimo

Pagal Tvarumo direktyvą (CSRD), pirmąsias tvarumo ataskaitas pagal naujus reikalavimus jau kitąmet už 2024-uosius metus privalės teikti didelės viešojo intereso įmonės, turinčios daugiau nei 500 darbuotojų. Tuo tarpu smulkioms ir vidutinėms ES listinguojamoms įmonėms ši prievolė įsigalios tik 2027 m., atsiskaitant už praėjusių metų laikotarpį ir gali būti dar trumpam atidėta. Visgi, pasak A. Alijošiutės-Paulauskienės, laukti neverta. Net jei pagal teisės aktus įmonei dar liko dar keleri metai iki tvarumo atskaitomybės privalomo taikymo, šį laikotarpį derėtų skirti pasiruošimo darbams.

„Įmonės, kurios anksčiau pradėjo analizuoti savo aplinkosaugos, socialinės ir valdysenos (ESG) sričių poveikius, sekti jų rodiklius, turės daugiau patirties, daugiau duomenų, galbūt jau net bus pradėję pokyčius ir verslo modelio kaitą. Tvarumo reikalavimai tik didėja – kuo anksčiau įmonė pradeda ruoštis, tuo jai bus lengviau prisitaikyti. Tarkime, tam tikrose rinkose bus galima pardavinėti tik labai žemo arba iš vis nulinio balanso CO2 pėdsako prekes arba daryti tik teigiamą poveikį ekosistemoms – tokiems pokyčiams reikia ruoštis iš anksto“, – sako ji.

Ekspertė pataria įmonėms pradėti nuo ESG sričių audito: kaip įmonė šiuo metu valdo savo poveikius, kokius rodiklius seka tvarumo srityje. Svarbu įtraukti suinteresuotąsias šalis: sužinoti, ko jos tikisi iš įmonės, atlikti reikšmingų poveikių analizę, išsiaiškinant, kas svarbiausia tvarumo aspektu – tiek įmonės veiklos daromi poveikiai aplinkai ir visuomenei, tiek kokias rizikas sudaro ir galimybes įmonei atveria tvarumo iššūkiai.

„Ką gali padaryti įmonės, tai stiprinti tvarumo kompetencijas. Svarbu suprasti, kad tvarumas versle – tai visuminis požiūris į savo veiklą, visą vertės grandinę ir sąsajas su supančia aplinka tiek veiklos vietoje, tiek visame pasaulyje. Įmonė turi žinoti viską apie savo produktą ar paslaugą: kaip užauginta ar pagaminta žaliava, kaip elgiamasi su tiekėjo darbuotojais, kokios yra tiekėjų etinės nuostatos bei kas vyksta, kai produktas tampa atlieka“, – sako A. Alijošiutė-Paulauskienė.

Pagrindinė šio teisės akto kritika – per didelė biurokratinė našta verslui. Pašnekovė pabrėžia, jog vertėtų susimąstyti, nes tvarumo reikalavimai tik stiprės, todėl kuo anksčiau įmonė pradės analizuoti savo verslą iš tvarumo perspektyvos, tuo greičiau pasirengs pokyčiams, atlieps visuomenės ir kitų suinteresuotųjų šalių lūkesčius, ras galimybes įgyti konkurencinį pranašumą. Tvarumo ataskaitų direktyva svarbi ir vartotojams – jos įgyvendinimas sudarys galimybes skaidriau pamatyti įmonių veiklą, jų poveikius bei požiūrį į jų valdymą ir lengviau pasirinkti rinkoje atsakingą gaminį ar paslaugą. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-07-24 17:05
Nors kelis pastaruosius dešimtmečius nauji liftai senuose daugiabučiuose buvo labiau išimtis, nei taisyklė, šiemet situacija pasikeitė iš esmės. Daugiabučių namų prižiūrėtojai nepamena tokių metų, kad naujų liftų paklausa būtų taip smarkiai išaugusi ir viliasi, kad jei panašūs tempai išliks ateityje...
nuotrauka
2024-07-24 15:52
Bučos ir Borodiankos savivaldybėms Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) perdavė 5 kompiuterinės įrangos komplektus, skirtus šių miestų architektūros ir teritorijų planavimo skyriams. Įranga perduota įgyvendinant Lietuvos ir Taivanio finansuojamą projektą “3D miestų planavimo įrankis Ukrainos ...
nuotrauka
2024-07-24 15:24
Senus, neefektyvius šilumos punktus turinčių daugiabučių atstovai jau kviečiami teikti paraiškas paramai gauti ir atnaujinti savo daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas. Taip vadinama „mažoji renovacija“, galinti reikšmingai sumažinti išlaidas už šildymą, itin laukiama daugiabuči...
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-22 10:28
Rugsėjo 6 d. Lietuvos statybininkų bendruomenė rinksis Vilniuje, kur tradiciškai švęs savo profesinę šventę - Statybininkų dieną: renginio dalyvių lauks šventinis renginys, statybininkų apdovanojimai, koncertas ir tradicinė sportinė Olimpiada.
nuotrauka
2024-07-22 09:43
Šiauliuose oficialiai atidarytas naujai pastatytas karinis miestelis, skirtas Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono kariams ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei. Karinio miestelio Šiauliuose plotas yra 7,8 ha, jame įrengtos dar didesnės kareivinės ir štabas nei vasario mėnesį atidaryt...
nuotrauka
2024-07-20 10:33
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje sprendė dėl tiekėjo pasiūlymo atitikties viešojo pirkimo konkurso sąlygose iškeltam kvalifikacijos reikalavimui (techniniam ir profesiniam pajėgumui) būti atlikus statybos darbų savo jėgomis ir tiekėjo perkančiajai organizacijai pateiktų kval...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-18 15:34
Aplinkos ministerija nuo rugsėjo mėnesio pradeda mokymų ciklą, kurio metu bus pristatyti naujausi teisinio reglamentavimo pokyčiai, apimantys statinių projektavimą, statiniams keliamus reikalavimus, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras, naujoves erdvinių duomenų ir kadastro, žemės ir sa...
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-18 08:52
Paskelbtas paraiškų priėmimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai. Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) teigia jau sulaukusi pirmųjų konkurso dalyvių.
nuotrauka
2024-07-17 14:39
Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems.
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos