Tvarumo ataskaitų reikalavimai palies ne tik dideles, bet ir mažas įmones
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareigotas atskleisti su tvarumu susijusią informaciją tvarumo ataskaitose, kurias taip pat reikės rengti pagal europinius standartus. Ekspertai perspėja – pokyčiai palies visas įmones.
„Vesta Consulting“ vyresnioji tvarumo konsultantė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė. Įmonės nuotr.
Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
CSRD perkėlimas į nacionalinę teisę turėtų apimti pagrindinius informacijos tvarumo klausimais rengimo, teikimo ir skelbimo reikalavimus įmonėms, taip pat nepriklausomo užtikrinimo paslaugų teikėjo akreditavimo ir priežiūros sistemą bei numatyti kontrolės mechanizmus.
ES šalys skirtingu tempu perkelia direktyvos nuostatas. Pavyzdžiui, Prancūzija, viena pirmųjų Tvarumo direktyvos nuostatas perkėlusi į nacionalinę teisę, numatė itin griežtas baudas įmonėms ir vadovams už atsisakymą pateikti informaciją audito metu: įmonės vadovui gali būti skirta bauda nuo 75 tūkst. eurų iki 5 metų įkalinimo, juridiniams asmenims – iki 37,5 tūkst. eurų.
Tvarumo atskaitomybė svarbi visoms įmonėms
Tvarumo ataskaitų teikimo direktyvos įsigaliojimas reikšmingas visam šalies verslui – ne vien didelėms, bet ir mažoms įmonėms, pabrėžia A. Alijošiutė-Paulauskienė. Įsigaliojus direktyvai ES tvarumo ataskaitas turės rengti apie 50 000 įmonių, Lietuvoje – keletas šimtų.
„Tvarumo direktyva per artimiausius ketverius metus tiesiogiai palies dideles įmones ir visas viešo intereso, tarp jų – biržoje listinguojamas įmones bei dideles įmonių grupes patronuojančias įmones. Vis dėlto, mažos įmonės taip pat neišvengs naujų reikalavimų – tiekimo grandinėje dalyvaujančiam smulkiam verslui taip pat teks pateikti duomenis apie aplinkosaugos, socialinius poveikius, jų valdyseną bei pastarųjų įtaką bendrovės finansinei veiklai“, – aiškina „Vesta Consulting“ konsultantė.
Su tvarumu susijusios informacijos atskleidimas didelėms ir mažoms įmonėms nebus identiškas. Europos Sąjungos ekspertai ruošia papildomą metodiką, skirtą mažoms ir vidutinėms įmonės, siekdami, kiek įmanoma, mažinti biurokratinę ir finansinę naštą tokio verslo atstovams.
„Mažoms įmonėms nebus taikoma prievolė rengti tokio pat detalumo ir apimties tvarumo ataskaitas, bet duomenų tikslumas, savalaikiškumas, patikimumas, palyginamumas turės būti užtikrintas. Tvarumo atskaitomybė tampa lygiai taip pat privaloma ir net audituojama, kaip ir finansinė atskaitomybė“, – sako A. Alijošiutė-Paulauskienė.
Pradėti nuo audito ir kompetencijų stiprinimo
Pagal Tvarumo direktyvą (CSRD), pirmąsias tvarumo ataskaitas pagal naujus reikalavimus jau kitąmet už 2024-uosius metus privalės teikti didelės viešojo intereso įmonės, turinčios daugiau nei 500 darbuotojų. Tuo tarpu smulkioms ir vidutinėms ES listinguojamoms įmonėms ši prievolė įsigalios tik 2027 m., atsiskaitant už praėjusių metų laikotarpį ir gali būti dar trumpam atidėta. Visgi, pasak A. Alijošiutės-Paulauskienės, laukti neverta. Net jei pagal teisės aktus įmonei dar liko dar keleri metai iki tvarumo atskaitomybės privalomo taikymo, šį laikotarpį derėtų skirti pasiruošimo darbams.
„Įmonės, kurios anksčiau pradėjo analizuoti savo aplinkosaugos, socialinės ir valdysenos (ESG) sričių poveikius, sekti jų rodiklius, turės daugiau patirties, daugiau duomenų, galbūt jau net bus pradėję pokyčius ir verslo modelio kaitą. Tvarumo reikalavimai tik didėja – kuo anksčiau įmonė pradeda ruoštis, tuo jai bus lengviau prisitaikyti. Tarkime, tam tikrose rinkose bus galima pardavinėti tik labai žemo arba iš vis nulinio balanso CO2 pėdsako prekes arba daryti tik teigiamą poveikį ekosistemoms – tokiems pokyčiams reikia ruoštis iš anksto“, – sako ji.
Ekspertė pataria įmonėms pradėti nuo ESG sričių audito: kaip įmonė šiuo metu valdo savo poveikius, kokius rodiklius seka tvarumo srityje. Svarbu įtraukti suinteresuotąsias šalis: sužinoti, ko jos tikisi iš įmonės, atlikti reikšmingų poveikių analizę, išsiaiškinant, kas svarbiausia tvarumo aspektu – tiek įmonės veiklos daromi poveikiai aplinkai ir visuomenei, tiek kokias rizikas sudaro ir galimybes įmonei atveria tvarumo iššūkiai.
„Ką gali padaryti įmonės, tai stiprinti tvarumo kompetencijas. Svarbu suprasti, kad tvarumas versle – tai visuminis požiūris į savo veiklą, visą vertės grandinę ir sąsajas su supančia aplinka tiek veiklos vietoje, tiek visame pasaulyje. Įmonė turi žinoti viską apie savo produktą ar paslaugą: kaip užauginta ar pagaminta žaliava, kaip elgiamasi su tiekėjo darbuotojais, kokios yra tiekėjų etinės nuostatos bei kas vyksta, kai produktas tampa atlieka“, – sako A. Alijošiutė-Paulauskienė.
Pagrindinė šio teisės akto kritika – per didelė biurokratinė našta verslui. Pašnekovė pabrėžia, jog vertėtų susimąstyti, nes tvarumo reikalavimai tik stiprės, todėl kuo anksčiau įmonė pradės analizuoti savo verslą iš tvarumo perspektyvos, tuo greičiau pasirengs pokyčiams, atlieps visuomenės ir kitų suinteresuotųjų šalių lūkesčius, ras galimybes įgyti konkurencinį pranašumą. Tvarumo ataskaitų direktyva svarbi ir vartotojams – jos įgyvendinimas sudarys galimybes skaidriau pamatyti įmonių veiklą, jų poveikius bei požiūrį į jų valdymą ir lengviau pasirinkti rinkoje atsakingą gaminį ar paslaugą.
Aktualijos
2025-01-22 10:10
Sausio 13–17 dienomis Miunchene (Vokietijoje) vykusi tarptautinė statybų paroda BAU 2025 subūrė statybos sektoriaus lyderius, inovatorius ir profesionalus iš viso pasaulio. Ši paroda yra viena didžiausių ir svarbiausių pasaulyje, pritraukianti ne tik architektus ir inžinierius, bet ir politikos bei ...
2025-01-22 09:29
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimo bei sukčiavimo pripažino buvusį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narį Sergejų Popovą. Teismas jam skyrė 15 tūkst. eurų baudą.
2025-01-22 09:24
Nuo sprogimo viename iš butų nukentėjusiame daugiabutyje Naujininkuose, Vilniuje, prasideda konstrukcijų atstatymo darbai. Pastato administratoriui UAB „Rasų valda" konkurso būdu pasirašius sutartį su rangovu UAB „Telšių Alpina", iki kovo mėn. pabaigos turėtų būti baigtas bendrųjų konstrukcijų – sie...
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
2025-01-21 15:41
Aplinkos ministras patvirtino dvi pavyzdines formas, kurias būtina pildyti priimant sprendimus dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo). Pirma – butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo dėl daugiabučio atnaujinimo protokolo formą. Antra – sutarties dėl daugiabučio atnaujinimo projekto organi...
2025-01-21 15:13
Lietuvos bankų sektorius 2024 m. trečiąjį ketvirtį aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms, gerėjo paskolų kokybė, augo kapitalizacija.
2025-01-21 09:27
Lietuvos architektų rūmai teigiamai vertina lapkritį aplinkos ministro atliktus Statybos techninio reglamento „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ pakeitimus, kuriais atsisakoma perteklinio ir pakartotinio vėdinamų sistemų sertifikavimo ir tikrinimo, kuomet sistema yr...
2025-01-21 08:07
Buldozeris DD130 – naujausias DEVELON statybinės technikos asortimento papildymas, kuris užtikrina didesnę stūmimo galią, puikų sukibimą, gerą matomumą ir pažangias technologijas, kurios užtikrina didesnį našumą. Vidutinio dydžio ir sunkaus, masyvaus rėmo 156,9 AG galios DEVELON DD130 buldozeris id...
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
2025-01-17 15:12
Artėjanti šv. Valentino diena – metas, kai įsimylėjusieji ieško unikalių būdų praleisti laiką drauge ir sustiprinti savo ryšį. Trumpalaikės ir ilgalaikės būsto nuomos portalo Lietuvoje Rentu.lt direktorius Igor Petrenko pastebi, kad jau dabar mato padidėjusį svetainės lankytojų susidomėjimą išskirti...
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
2025-01-16 14:50
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad kvietimą savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimui planuojama skelbti vasario mėn., o ne sausį, kaip buvo pranešta anksčiau.
2025-01-16 09:38
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu. Įtariama, kad dė...
2025-01-15 12:23
Pernai Lietuvoje renovuota 55 daugiabučiais namais daugiau nei 2023 m. Išlieka ankstesnių metų tendencija, kad pagal renovacijos tempus išsiskiria didieji miestai – daugiausiai senų daugiabučių atnaujinta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, visuose vienodai, po 28 namus.
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
2025-01-14 17:17
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) Priežiūros skyriui per 2024 m. buvo perduota atlikti 98 vertinimus. Iš jų 9 vertinimai nutraukti: 7 vertinimai buvo nutraukti, dar neparengus vertinimo išvados projekto, o 2 vertinimai buvo nutraukti po to, kai perkančiosios organizacijos, gavusios vertinimo išvadų pro...
2025-01-14 17:00
Aplinkos ministerijai praėjusių metų pabaigoje inicijavus Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų pakeitimus dėl duomenų tikslumo ir išsamumo, Registrų centras į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės archyvą jau perkėlė beveik 457 tūkst. žymų apie žemės sklypams taikomas teritorijas, kuriose taik...
2025-01-13 12:12
Latvijoje ir Estijoje dūmų detektorius namuose turinčių asmenų skaičius auga, Lietuvoje – lieka nepakitęs. Tyrimo duomenimis, per metus mūsų šalyje detektorius įsirengė vos 1 proc. gyventojų. Skaičiai rodo, kad Estijoje šiuos įrenginius namuose naudoja net 94 proc. gyventojų, Latvijoje – 76 proc. vi...
2025-01-13 09:42
UAB „Jūrės Medis”, klijuotų medinių konstrukcijų (KMK) gamintoja, dalyvauja Bučos mokyklos statybos rėmimo projekte. Pačioje 2024 m. pabaigoje buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią UAB „Jūrės Medis” įsipareigojo pagaminti iš KMK ir neatlygintinai perduoti naujai statomai Bučos mokyklai sporto salės ...