2021 birželio 15 d. antradienis, 21:34
Reklama  |  facebook

Urbanistikos profesorius J. Vanagas: „Miestas turi būti atsisukęs į upę veidu, o ne sklypų galais ar sandėliukais“

2021-03-23 08:23
Kranto alėjos prieigose Kaune iki šiol besidriekiantį žvyrkelį pakeisianti tvarkinga gatvelė nepalieka abejingų. Į šančiškių pastabas ir pageidavimus įsiklausę projektuotojai kauniečiams pristatys planą, kaip turėtų būti atnaujinta vaizdinga erdvė Nemuno krantinėje. Atnaujinti projektiniai sprendiniai sulaukė palankių vertinimų.
nuotrauka
Kauno m. sav. iliustr.


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Buvęs ilgametis Šančių gyventojas, žinomas urbanistikos profesorius, inžinierius architektas Jurgis Vanagas neabejoja, kad tokie pokyčiai pasitarnaus visam miestui.

Pokyčiai – būtini

„Užpernai ir pernai, kuomet vyko aštrios diskusijos ir protesto renginiai, nukreipti prieš Nemuno krantinės Šančiuose sutvarkymo projekto detalizavimą ir paruošimą realizacijai, laikiausi neutralios pozicijos, viešai nepalaikiau nė vienos pusės. Tai buvo nelengva, nes ir viena, ir kita pusė, žinodami, kad esu nuoširdus Šančių patriotas, per gyvenimą sukaupęs nemažą profesionalaus urbanisto patirtį, labai laukė mano nuomonės. O ją – tvirtai susiformavusią, turėjau iš karto, bet nenorėjau nors bent kiek nusverti argumentų lėkštelės, daryti įtakos besiklostančiai nuostatai. Dabar, kai viešai, oficialiai, išsamiai, kartu su patrauklia vizualizacija paskelbta galutinė minėto projekto medžiaga, nematau pagrindo toliau slėpti savyje nė kiek nesusvyravusios nuomonės“, – pranešime cituojamas nuo vaikystės Žemuosius Šančius puikiai pažįstantis ir vis dar į juos sugrįžtantis J. Vanagas.

Buvusio ilgamečio šančiškio įsitikinimu, yra bent kelios priežastys, kodėl Kranto alėjos prieigose turėtų padvelkti permainų vėjai.

„Miestas turi būti atsisukęs į upę veidu, o ne sklypų galais, sandėliukais ar tualetais. Didmiesčiu tekančios upės pakrantė, jos suplanavimas, užstatymas ir architektūra, ne tik centre, bet ir visu perimetru, vaizdžiai tariant, negali priminti „apspurusio rankogalio“. Čia yra būtinas teritorijos apkantavimas, įrengiant kelią su suplanuota žaliąja priekrantės teritorija, erdviomis pėsčiųjų ir dviračių trasomis, važiuojamosios dalies praplėtimu automobiliams parkuoti, poilsio aikštelėms, taip pat saugioms perėjoms iš gyvenamosios zonos iki akvatorijos“, – planuojamus pokyčius Nemuno krantinėje komentavo prof. habil. dr. J. Vanagas.

Reikalingas geresnis susisiekimas

Architektūros kritiko teigimu, atsižvelgiant į sparčiai besiplečiančią teritoriją, numatyti pokyčiai ženkliai pagerintų susisiekimą, mat dabar ne vieną kilometrą besitęsiantis žvyrkelis kelia akivaizdžių nepatogumų. Ypač vietos gyventojams.

„Urbanistine, gatvių tinklo prasme, tokia didelė teritorija negali būti pasiekiama vienintele esama gatve – A. Juozapavičiaus prospektu. Jai yra būtinas ne tik funkcinis „dubleris“, bet kartu su juo ir neišvengiamai ryški miesto masyvo išvažiuojamoji trasa“, – sako patyręs architektas, humanitarinių mokslų habilituotas daktaras.

Tačiau J. Vanagas pabrėžė, kad numatytas atnaujintas kelias turi užtikrinti maksimalų saugumą, įrengiant iškiliąsias pėsčiųjų perėjas, greitį ribojančius ženklus bei kitas priemones. Projektuotojai būtent tai yra numatę atnaujintuose projektiniuose pasiūlymuose – iki menkiausių smulkmenų sutvarkytą nemagistralinę D kategorijos, 5,5 m pločio gatvelę, kuria galės važiuoti tik specialusis transportas ir lengvieji automobiliai.

„Jeigu įmanoma intensyviausiose eismo vietose maksimalų saugumą užtikrinti įrengiant iškiliąsias perėjas, greitį ribojančius kalnelius ar ženklus, taip pat gerą apšvietimą, potenciali problema bus išspręsta. Šiuolaikiniame pasaulyje tokie pokyčiai yra daromi. Pateikta Nemuno krantinės sutvarkymo projekto medžiaga, mano nuomone, atitinka svarbiausius tokių miesto dalių suplanavimo reikalavimus“, – neabejojo prof. J. Vanagas.

Kaip rašoma savivaldybės pranešime, pagal projektuotojų atliktas naujausias korekcijas, įvertinus šančiškių išreikštus norus bei argumentus, Kranto alėjoje vietoje dulkėto žvyrkelio nusidriektų 1673 metrų tvarkingas ir saugus kelias. Greta jo – daugiau žalumos. Taip pat numatyta įrengti papildomų vietų automobiliams, lauko treniruoklių bei vaikų žaidimo aikšteles. Taip pat suplanuoti praplatinti ir tarpusavyje atskirti pėsčiųjų bei dviračių takai, patogūs pandusai judėjimo negalią turintiems žmonėms ir mamoms su vežimėliais. Įgyvendinant projektą, dalį daugiabučių gyventojų pasieks centralizuotas šildymas.

Nemuno krantinės gatvė Kauno miesto bendrajame plane buvo numatyta dar 1929 m. ir išlikusi iki šių dienų. Suprojektuota jos atkarpa nuo A. Juozapavičiaus prospekto pasieks Kranto 11-ąją g. ir ties ja užsibaigs.
Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-10 16:14
Rangos sutartis dėl Vingio mikrorajono aikštės tarp Vingio ir I. Simonaitytės g., ir jos prieigų remonto darbų tarp Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos ir supaprastinto atviro konkurso laimėtojo UAB „Stamela“ pasirašyta pernai, lapkričio pabaigoje. Sutarties kaina – 1,1 mln. Eur.
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 09:05
Vilniaus mieste daugiabučių gyventojai, nusprendę pasinaudoti savivaldybės vykdoma Kaimynijų programa, suformavę ir išsinuomoję žemės sklypus prie namų įgyvendina šių teritorijų sutvarkymo projektus. Pirmieji projektai su savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pagalba baigiami jau dabar. Vienas jų – ...
nuotrauka
2021-06-04 18:05
Šilumos perdavimo tinklų Plungės mieste statybos ir rekonstravimo projektą įgyvendins konkursą laimėjusi „Požeminių darbų“ įmonė.
nuotrauka
2021-06-02 16:22
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji erdvė – gyventojams jau atverta rekonstruota Ferdinando aikštė.
nuotrauka
2021-06-02 15:26
Siekdama sustiprinti teisinį pamatą savivaldybių infrastruktūrai plėtoti, Aplinkos ministerija siūlo patikslinti sausio 1 d. įsigaliojusį Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymą ir užtikrinti, kad ši plėtra vyktų kuo sklandžiau. Vyriausybė pritarė ministerijos parengtoms įstatymo pataisoms.
nuotrauka
2021-06-02 15:12
Praėjus penkiems mėnesiams nuo Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo įsigaliojimo, Vilniaus miesto tarybai, svarstymui komitetuose, šiandien perduoti 2020 m. gruodį priimtų sprendimų pakeitimai. Tarybai pritarus, bus pakoreguoti infrastruktūros plėtros įmokos tarifai ir įmokos mokėjimo krite...
nuotrauka
2021-06-02 14:13
Apsilankęs Tauragės nuotekų valymo ir medienos apdirbimo, vėjo energijos komponentų ir pieno produktų gamybos įmonėse aplinkos ministras Simonas Gentvilas pakvietė Tauragės merą Dovydą Kaminską paversti pirmuoju klimatui neutraliu ir beatliekiu miestu Lietuvoje.
nuotrauka
2021-06-02 08:21
Kaune kuriamas Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) pelnė pripažinimą nacionaliniu lygmeniu dėl savo potencialo konkuruoti su Europoje veikiančiais technologijų ir mokslo kompleksais. Buvusioje aviacijos gamyklos teritorijoje užbaigtas infrastruktūros vystymo etapas, netrukus startuos sraigtasp...
nuotrauka
2021-06-01 21:27
Klaipėdoje tęsiami daugiabučių namų kiemų tvarkymo darbai. Patvirtintas Klaipėdos miesto daugiabučių namų kiemų infrastruktūros gerinimo priemonių planas 2021–2023 m.
nuotrauka
2021-05-31 07:49
Pakartotinai patikrinusi Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pritarė jo teikimui tvirtinti savivaldybės tarybai.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-27 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė sudarė sutartis su tiekėjais dėl 10 ugdymo įstaigų sporto aikštynų modernizavimo. Iš viso iki rugsėjo planuojama modernizuoti daugiau nei 42 tūkst. kv. metrų užimančius plotus.
nuotrauka
2021-05-25 08:11
Viena didžiausių Vilniaus miesto žaliųjų erdvių – Tauro kalno teritorija – vasarą pasitinka su permainomis: čia pradėti tvarkybos darbai, kurie apims ir Liuteronų sodo, ir Nacionalinės koncertų salės aplinkos sutvarkymą.
nuotrauka
2021-05-25 08:03
Trys savivaldybės – Alytaus ir Klaipėdos miestų bei Visagino – atrinktos dalyvauti programos „Kurk Lietuvai“ kartu su Aplinkos ministerija vykdomame vadinamajame žaliosios infrastruktūros projekte.
nuotrauka
2021-05-20 17:04
Klaipėdos centre įsikūrusiame Karalienės Luizės jaunimo centre atliktas kapitalinis jaunimo centro sporto salės remontas, pastatas pasikeitė iš esmės.
nuotrauka
2021-05-18 08:25
Susisiekimo ministerija informuoja, kad atsižvelgus į savivaldybių siūlymus ir prašymus, dalį Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų bus galima panaudoti kelio želdiniams kaip eismo saugumo priemonei.
nuotrauka
2021-05-17 13:44
Vasaros pradžioje vilniečių lauks dar daugiau žaliųjų erdvių – baigiami atnaujinti parkai ir skverai taps atviri visuomenei. Birželį jau bus galima grožėtis Reformatų skvero želdynais, pasivaikščioti naujuoju Paplaujos bulvaru, laiką leisti sutvarkytoje dešinėje Neries krantinėje.
nuotrauka
2021-05-13 13:23
Sovietiniais metais statytų Vilniaus rajonų laukia dideli pokyčiai - Vilniaus miesto savivaldybė šiandien, gegužės 13 d., pristatė gyvenamųjų rajonų gyvybingumo programą MIESTAS+. Šios programos, kuri turėtų trukti bent dešimtmetį, tikslas – atnaujinti senųjų miesto rajonų butus, namus, kiemus, gatv...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse