2024 gruodžio 12 d. ketvirtadienis, 10:39
Reklama  |  facebook

Vėdinamų sienų įrengimo ypatumai

Dr. Audronė ENDRIUKAITYTĖ      2023-01-30 09:26
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
nuotrauka
PAROC iliustr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB

Geriausiai pasiekti tokių tikslų mums padeda tinkamai pasirinkti pastatų apšiltinimo sprendimai.

Populiarus ir plačiai paplitęs pastato sienų apšiltinimo būdas yra taip vadinamos vėdinamos arba „ventiliuojamos“ sienos.

Vėdinamos sienos tai yra tokios sienos, kurių konstrukcijoje tarp šilumos izoliacijos ir apdailos sluoksnio yra vėdinamas oro tarpas. Juo laisvai juda lauko oras tarp sienos apačioje ir jos viršuje įrengtų specialių angų. Taip judantis oro srautas leidžia pasišalinti drėgmei iš konstrukcijos.

Vėdinamų („ventiliuojamų“) sienų konstrukcija patraukli ne tik savo ilgaamžiškumu, bet ir plačia, architektūrinio polėkio nevaržančia estetine išraiška. Vėdinamų fasadų apdailos medžiagų pasiūla yra labai didelė, ji leidžia pasirinkti spalvą, tekstūrą, plokščių tipą, dydį, jų medžiagiškumą, leidžia kombinuoti kelias apdailos medžiagas tarpusavyje. Tokiu būdu pastato estetikai atsiveria itin plačios galimybės.

Architektas Valentinas Lucenko sako, kad naujausiam jų kūriniui, moderniam pastatui Klaipėdoje Daukanto g.11, buvo pasirinkta vėdinamų fasadų konstrukcija ne tik dėl estetinių galimybių, tačiau ir dėl ilgaamžiškumo. Pastato fasadas apdailintas solidžiomis sendinto vario fasadinėmis apdailos plokštėmis. „Rinkomės natūralias medžiagas: fasadui – varį, o pastato šiltinimui – akmens vatos izoliaciją PAROC“. Medžiagiškumu PAROC produktai tvariai dera prie natūralių fasado apdailos sprendimų. „Be to, - sako jis. - Vėdinamų sienų šiltinimo sistema geriausiai tinka mūsų klimato zonai, tai yra pajūrio zonai, kur drėgmė yra vienas didžiausių pastato priešų“.

Vėdinamų fasadų sistemos

Pagal STR 2.04.01:2018 „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ nuo š. m. sausio 1 dienos vėdinami fasadai turi būti tiekiami į rinką kaip vieninga sistema ir privalo turėti „Europos Techninį Įvertinimą“ (ETĮ) arba „Nacionalinį Techninį Įvertinimą“ (NTĮ). Tai kas gi yra ta vėdinama sistema?

PAROC

 

ETĮ arba NTĮ yra dokumentas, kuris apima visas sistemos dalis ir esmines charakteristikas.

Techniniuose įvertinimuose yra nustatoma:

• sistemos degumo klasė,
• gembių kronšteinų matmenys, išdėstymas, medžiagiškumas, tvirtinimas,
• pateikiamos šilumos izoliacijos charakteristikos ir lentelės, kuriose pagal reikiamą pasiekti šilumos perdavimo koeficiento vertę, nustatomas izoliacijos storis,
• pateikiami charakteringi mazgai,
• sienos sluoksnių įrengimo reikalavimai.

Vėdinama sistema – tai statybvietėje įrengiama sienų apšiltinimo ir apdailos sistema, kurios pagrindiniai komponentai yra laikantysis sistemos karkasas, mechaninio tvirtinimo elementai, šilumos izoliacija, apsauga nuo vėjo ir išorinė fasado apdaila. Vienas iš svarbiausių vėdinamos sistemos komponentų yra gembių/kronšteinų sistema.

vėdinamas fasadas PAROCPirmiausi dėl to, kad fasado apdaila laikosi ant jų ir jie turi atlaikyti visas fasadus veikiančias apkrovas. Gembių / kronšteinų matmenys, medžiaga iš kurios yra pagaminti ir kiekis labai įtakoja šilumos izoliacijos storį. 

Pateiktoje lentelėje (žr. žemiau) matome, jog medžiagų, iš kurių yra pagamintos gembės / kronšteinai, šilumos laidumo koeficientai skiriasi labai ženkliai.

PAROCPastaruoju metu atsisakoma gembių/kronšteinų pagamintų iš aliuminio, nes šių šilumos laidumas beveik 13 kartų didesnis už nerūdijančio plieno. Sistemų tiekėjai ir gamintojai ieško sprendimų kaip sumažinti gembių / kronšteinų įtaką ir jau šiandien rinkoje galime rasti labai efektyvias gembes / kronšteinus, pavyzdžiui bazalto kompozito, kurių šilumos laidumo koeficientas yra mažesnis už vienetą.

Žemiau pateiktas pavyzdys iliustruoja kaip skiriasi šilumos izoliacijos storis, priklauso nuo panaudoto tvirtinimo elemento medžiagos, kai visos kitos sąlygos yra tokios pat. Pavyzdys yra pateiktas iš Mineralinės vatos gamintojų asociacijos užsakymu KTU architektūros ir statybos institute atliktų šilumos izoliacijos storių skaičiavimų renovacijai.

PAROC
Kaip matyti iš pateikto pavyzdžio, šilumos izoliacijos storis, kinta nuo 280 mm – iki 140 mm C energinio naudingumo klasei.

Vėdinamas oro tarpas

Sienos vėdinimas yra būtinas papildomos drėgmės pašalinimui iš išorinės sienos konstrukcijos. Dažniausi drėgmės šaltiniai yra statybinė drėgmė, drėgmė iš vidaus ir išorės oro (vėdinimo) bei fasado drėkinimas įstrižo lietaus vandeniu. Todėl reikia užtikrinti pakankamą sienos vėdinimą įvairiose klimato sąlygose, įtakojančiose skirtingas drėgmės apkrovas ir vėjo slėgį.

parocVėdinamas oro tarpas yra įrengiamas tarp šilumos izoliacijos/ apsaugos nuo vėjo ir fasado apdailos. Vėdinamo oro tarpo storis/plotis yra reglamentuojamas STR 2.04.01:2018 ir yra ne mažesnis nei 25 mm.

Tačiau vien tik įrengti vėdinamą oro tarpą nepakanka. Kad lauko oras į jį patektų ir vyktų oro judėjimas, būtina įrengti oro patekimo angas pastato apačioje (ties cokoliu) ir oro išėjimo angas viršuje (ties karnizu, parapetu). Be to, tokias angas reikia įrengti ir virš durų ir langų. Oro angų plotas turi būti ne mažesnis kaip 50 kv. cm vienam sienos ilgio metrui.

Šiltinimo sluoksnio įrengimas

Šilumos izoliacija vėdinamuose fasaduose gali būti įrengiama iš vieno ar dviejų sluoksnių. Vieno sluoksnio izoliacijai rekomenduojame naudoti PAROC WAS 35(t) plokštes. Šioms plokštėms nereikalinga papildoma apsauga nuo vėjo, todėl pats plokščių įrengimas yra paprastesnis nei dvisluoksnės sistemos.

PAROCDvisluoksnę šilumos izoliaciją sudaro pagrindinis šilumą izoliuojantis sluoksnis, kuris paprastai įrengiamas iš PAROC Ultra arba PAROC Ultra plus plokščių ir apsauga nuo vėjo. Apsaugai nuo vėjo naudojame PAROC WAS 35(tb), PAROC WAS 25t arba PAROC Cortex b 30 mm storio plokštes. PAROC WAS 35(tb), PAROC WAS 25t plokštės yra įprastas vėdinamų fasadų apsaugos nuo vėjo sprendimas. Jų paviršius yra padengtas plonu stiklo pluošto sluoksniu, plokštės yra nedegios ir atitinka A1 degumo Euroklasę.

Apsaugos nuo vėjo įrengimas iš PAROC Cortex (b), yra labai efektyvus sprendimas ir rekomenduojamas intensyviai vėdinamų sienų konstrukcijoms.

Šių apsaugos nuo vėjo plokščių paviršius yra padengtos nedegia, vandens garams laidžia ir labai mažai orui laidžia plėvele ir atitinka A2 s1 d0 degumo Euroklasę. Siūlės tarp pačių plokščių yra suklijuojamos specialioms juostomis. Plokščių sujungimai pastato kampuose ir angokraščiuose irgi yra suklijuojami specialiomis kampų sandarinimo juostomis.

Tokiu būdu pastatas kaip ir įvelkamas į apsaugos nuo vėjo apvalkalą. Padengimas gali būti tiek baltos, tiek ir juodos spalvos.

PAROC

Be visų aukščiau paminėtų faktorių, šilumos izoliacijos sluoksnio efektyvumas priklauso ne tik nuo pačių šilumos izoliacinių plokščių, bet ir nuo teisingo jų sumontavimo. Todėl įrengiant šiltinimo sluoksnį, plokštės turi būti glaudžiai sujungtos tarpusavyje ir su sienos konstrukcija.

Apatinio sluoksnio plokštės turi būti perstumtos viena kitos atžvilgiu taip, kad vertikalios siūlės nesutaptų.

Apsaugos nuo vėjo plokštės turi perdengti apatinio sluoksnio siūles. PAROC WAS 35(t) ir PAROC WAS 25t apsaugos nuo vėjo plokščių vertikalios siūlės neturi sutapti.

Įrengiant apsaugą nuo vėjo iš PAROC Cortex plokščių, siūlės turi sutapti, kaip parodyta paveikslėlyje, nes jos yra užsandarinamos specialiomis juostomis.

Tik tinkamai ir kruopščiai įrengtos vėdinamų („ventiliuojamų“) sienų sistemos eksploatacijos metu atskleidžia visas gerąsias savo savybes, užtikrina pastato energinį efektyvumą, ilgaamžiškumą ir sukuria sveiką bei komfortišką gyvenamąją aplinką. 

PAROC

PAROC iliustr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...
nuotrauka
2024-06-17 08:40
Kiekvienais metais patiriame vasaros karščius, kurie dėl klimato kaitos darosi ne tik ilgesni, bet ir intensyvesni. Todėl patalpų vėsinimas tampa ypač aktualus, tačiau tradiciniai, primityviai valdomi oro kondicionavimo būdai yra susiję su didelėmis energijos sąnaudomis. Būtent čia gali padėti išman...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI

nuotrauka

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnami...