2023 spalio 1 d. sekmadienis, 2:30
Reklama  |  facebook

Vėjo elektrinių menčių perdirbimas netrukus pasieks naujas galimybes

2023-07-17 06:33
Atsinaujinančią energetiką šalyje įsukančių vėjo jėgainių menčių perdirbimas daugelį metų vėjo energetikos priešininkų būdavo pasitelkiamas kaip argumentas, kad šios elektrinės yra nesuderinamos su tvarumu. Tuo tarpu vėjo energetikos specialistai sako, kad naujausios technologijos leidžia ne tik antram gyvenimui prikelti panaudotas, bet ir gaminti naujas lengviau perdirbamas vėjo elektrinių mentes.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos vėjo elektrinių asociacija (LVEA),
Vėjo elektrinių mentės daugiausia gaminamos iš stiklo arba anglies pluošto kompozitų ir plastiko ar kitų medžiagų mišinio. Toks žaliavų derinys užtikrina menčių patvarumą ir ilgaamžiškumą – įprastomis sąlygomis eksploatuojamos mentės gali tarnauti iki 25 metų.

„Vėjo elektrinių menčių eksploatavimo laikotarpis iš esmės atspindi ir vėjo elektrinių parko eksploatavimo trukmę – 20-25 metus. Per šį laikotarpį įprastai ženkliai patobulėja ir gaminamos vėjo elektrinės. Šiuo metu naujausios jėgainės yra kur kas aukštesnės ir galingesnės nei jų pirmtakės, pastatytos prieš 10-15 metų, tad vėjo elektrinių parkų vystytojai neišvengiamai yra linkę utilizuoti senas elektrines ir jų vietoje statyti modernesnes“, – Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) pranešime cituojamas atstovas Edgaras Maladauskas.

Pasak jo, nors šiuo metu Lietuvos vystytojai tik artėja prie pirmųjų vėjo elektrinių parkų eksploatavimo pabaigos – pirmoji jėgainė šalyje pastatyta prieš 20 metų, o pirmasis didesnis parkas – prieš 17 m., dėl senų vėjo elektrinių menčių perdirbimo galimybių jaudintis nereikėtų.

Iš vėjo – į cementą

Tiek vėjo elektrinių gamintojai, tiek parkų vystytojai nuolat ieško būdų panaudoti senas vėjo jėgainių mentes. Tam pasitelkiami skirtingi metodai – nuo perdirbimo (angl. recycling) ar atnaujinimo (angl. repowering) iki antrinio panaudojimo (angl. upcycling).

Štai JAV atliekų, vandens ir energijos tvarkymo bendrovė „Veolia North America“ 2020 m. pradėjo vėjo elektrinių mentes naudoti cemento gamybai: išmontuotos ir susmulkintos mentės yra deginamos cemento krosnyse, kur ne tik pakeičia dalį naudojamų anglių, bet ir tampa gaminamo cemento dalimi. Įmonės atstovų teigimu, tokio proceso metu apie 65 proc. vėjo jėgainių menčių sudedamųjų dalių tampa cemento žaliava, o 28 proc. pasitarnauja kaip kuro alternatyva.

Perdirbti vėjo elektrinių mentes bandyta ir Lietuvoje. Praėjusiais metais Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Lietuvos energijos instituto (LEI) tyrėjų grupė atliko keletą eksperimentų, kurių metu stiklo pluoštu sustiprintas plastikas buvo skaidomas į sudedamąsias dalis – aromatinius junginius ir pluoštą. Mokslininkų teigimu, aromatiniai junginiai galėtų būti naudojami dervos gamybai, o chemiškai išvalyti pluošto likučiai – įvairioms paskirtims, pvz., betonui, polimeriniams kompozitams ar pluoštinėms dangoms.

„Nors vėjo elektrinių mentės nėra toksiškos, vadinasi, yra saugios šalinti sąvartynuose, didžioji dalis jėgainių gamintojų ir vystytojų supranta, kad toks menčių šalinimas yra vertingų išteklių švaistymas – perdirbtos mentės gali įgauti naują gaminio formą bei paskirtį ir būti panaudojamos kituose pramonės sektoriuose ar kitiems tikslams“, – cituojamas E. Maladauskas.

Pašnekovas primena, kad Europos vėjo energetikos industriją vienijanti organizacija „Wind Europe“ 2021 m. paskelbė poziciją, kuria raginama nuo 2025 m. Europoje uždrausti šalinti vėjo jėgainių mentes jas kaupiant sąvartynuose. Tokį sprendimą jau yra įteisinusi Austrija, Suomija, Vokietija ir Nyderlandai.

„Siekiama, kad vėjo elektrinių mentės būtų 100 proc. perdirbamos, atkuriamos ar pakartotinai panaudojamos. Pirmųjų vėjo jėgainių gamintojai ko gero nebuvo numatę tokios galimybės, tad kurį laiką panaudotų menčių perdirbimas atrodė kaip neįveikiamas iššūkis. Vis dėlto technologijoms nestovint vietoje, šiuo metu atsiveria naujos galimybės tiek menčių perdirbimui, tiek jų antriniam panaudojimui. Tai yra teisingas kelias – perdirbti, panaudoti antrą kartą, džiaugiuosi, kad vėjo energetika yra jame, ir šio srities tikslas – maksimaliai tvarus išteklių naudojimas“, – pastebi LVEA atstovas.

Įsisuks žiedinė ekonomika


Viena iš sėkmingiausių vėjo elektrinių menčių perdirbimo galimybių yra jų pritaikymas naujų menčių gamybai. Danijos energetikos bendrovė „Vestas Wind Systems“ šių metų pradžioje pristatė sprendimą, leidžiantį gaminti naujas mentes iš jau panaudotų menčių, nekeičiant jų sudėties ar konstrukcijos. Planuojama, kad revoliucinė technologija ateityje leis visas epoksidines kompozicines medžiagas paversti žaliavų šaltiniu platesnei žiedinei ekonomikai – ne tik vėjo energetikai, bet ir kitoms pramonės šakoms, susiduriančioms su gaminių perdirbimo iššūkiais.

Panašią technologiją pernai pristatė ir Ryersono universiteto Kanadoje docentas Kazem Fayazbakhsh, kartu su tyrėjų komandą atradęs būdą, kaip panaudotas vėjo elektrinių mentes paversti polimeru, kuris būtų naudojamas kaip 3D spausdinimo žaliava itin tvirtiems gaminiams. Tyrėjų teigimu, polimeru sutvirtintos dalys itin paklausios įvairiose pramonės šakose, ne tik vėjo elektrinėms.

Kol vėjo elektrinių menčių perdirbimas įsitvirtins rinkoje, netrūksta ir labiau kūrybingų sprendimų: Airijoje mentės panaudotos pėsčiųjų tilto statyboms, Nyderlanduose – žaidimų aikštelei, o viena Danijos įmonė jas panaudojo dviračių stoginei įrengti.

„Tikėtina, kad netolimoje ateityje visos vėjo elektrinių mentės bus perdirbamos, juo labiau, kad šiuo metu gaminant naujas elektrines pradedami taikyti kur kas pažangesni sprendimai, leidžiantys palengvinti ir jų menčių prikėlimą antram gyvenimui. Tad Lietuvai jau dabar reikėtų investuoti į perdirbimo technologijas ir planuoti, kaip bus kaupiamos ir perdirbamos vėjo elektrinių mentės netolimoje ateityje“, – pabrėžia E. Maladauskas.

Viena iš atsinaujinančios energijos lyderių „Siemens Gamesa“ 2021 m. pristatė perdirbamą vėjo jėgainės mentę „RecyclableBlade“, kurios gamybai panaudota naujo tipo derva, lengviau atskiriama perdirbimo metu, kas leidžia visas žaliavas sėkmingai naudoti pakartotinai. Gamintojos pavyzdžiu seka ir kitos bendrovės.

„Iki šiol kalbant apie vėjo elektrinių utilizavimą, būtent jų mentės buvo didžiausias iššūkis, nes didžioji dalis vėjo jėgainės komponentų – cementas, elektronika, laidai ar metalinės detalės – jau yra perdirbami. Tačiau jei palygintume vėjo jėgaines su kitais elektros energijos gamybos būdais, pvz., atomine elektrine, pamatysime, kad pastarųjų demontavimas užtrunka kur kas ilgiau ir kelia gerokai didesnius iššūkius tiek aplinkai, tiek visuomenei. Šiuo atžvilgiu vėjo elektrinės išlieka aplinkai ir žmonėms draugiškiausiu elektros energijos gamybos būdu net tada, kai pasibaigia jėgainės eksploatavimo laikas“, – sako LVEA atstovas. 
Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-29 15:41
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti su institucijomis Vyriausybės nutarimo „Dėl steigiamo Germanto regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) rengimo pradžios ir planavimo tikslų“ projektą. Iniciatyva įsteigti Germanto regioninį parką atėjo iš Telšių regiono, tam 2022 m. ...
nuotrauka
2023-09-28 15:25
Spalio pradžioje vartus atverts atnaujintas Pašilių stumbrynas. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninis padalinys praneša, kad dabar sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrim...
nuotrauka
2023-09-28 07:29
Vamzdynų avarijos miestuose – bene nemaloniausi incidentai, sukeliantys nepatogumų ir gyventojams, ir verslui, ir valdininkams. Siekiant išvengti nemalonumų ir neplanuotų išlaidų, svarbu skirti lėšų vamzdynams prižiūrėti ir prevenciniam remontui atlikti. UAB „Požeminės linijos“ siūlo naujausiomis te...
nuotrauka
2023-09-22 12:12
Suomių bendrovė „Kiilto“ Lietuvoje pristatė „SUPER sveikų pastatų ekosistemą“ (angl. SUPER Healthy Buildings Ecosystem), vienijančią architektūrinės aplinkos inovatorius, tyrėjus, pradedančiąsias įmones, sprendimus priimančius asmenis, organizacijas ir įmones. Šis susivienijimas siekia iš pagrindų p...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-21 11:46
Sostinėje daugėja rekreacinių zonų, kuriose gyventojai gali mėgautis gamtos teikiamais malonumais ir poilsiu. Tyrimai rodo, kad arti namų esantys parkai ir žaliosios erdvės teigiamai veikia gyventojų sveikatą – mažina stresą, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išvengti medžiagų apykaitos su...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-13 15:47
Baisogaloje ir Šeduvoje pradėta dviejų naujų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių statyba.
nuotrauka
2023-09-11 13:23
Rugsėjo 10 d. prasidėjusią Seimo rudens sesiją Aplinkos ministerija teiks svarstyti 7 teisės aktų ir juos lydinčiųjų įstatymų projektus. tikslas – skaidrinti ir spartinti statybos procesus mažinant administracinę naštą, stiprinti ir plėsti gamintojų ir importuotojų atsakomybę tvarkant atliekas, tobu...
nuotrauka
2023-09-11 11:17
Nuo rugsėjo 11 d. bus teikiamas finansavimas namų ūkiuose susidariusių asbestinio šiferio atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo išlaidoms.
nuotrauka
2023-09-08 09:11
2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos įgyvendinamame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliek...
nuotrauka
2023-09-06 12:16
Įsibėgėja Tauro kalno aplinkos tvarkymo darbai: tvarkomi želdynai, ruošiamasi medžių genėjimui. Vilniečių mėgstamas kalnas išliks žalias – bus pasodinta daugiau nei šimtas naujų medelių.
nuotrauka
2023-08-29 15:50
Besikeičiantis klimatas Lietuvoje įmones verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, leidžiančių skaitmeniniu būdu stebėti temperatūros ar drėgmės pokyčius bei skubiai reaguoti į galimą stichijų poveikį. „Telia“ daiktų interneto sprendimai per tropinio karščio bangas šią vasarą saugojo „DPD Lietuva“ ma...
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-25 08:02
Turto banko užsakymu A. Goštauto kvartale, kuriame po konversijos įsikurs 9 ministerijos, inventorizuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai. Iš viso teritorijoje apžiūrėti ir pažymėti 175 medžiai, beveik visi jie geros būklės ir bus išsaugoti.
nuotrauka
2023-08-17 16:52
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras nutraukė dėl savavaldžiavimo pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl š. m. gegužės 20 d. Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo. Tokį sprendimą prokuroras priėmė konstatavęs, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
nuotrauka
2023-08-14 06:55
Žemės įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose žemės naudojimo santykius ir sąlygas, nustatyta žemės sklypų, besiribojančių su vandens telkiniais, savininkų (naudotojų) pareiga leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistr...
nuotrauka
2023-08-14 06:14
Liepos mėnesį pasirašytos naujos pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo sutartys suteikia savivaldybės įmonei „Vilniaus atliekų sistemos administratorius" (VASA) tiesioginę šių atliekų surinkimo kontrolę bei infrastruktūros administravimą Vilniaus mieste. Individualių namų gyventojai, jau tu...

Statybunaujienos.lt » Aplinka