2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 1:51:46
Reklama  |  facebook

Viena iš priežasčių, kodėl gyventojų lūkesčiai aukšti – gerėjanti demografinė situacija

2022-12-12 10:20
Nors infliacija vis dar neslūgsta, gyventojų finansinė situacija nėra tokia bloga, kaip ekonomistų buvo prognozuota dar šių metų pradžioje, dalijasi Lietuvos statistikos departamentas.
nuotrauka
Lietuvos statistikos departamento nuotr.


Minimos įmonės
Valstybės duomenų agentūra (iki 2023 m. Lietuvos statistikos departamentas),
Luminor bankas,

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, didelė dalis gyventojų (45 proc.) teigė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per metus nepasikeitė (2021 m. lapkritį šis skaičius siekė 56 proc.), šiek tiek pablogėjo – 31 proc. gyventojų (prieš metus 20 proc.), labai pablogėjo – 8 proc. (prieš metus 3 proc.), pagerėjo – 15 proc. (prieš metus 21 proc.), labai pagerėjo – 1 proc. gyventojų.

Šių metų lapkritį atliktas namų ūkių esamos finansinės padėties vertinimas atskleidžia, kad šiek tiek sutaupo 48 proc. namų ūkių, 39 proc. – išleidžia viską, ką gauna, maždaug 5 proc. namų ūkių priversti leisti santaupas, 3 proc. – skolintis pragyvenimo išlaidoms. 2021 m. lapkritį 50 proc. namų ūkių teigė, kad jiems pavyksta nors truputį sutaupyti, 41 proc. – kad išleidžia viską, ką gauna, 3 proc. buvo priversti gyventi iš santaupų, 2 proc. – skolintis.

Gyventojai prognozuoja, kad per artimiausius 12 mėnesių didžiosios dalies namų ūkių – 51 proc. – finansinė situacija nesikeis (prieš metus šis skaičius siekė 55 proc.), šiek tiek pablogės – 18 proc. (prieš metus 16 proc.), labai pablogės – 3 proc. (prieš metus 1 proc.) namų ūkių. Kad namų ūkio finansinė padėtis nors truputį pagerės, teigė 18 proc. (prieš metus 21 proc.) gyventojų.

Sugebėjo prisitaikyti

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad pastaruosius kelerius metus lietuvių lūkesčiai yra vieni labiausiai optimistinių Europos Sąjungoje. Ir nors Lietuvoje infliacija viena didžiausių, susiduriama su energijos išteklių krize, bendri ekonominiai rodikliai yra daug geresni, nei buvo prognozuojama. Pagrindinis Lietuvos ekonomikos variklis – pramonės ir informacinių paslaugų bei finansų sektoriaus plėtra, leidusi sparčiai atsitiesti po pandemijos sukelto ekonomikos sukrėtimo. Iki šiol šios sritys gelbsti mūsų ekonomiką. Nors ir susiduriama su iššūkiais, Lietuvoje toliau sparčiai investuojama į naujų gamyklų plėtrą ir darbo vietų kūrimą. Didžioji šių investicijų dalis yra nukreipiama į regionus. Mūsų šalies pramonė pandemijos metu sugebėjo pasinaudoti situacija, kai ėmė trūkinėti pasaulio gamybos grandinės, ir reikšmingai padidino eksporto rinkos dalį. O finansinių ir IT paslaugų eksportas per 5 metus išaugo beveik 4 kartus. Sparčiai augo – net 7,6 proc. – ir žemės ūkio sektorius. Todėl Lietuvos ekonomika, skirtingai nuo kitų Baltijos šalių, toliau auga. Metinis BVP augimas III ketvirtį Lietuvoje siekia 2,5 proc.

„Ekonominė situacija yra geresnė, nei buvo tikėtasi. Verslas gana gerai atlaiko energijos išteklių kainų augimą. Žinoma, dalis įmonių stipriai nukentėjo, turėjo pristabdyti ar net nutraukti veiklą, bet tokių nėra daug. Didžioji dalis verslų sugebėjo prisitaikyti – problemas sprendžia lanksčiai ir sumaniai“, – teigia Ž. Mauricas.

Ekonomisto teigimu, užklupus negandoms, vieni stato sienas, kiti – vėjo malūnus. Daugelis Lietuvos verslų vėjo malūnus stato ir tiesiogine, ir perkeltine prasme – sparčiai investuojama į žaliąją energetiką. Jeigu bus išlaikomas toks tempas, mūsų šalis jau 2030 m. gali tapti elektros energiją eksportuojančia šalimi. Prognozuojama, kad po 8 metų Lietuva iš atsinaujinančių energijos išteklių pasigamins 20,2 TWh elektros energijos – tai viršys prognozuojamą elektros suvartojimą Lietuvoje.

Dosnus biudžetas

Kitas svarbus faktorius, pasak ekonomisto, palaikantis lietuvių optimizmą – sparčiai augančios valdžios sektoriaus išlaidos. Augant energijos išteklių kainoms, gerokai daugiau šeimų gali gauti kompensacijas būstui šildyti, nuo naujųjų metų planuojamas ir minimalios algos bei pensijų ir kitų socialinių išmokų kėlimas.

„Mūsų biudžetas išties dosnus, lenkiame net Lenkiją, Vengriją ir kitas šalis, kurios išties daug išlaidauja. Kuo toks išlaidavimas baigsis ilguoju laikotarpiu, parodys tik laikas. Manau, kad po tokios didelės kainų ir pajamų divergencijos Lietuvai nebus lengva išlaikyti konkurencingumą. Bet gyventojai jaučia, kad atsirado daugiau apibrėžtumo, todėl ir jų nuotaikos geresnės“, – pastebi Ž. Mauricas.

Pasak pašnekovo, viena iš priežasčių, kodėl gyventojų lūkesčiai išlieka tokie aukšti, yra ir gerėjanti demografinė situacija. Gyventojų skaičiaus didėjimą lemia karo pabėgėlių iš Ukrainos ir imigrantų iš Baltarusijos skaičius. Vien Vilniuje gyventojų prieaugis siekia 5 proc.

„Laikas parodys, ar šie žmonės integruosis į mūsų visuomenę ir liks šalyje, bet tai taip pat teikia optimizmo, ypač vertybine prasme. Per pandemiją galėjome matyti tam tikrą visuomenės susiskaldymą. Taip pat daug kritikos sulaukė ir pabėgėlių krizės valdymas. Tačiau Lietuva yra viena iš daugiausia Ukrainą remiančių šalių ir, galima sakyti, kad už tai jau sulaukia tam tikro atlygio. O iš Baltarusijos į Lietuvą persikėlusių technologijų bendrovių sumokami mokesčiai stipriai papildo mūsų biudžetą“, – pasakoja Ž. Mauricas.

Važinėjimas amerikietiškaisiais kalneliais

Ekonomisto teigimu, 2023 m. didelių sukrėtimų neturėtų būti. Infliacija mūsų šalyje jau pasiekė savo piką ir pradėjo po truputį leistis žemyn. Tiesa, kitąmet, kai bus sparčiai keliama minimali alga ir didės pensijos, didesnė infliacija gali išlikti ilgesnį laiką, tačiau jau 2023 m. pabaigoje neatmestinas ir defliacijos scenarijus, nes jau dabar Lietuvoje maisto kainos yra didesnės nei Didžiojoje Britanijoje.

„Norisi, kad tas kainų augimas sustotų. Tokį scenarijų ir prognozuojame, prie to prisidės pasaulio ekonomikos „atvėsimas“. Belieka tikėtis, kad po 2023 m. pasivažinėjimo amerikietiškaisiais kalneliais vėl grįšime į tvaresnį augimo periodą“, – viliasi Ž. Mauricas.

Kitu atveju, anot pašnekovo, Lietuva taps brangia šalimi ir prisivilioti investuotojus ar išlaikyti talentus bus vis sunkiau. Turėsime būti ne geri, o geriausi, nes siekiant pritraukti investuotojus nepakaks pasakyti, kad Lietuva turi darbščių ir kvalifikuotų darbuotojų. Mūsų šalis yra Europos Sąjungos periferijoje šalia politiškai nestabilių kaimynų, todėl vienas iš svarbiausių uždavinių bus sukurti strategiją, kaip didinti savo konkurencinį pranašumą.

„Mums reikia atrasti savo „arkliuką“, panašiai kaip 1987 m. jį atrado Airija ir iš gana atsilikusios valstybės tapo keltų tigru“, – mano Ž.Mauricas. 

Statybunaujienos.lt
Žymės  Namų ūkis



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos