2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 0:38
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai. Kada turi būti išviešinti subtiekėjai ar subrangovai

2018-01-31 14:20
Skandalai dėl viešųjų pirkimų mūsų šalyje kyla nuolat. Ne visi nuskamba taip plačiai, kaip perkant šaukštus kariuomenei arba sulaukia tokio visuomenės susidomėjimo kaip dabar ietis viešai sukryžiavus televizininkams bei politikams. Tačiau visiems verslams pravartu tiksliai žinoti, ką išties savo pasiūlyme iš anksto privalo išviešinti tiekėjas, kad vėliau nekiltų ginčų dėl skaidrumo bei teisėtumo.
nuotrauka
Dviračių takas Elektrėnuose.„ Eurovia Lietuva“ nuotr. (portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.)


Minimos įmonės
Eurovia Lietuva, AB
Kauno tiltai, AB
Kamesta, UAB

„Norėčiau remtis konkrečiu pavyzdžiu, kurį nagrinėjo dviejų instancijų teismai, tačiau galutinį ir kitokį nei ankstesnį sprendimą neseniai priėmė Lietuvos Aukščiausiasis teismas. Taip išspręstas AB „Kauno tiltai“ bei UAB „Kamesta“ ginčas. Abi organizacijos dalyvavo trijuose identiškuose viešojo pirkimo konkursuose dėl kelių asfaltavimo darbų. UAB „Kamesta“ pasiūlymo vertinimo teisėtumas iš esmės priklausė nuo to, ar ji privalėjo iš anksto išviešinti savo ir kito subjekto, kuris tiekė asfalto tiesimui reikalingą medžiagą, teisinius santykius“, - cituojama išplatintame pranešime teisininkė Giedrė Kačinskienė.

„Kamesta“ pasiūlė mažiausią kainą, tačiau perkančiajai organizacijai iškilo papildomų klausimų dėl laimėtojos kvalifikacijos. Paprašyta patikslinti, ar atitinka pirkime nurodytą tiekėjų kvalifikaciją, mat karštojo asfalto gamykloje turi būti įdiegta sertifikuota vidinės gamybos kontrolės sistema.

UAB „Kamesta“ prašomą informaciją patvirtino pirmuose dviejuose pirkimuose, pateikdama ketinimo protokolus asfaltą pirkti iš reikiamą kvalifikaciją atitinkančios AB „Eurovia Lietuva“, todėl ir buvo pripažinta konkursų laimėtoja.

Teisinis pagrindas

LR Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta, kad tiekėjai, kurie ketina pasitelkti subtiekėjus ar subrangovus viešo pirkimo sutarčiai vykdyti, teikdami pasiūlymus privalo juos išviešinti. Kitaip pasiūlymas turėtų būti atmestas, kaip neatitinkantis pirkimo sąlygų.

Jei, vykdant pirkimo sutartį, paaiškėtų, kad tiekėjas remiasi pasiūlyme neišviešintų subrangovų ar subtiekėjų pajėgumais, tai galėtų būti laikoma viešojo pirkimo sutarties pažeidimu.

Tačiau ne visada yra aišku, kas yra laikomas subtiekėju, kurį būtina išviešinti teikiant pasiūlymą. Tiekėjai, dalyvaudami viešajame pirkime dėl statybos darbų atlikimo, naudojasi daugelio kitų ūkio subjektų teikiamomis prekėmis bei paslaugomis: nuomoja patalpas, perka statybines medžiagas ir kt.

„Kaip matyti iš Viešųjų pirkimų įstatymo bei susijusių teisės aktų, tiekėjui yra numatyta aiški pareiga teikiant pasiūlymus išviešinti subtiekėjus ar subrangovus. Pareiga išviešinti ir trečiuosius asmenis labai aiškiai išreikšta nėra. Tačiau visai nesenai Lietuvos Aukščiausias teismas, spręsdamas dėl materialiosios teisės normų, reglamentuojančių tiekėjo pareigą išviešinti subjektus, kurių pajėgumais jis grindžia savo atitiktį minimaliems kvalifikacijos reikalavimams, aiškinimo ir taikymo, pasisakė, jog tam tikrais atvejais tiekėjai privalo išviešinti ne tik subtiekėjus ar subrangovus, bet ir kitus trečiuosius asmenis“, - atkreipia dėmesį teisininkė Giedrė Kačinskienė.

Teisminis ginčas

Konkursą pralaimėjusi AB „Kauno tiltai“ kreipėsi į teismą ir reikalavo pripažinti pirkimo rezultatus neteisėtais, esą tarp ūkio subjektų UAB „Kamesta“ ir AB „Eurovia Lietuva“ susiklostė subrangos teisiniai santykiai.

AB „Kauno tiltai“ teigimu, UAB „Kamesta“ statybinių medžiagų pardavėjas šiuo atveju turėjo būti laikomas subtiekėju ir privalėjo būti išviešintas pasiūlymo pateikimo metu, kadangi UAB „Kamesta“ rėmėsi jo pajėgumais.

UAB „Kamesta“ nurodė, kad pirkimo objektas – darbai, o ne prekės, todėl asfalto, kaip ir bet kurios kitos statybų medžiagos ar įrangos, tiekimas pirkimo dalyviui nesuponuoja išvados, jog tarp tokių subjektų susiklosto subrangos teisiniai santykiai.

Pirmos ir antros instancijos teismai iš esmės sprendė, kad šiuo atveju AB „Eurovia Lietuva“ nėra laikoma UAB „Kamesta“ subtiekėju. Asfalto mišiniai, naudojami minėtiems darbams atlikti, nėra pirkimo objektas ar sudedamoji jo dalis, todėl jų pardavėjas AB „Eurovia Lietuva“ nėra laikomas subtiekėju ar subrangovu. Tokiu atveju jo išviešinti iš anksto tiekėjas neprivalėjo.

Lietuvos Aukščiausiasis teismas išsprendė šį klausimą kitaip ir nagrinėdamas šią situaciją suformulavo tokią taisyklę: jeigu perkančioji organizacija viešojo pirkimo sąlygose iškelia atitinkamą kvalifikacijos reikalavimą, kurio atitikčiai įrodyti tiekėjas pasitelkia trečiąjį asmenį, toks jų tarpusavio ryšys kokiu nors būdu turi būti iš anksto išviešintas pasiūlyme, nepriklausomai nuo to, kad šis trečiasis asmuo viešojo pirkimo sutartiniuose santykiuose veikia ne kaip subrangovas.

Kitaip tariant, tiekėjas privalo išviešinti ne tik subtiekėjus, tačiau ir visus trečiuosius asmenis, kurių kvalifikacijos reikalavimais remiamasi.

Susiformavo praktika

„Teismas papildomai nurodė, kad ši teisės aiškinimo taisyklė turi būti aktuali ir taikoma visais atvejais: tiek tada, kai tiekėjai pasiūlymuose turi iš karto pateikti jų kvalifikaciją patvirtinančius (įrodančius) dokumentus, tiek tada, kai, kaip ir nagrinėjamu atveju, pasiūlyme jiems pakanka pateikti pajėgumų atitikties deklaraciją, o kvalifikacijos duomenis pateikia laimėtoju pripažintas tiekėjas“, - akcentuoja teisininkė Giedrė Kačinskienė.

Atkreipiamas dėmesys, kad ši taisyklė pasiūlyme išviešinti trečiuosius asmenis - neapima absoliučiai visų trečiųjų asmenų, kaip antai patalpų nuomotojo, kitų statybinių medžiagų tiekėjų. Apima tik tuos trečiuosius asmenis, kurių turima kvalifikacija tiekėjas grindžia savo atitiktį pirkimo sąlygų reikalavimams.

„Nagrinėjamu atveju pirkimo sąlygose buvo keliamas reikalavimas statybinėms medžiagoms - karštojo asfalto gamykloje turėjo būti įdiegta sertifikuota vidinės gamybos kontrolės sistema, todėl perkant statybines medžiagas iš kito subjekto – jis tokiu atveju turi būti išviešintas teikiant pasiūlymą“, - reziumuoja G. Kačinskienė ir mano, kad po šios taisyklės įvedimo ir jos paisant turėtų sumažėti teisinių ginčų jau įvykus viešųjų pirkimų konkursams.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, bylų, susijusių su viešaisiais pirkimais, išnagrinėjimo rezultatų analizė pirmos instancijos teismuose parodė, kad iš 320 išnagrinėtų bylų, tik 148 ieškiniai buvo atmesti, vadinasi, daugiau negu pusė pateiktų ieškinių ginčuose dėl viešųjų pirkimų buvo patenkinti visiškai arba iš dalies.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...
nuotrauka
2023-03-22 06:03
Šiandiena, kovo 22 d., vyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis, kuriame Aplinkos ministerijos atstovai pristatys parengtus pasiūlymus dėl LR statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatų tobulinimo.
nuotrauka
2023-03-21 07:35
Moduliniai konteineriai yra universalus gaminys su itin plačiomis panaudojimo galimybėmis: juose gali būti įrengiamos biuro ar sandėliavimo patalpos, kirpyklos ar krautuvėlės, mokyklos arba vaikų darželiai, pirtys – panaudojimo galimybės beveik tokios pat, kaip ir tradicinės statybos pastatų.
nuotrauka
2023-03-21 05:33
Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta darbo grupė suformavo teisinio reglamentavimo pakeitimų pasiūlymus, kurie kovo 22 d. bus pristatomi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Siūloma patikslinti statinio paskirčių sąrašą, priskyrimo jo...
nuotrauka
2023-03-21 05:20
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau ­– APVA) pateiktą prašymą skirti 58 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo. Šios lėšos bus skirtos daugiabučių atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2023-03-20 10:00
Darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis Lietuvos statybvietėse reikalauja realių pokyčių: daugelyje įmonių reikalingas dėmesys ir apmokymai vis dar yra tik formalumas, siekiant atitikti minimalius reikalavimus.
nuotrauka
2023-03-18 10:05
Susisiekimo ministerija ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) siekia paskatinti Lenkijos kelių tiesimo įmones dalyvauti įgyvendinant stambius Lietuvos transporto infrastruktūros projektus ir kviečia dalyvauti rangos darbų viešųjų pirkimų konkursuose.
nuotrauka
2023-03-17 11:50
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi mokslo paskirties pastato Mokslininkų g., Vilniuje avarijos tyrimą ir nustačiusi, kad statinio griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės, kreipėsi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (...
nuotrauka
2023-03-17 11:43
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) kreipėsi į viešąją įstaigą Statybos sektoriaus vystymą agentūrą (SSVA), prašydama įvertinti neteisėtai ypatingojo statinio – daugiabučio gyvenamojo namo Krivūlės g. 9, esančio kultūros paveldo ter...
nuotrauka
2023-03-17 11:06
Užimtumo tarnybos finansuojamos mokymosi priemonės praėjusiais metais tapo itin populiarios. 2022-aisias paramos mokymuisi priemonėse dalyvavo 2,3 karto daugiau klientų nei užpernai. Ypatingai didelį dėmesį parodė užimti darbo rinkos dalyviai, norėję keisti kvalifikaciją ar įgyti kompetenciją.
nuotrauka
2023-03-17 09:24
2023 m. sausį šalyje atlikta statybos darbų už 265,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 1,5 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2022 m. gruodį (nepašalinus – 40,7 proc. mažiau).
nuotrauka
2023-03-16 15:52
Turto bankas baigė būtiniausius Sporto rūmų konservavimo darbus – suremontuota nesandari stogo danga, apskardinti parapetai, demontuotos nenaudojamos ant stogo esančios konstrukcijos, demontuotos nesaugios pakabinamų lubų plokštės, suremontuoti betoninių fasadų trūkiai ir ištrupėjimai, pastatas užsa...
nuotrauka
2023-03-16 15:47
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkė Edita Janušienė aptarė bendradarbiavimo galimybes mažinant šešėlį skirtinguose sektoriuose: statybos, medienos prekybos ir atliekų tvarkymo.
nuotrauka
2023-03-16 11:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gavus skundą patikrino Vilniaus rajono savivaldybės administracijos 2021-05-26 išduotą statybą leidžiantį dokumentą (SLD) pagal projektuotojo UAB „Framels“ parengto gyvenamosios paskirties (dviejų...
nuotrauka
2023-03-16 10:09
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kovo 15 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Konkurencijos tarybos prašymas kartelį sudariusios bendrovės „Biržų ranga“ vadovui Stanislovui Mačiulskiui apriboti teisę 3 metus užimti vadovau...
nuotrauka
2023-03-16 05:26
Aplinkos ministerijai nuo šių metų sausio perėmus Nacionalinės žemės tarnybos pavaldumą ir išanalizavus Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadas bei Žemės ūkio ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus rekomendacijas, pateiktas 2022 m. vasario 28 d. ataskaitoje, buvo apti...
nuotrauka
2023-03-15 14:40
Statybų sektoriaus darbuotojai Lietuvoje vis dar išlieka itin paklausūs – šiuo metu įdarbinti būtų galima net keletą tūkstančių naujų darbuotojų, – teigia specialistai. Tačiau didelė tokių specialistų paklausa išlieka ir užsienyje, kur kai kuriems lietuviams tiek siūlomos darbo sąlygos, tiek darbo u...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos