2022 liepos 3 d. sekmadienis, 5:49
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai. Kada turi būti išviešinti subtiekėjai ar subrangovai

2018-01-31 14:20
Skandalai dėl viešųjų pirkimų mūsų šalyje kyla nuolat. Ne visi nuskamba taip plačiai, kaip perkant šaukštus kariuomenei arba sulaukia tokio visuomenės susidomėjimo kaip dabar ietis viešai sukryžiavus televizininkams bei politikams. Tačiau visiems verslams pravartu tiksliai žinoti, ką išties savo pasiūlyme iš anksto privalo išviešinti tiekėjas, kad vėliau nekiltų ginčų dėl skaidrumo bei teisėtumo.
nuotrauka
Dviračių takas Elektrėnuose.„ Eurovia Lietuva“ nuotr. (portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.)


Minimos įmonės
Eurovia Lietuva, AB
Kauno tiltai, AB
Kamesta, UAB

„Norėčiau remtis konkrečiu pavyzdžiu, kurį nagrinėjo dviejų instancijų teismai, tačiau galutinį ir kitokį nei ankstesnį sprendimą neseniai priėmė Lietuvos Aukščiausiasis teismas. Taip išspręstas AB „Kauno tiltai“ bei UAB „Kamesta“ ginčas. Abi organizacijos dalyvavo trijuose identiškuose viešojo pirkimo konkursuose dėl kelių asfaltavimo darbų. UAB „Kamesta“ pasiūlymo vertinimo teisėtumas iš esmės priklausė nuo to, ar ji privalėjo iš anksto išviešinti savo ir kito subjekto, kuris tiekė asfalto tiesimui reikalingą medžiagą, teisinius santykius“, - cituojama išplatintame pranešime teisininkė Giedrė Kačinskienė.

„Kamesta“ pasiūlė mažiausią kainą, tačiau perkančiajai organizacijai iškilo papildomų klausimų dėl laimėtojos kvalifikacijos. Paprašyta patikslinti, ar atitinka pirkime nurodytą tiekėjų kvalifikaciją, mat karštojo asfalto gamykloje turi būti įdiegta sertifikuota vidinės gamybos kontrolės sistema.

UAB „Kamesta“ prašomą informaciją patvirtino pirmuose dviejuose pirkimuose, pateikdama ketinimo protokolus asfaltą pirkti iš reikiamą kvalifikaciją atitinkančios AB „Eurovia Lietuva“, todėl ir buvo pripažinta konkursų laimėtoja.

Teisinis pagrindas

LR Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta, kad tiekėjai, kurie ketina pasitelkti subtiekėjus ar subrangovus viešo pirkimo sutarčiai vykdyti, teikdami pasiūlymus privalo juos išviešinti. Kitaip pasiūlymas turėtų būti atmestas, kaip neatitinkantis pirkimo sąlygų.

Jei, vykdant pirkimo sutartį, paaiškėtų, kad tiekėjas remiasi pasiūlyme neišviešintų subrangovų ar subtiekėjų pajėgumais, tai galėtų būti laikoma viešojo pirkimo sutarties pažeidimu.

Tačiau ne visada yra aišku, kas yra laikomas subtiekėju, kurį būtina išviešinti teikiant pasiūlymą. Tiekėjai, dalyvaudami viešajame pirkime dėl statybos darbų atlikimo, naudojasi daugelio kitų ūkio subjektų teikiamomis prekėmis bei paslaugomis: nuomoja patalpas, perka statybines medžiagas ir kt.

„Kaip matyti iš Viešųjų pirkimų įstatymo bei susijusių teisės aktų, tiekėjui yra numatyta aiški pareiga teikiant pasiūlymus išviešinti subtiekėjus ar subrangovus. Pareiga išviešinti ir trečiuosius asmenis labai aiškiai išreikšta nėra. Tačiau visai nesenai Lietuvos Aukščiausias teismas, spręsdamas dėl materialiosios teisės normų, reglamentuojančių tiekėjo pareigą išviešinti subjektus, kurių pajėgumais jis grindžia savo atitiktį minimaliems kvalifikacijos reikalavimams, aiškinimo ir taikymo, pasisakė, jog tam tikrais atvejais tiekėjai privalo išviešinti ne tik subtiekėjus ar subrangovus, bet ir kitus trečiuosius asmenis“, - atkreipia dėmesį teisininkė Giedrė Kačinskienė.

Teisminis ginčas

Konkursą pralaimėjusi AB „Kauno tiltai“ kreipėsi į teismą ir reikalavo pripažinti pirkimo rezultatus neteisėtais, esą tarp ūkio subjektų UAB „Kamesta“ ir AB „Eurovia Lietuva“ susiklostė subrangos teisiniai santykiai.

AB „Kauno tiltai“ teigimu, UAB „Kamesta“ statybinių medžiagų pardavėjas šiuo atveju turėjo būti laikomas subtiekėju ir privalėjo būti išviešintas pasiūlymo pateikimo metu, kadangi UAB „Kamesta“ rėmėsi jo pajėgumais.

UAB „Kamesta“ nurodė, kad pirkimo objektas – darbai, o ne prekės, todėl asfalto, kaip ir bet kurios kitos statybų medžiagos ar įrangos, tiekimas pirkimo dalyviui nesuponuoja išvados, jog tarp tokių subjektų susiklosto subrangos teisiniai santykiai.

Pirmos ir antros instancijos teismai iš esmės sprendė, kad šiuo atveju AB „Eurovia Lietuva“ nėra laikoma UAB „Kamesta“ subtiekėju. Asfalto mišiniai, naudojami minėtiems darbams atlikti, nėra pirkimo objektas ar sudedamoji jo dalis, todėl jų pardavėjas AB „Eurovia Lietuva“ nėra laikomas subtiekėju ar subrangovu. Tokiu atveju jo išviešinti iš anksto tiekėjas neprivalėjo.

Lietuvos Aukščiausiasis teismas išsprendė šį klausimą kitaip ir nagrinėdamas šią situaciją suformulavo tokią taisyklę: jeigu perkančioji organizacija viešojo pirkimo sąlygose iškelia atitinkamą kvalifikacijos reikalavimą, kurio atitikčiai įrodyti tiekėjas pasitelkia trečiąjį asmenį, toks jų tarpusavio ryšys kokiu nors būdu turi būti iš anksto išviešintas pasiūlyme, nepriklausomai nuo to, kad šis trečiasis asmuo viešojo pirkimo sutartiniuose santykiuose veikia ne kaip subrangovas.

Kitaip tariant, tiekėjas privalo išviešinti ne tik subtiekėjus, tačiau ir visus trečiuosius asmenis, kurių kvalifikacijos reikalavimais remiamasi.

Susiformavo praktika

„Teismas papildomai nurodė, kad ši teisės aiškinimo taisyklė turi būti aktuali ir taikoma visais atvejais: tiek tada, kai tiekėjai pasiūlymuose turi iš karto pateikti jų kvalifikaciją patvirtinančius (įrodančius) dokumentus, tiek tada, kai, kaip ir nagrinėjamu atveju, pasiūlyme jiems pakanka pateikti pajėgumų atitikties deklaraciją, o kvalifikacijos duomenis pateikia laimėtoju pripažintas tiekėjas“, - akcentuoja teisininkė Giedrė Kačinskienė.

Atkreipiamas dėmesys, kad ši taisyklė pasiūlyme išviešinti trečiuosius asmenis - neapima absoliučiai visų trečiųjų asmenų, kaip antai patalpų nuomotojo, kitų statybinių medžiagų tiekėjų. Apima tik tuos trečiuosius asmenis, kurių turima kvalifikacija tiekėjas grindžia savo atitiktį pirkimo sąlygų reikalavimams.

„Nagrinėjamu atveju pirkimo sąlygose buvo keliamas reikalavimas statybinėms medžiagoms - karštojo asfalto gamykloje turėjo būti įdiegta sertifikuota vidinės gamybos kontrolės sistema, todėl perkant statybines medžiagas iš kito subjekto – jis tokiu atveju turi būti išviešintas teikiant pasiūlymą“, - reziumuoja G. Kačinskienė ir mano, kad po šios taisyklės įvedimo ir jos paisant turėtų sumažėti teisinių ginčų jau įvykus viešųjų pirkimų konkursams.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, bylų, susijusių su viešaisiais pirkimais, išnagrinėjimo rezultatų analizė pirmos instancijos teismuose parodė, kad iš 320 išnagrinėtų bylų, tik 148 ieškiniai buvo atmesti, vadinasi, daugiau negu pusė pateiktų ieškinių ginčuose dėl viešųjų pirkimų buvo patenkinti visiškai arba iš dalies.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-07-01 15:00
Atnaujinant Klaipėdos senamiesčio gatves – pirmasis finišas. Darbai baigiami Sukilėlių gatvėje, ji bus atverta jau ateinantį pirmadienį.
nuotrauka
2022-07-01 14:18
Vilniaus naujo būsto rinka traukiasi jau ketvirtą ketvirtį iš eilės: vien per I šių metų pusmetį būsto buvo parduota 64% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai (1526 butai lyginant su 4225). Tai vyksta dėl visos puokštės besikaupiančių priežasčių.
nuotrauka
2022-07-01 08:53
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti trijų teisės aktų pakeitimų paketą, kuris reguliuoja automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių projektavimą ir statybą. Atsižvelgus į tai, kad šiuose sandėliuose nedirba žmonės, visus procesus atlieka kompiuterizuoti įrenginiai, liftai ir robotai, siū...
nuotrauka
2022-06-30 15:38
Šiemet Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) registruoti jau du mirtini nelaimingi atsitikimai darbe: abiem atvejais darbuotojai žuvo, statybvietėse kritę iš aukščio. Net 5 iš 10 darbuotojai, statybvietėse kritę iš aukštai, susižalojo.
nuotrauka
2022-06-30 09:11
Panevėžio apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pareiškimą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu, jį tenkino – pripažino Linkavičių dvaro sodybos rūmus, ofisinas, svirną, tvartą, kumetyną, Ramygalos miestelyje esantį ūkinį pastatą bei Paįstrio ir Gegužinės k. va...
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-30 08:19
Manoma, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių: nereguliuojamos dalies, dėl kurios sutariama su savo tiekėju, ir iš valstybės reguliuojamos dalies,...
nuotrauka
2022-06-29 14:01
Vyriausybė suteikė startą įmonių konversijos projektams – persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro naudojimo į atsinaujinančius energijos išteklius. Finansų ministerijos teikiamu Vyriausybės nutarimu šiandien, birželio 29 d., skirti pirmieji 5 mln. eurų iš bendro 90 mln. eurų krepšelio tokiems pro...
nuotrauka
2022-06-29 13:49
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
nuotrauka
2022-06-29 13:38
Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą dėl žemės mokesčio tarifų, pakeitusį anksčiau galiojusią dviprasmišką tvarką, kai žemės mokesčio lengvata galėjo naudotis ir apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų savininkai.
nuotrauka
2022-06-29 10:13
Paskelbtas antrasis Tauragės daugiafunkcio sporto ir kultūros centro (arenos) statybos darbų konkursas, kuriuo statybos bendrovės kviečiamos pasiūlymus teikti iki liepos 21 dienos. Pirmasis arenos statybos darbų konkursas, skelbtas 2021 m. lapkričio mėn., neįvyko rangovams nepateikus reikalingų doku...
nuotrauka
2022-06-29 09:50
Darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlie...
nuotrauka
2022-06-29 09:18
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, praneša Statistikos departamentas, turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc. bei vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas po 0,5 proc.
nuotrauka
2022-06-29 07:34
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2022-06-28 10:04
Pastarąjį pusmetį lietuvių skolos vėl pradėjo augti, nors 2021 m. antrąjį pusmetį buvo užfiksuotas skolų mažėjimas, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" atlikta analizė. Palyginęs gyventojų įsiskolinimo rodiklius pernai birželį, gruodį ir šių metų birželį, kredito biuras nustatė daugelio rodiklių...
nuotrauka
2022-06-28 09:49
Baltijos šalių gyventojams svarbu gyventi nuosavame būste, o ketvirtadalis jų ketina būsto nekeisti visą gyvenimą. „Luminor“ banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, Latvijos ir Lietuvos gyventojai norėtų gyvenamąją vietą keisti kuo rečiau, o estai šiuo klausimu šiek tiek lankstesni. Tačiau vis...
nuotrauka
2022-06-28 09:33
Lietuvos Respublikos 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai rodo: nors gyventojų skaičius šalyje mažėja, būstų – priešingai – daugėja, ypač vieno buto namų. Lietuviai iš daugiabučių keliasi į vienbučius nuosavus namus. Surašymas parodė, kad gyvename erdviau ir patogiau. Naudingasi...
nuotrauka
2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššū...
nuotrauka
2022-06-27 08:32
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbta nutartis civilinėje byloje pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ieškinį 4 atsakovams (Šiaulių m. savivaldybė ir savivaldybės administracija bei dvi bendrovės) dėl statybos leidimo išdavimo teisėtumo, Šiaulių miesto...
nuotrauka
2022-06-27 08:23
Prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos poreikių bus paprasčiau – Užimtumo įstatymo pakeitimuose numatyta daugiau tikslinių grupių ir mokymosi formų. Pagrindinė naujovė – neformalusis suaugusiųjų švietimas. Taip pat bus sudaromos sąlygos mokytis valstybinės kalbos užsieniečiams.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos