2025 m. liepos 2 d. trečiadienis, 6:13:09
Reklama  |  facebook

Viešojo pirkimo rangos sutarties keitimas. Koks teisinis reguliavimas ir kiek realu tuo pasinaudoti? Video

2024-03-13 07:39
Dirbdami su statybos kompanijomis, kurios dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, itin dažnai susiduriame su viešojo pirkimo sutarties keitimo poreikiu bei su tuo susijusiais klausimais.
nuotrauka
Viduryje – Giedrė Kačinskienė. APB STRATEGUM nuotr.


Minimos įmonės
STRATEGUM, advokatų profesinė bendrija,

Viešųjų pirkimų būdu sudarius Rangos sutartį, sutarties sąlygos jau būna parengtos Užsakovo, jokių derybų dėl sutarties sąlygų nėra, taigi Rangovas arba sutinka su pateiktomis sutarties sąlygomis, arba Pirkime nedalyvauja.

Praktika rodo, kad kyla daug problemų dėl iš anksto Perkančiųjų organizacijų parengtų sutarčių sąlygų. Pavyzdžiui, vykdant viešojo pirkimo Rangos sutartį paaiškėja, kad techninis projektas yra su klaidomis, sutartyje nenumatyta galimybė keisti Rangos sutarties sąlygų dėl darbų atlikimo terminų arba numatytos nelanksčios, netinkamos sąlygos dėl statybos darbų kainos keitimo, užtrukus pirkimo procedūroms ar užsitęsus darbų atlikimo terminui. Taip pat dažnai būna numatytos Rangovui nesąžiningos sąlygos dėl papildomų darbų kainodaros, kai paaiškėja papildomų darbų atlikimo poreikis, bei kitos iškylančios kitos problemos.

Strategum Šiame straipsnyje atsakysime į klausimą, ar galima keisti sudarytos viešojo pirkimo sutarties sąlygas, apžvelgsime paskutinių kelerių metų teismų praktiką šiuo klausimu, vertindami, ar tai yra realu, kai Perkančioji organizacija nesutinka keisti sutarties sąlygų.

Nuotraukoje – 
Giedrė Kačinskienė, 
APB STRATEGUM 
advokatė, partnerė 

Vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu (toliau VPĮ) galima užtikrintai pasakyti, kad taip, viešojo pirkimo sutartis gali būti keičiama. Teisinis reguliavimas Lietuvoje leidžia tai padaryti, net jeigu kalbame apie esmines viešojo pirkimo sutarties sąlygas, tokias kaip darbų atlikimo terminai, statybos darbų kaina, pirkimo objektas – keitimą.

Atkreipiame dėmesį, jog VPĮ 89 str. numatyta, kad viešojo pirkimo sutartis pirmiausia gali būti keičiama sutartyje nustatytais pagrindais ir tvarka.

Ką tai reiškia?

Pavyzdžiui, jeigu viešojo pirkimo sutartyje numatyta statybos darbų kainos indeksacija, tai reiškia, kad Rangovas gali tiesiog pateikti prašymą Perkančiajai organizacijai indeksuoti likusių neatliktų statybos darbų kainą sutartyje nustatyta tvarka ir pateikti perskaičiuotų statybos darbų kainos sąmatą bei papildomo susitarimo projektą. Tokiu atveju Perkančioji organizacija turi laikytis sutarties sąlygų ir indeksuoti, t. y. pakeisti statybos darbų kainą. Jeigu to nepadaro, Rangovas gali kreiptis į teismą dėl viešojo pirkimo sutarties pakeitimo sutartyje nustatyta tvarka.

Jei viešojo pirkimo sutarties nuostatų dėl jos keitimo nepakanka arba jų nėra, sutartys keičiamos, vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatyme numatytais pagrindais ir tvarka. Pagal įstatymą viešojo pirkimo sutartį galima keisti esant nors vienam iš toliau aptariamų atvejų.

• Pirmas atvejis, kurį jau aptarėme, kai pakeitimas, neatsižvelgiant į jo piniginę vertę, iš anksto buvo aiškiai, tiksliai ir nedviprasmiškai suformuluotas pirkimo sutartyje.

• Antras atvejis, kai būtina iš to paties Rangovo pirkti papildomų darbų, paslaugų ar prekių, kurie nebuvo įtraukti į pirminį pirkimą. Tokiu atveju svarbu, kad būtų visos šios sąlygos kartu:

  1. pirma, Rangovo pakeitimas kitu negalimas dėl ekonominių ar techninių priežasčių, tokių, kaip pagal pirminį pirkimą įsigytos įrangos, paslaugų ar įrenginių pakeičiamumo ir sąveikumo reikalavimų užtikrinimas.
  2. antra, atskiro pakeitimo vertė neviršija 50 procentų, o bendra atskirų pakeitimų pagal šį punktą vertė – 100 procentų pradinės pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties vertės.
• Trečias atvejis, kai pakeitimo poreikis atsirado dėl aplinkybių, kurių protinga ir apdairi perkančioji organizacija negalėjo numatyti, ir kai kartu yra šios sąlygos:
  1. pirma, pakeitimas iš esmės nepakeičia pirkimo sutarties pobūdžio;
  2. antra, atskiro pakeitimo vertė neviršija 50 procentų, o bendra atskirų pakeitimų pagal šį punktą vertė – 100 procentų pradinės pirkimo sutarties vertės.
• Ketvirtas atvejis, kai pirkimo sutarties šalis, su kuria perkančioji organizacija sudarė sutartį, pakeičiama nauja sutarties šalimi dėl bent vienos iš šių priežasčių:
  1. pirma, įgyvendinant pirkimo dokumentuose iš anksto suformuluotą pirkimo sutarties peržiūros sąlygą ar pasirinkimo galimybę;
  2. antra, dėl pradinio tiekėjo reorganizavimo, pradinio tiekėjo teises ir pareigas visiškai arba iš dalies perima kitas tiekėjas, atitinkantis anksčiau pirkimo dokumentuose nustatytus kvalifikacinius reikalavimus;
  3. trečia, kai pati perkančioji organizacija prisiima tiekėjo įsipareigojimus dėl subtiekėjų. Toks sutarties pakeitimas galimas, jeigu pirkimo dokumentuose buvo nustatyta tiesioginio atsiskaitymo su subtiekėjais galimybė.
• Penktas atvejis, kai pakeitimas, neatsižvelgiant į jo vertę, nėra esminis.
Esminiais pirkimo sutarties pakeitimais laikomi tokie pakeitimai, kai tenkinama bent viena iš šių sąlygų:
  1. pakeitimu nustatoma nauja sąlyga, kurią įtraukus į pradinį pirkimą būtų galima priimti kitų kandidatų paraiškų, dalyvių pasiūlymų ar pirkimas sudomintų daugiau tiekėjų;
  2. dėl pakeitimo ekonominė pirkimo sutarties pusiausvyra pasikeičia tiekėjo, su kuriuo sudaryta ši sutartis, naudai taip, kaip nebuvo aptarta pradinėje sutartyje;
  3. dėl pakeitimo labai padidėja pirkimo sutarties apimtis;
  4. kai tiekėją, su kuriuo sudaryta pirkimo sutartis ar preliminarioji sutartis, pakeičia naujas tiekėjas.
• Šeštas atvejis, Pirkimo sutartis ar preliminarioji sutartis jos galiojimo laikotarpiu taip pat gali būti keičiama, kai yra visos šios sąlygos kartu:
  1. pirma, bendra atskirų pakeitimų vertė neviršija atitinkamų tarptautinio pirkimo vertės ribų;
  2. antra, bendra atskirų pakeitimų vertė neviršija 10 procentų pradinės pirkimo sutarties vertės prekių ar paslaugų pirkimo atveju ir 15 procentų – statybos darbų pirkimo atveju;
  3. trečia, iš esmės nepakeičiamas pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties pobūdis.

Kokia viešojo pirkimo sutarties keitimo procedūra?

Pirmiausia reikėtų įsivertinti sutarties keitimo galimybę, vadovaujantis faktine situacija bei aukščiau pateiktais viešojo pirkimo sutarties keitimo pagrindais.

Nustačius, kad yra tam sąlygos, reikėtų kreiptis į Perkančiąją organizacija raštu, išdėstant visas aplinkybes, dėl kurių atsiradimo inicijuojamas sutarties sąlygų keitimas, pridėti tai pagrindžiančius dokumentus, nuorodas į papildomą informaciją.

Prie rašto reikėtų pridėti papildomo susitarimo projektą, kuriame jau būtų numatyta, kaip konkrečiai siūloma keisti viešojo pirkimo sutartį. Nereikėtų pamiršti numatyti pasikeitimų įsigaliojimo laiko bei tvarkos.

Svarbu tai, kad, inicijuodamas sutarties pakeitimą, Rangovas neturi teisės vien tuo pagrindu stabdyti sutarties vykdymo. Jeigu Perkančioji organizacija nesutinka keisti sutarties sąlygų, Rangovas turi teisę ginti savo interesus teismine tvarka, t. y. kreiptis į teismą dėl viešojo pirkimo sutarties sąlygų pakeitimo arba viešojo pirkimo sutarties nutraukimo.

Kodėl tai ne visada veikia praktikoje?

Rangovas, Perkančiajai organizacijai nesutikus pakeisti viešojo pirkimo sutarties sąlygų, gali kreiptis į teismą, tačiau, vertinant situaciją iš ekonominės pusės, dažnai to daryti Rangovui neapsimoka. Pagrindinė priežastis yra ta, kad Perkančiajai organizacijai atsisakius keisti sutarties sąlygas, Rangovas negali atsisakyti toliau vykdyti sutarties, turi vykdyti darbus toliau, o pasibaigus teismo procesui darbų kainos padidinimas jau gali būti nebeaktualus, nes visi darbai jau būna atlikti.

Taip pat yra ir kitų, ne teisinių priežasčių: Rangovai dažnai net laimėtinos bylos atveju atsisako kreiptis į teismą manydami, jog tai gali trukdyti Rangovui laimėti kitus šios Perkančiosios organizacijos viešuosius pirkimus ar kad dėl to bus trukdoma vykdyti Rangos sutartį.

Kiek yra ginčų teisme dėl viešojo pirkimo sutarties keitimo ir kokia jų baigtis?

Peržiūrėjus paskutinių kelerių metų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (toliau – LAT) nagrinėtas viešųjų pirkimų bylas, matyti, kad Teismas 2020 m. vos dviejose bylose sprendė klausimus dėl viešųjų pirkimų sutarties keitimo, 2021 m. išnagrinėta viena byla, o 2022 m. nė vienos bylos. 2023 m. yra kelios LAT nutartys, iš kurių svarbiausias Rangovui pateikiame toliau.

Pirmojoje byloje (Civilinės bylos Nr. e3K-3-245-916/2023) Perkančioji organizacija siekė sumažinti fiksuotą statybos rangos kainą, atsižvelgdama į nebereikalingų atlikti darbų vertę, o Rangovas su tuo nesutiko, nepaisant to, kad tokia sąlyga dėl kainos keitimo buvo numatyta sutartyje. Šioje byloje Teismas pateikė Rangovui naudingą teisės taikymo taisyklę dėl statybos rangos kainos nustatymo viešojo pirkimo sutartyje ir konstatavo, kad rizika dėl statybos darbų kainos nustatymo sutartyje abiem šalims turi būti proporcinga, o kilus ginčui – sutarties sąlygos turi būti aiškinamos minėtas sąlygas pasiūliusios sutarties šalies nenaudai (t. y. Rangovo naudai).

Antrojoje byloje LAT konstatavo, (Civilinės bylos Nr. e3K-3-118-378/2023) kad Rangovas, Perkančiajai organizacijai nesutikus pakeisti sutarties sąlygų dėl papildomų darbų, Rangovui nesikreipus dėl to į teismą ir atlikus darbus, veikė savo rizika.

Taigi matoma tendencija, jog į teismą dėl viešojo pirkimo sutarties sąlygų pakeitimo Rangovai kreipiasi itin retai, nors, vertinant asmeninę patirtį, kiek viešųjų pirkimų bylų pralaimi Perkančiosios organizacijos, galima sakyti, kad Rangovai, iš anksto įvertinę bylos perspektyvą, kilusius ginčus laimi dažniau. 

Parengė statybos rangos teisės APB STRATEGUM advokatė, partnerė Giedrė Kačinskienė
Susisiekti konsultacijai galite: +370 653 91927 arba
giedre@strategum.lt 
Statybunaujienos.lt

Viešojo pirkimo sutarties sąlygų keitimo galimybės. STRATEGUM




Aktualijos

nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Pirmadienį Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarką, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:19
Įsibėgėjus maudynių sezonui Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena, kad visi asmenys turi teisę laisvai prieiti prie vandens telkinių (tvenkinių, ežerų, upių). Priėjimai negali būti užtverti, užstatyti ar kitaip apriboti. Tuo pačiu žmonės privalo laikytis ir tam tikros įstatymais nustatytos tvarkos...
nuotrauka
2025-06-27 08:49
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento (STR) „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pataisas, įteisinančias šiuo metu baigiamą kurti Pastatų duomenų banko informacinę sistemą apie daugiabučius namus ir sav...
nuotrauka
2025-06-26 09:29
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę gyventojams, turintiems ne miško paskirties žemės sklypus, gauti paramą sklype augančių medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Dėl didelio susidomėjimo kvietimas pratęstas iki kitų metų kovo.
nuotrauka
2025-06-26 09:16
Šiandien, birželio 25 d., Seimas priėmė Energetikos ministerijos pateiktą teisės aktų paketą, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2023/2413 (RED III). Lietuva – viena pirmųjų šalių perkėlusių Direktyvos nuostatas. Šiuo penkių teisės aktų paketu siekiama...
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-25 14:14
Siekdama didinti konkurenciją viešuosiuose pirkimuose, pritraukti daugiau tiekėjų į viešuosius pirkimus, Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – VPT) atliko tiekėjų apklausą, kaip, jų nuomone, būtų galima mažinti administracinę ir finansinę naštą, bei informuoja apie atsakymų analizės rezultatus.
nuotrauka
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
nuotrauka
2025-06-25 09:21
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatų pataisas, suderintas su naujais, nuo liepos 1 d. įsigaliosiančiais reikalavimais butų ir kitų patalpų savininkams kaupti lėšas namo atnaujinimui. Šiomis pataisomis siekiama sudaryti sąl...
nuotrauka
2025-06-23 12:59
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad vien darbdavio pateiktas įsipareigojimas Migracijos departamentui įdarbinti užsienietį dar nereiškia, jog darbo sutartis tarp šalių yra sudaryta. Teismas pabrėžė, kad darbo santykiai prasideda tik įvertinus, ar būsimas darbuotojas iš tiesų atitinka kval...
nuotrauka
2025-06-23 11:47
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad tais atvejais, kai Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (NŽT) yra išreiškusi sutikimą dėl konkretaus nuomojamo valstybinės žemės sklypo dalies dydžio nuomos teisės perleidimo, yra galima situacija, kai vėliau paaiškėja, jog, vadovaujanti...
nuotrauka
2025-06-23 09:48
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad viešojo pirkimo sutartyje gali būti nustatyta perkančiosios organizacijos teisė vienašališkai nutraukti sutartį net ir nesant pažeidimo, tačiau tokia teisė turi būti įgyvendinama nepažeidžiant viešųjų pirkimų principų – ypač skaidrumo ir racionalaus lėš...
nuotrauka
2025-06-23 09:28
Nors už lango – permaininga lietuviška vasara, tačiau saulėtų dienų orų prognozėse tikrai žadama, todėl pats metas joms suplanuoti smagų laiką gryname ore. Nesvarbu, ar tai būtų jaukus balkonas, bendras kiemas ar pieva prie ežero, interjero dizainerė dalijasi keliais paprastais patarimais, kaip išna...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos