2023 gruodžio 4 d. pirmadienis, 7:57
Reklama  |  facebook

Vilniaus „Grinda“: miesto vandentvarkos ateitis – tvarumas ir estetika Fotogalerija

2021-01-25 13:07
Vilniaus „Grinda“ neseniai baigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, bet jau imasi dar didesnio projekto. 500 ha teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių gyvenamuosius rajonus, lietaus nuotekų tinklai bus rekonstruojami pritaikant tvarios vandentvarkos principus.
nuotrauka
GRINDOS vizualizac.


Minimos įmonės
Grinda, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra),
Pastaraisiais metais dėl gamtoje vykstančių pokyčių intensyvėja gausių kritulių. Liūtys miesto planuotojams ir inžinerinę infrastruktūrą prižiūrinčioms įmonėms kelia nemažai rūpesčių. Urbanizuotoje šiaurinėje sostinės dalyje lietaus nuotekos surenkamos ir 2 m x 1,8 m Geležinio Vilko magistraliniu kolektoriumi nevalytos nuteka į Neries upę. Augant kietųjų dangų plotui, šio kolektoriaus apkrovos vis didėja – jau dabar staigių vasaros liūčių metu juo teka iki 30 m3/s vandens srautas, surenkamas Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių gyvenamuosiuose rajonuose. Ateityje prie šio kolektoriaus bus prijungta šiuo metu projektuojama Šiaurinė gatvė, tad tampa akivaizdu, kad dabartinio kolektoriaus pajėgumų netrukus jau nebepakaks.

Šiuos klausimus galima išspręsti keliais būdais, kurių kiekvienas turi savo pranašumų. Pavyzdžiui, galima padidinti esamo kolektoriaus pralaidumą, šalia nutiesiant papildomą vamzdyno liniją – tačiau šis būdas itin brangus ir neefektyvus: didesnio pajėgumo infrastruktūros įrengimo sąnaudos didelės, o visa apimtimi ji būtų naudojama tik 3–4 kartus per metus – vasaros liūčių metu.

Alternatyva – lietaus nuotekas galima kaupti infiltracinėse talpose bei kaupyklose ir leisti susigerti į gruntą ar reguliuojamu srautu išleisti į esamą kolektorių. 

„Grinda“ pasirinko pažangų ir tvarų lietaus nuotekų tvarkymo būdą – dalį srauto nukreipti į akumuliacinį tvenkinį, į kurį patektų jau išvalytas vanduo, o pats tvenkinys ir jo prieigos būtų pritaikytas gyventojų poilsiui. Toks būdas atitinka tvarios urbanistikos (angl. Sustainable Urbanism) kryptį ir teikia daugialypę naudą. Pasirinkus šį būdą, liūčių vanduo bus sulaikomas ir pamažu suleidžiamas į gruntą, o ne akimirksniu nutekinamas į paviršinius vandens telkinius. Tai leis palaikyti požeminio vandens lygį (svarbus vietos ekosistemos stabilumo rodiklis), o teritorijos bus apsaugomos nuo užtvindymo. Lietaus vandens valymas apsaugo požeminius ir paviršinius vandenis nuo taršos, o sutvarkytos lietaus vandens kaupyklos ir jų aplinka ne tik prisideda prie bioįvairovės puoselėjimo, bet ir tampa erdve, kurioje žmonės gali poilsiauti.

Ukmergės g. ir Šiaurinės g. sankryžoje numatoma įrengti paskirstymo kamerą, iš kurios apie 9 m3/s paviršinių nuotekų srautas nauju vamzdynu bus nukreiptas į formuojamą kaupyklą tarp Ozo g. ir Miglos g. Toks sprendimas padės sureguliuoti vandens srautus. Svarbiausia – beveik trečdaliu sumažės Geležinio Vilko gatvės kolektoriui tenkančios maksimalios apkrovos. Iš kaupyklos tvenkinio vanduo nedideliu debitu nauja jungtimi bus išleidžiamas į šiuo metu jau rekonstruotą T. Narbuto gatvės kolektorių – tokiu būdu vykdant Šeškinės-Geležinio Vilko lietaus nuotekų tinklų rekonstrukciją patikimai susisies šiedu itin svarbūs Vilniaus miesto inžinerinės infrastruktūros projektai, o užtvindytų sostinių gatvių vaizdas liks tik nuotraukose.
Statybos darbai apims:
  • Apie 1,8 km DN 2250 mm paviršinių nuotekų tinklų įrengimą nuo Šiaurinės g. ir Ukmergės g. sankryžos iki valyklos Ozo g.;
  • 3 m3/s našumo paviršinių nuotekų valyklos statybą;
  • apie 20 000 m3 talpos kaupyklos, pritaikytos rekreacijai, statybą;
  • Apie 1,3 km DN 1000 mm paviršinių nuotekų tinklo įrengimą Žvėryne ir prijungimą prie 2020 m. rekonstruoto T. Narbuto g. kolektoriaus.
  • Bendras projekto metu įrengiamų įvairaus skersmens vamzdynų ilgis – 3162 m.
Šeškinės-Geležinio Vilko baseino paviršinių nuotekų rekonstrukcijos projektas kuriamas pasitelkiant skaitmeninės statybos (BIM) priemones. Numatoma darbų vertė – 16,7 mln. eurų su PVM.

Nuo paskirstymo kameros Ukmergės g. projektuojamas armuoto stiklo pluošto vamzdynas iki Ozo g., o nuo Ozo g. – iki valyklos bei kaupyklos. Siekiant kuo mažiau pažeisti esamas dangas ir kuo mažiau apriboti eismą intensyviame Ukmergės g. ir Ozo g. ruože, tinklai bus klojami uždaru mikrotuneliavimo, t. y. požeminio kasimo, būdu. Žaliosiose šių gatvių zonose būtų įrengiamos iki 18 m gylio darbo ir priėmimo duobės.

„Patirtis, įgyta atliekant T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų rekonstrukciją, suteikė postūmį įgyvendinti kitus svarbius miesto infrastruktūros tvarkymo darbus“, – sako UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Povilas PODERSKIS, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius

Visi Vilniaus mieste priimami sprendimai turi kelias skirtingas dimensijas, kurias reikia suderinti. Vilniaus miesto administracija siekia, kad bet kuri vystoma infrastruktūra atliktų ne tik tiesioginę funkciją, bet ir pateiktų tokius sprendimus, kuriuose atidžiai įvertinti ilgalaikiai aplinkosaugos, judumo, estetikos, tvarumo kriterijai.
Ilgus metus skirtingų miesto valdžių ignoruoti vandentvarkos projektai įsibėgėja, ir juo labiau džiugina, kad „Grinda“ pakelia juos į aukštus standartus atitinkantį kokybinį lygmenį.


Kęstutis VAICEKIŪTIS, UAB „Grinda“ direktorius

Patirtis, įgyta atliekant T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų rekonstrukciją, suteikė postūmį įgyvendinti kitus svarbius miesto infrastruktūros tvarkymo ir plėtros darbus.

Paviršinių nuotekų kaupyklą numatoma įrengti Šeškinės seniūnijoje tarp Ozo g. ir Miglos g. Pagrindinė statomos talpyklos funkcija yra sukaupti lietaus vandenį ir pamažu jį išleisti. Kaupykla bus suformuota iš esamo grunto, ji talpins 20 000 m3 vandens. Smarkios liūties ir didžiausio debito (9 m3/s) atveju tvenkinys prisipildys per 37 min., o perteklinis vanduo ištekės per 5 val. 30 min. 1 m3/s debitu. Kaupyklos priekrantėje vandens augalai skaidys likutinius naftos produktų ir kitus teršalus, jie kartu su šlaituose kuriamomis žolių ir krūmų bendrijomis formuos vandens telkinio ekosistemą.
Tvarios vandentvarkos privalumai:
• Liūčių vandenį sulaikant ir pamažu suleidžiant į gruntą, o ne akimirksniu nutekinant į paviršinio vandens telkinius, palaikomas požeminio vandens lygis.
• Urbanizuotos miesto teritorijos apsaugomos nuo užtvindymo.
• Lietaus vandens valymas apsaugo požeminius ir paviršinius vandenis nuo taršos.
• Atviros lietaus vandens kaupyklos ir jų aplinka prisideda prie bioįvairovės puoselėjimo.
• Atviros lietaus vandens kaupyklos tampa rekreacijai pritaikyta erdve.

„Paviršinių nuotekų kaupyklą numatoma įrengti derinant jos pagrindinę funkciją su estetika. Čia planuojama sutvarkyti aplinką, išplėtoti pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, įrengti vaikų žaidimo aikštelių, suoliukų. Siekiame, kad naujojoje erdvėje būtų malonu laiką leisti ir vyresnio amžiaus žmonėms, ir jaunoms šeimoms su vaikais, todėl tvenkinio prieigos suprojektuotos pagal aplinkos, kuri patogi visiems, principus“, – sako UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Tvenkinio prieigos ilgą laiką nebuvo tvarkomos, todėl apaugo menkaverčiais želdiniais ir piktžolėmis. Iki teritorijos sudėtinga prieiti, tad dalis vilniečių apie ją net nežino. Vykdant projektą, sklypas bus sutvarkytas ir pritaikytas rekreacijai. Bus suremontuotas esamas pėsčiųjų ir dviratininkų takas nuo Ozo g. iki Miglos g., į naują vietą bus perkelta ir atnaujinta vaikų žaidimo aikštelė. Kad būtų užtikrintas visų saugumas, numatoma tvenkinį aptverti, įrengti specialią apžvalgos aikštelę.

Tokios paviršinio vandens kaupyklos pradėtos statyti daugelyje pažangių pasaulio miestų, kai buvo tyrimais įrodyta, kad nenaudinga skubėti nutekinti lietaus ar sniego tirpsmo vandens į didesnius vandens telkinius. Miestuose mažėja vandens, reikalingo augalijai ir kraštovaizdžiui, bet itin daugėja nelaidžių paviršių, nuo kurių vanduo greitai nuteka vamzdynais, kolektoriais ir kanalais. Didėjant momentiniam kritulių kiekiui, kolektorių pralaidumas tampa nepakankamas, užliejamos užstatytos miestų teritorijos.

Kai kuriose užsienio šalyse tokios kaupyklos yra gana paplitusi su lietaus vandentvarka susijusi praktika. Reikia džiaugtis, kad pamažu ji skinasi kelią ir Lietuvoje. Vilniuje tai puikiai iliustruoja Ozo parko (V. Gerulaičio g., J. Ralio g., K. Ulvydo g.) tvenkiniai, į kuriuos subėga kritulių nuotekos nuo aplinkinių pastatų stogų. Be to, ši teritorija yra pritaikyta ir poilsiui.

Kitas pavyzdys – Vilniaus japoniškasis sodas Geležinio Vilko-Linkmenų g. prieigose, kur į tvenkinį subėga kritulių nuotekos. Artimiausiu metu Vilniaus miesto administracija numato šią aplinką sutvarkyti – ten bus sukurta jauki ir funkcionali erdvė.

Kvietimas dalyvauti konkurse

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „Grinda“ paskelbė tarptautinį konkursą, ieškodama aukštos kompetencijos rangovo, su kuriuo suvienijus jėgas, Vilniaus mieste bus įgyvendintas reikšmingas paviršinių nuotekų tinklų projektas. Informacija – Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS).

„Darbo kokybė turi būti užtikrinama ir valdoma nuo pat projekto inicijavimo etapo, nes tai paveiks projekto užbaigimo kokybę, t. y. projekto sukuriamus rezultatus, jų naudojimą, projekto tvarumą ir poveikį. Ieškome patikimo partnerio ir tikime, kad tokį rasime“, – sako UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Šeškinės-Geležinio Vilko gatvių lietaus nuotekynės rekonstrukcija yra regioninės svarbos projekto „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“, finansuojamo ES sanglaudos fondų, Vilniaus miesto savivaldybės ir bendrovės „Grinda“ lėšomis, dalis. Jo įgyvendinimą administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

GRINDOS ir Vilniaus m. sav. nuotr. ir vizualizac.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Aplinka

nuotrauka
2023-12-01 14:19
Aplinkos ministerija primena, kad asmenys savo namuose įsirengę biologinio valymo ir septiko tipų individualius nuotekų tvarkymo įrenginius ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus turės atlikti į aplinką išleidžiamų nuotekų tyrimą laboratorijose. Toks reikalavimas įsigalioja nuo Naujųjų m...
nuotrauka
2023-12-01 09:32
Būsto pirkėjai Lietuvoje vis didesnį dėmesį skiria tvarumo aspektams. Beveik dviem trečdaliams (63 proc.) šalies didmiesčių gyventojų yra svarbu, kad namai būtų statomi kuo mažiau kenkiant aplinkai. Tą atskleidė tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva" iniciatyva KOG rinkoda...
nuotrauka
2023-11-28 12:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, piktnaudžia...
nuotrauka
2023-11-24 12:16
Kėdainių rajono savivaldybės iniciatyva, gavus Aplinkos ministerijos paramą, griaunama nuo 1975 m. nebeeksploatuojama Kruosto hidroelektrinės (HE) užtvanka. Tai pirmas užtvankos šalinimo projektas Nevėžyje, 209 km ilgio upėje, kurioje oficialiai iš viso yra 5 užtvankos.
nuotrauka
2023-11-24 10:18
Ką svarbu žinoti dėl sodo namo statybos mėgėjų sodo žemės sklype, jei yra nustatyta paviršinių vandens telkinių apsaugos zona? Kaip vyksta pagalbinių pastatų statyba sodų bendrijose? Atsako Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija).
nuotrauka
2023-11-23 11:10
Augant Vilniui ir žmonių jame skaičiui, didėja ir surenkamų komunalinių atliekų kiekis. Dėl išaugusių jų tvarkymo sąnaudų ir apimties sostinė peržiūri vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Tarybai pritarus, vidutinio 60 kv. m buto savininkui rinkliava už komunalinių atliekų...
nuotrauka
2023-11-20 13:13
Baigti ežero pakrantės prie Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai. Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpino apie 250 m ilgio medinio tako nutiesimu, taip pat ežero pakrantėje sukurta poilsiavietė, įrengtos grilio vietos su suoliukais. Patogiam gyventojų praėjimui išvalytos nukritusios medžių šak...
nuotrauka
2023-11-20 10:23
Šią savaitę pradedami prevenciniai Gedimino kalno pietinio šlaito stabilizavimo darbai. Juos UAB „Rekreacinė statyba“ vykdys už Gedimino kalno priežiūrą atsakingo Lietuvos nacionalinio muziejaus užsakymu. Darbai organizuojami nuolatinės šlaitų stebėsenos metu užfiksavus nedidelį grunto įtrūkimą, kur...
nuotrauka
2023-11-17 09:51
Vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021-2030 m. (NEKSVP) numatytoms šiltnamio efektą sukelian...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-16 12:20
Klaipėdos miesto valdžia, vis dažniau sulaukianti gyventojų nusiskundimų dėl statybininkų netvarkos šalia statybviečių, padidino kontrolę. Šiais metais jau nustatyta dvigubai daugiau pažeidimų nei praėjusiais metais.
nuotrauka
2023-11-15 12:11
Slūgstant Minijai situacija dėl potvynio Klaipėdos rajone stabilizuojasi, tačiau tikrieji žalos mastai pasimatys tik nusekus vandeniui. Kol kas kai kur keliai vis dar apsemti, yra ir sodybų, ties kuriomis laikosi vanduo, bet jau galima identifikuoti probleminius taškus bei planuoti, kaip sumažinti p...
nuotrauka
2023-11-13 12:32
Turto bankas pradeda iniciatyvą, kuria siekiama išsaugoti kuo daugiau „ne vietoje“ išaugusių medžių. Šie medžiai, augantys prie valstybės viešųjų pastatų bei parduodamų objektų bus užfiksuoti, o atėjus laikui – persodinti į naujas tinkamesnes vietas.
nuotrauka
2023-11-13 12:25
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), patikrinusi vienbučio gyvenamojo namo statybos darbų teisėtumą, konstatavo, kad rekonstrukcijos darbai buvo vykdomi savavališkai. Namo žemės sklypas Zakeliškių kaime, Kelmės rajone, patenka į kom...
nuotrauka
2023-11-09 13:03
Aplinkiniuose rajonuose problemų pridaręs potvynis atsirito ir į Klaipėdą. Danės upėje ties Klaipėda taip pat pasiektas stichinis vandens lygis – šiandienos 11:30 valandos duomenimis, vandens lygis siekė 289 cm (riba – 280 cm).
nuotrauka
2023-11-09 09:53
Įvertinę viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl sostinės Verkių regioniniame parke, Verkių miške, vykdomo medžių kirtimo, Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokurorai savo iniciatyva pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.
nuotrauka
2023-11-09 09:49
Dėl potvynio Kretingoje paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija. Buvo priimtas sprendimas iš „Kretingos vandenų“ nuotekų valyklos Kretingoje išleisti dalį su lietaus vandeniu susimaišiusių nevalytų nuotekų į Tenžės upelį.
nuotrauka
2023-11-07 09:24
Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo du asmenys ir viena bendrovė pripažinti kaltais dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo ir saugomų teritorijų suniokojimo. Teismo sprendimu, nuteistieji privalės atlyginti savo veiksmais aplinkai padarytą 4,8 mln. eurų...
nuotrauka
2023-11-06 13:51
Spalio 30 d. visuomenei buvo pristatyta rekonstruota Kairių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Apie 5 tūkst. kvadratinių metrų ploto teritorijoje iškilo modernus administracinės-gamybinės paskirties pastatas, kuriame dirbs atliekų priėmėjai-kontrolieriai ir bus atliekamas smulkus daiktų re...
nuotrauka
2023-11-06 12:25
Miesto želdinių inventorizacijos ekspertai spalio mėnesį Palangos Hipodromo gatvėje vietoje žaliosios zonos atrado kelmais nusėtą plynę. Savivaldybės administracija ėmėsi veiksmų.

Statybunaujienos.lt » Aplinka