2024 birželio 17 d. pirmadienis, 3:44
Reklama  |  facebook

Vilnius pasaulio miestų skaitmenizavimo reitinge: kaip įdarbinti duomenis, kad jie neštų naudą gyventojams?

2023-10-20 07:52
Sparčiai plečiantis miestams, vis garsiau kalbama ne tik apie tai, kad duomenys apie miestus ir juose vykstančius procesus turėtų būti skaitmenizuojami, bet ir kaip jie galėtų pagerinti miestiečių gyvenimą.
nuotrauka
Pranešimo autorių nuotr.


Minimos įmonės
ID Vilnius (iki 2023 m. lapkričio – Vilniaus planas), UAB

Pagal miestų technologinį pažangumą ir pritaikymą gyventojų poreikiams sudarytas „Smart City“ pasaulinis 2023 m. reitingas parodė, kad geriausia situacija yra didžiausiame Šveicarijos mieste Ciuriche, o pirmą kartą į šį reitingą įtraukta Lietuvos sostinė užėmė 65 vietą iš 141-o miesto.

Anot Vilniaus skaitmenizavimo procesus vystančios bendrovės „Vilniaus planas“ Produktų vystymo skyriaus vadovo Donato Gudelio, inovacijų ir technologijų srityje Vilnius jau buvo įvertintas ir anksčiau: 2022 m. užėmė 3-ią vietą Europos inovacijų sostinės rinkimuose, 2021 m. gavo pasaulinį apdovanojimą už sukurtas ir gyventojų poreikiams pritaikytas geografines informacines sistemas – išmaniuosius žemėlapius.

„Vilnius yra technologiškai pažengęs ir kai kuriais atvejais gali pasiūlyti net daugiau nei reitinge aukštesnes vietas užėmę miestai. Tačiau labai svarbu ne vien diegti technologijas, bet ir ieškoti, kokį naudingą pokytį jos atneštų gyventojams, kaip padėtų miestą vystyti tvariai ir efektyviai. Pasaulinis reitingas „Smart City“ būtent ir vertina miestus bei jų technologinius sprendimus pagal tai, kaip jie pritaikyti žmonėms. Šiuo aspektu Vilnius dar turi kur augti“, – teigia pranešime cituojamas D. Gudelis.

„Smart City“ reitinge šiemet lyderiauja Ciurichas (Šveicarija), Oslas (Norvegija), Kopenhaga (Danija), į priekį veržiasi didieji Azijos miestai Pekinas (Kinija) bei Seulas (Pietų Korėja). Tarp Europos miestų Vilnius šiame reitinge užima 34 vietą iš 57 žemyno miestų, o tarp Baltijos šalių nusileidžia Talinui.

Pasak D. Gudelio, nors Vilnius nėra reitingo trisdešimtuke, tačiau kai kuriais technologiniais sprendimais miestas lenkia ir kitą Baltijos šalių sostinę Taliną ir reitingo lyderį Ciurichą.

„Pavyzdžiui, Vilniuje veikiančios ir gyventojų plačiai naudojamos programėlės oro kokybei realiu laiku nustatyti ir nebenaudojamiems daiktams atiduoti yra vertinamos itin aukštais balais. Tuo tarpu Talinas technologiškai lenkia Vilnių internetinio (online) balsavimo rinkimuose ir asmenybės identifikavimo elektroninėje erdvėje sprendimais. Technologijų srityje Vilnius neatsilieka ir nuo Ciuricho, tačiau šis miestas Lietuvos sostinę gerokai lenkia gyvenamosios aplinkos ir infrastruktūros sprendimais“, – sako pašnekovas.

Pavyzdžiui, su reitinge gyventojams įvertinti pateiktu teiginiu, jog saugumas viešose miesto vietose yra pakankamas, sutiko 59,5 proc. Vilniaus ir 74,7 proc. Ciuricho gyventojų. Kad eismo spūstys nėra problema, mano vos 18,4 proc. Vilniaus ir 39,2 proc. Ciuricho gyventojų.

Vilnius Data Fest

Donatas Gudelis. „Vilnius Data Fest" nuotr.

Eksperto teigimu, Vilniuje kaupiama daug įvairių duomenų, kuriuos būtų galima dar labiau „įdarbinti“, kuriant palankesnę gyvenamąją aplinką vilniečiams. Vienas iš būdų – duomenų naudojimas keliems tikslams. „Nors duomenys paprastai renkami kokiu nors vienu tikslu, juos galima pritaikyti ir kitiems sprendimams. Pavyzdžiui, iš surinktų duomenų apie gatvių dangą ir jos kokybę buvo sukurtas papildomas sprendimas, automatiškai identifikuojantis nuotekų šulinius ir groteles, įvertinantis kelių ženklinimo būklę. Daugelio sistemų pagrindą sudaro komponentai, kurie jau buvo sukurti: žemėlapių naršyklės, 360 nuotraukų peržiūros, autentifikacijos ir kiti komponentai. Pakartotinis jau surinktų duomenų naudojimas leistų efektyviau kurti naujus, visuomenei naudingus sprendimus bei įrankius“, – tikina jis.

Kaip vieną didžiausių sostinėje jau įgyvendintų projektų D. Gudelis mini Vilniaus miesto duomenų centrą, kuriame kaupiami įvairiausio formato duomenys, kuriuos pasitelkus kuriami produktai, gerinantys miesto gyvenimo kokybę.

„Pavyzdžiui, su dronais renkami duomenys – aukštos rezoliucijos fotografijos ir vaizdo medžiaga, iš kurių sukuriami dirbtinio intelekto produktai. Vienas iš produktų – atliekų aikštelių būklės vertinimas, kuomet dronas praskrenda pro tam tikrą teritoriją ir fiksuoja aikštelių būklę.
Taip užuot važinėję po miestą su automobiliu, atsakingi specialistai gali peržiūrėti atliekų aikštelių būklės švieslentę ir pagal indikacijas joje matyti, kurias teritorijas reikia tvarkyti. Tokiu būdu užtikrinamas veiksmingas specialistų darbas ir aukšta paslaugų kokybė“, – teigia „Vilniaus plano“ atstovas.

Iš sukauptų duomenų jau yra sukurta nemažai visuomenei pasiekiamų informacinių portalų, leidžiančių kiekvienam gyventojui pasiekti jam reikalingą informaciją apie miestą. Vilniaus istorinės atminties portale „Vilniaus DNR“ galima analizuoti istorinius duomenis įvairiais pjūviais, šiuo metu kuriama „Kultūros paveldo statinių ir architektūros elementų sistema“ kaups vartotojams prieinamą informaciją apie paveldo statinius mieste, detalius 3D fotogrametrinius pastatų vaizdus.

Vilnius praėjusiais metais pristatė miesto plaučių projektą. Jį pasitelkus realiu laiku galima stebėti sostinės oro kokybę bei žiedadulkių koncentraciją sostinėje. Tai pirmoji sistema Lietuvoje, kurioje oro taršos ir kokybės duomenys yra atnaujinami kiekvieną minutę, o žiedadulkių koncentracija mieste – kas valandą.
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-13 13:19
Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią vieš...
nuotrauka
2024-06-13 07:00
Atidarytas didžiausias savivaldybės iniciatyva įrengtas saulės elektrinių parkas Lietuvoje. 4,1 mln. eurų vertės parkas įrengtas 5 ha teritorijoje Ukmergėje, o jame sumontuota 5332 vnt. saulės fotomodulių. Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energeti...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-11 11:54
Dar šį mėnesį planuojama pradėti Lazdynėlių gatvės rekonstrukciją. Bus tvarkoma beveik kilometro gatvės atkarpa nuo Erfurto iki Lietaus gatvės, kartu bus nutiestas ir naujas dviračių takas, rekonstruotos sankryžos su Erfurto, Žaros, Lūkesčių ir Lietaus gatvėmis.
nuotrauka
2024-06-10 13:19
Pradedami Vilniaus Viršuliškių rajone sausio mėnesį degusio daugiabučio pažeistų ir pavojingų konstrukcijų ardymo darbai. Pastatas šiuo metu yra avarinės būklės, gyventojai laukia pastato atstatymo, kad galėtų kuo greičiau grįžti į savo gyvenamuosius butus. Pradinių darbų tikslas – demontuoti sprogi...
nuotrauka
2024-06-10 12:57
Uostamiestyje dar šiemet bus tvarkoma teritorija prie Santuokų rūmų, planuojama pradėti ir Santuokų rūmų pastato atnaujinimo darbus.
nuotrauka
2024-06-07 11:04
Priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-06-07 10:24
Po maždaug pustrečio mėnesio trukusių darbų baigtas tvarkyti Žvėryno rajoną su centrine miesto dalimi jungiantis Žvėryno tiltas. Šalia Seimo esantis tiltas paskutinį kartą rekonstruotas prieš beveik du dešimtmečius – 2005 metais. Planinio remonto darbų metu atstatytas projektinis Žvėryno tilto vaizd...
nuotrauka
2024-06-06 12:27
Gera žinia „Švyturio“ sodų bendrijos savininkams: netrukus prasidės žvyrkelių Raganių 1-osios ir Raganių 2-osios asfaltavimo darbai. Šių sodų bendrijoje taip pat bus nutiesti lietaus nuotekų tinklai. Sutartys su rangovais jau yra pasirašytos, planuojama, kad darbai prasidės dar šį mėnesį.
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-06-04 13:25
Regionų administracinis teismas tenkino viešąjį interesą ginančio Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimą ir panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio mėn. priimtą įsakymą, pagal kurį sostinės Valakampių rajone buvo suprojektuoti keturi nauji valstybiniai ž...
nuotrauka
2024-06-04 13:11
Nuo gegužės 14 d. savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) gali teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Iki paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos likus kiek mažiau nei dviem savaitėms, jau sulaukta paraiškų vir...
nuotrauka
2024-06-03 16:40
Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė ir daugiau nei 13 tūkst. e...
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.
nuotrauka
2024-06-03 09:40
Vienoje didžiausių Vilniaus miesto žaliųjų erdvių – Tauro kalno teritorijoje – intensyviai vyksta aplinkos tvarkymo darbai. Ši teritorija atnaujinama keliais etapais: statybos, infrastruktūros, želdinimo. Darbai apima 11,4 ha plotą, įskaitant Liuteronų sodą. Planuojama, kad didžioji darbų dalis bus ...
nuotrauka
2024-05-31 14:46
Palangoje, Taikos g. 2, atidarytas greito elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu gali įsikrauti net 20 elektromobilių. Papildomai dar 4 elektromobilių įkrovimo prieigos įrengtos Ronžės g. 5A. Elektromobilių įkrovimo parke veikia iš viso 16 įkrovimo prieigų, kurių galia 60 kW ir 4 įkrovim...
nuotrauka
2024-05-31 14:39
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda rengti uostamiesčio centrinio pašto įveiklinimo koncepciją. Pasirašyta paslaugų teikimo sutartis dėl Frydricho Vilhelmo Augusto Argelanderio mokslo ir meno centro – buvusio Klaipėdos centrinio pašto – įveiklinimo koncepcijos parengimo tarp Klaipėdos miesto saviv...
nuotrauka
2024-05-31 09:26
Alytaus miesto savivaldybė su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė Alytaus Jaunimo parko ir aplinkinės teritorijos atgaivinimo projekto finansavimo sutartį. Bendra projekto vertė 3,1 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 09:19
Aplinkos projektų valdymo agentūra primena, kad jau nuo gegužės 28 d. savivaldybių administracijos kviečiamos pasinaudoti parama, atliekant valstybinės miško žemės sklypų priežiūrą, apsaugą ir tvarkymo darbus bei rengiant valstybinės miško žemės sklypų miškotvarkos projektus. Šiai paramos priemonei ...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse