2024 gegužės 22 d. trečiadienis, 21:35
Reklama  |  facebook

Visuomenė turės daugiau galimybių įsitraukti į strateginio pasekmių aplinkai vertinimo procesus

2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos apraše regioninių planų vertinimo subjektai numatyti atsižvelgiant į tai, kas tvirtina arba priima planą ar programą. Ministerijos SPAV dokumentus nagrinės atliekant valstybės lygmens teritorijų planavimo dokumento, kito plano ar programos, kurią tvirtina Seimas, Vyriausybė ar ministras, vertinimą. Kitais atvejais SPAV dokumentus nagrinės ministerijų įgaliotos institucijos. Iki šiol minėtame apraše regioninių planų vertinimo subjektai nebuvo nustatyti.

Taip pat apraše aiškiau, paprasčiau išdėstomi teritorijų planavimo dokumentų SPAV atvejai – atsisakoma perteklinio skirstymo pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir lygmenis, nekeičiant esamų reikalavimų atlikti SPAV.

Apraše nustatoma vertinimo subjektų išvadų įvertinimo pažymos forma, vertinimo organizatorius turi pateikti šią pažymą vertinimo subjektams susipažinti per 15 darbo dienų. Kartu turės būti pateikiama ir informacija apie pataisytą vertinimo ataskaitą, plano, programos projektą ar teritorijų planavimo dokumento sprendinius.

Nustatytas 10 darbo dienų laikotarpis, per kurį patvirtinus ar priėmus planą ar programą, organizatorius apie tai raštu turi informuoti vertinimo subjektus ir Europos Sąjungos valstybes nares ar kitas užsienio valstybes, dalyvavusias tarpvalstybinėse konsultacijose.

Patikslintos aprašo nuostatos ir dėl reikšmingų pasekmių „Natura 2000“ teritorijoms.

Dar vienas svarbus pakeitimas – nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalios nauja Visuomenės informavimo ir dalyvavimo planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo procese tvarka. Šioje tvarkoje detalizuota visuomenės informavimo procedūros, visuomenės galimybės dalyvauti SPAV procesuose, kada ir kaip visuomenė galėtų pasisakyti ir kokią informaciją, atsakymus visuomenė turėtų gauti.

Papildyta, kad organizatorius, informuodamas visuomenę apie galimybes susipažinti su parengta vertinimo ataskaita ir plano ar programos projektu, turės pateikti tiesioginę aktyvią nuorodą į vertinimo ataskaitą ir plano ar programos projektą ar rubriką.

Taip pat nurodyta reikalavimas pateikti įvyksiančio viešo visuomenės supažindinimo su vertinimo ataskaita ir plano ar programos projektu tiesioginės internetinės vaizdo transliacijos nuorodą.

Organizatoriui rekomenduojama savo iniciatyva informaciją papildomai skelbti kitose visuomenės susitelkimo vietose, pavyzdžiui, visuomeninių organizacijų, parduotuvių, gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų skelbimų lentose, informuoti visuomenę kitais būdais – informaciją elektroniniu paštu išsiunčiant visuomeninėms organizacijoms, išnešiojant į namus, vykdant apklausas, skelbiant socialiniuose tinkluose.

Naujoje tvarkoje nustatyta, kad viešas visuomenės supažindinimas su vertinimo ataskaita turi būti vykdomas hibridiniu būdu.

Visuomenė pasiūlymus galės teikti ne mažiau nei 10 darbo dienų iki supažindinimo su plano ar programos vertinimo ataskaita ir plano ar programos projektu dienos, taip pat viešo visuomenės supažindinimo metu ir 10 darbo dienų po viešo visuomenės supažindinimo (šis terminas bus skaičiuojamas nuo kitos darbo dienos po viešo visuomenės supažindinimo). Taip bus suteikiama daugiau laiko apsvarstyti gautą informaciją. Nuo 3 iki 5 darbo dienų pratęstas ir viešo visuomenės supažindinimo protokolo parengimo terminas. Be to, atsisakoma reikalavimo viešo visuomenės supažindinimo protokole nurodyti dalyvių sąrašą, nustatoma, kad tik į raštu pateiktus visuomenės pasiūlymus organizatorius turi atsakyti raštu.

Įsigaliojus naujiems aprašams vertinimo subjektų, Europos Sąjungos valstybių narių ir kitų užsienio valstybių informavimo tvarkos nuostatos nesikartos ir bus nustatytos tik Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos apraše.

Visuomenės informavimo ir dalyvavimo planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo procese tvarkos aprašas netaikomas teritorijų planavimo dokumentų SPAV procesams – visuomenė dalyvauja teritorijų planavimo SPAV procesuose Teritorijų planavimo įstatymo ir Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatų nustatyta tvarka. 
Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybų pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inži...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-16 10:51
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia savivaldybių administracijas ir regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC) teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Kvietimui numatyta suma – 200 tūkst. eurų.
nuotrauka
2024-05-14 09:50
Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija (toliau – LRATCA) kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą dėl nepaaiškinamų kogeneracinių jėgainių veiksmų, kai vienašališkai yra mažinami priimtų energetinę vertę turinčių atliekų kiekiai iš regioninių atliekų tvarkymo centrų (toliau – RATC...
nuotrauka
2024-05-09 09:52
Klaipėdos savivaldybė prašo Aplinkos ministerijos atkreipti dėmesį į susirūpinimą keliančias statybas rekreacinėse teritorijose pajūryje. Čia fiksuojami atvejai, kai be jokios projektinės dokumentacijos ir statybą leidžiančių dokumentų statomi moduliniai pastatai. Tuo metu kontroliuojanti institucij...
nuotrauka
2024-04-29 09:55
Pilaitėje vilniečiai jau penktą sezoną puoselėja „Idėjų lysvę", Sapiegų parke antakalniečiai šiuo metu turi ir lysvių lauke, ir ištisus metus veikiantį hidroponinį daržą. Morkos ir burokėliai auginami net Senamiestyje. Naujas bendruomenės daržas atsiras Verkiuose, o Naujininkuose, naujojoje Savivald...
nuotrauka
2024-04-26 13:11
Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės papildytos nauju skyriumi „Pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų laikymas“, kuriuo reglamentuojamas atliekų tvarkymas. Šias taisykles patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Saulius Greičius.
nuotrauka
2024-04-26 09:59
Nuo gegužės 1 d. dešimtyje populiariausių „Ignitis ON" elektromobilių įkrovimo vietų Vilniuje bus galima tikėtis įsikrauti elektromobilį dar greičiau ir patogiau. Tokia galimybė atsiras, nes bendrovės „Ignitis" valdomo didžiausio elektromobilių greitojo įkrovimo tinklas Lietuvoje „Ignitis ON" pradės...
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...
nuotrauka
2024-04-25 07:17
Prognozuojama, kad iki šio šimtmečio pabaigos daugės karščio bangų ir tropinių naktų, o šaltų dienų sumažės. Numatoma, kad toliau didės ir bendras metinis kritulių kiekis nuo dabartinių 684 mm – 42-98 mm, ypač žiemos sezonu. Baltijos jūros lygio pakilimas svyruos nuo 22 cm iki 35 cm.
nuotrauka
2024-04-23 08:21
Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, obelų sodas, sporto aikštelė.
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-22 08:04
INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsakovo GRINDOS duomenimis, viršnorminę lietaus nuotekų taršą, lyginant su 2021-aisiais, sumažino net 60 proc. ir ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 13:21
Sakoma, kad svarbiausias kriterijus renkantis būstą yra vieta. Tačiau šiemet Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kone pusė (48 proc.) šalies gyventojų kaip prioritetą nurodo būsto energinį efektyvumą. Tiesa, trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nėra svarstę apie investicijas, kurios padėtų pag...

Statybunaujienos.lt » Aplinka