2024 gegužės 30 d. ketvirtadienis, 10:55
Reklama  |  facebook

Žada pakeitimus, kurie gali paskatinti perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą

2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių statybinių atliekų pirminį apdorojimą ir perdirbimą, šia veikla užsiimančias įmones įpareigoti įdiegti kokybės valdymo sistemą.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Kriterijų sistema turės vadovautis statybines atliekas tvarkančios ir iš perdirbtų statybinių atliekų pagamintas antrines žaliavas naudojančios įmonės, valstybės institucijos, atsakingos už šios veiklos priežiūrą.

Taisyklių pakeitimai numato, kad minėta veikla užsiimančios įmonės tik taikydamos nurodytus leistinus atliekų naudojimo procesus ir metodus perdirbusios statybines atliekas galės pagaminti teisės aktų reikalavimus atitinkantį statybinį produktą – užpildą.

Taip pat siūloma nustatyti, kad per 3 metus nepanaudoti iš perdirbtų statybinių atliekų pagaminti statybiniai užpildai, kuriems rinkoje nėra paklausos, būtų pripažinti atliekomis ir tvarkomi vadovaujantis atliekų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.

Planuojama, kad numatyti pakeitimai įsigalios 2024 m. gegužės 1d.

Tikimasi, kad siūlomi pokyčiai paskatins tinkamai rūšiuoti, perdirbti ir pakartotinai naudoti daugiau statybinių atliekų, o šią veiklą vykdančių įmonių kontrolė taps skaidresnė ir aiškesnė.

Atliekų tvarkymo įstatyme nustatyti bendrieji atliekų nebelaikymo atliekomis kriterijai neužtikrina tinkamos iš perdirbtų statybinių atliekų pagamintų produktų kokybės – vykdant aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę fiksuojama nemažai atvejų, kai šios atliekos perdirbamos ir naudojamos netinkamai.

Dėl to kyla ginčai tarp ūkio subjektų, tvarkančių ir perdirbančių statybines atliekas, ir jų veiklą prižiūrinčių institucijų, statybų rinkoje naudojama mažai iš perdirbtų statybinių atliekų pagamintų produktų.

Europos Sąjunga kelia ambicingus tikslus mažinti naujų žaliavų gavybą, didinti ekonomikos žiediškumą ir kuo daugiau atliekų, tarp jų ir statybinių, perdirbti bei pakartotinai naudoti iš jų pagaminus standartus atitinkančius produktus.

Statybinės atliekos sudaro trečdalį visų Europos Sąjungos atliekų, didžioji jų dalis gali būti perdirbama. Perdirbant statybines inertines atliekas (pavyzdžiui, pastatų griovimo metu susidariusias betono, plytų, čerpių atliekas) eikvojama mažiau pirminių išteklių ir mažiau atliekų šalinama sąvartynuose.

Inertines statybines atliekas galima perdirbti griovimo ar statybos vietose, kur jos vėl gali būti iškart panaudotos. Taip taupomi gamtiniai ištekliai, mažėja jų transportavimo poreikis ir su tuo susijęs išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis.

Taisyklių pakeitimo projektas parengtas įvertinus Aplinkos ministerijos užsakymu atliktą Statybinių atliekų panaudojimo vertinimo studiją, kitų Europos Sąjungos valstybių gerąją patirtį.

Pastabas ir pasiūlymus Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimo projektui galima teikti iki spalio 13 d., Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS).

Siekiant statybose panaudoti daugiau iš atliekų perdirbto statybinio užpildo Aplinkos ministerija planuoja inicijuoti teisės aktų pakeitimus, kurie nustatytų statinių paskirtis, statinio konstrukcijas ir dalis, kuriose perdirbtą statybinį užpildą būtų galima panaudoti vertinant, tikrinant ir deklaruojant kuo mažesnį eksploatacinių savybių kiekį.

Numatoma, kad tai leistų optimizuoti perdirbto statybinio užpildo eksploatacinių savybių pastovumo vertinimo ir tikrinimo poreikius, šių produktų gamintojų sąnaudas pateikiant juos į rinką ir sudarant galimybes konkuruoti su iš pirminių medžiagų pagamintais statybiniais produktais.

Todėl kartu su pastabomis taisyklių projektui kviečiame teikti argumentuotus pasiūlymus dėl statinių paskirties, jų konstrukcijos ir dalių, kuriose perdirbtą statybinį užpildą būtų galima panaudoti vertinant, tikrinant ir deklaruojant kuo mažesnį eksploatacinių savybių kiekį. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-05-30 09:52
Tikslieji mokslai, tokie kaip matematika ar fizika, nemažai daliai Lietuvos moksleivių yra tapę galvos skausmu, o tai daro įtaką ne tik patikrinimų ar egzaminų rezultatams, bet ir būsimiems profesiniams pasirinkimams. Darbdavių atstovai pastebi, kad moksleiviai retai supranta, kaip šiuos mokslus pri...
nuotrauka
2024-05-30 09:33
Šią savaitę Vilniaus Gedimino prospekte nukritęs balkonas dar kartą priminė apie prastos būklės balkonų keliamas grėsmes tiek praeiviams, tiek daugiabučių gyventojams. Daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai" statinių techninės priežiūros specialistas Povilas Lysiukas pe...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-29 09:45
Stiprindama Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos (NŽT) prižiūrimų ūkio subjektų kontrolę NŽT nustatė galimus matininko dokumentų klastojimo atvejus ir dėl jų kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą.
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-28 10:35
Valstybės kontrolės Europos Sąjungos (ES) investicijų audito departamentas atliko 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos veikimo, sąskaitose pateiktos informacijos ir 2022 m. liepos 1 d. - 2023 m. birželio 30 d. laikotar...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-28 09:37
Netrukus prasidės naujos irklavimo bazės Neries krantinėje projektavimo darbai. Šiuolaikiškos ir modernios irklavimo bazės projektavimo darbų sutartis pasirašyta su bendrove „Aketuri architektai“. Naujoji sportinė ir neformaliojo ugdymo erdvė iškils buvusios irklavimo bazės vietoje, netoli Olimpieči...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 15:43
Vienuoliktajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime gegužės 23 d. antrajai ketverių metų LPK prezidento kadencijai išrinktas Vidmantas Janulevičius.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 15:16
Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA), paskelbė dizaino konkursą dėl bendro Baltijos (Latvijos ir Lietuvos) paviljono statybos tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“, kuri vyks nuo 2025 m. balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje, Kansai reg...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos