2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 1:01:59
Reklama  |  facebook

10 reikalingiausių kompetencijų ateities darbo rinkoje

2018-09-26 11:34
Automatizuotos darbo vietos, dirbtinis intelektas ir kitos pažangios technologijos jau nebestebina ir akivaizdžiai keičia mūsų asmeninį ir profesinį gyvenimą. Remiantis Pasaulio ekonomikos forumo paskelbta ataskaita „The Future of Jobs“ (liet. „Profesijų ateitis“, 2016), skaičiuojama, kad iki 2020 metų net 35 proc. įgūdžių, kurie šiuo metu darbo rinkoje pripažįstami kaip vieni svarbiausių, pasikeis, o dėl demografinių pokyčių ir technologijų pažangos darbo vietų gali sumažėti net 5 milijonais.
nuotrauka
Skaičiuojama, kad iki 2020 metų net 35 proc. įgūdžių, kurie šiuo metu darbo rinkoje pripažįstami kaip vieni svarbiausių, pasikeis. Asociatyvi KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Kaip pastebi Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanė Edita Gimžauskienė, technologijų proveržis iš tiesų daro įtaką žmonių elgsenai ir verslo sprendimams bei visuomenei, tačiau aktualiausi klausimai yra susiję su pokyčio poveikiu, mastu ir gebėjimu prisitaikyti.

Tad kokius gebėjimus turėtume lavinti šiandien, kad būtume sėkmingi rytoj? Forumo ataskaita parengta remiantis pirmaujančių pasaulinių įmonių žmogiškųjų išteklių specialistų apklausa apie pagrindinius pokyčius artimiausioje ateityje išskiriant kompetencijas, be kurių sėkmingas įsiliejimas į darbo rinką bus sunkiai įveikiamas tikslas. 

1. Kompleksinis problemų sprendimas

Ateities kompetencijų sąraše, šis gebėjimas yra pačioje viršūnėje.

Daugiau nei trečdalis (36 proc.) apklaustųjų nurodė, jog visose pramonės šakose bus reikalaujama kompleksinio problemų sprendimo gebėjimo. Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje kompleksinis problemų sprendimas apibūdinamas kaip „naujų, sunkiai apibrėžiamų problemų sprendimas realiomis aplinkybėmis“.

Iš esmės tai gebėjimas spręsti problemas, su kuriomis dar nebuvo susidurta, aplinkoje, kuri nuolat keičiasi ir pateikia dar daugiau naujų iššūkių, matyti bendrą vaizdą, problemos visumą. Kaip ir daugelis kitų gebėjimų, jis nėra įgimtas, o drauge su įgyta patirtimi vis labiau lavinamas.

2. Kūrybiškumas

Tai bene labiausiai aptarinėjamas ateities darbams atlikti reikalingas įgūdis. Kas skiria mus nuo robotų? Gebėjimas kūrybiškai mąstyti ir kurti. 

Alexa Gray, Pasaulio ekonomikos forumo vyresnioji rašytoja pastebi, kad atsirandant naujiems produktams, vystantis technologijoms, keičiasi ir darbo pobūdis, tad darbuotojams teks būti kūrybiškesniems siekiant iš šių pokyčių gauti naudos. „Robotai gali padėti mums greičiau atsidurti ten, kur norime, tačiau jie negali būti tokie kūrybiški kaip žmonės (kol kas).“

Klaidingai manoma, kad kūrybiškumas yra išskirtinai į menus linkusių žmonių bruožas. Pati kūrybinio proceso prigimtis yra „neprocesiška“ – nėra vieno būdo, kaip kūrybiškai išspręsti iškilusią problemą, todėl reikia nuolat žadinti kūrybiškumą pasitelkiant įvairius saviraiškos būdos, leisti sau būti smalsiems.

„Prie kūrybiškumo pridėčiau nešabloninį ir adaptyvųjį mąstymą – gebėjimą proaktyviai mąstyti bei rasti netradicinius, nešabloninius sprendimus ir atsakymus bei gebėjimą tinkamai reaguoti į unikalias ir nenuspėjamas aplinkybes“, – pastebi UAB „Theca Furniture“ personalo vadovė Mida Kalvaitienė.

3. Emocinis intelektas

Ši savybė ypatingai svarbi vadovams ir lyderiams, tačiau aktuali visiems. Emocinis intelektas mums padeda bendrauti su kitais, prisitaikyti prie kitų žmonių nuotaikos, emocijų. Emocinis intelektas daro įtaką tam, kaip elgiamės susidūrę su socialiniais sunkumais, priimame asmeninius sprendimus. 

Pexels.com iliustr.

KTU darbuotojų atrankų projektų vadovė Lina Žebrauskienė emocinį intelektą taip pat priskiria prie vienų svarbiausių kompetencijų darbo rinkoje.

„Emocinis intelektas apima savęs pažinimą, gebėjimą valdyti emocijas, motyvaciją, socialinį sąmoningumą ir socialinius įgūdžius. Darbuotojai, turintys šią kompetenciją, turi ilgalaikę ir aukštą motyvaciją dirbti, geba įkvėpti kitus, tapti skirtingų komandų dalimi, yra pozityvūs ir nuolat tobulėja“, – sako L. Žebrauskienė.

 

4. Kognityvinis lankstumas

Paprastai kalbant, kognityvinis lankstumas gali būti apibūdinamas kaip smegenų gebėjimas apdoroti keletą skirtingų procesų vienu metu. Tai tarsi smegenų gimnastika – tik vietoj gimnastikos priemonių reiktų įvertinti, kaip greitai ir lengvai galite suktis ir šuoliuoti tarp skirtingų minčių sistemų, rašoma careerfaqs.com

Kuo smegenys lankstesnės – tuo lengviau atrasti naujus sprendimus, sąsajas tarp skirtingų idėjų. Gera žinia ta, kad šį gebėjimą galima nuolat lavinti. Iš esmės kognityvinio lankstumą treniravimas – tai mokymasis naujų dalykų, interesų lauko plėtimas. Tai gali būti mokymasis piešti, šokti, skambinti pianinu, gilinimasis į dalykus, kurie jums nėra savaime suprantami ir lengvai „įkandami“.

5. Kritinis mąstymas

Iš esmės kritinis mąstymas – tai logika ir argumentacija. Kritinis mąstymas reiškia, kad sugebate naudotis logika ir argumentacija sprendžiant uždavinį ar problemą, apsvarstote įvairius problemos sprendimo būdus, nagrinėjate teigiamus ir neigiamus požiūrio apsektus. 

6. Žmogiškųjų išteklių vadyba

Nepriklausomai nuo to, kiek darbo vietų bus automatizuota ar kaip vystysis dirbtinis intelektas, žmonės visuomet bus pagrindinė kompanijos vertybė. Žmonės yra kūrybiški, sugeba suprasti ir padėti vieni kitiems. Lygiai taip pat žmonės serga, išsiblaško, jaučia motyvacijos trūkumą.

Dėl šių priežasčių ateityje komandos vadovai ir lyderiai, kurie sugebės tinkamai motyvuoti savo komandos narius, atsižvelgti į jų poreikius ir maksimaliai išnaudoti produktyvumą.

Buvimas geru vadovu susijęs su emociniu intelektu, gebėjimu tinkamai deleguoti užduotis ir atrasti savitą vadovavimo stilių.

7. Sprendimų priėmimas

Turint omenyje tai, kokį duomenų kiekį šiuolaikinės organizacijos gali apimti ir kaip auga tokių darbuotojų, kurie gali rasti įdomių įžvalgų tarp skirtingų duomenų, naudoti didžiuosius duomenis verslo strategijoms ir svarbiems sprendimams priimti, nestebina faktas, kad gebėjimas priimti patikimus sprendimus yra aktualiausių ateities kompetencijų dešimtuke.

8. Orientacija į paslaugas

Orientacija į paslaugas apibūdinama kaip „nuolatinis naujų būdų ieškojimas padėti žmonėms“. Iš esmės tai pastovus dėmesys vartotojams ir jų ateities poreikių numatymas iš anksto. Kaip teigiama Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje, tokiuose sektoriuose kaip finansai, energetika, informacinės technologijos, vartotojams kelia nerimą tokie dalykai kaip anglies dioksido pėdsakai, maisto sauga, duomenų apsauga ir pan.

Tai reiškia, kad verslas turi numatyti naujus vartotojų poreikius ir juos paversti produktų pasiūlymais. Orientacija į paslaugas reiškia vartotojų vertybių, pomėgių ir baimių įsisąmoninimą pagal tai vystant naujus produktus ar paslaugas.

9. Gebėjimas derėtis

Automatizuojant darbo vietas ir robotams vis labiau įsiliejant į darbo rinką, socialiniai įgūdžiai taps svarbesni nei bet kada anksčiau. Žmonės prie derybų stalo ir kitose socialinėse situacijose yra nepakeičiami (bent jau kol kas).

Net iš grynai techninių profesijų atstovų bus tikimasi gerų socialinių įgūdžių – mokėti derėtis su kolegomis, vadovais, klientais, komandomis. 

10. Veiksmų koordinavimas su kitais

Bendradarbiavimas labai svarbus bet kokioje darbo aplinkoje – tai skatina komandos produktyvumą, padeda lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų ir įžvelgti komandos narių stipriąsias puses. 

Veiksmų koordinavimas apima stiprius komunikacinius įgūdžius, gebėjimą dirbti su įvairiomis asmenybėmis, įžvelgti jų stipriąsias ir silpnąsias puses.

Gyvenimo tempas lemia būtinybę mokytis nuolat

Pasak KTU darbuotojų atrankos projektų vadovės, visos Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje minioms kompetencijos yra aktualios jau ir dabar. Ji pabrėžia, jog minimali profesinė patirtis dažnais atvejais reikalinga, tačiau itin svarbu – darbuotojo motyvacija ir gebėjimas greitai mokytis.

„Didelis gyvenimo ir pokyčių tempas lemia būtinybę mokytis nuolat, todėl ši kompetencija itin svarbi. Kūrybiškumas pritaikant turimas žinias bei priimant sprendimus taip pat labai aktualus“, – sako L. Žebrauskienė.

Jai pritaria ir „Theca Furniture“ personalo vadovė. Pasak jos, svarbu ne tik gebėti greitai surasti ir įsisavinti informaciją, bet ir kūrybiškai spręsti problemas, noras eksperimentuoti, atvirumas pokyčiams ir pan.

M. Kalvaitienė pabrėžia, kad darbuotojų paieška ir atranka bei tinkamų kandidato savybių įvertinimas dažnai tampa nelengvu uždaviniu.

„Kiekvienas potencialus ar esamas darbuotojas yra unikalus su unikaliu kompetencijų rinkiniu, tačiau renkantis būsimą darbuotoją atrankų specialistai kompetencijų ar asmeninių savybių įvertinimą turi atlikti per apibrėžtą, ir dažnai trumpą laiko tarpą. Įvertinimui įtaką daro ir įvairūs subjektyvūs dalykai, aplinkybės ar tiesiog sėkmė. Studentams rekomenduočiau labai atsakingai rengtis atrankoms – pasirengti kuo geriau atskleisti visas savo turimas kompetencijas“.




Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos