2024 kovo 19 d. antradienis, 6:27
Reklama  |  facebook

7 patarimai, kaip neapsigauti perkant būstą

2018-08-07 10:14
Būstas dažnam lietuviui tampa didžiausiu pirkiniu gyvenime. Kiekvienas nori sutaupyti ir išsirinkti tokį, kuriame gyventi būtų jauku bei patogu. Tačiau kartais butą, namą ar kotedžą žmonės įsigyja pagauti momentinės emocijos. O po kiek laiko supranta, kad permokėjo arba nusipirko per mažą, per didelį, nekokybišką, nepatogioje vietoje esantį ar nepakenčiamų kaimynų apsuptą būstą. Kaip už gerą kainą įsigyti sau tinkamiausią būstą, pataria nekilnojamo turto (NT) ekspertas Artur Fridman.
nuotrauka
„Eika“ butai. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


1. Nesusitelkite į būsto paiešką tik skelbimų portaluose. Pirmiausiai informacija apie parduodamus būstus atsiranda NT agentūrų duomenų bazėse. Todėl brokeriai gali surasti jums tinkamą būstą, kol jis dar net nepradėtas viešinti skelbimų portaluose. Dar net nepradėjus jų reklamuoti, taip parduodama maždaug ket-virtadalis būstų. Tokių pasiūlymų „iš po prekystalio“ galite drąsiai reikalauti savo NT brokerio.

2. Derėdamiesi remkitės faktais. „Skelbimų portaluose dažniausiai atsispindi pardavėjo lūkesčiai, kurie paprastai būna 15 proc. didesni nei tikroji būsto rinkos kaina. Per derybas NT brokeris būna pasiruošęs - turi rinkos analizę, būna patikrinęs, ar skelbime nurodyti teisingi pastatymo metai, būsto plotas bei kiti duomenys. Todėl kainą iki realios sumažinti jis gali pagrįstai ”, - paaiškina A. Fridman. Brokerių tikslas - su pardavėju susitarti dėl tokios kainos, kurią labiausiai tikėtina, kad nustatys būsto vertintojas. 

3. Prieš palikdami užstatą pagalvokite mažiausiai du kartus. Neapgalvotai susitarus dėl avanso galima prarasti ir pinigus, ir patinkantį būstą. Pirmu atveju, pasak A. Fridman, pirkėjai taip susižavi parduodamu objektu, kad užstatą palieka gerai nepasigilinę tuo, ką iš tiesų perka. Kai būstą įvertina nepriklausomi vertintojai, dažnai jų verdiktas nesutampa su pardavėjo prašoma kaina. Kadangi dauguma būstą perka padedant bankui, šis jiems negali suteikti paskolos visai reikalingai sumai. Pritrūkę pinigų pradiniam įnašui, pirkėjai būsto pirkti negali ir lieka be avanso. Antru atveju pirkėjai sutaria dėl per mažo užstato, pavyzdžiui, poros šimtų eurų. Pasitaiko nesąžiningų pardavėjų, kurie, sulaukę mokesnių pirkėjų, nusprendžia užstatą grąžinti. Jei užstatas nedidelis, jiems apsimoka net sumokėti dvigubai, kad tik sandorį galėtų sudaryti su kitais pirkėjais. A. Fridman pataria į būsto apžiūras visada neštis bent tūkstantį eurų grynųjų. Jei būstas pasirodys tikrai tinkamas, galėsite be didesnės rizikos jį rezervuoti. Kodėl reikalingi grynieji? Mat ne visi pardavėjai naudojasi bankų programėlėmis mobiliuosiuose ir gali greitai patikrinti, ar gavo pinigus.

4. Tikrinkite dokumentus. A. Fridman pataria visuomet įsitikinti, kad būstą jums aprodo jo savininkas arba jo teisėtai įgaliotas atstovas. Prieš apžiūras brokeris Registrų centre papildomai patikrina, kas yra NT savininkas ir ar turtas neturi apribojimų. Būsto pirkimo procesas gali užsitęsti net kelis mėnesius, jeigu paaiškėja, kad nesutvarkyti paveldėjimo dokumentai, turtiniai reikalai po skyrybų ar būste gyvena ne-pilnamečių. Gali tekti pasiaiškinti ir dėl tokių, iš pirmo žvilgsnio, atrodytų, smulkmenų, kaip teisė į sandėliuką ar rūsį. Savininką būtina išklausti ir apie planuojamą namo bendrijos įkūrimą ar renovaciją - tam ateityje reikės papildomų investicijų, kurių pirkėjas galbūt nesitiki. 

5. Atkreipkite dėmesį į galimas problemines būsto vietas. A. Fridman per savo karjerą teko susidurti tik su vienu atidžiu būsto pirkėju. Jis prieš sukirsdamas rankomis patikrino net tai, ar visi elektros lizdai veikia. Tačiau dauguma šį etapą praleidžia, nors nereikėtų. Viršutiniuose daugiabučio aukštuose esančių butų problemas gali išduoti lubos. Jeigu jos dar kvepia dažais arba yra įtempiamos, gali būti, kad namo stogas kiauras, tad vertėtų apžiūrėti ir jį. Jeigu dažyti tik sienų kampai, tai reiškia, kad būste keroja pelėsis. Nepatyrusi pirkėjo akis gali nepastebėti ir įtrūkimų sienose. A. Fridman primena, kad nesutvarkyta virtuvė ir vonios kambarys - signalas, kad jūsų laukia didelės investicijos, jeigu norėsite juos atnaujinti. Jeigu šios būsto zonos suremontuotos, tačiau gyvenamųjų kambarių sienos ar grindys apšiurusios, nerimauti neverta - jų remontas per kišenę smarkiai nekirs.

6. Atminkite, kad sprendimą gali lemti žmonių charakteriai, emocijos ir net kaimynai. NT brokeriams dažnai tenka tramdyti stiprių susižavėjimo emocijų apimtus pirkėjus nuo neprotingų sandorių. „Kartą vienai klientei taip patiko butas Justiniškėse, kad ji buvo pasiruošusi už jį netgi permokėti. Man nuolaidos išsiderėti nepavyko, tačiau įtikinau palaukti ir po poros savaičių radau labai panašų butą gretimoje gatvėje, kuris buvo septyniais tūkstančiais eurų pigesnis”, - prisimena A. Fridman. Kartais nutinka ir taip, kad san-doriai žlunga dėl abiejų pusių ambicijų. Pavyzdžiui, pardavėjai būna visiškai nelankstūs, o pirkėjai per daug tiesmuki. Susikalbėti tampa sudėtinga. Tiesa, daugybę bendravimo patirties turintys brokeriai sugeba išlaviruoti ir jaučia, kada galima žmogų paspausti, kada reikia jį paskatinti ar nuraminti. Pirkėjai kartais nepagalvoja, kad reikėtų pabendrauti ir su būsimais kaimynais arba nedrįsta pasibelsti į nepažįstamųjų duris.

„Užtat brokeriui tai nekelia jokio nepatogumo. Jis gali drąsiai belstis į kaimynų duris. Su jais pasikalbėti būtina. Reikia apžiūrėti ne tik laiptinę, bet ir kaimynų lauko duris bei langus - tai gali suteikti daug naudingos informacijos apie namo gyventojus, jų požiūrį į bendrą turtą. Juk niekas nenori konfliktuo-ti su kaimynais”, - sakė A. Fridman. 

7. Gerai apgalvokite savo poreikius. Pasak pranešime cituojamo A. Fridman, būstas, kurio dairotės, turi būti toks, kad jums tiktų ne tik šią akimirką, bet ir netolimoje ateityje. „Kartą dirbau su jauna šeima. Jie norėjo pirkti 2 kamba-rių butą. Bekalbėdamas su jais supratau, kad toks būstas jiems tiks tik kokiems ateinantiems 2-3 metams. Vėliau šeima pagausės ir reikės daugiau erdvės. Pora dėkojo už tokią įžvalgą, nes patys pagauti euforijos dėl pirmojo būsto įsigijimo apie tai nepagalvojo. Suradau jiems 3 kambarių butą už jų pageidaujamą sumą, teko parinkti kitą miesto rajoną, tačiau klientai liko labai patenkinti”, - prisiminė A. Fridman.

A. Fridman pridūrė, kad tinkamiausio būsto paieška paprastai užtrunka mėnesį ar pusantro. Jis paskaičiavo, kad pastaruoju metu pirkėjai Vilniuje būstui skiria vidutiniškai 70 tūkst. eurų. Už tokią sumą galima nusi-pirkti 1-2 kambarių butą naujame daugiabutyje arba erdvesnį, 2-3 kambarių butą senesnės statybos name. 

Su pirkėjais dirbantys brokeriai paprastai gauna 2-3 proc. dydžio komisinį atlygį nuo sandorio sumos. Jiems taip pat atitenka 20-30 proc. nuo nuderėtos sumos, jeigu pradinė būsto kaina nebuvo smarkiai užkelta. Jeigu ji stipriai padidinta - brokerio garbės reikalas ją sumažinti iki rinkos kainos. Brokerio tikslas - pasirūpinti, kad už kliento suplanuotą sumą pavyktų įsigyti patinkantį būstą, liktų pinigų dokumentų tvarkymui bei jo paties atlygiui.

kaip įspėjama išplatintame pranešime, reikėtų atsargiai vertinti brokerius, kurie padėti nusipirkti būstą siūlo be atlygio. Pasak A. Fridman, tokiu atveju jie komisinį atlygį dalijasi su kitu brokeriu, atstovaujančiu pardavėjui - tad ir derėtis dėl pirkėjui palankesnės kainos nelabai gali.  

Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2024-03-15 09:07
Per artimiausius 3-4 metus Vilkpėdėje planuojama pastatyti tiek pat butų, kiek iki šiol buvo pastatyta per 17 metų. Šiuose suplanuotuose ir jau statomuose projektuose galės apsigyventi apie 3 tūkst. gyventojų. Plėtotojų investicijos per pastaruosius dvejus metus iš šiaurinės miesto dalies ėmė labiau...
nuotrauka
2024-03-12 14:21
Vilniuje, Kareivių gatvėje NT projektų ir vietokūros kompanija „Citus“ pradeda naujausią projektą „Mūnai by CITUS“. Penkiais etapais beveik 2 ha teritorijoje bus pasiūlyti 477 įvairaus dydžio prestižinio segmento butai. Statybos darbai jau prasidėjo, o pirmąjį etapą įmonė planuoja užbaigti iki 2025 ...
nuotrauka
2024-03-06 17:01
SBA grupės nekilnojamojo turto vystytoja „SBA Urban“ užbaigė pirmąjį „Nemunaičių“ kvartalo etapą Kaune. Investicijos į projektą kairiajame Nemuno krante siekė 20,5 mln. eurų. Architektūrą projektui kūrė nacionalinės premijos laureato Rolando Paleko studija, o naujuose namuose ant upės kranto gyvento...
nuotrauka
2024-03-01 15:40
Antrąjį šių metų ketvirtį NT kompanijos „Citus" projekte Druskininkuose, „Nemune by CITUS" planuojama pradėti notarinių sandorių pasirašymo procesą. Projekte pradės kurtis pirmieji apartamentų šeimininkai, o pastatas sparčiai įgauna būsimą išvaizdą. Jame jau parduota arba rezervuota beveik 80 proc. ...
nuotrauka
2024-03-01 09:59
Rinkdamiesi būstą Lietuvos gyventojai ypatingą dėmesį skiria ne tik lokacijai ar erdvių išplanavimui, bet ir darniai bei saugiai kvartalo kaimynystei. KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atliktos didmiesčių gyventojų apklausos duomenys rodo, kad pastarasis aspektas yra svarbus trims ket...
nuotrauka
2024-02-27 13:53
Sostinės Mozūriškių gatvėje, brandaus miško ir Buivydiškių I tvenkinio pašonėje, per kelis artimiausius metus iškils išskirtinis gyvenamasis rajonas, kuris turės šalia įrengtą pliažą ir kitas aktyvaus poilsio zonas. UAB „Rinvest“ antrinei įmonei UAB „RE-SPV-2“ suteiktas statybos leidimas daugiabučių...
nuotrauka
2024-02-22 15:39
Sostinės Paribio gatvėje baigiamame statyti kvartale „Žvėryno City“ jį plėtojanti bendrovė „RE Excellence“ pradeda antrąjį butų bei komercinių patalpų pardavimo etapą. Pirkėjams siūloma 90 butų, 15 loftų ir 13 įvairioms reikmėms pritaikomų komercinių patalpų. „Žvėryno City“, kurio statyba bus visišk...
nuotrauka
2024-02-15 12:16
Vilniuje, Ukmergės gatvėje, pradedamas vystyti naujas projektas „U128“. Pirmo etapo metu jame bus pastatyti du gyvenamieji namai. Planuojama, kad gyventojai į juos galės įsikelti po dvejų metų. Projektą vysto nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ kartu su investicine bendrove „DIFF Finance“.
nuotrauka
2024-02-12 14:38
Statybų bendrovė „YIT Lietuva“ šiame projekte naujakuriams siūlo dar vieną daugiabutį vystomame „Piliamiesčio“ kvartale – šešiaaukštį „Nemuno“ namą. Jis iškilo „Piliamiesčio“ vidiniame „Upių“ kvartale, esančiame arčiausiai Neries ir Kauno pilies bei stebinančiame vaizdingiausiomis senamiesčio panora...
nuotrauka
2024-02-08 10:17
Vilniuje duris atvėręs „ATLAS" – pirmasis ir didžiausias tokio pobūdžio „co-living" apartamentų nuomos projektas Lietuvoje. Klientams čia siūlomos ne tik įprastos mažo ploto studijos, tačiau ir 2-3 kambarių apartamentai su bendruomeniško gyvenimo privalumais.
nuotrauka
2024-02-02 08:55
Vilniaus Žvėryno rajone baigti statyti kotedžai. Lūšių gatvėje išplėtotą projektą sudaro 4 A+ energinės klasės kotedžai, kurių plotas svyruoja nuo 119 kv. m iki 136 kv. m. Kiekvienas kotedžas turi ir savo žemės sklypą. Namus, kiek ilgiau nei metus užtrukusi, pastatė nekilnojamojo turto vystymo bendr...
nuotrauka
2024-02-01 13:56
Buvęs nekilnojamojo turto (NT) agentas Igor Petrenko teigia atradęs neužpildytą nišą būsto nuomos rinkoje. Pasak jo, besikeičianti geopolitika ir pasaulį supurčiusi COVID19 pandemija pakoregavo nuomos įpročius, itin smarkiai išaugino trumpalaikės nuomos paklausą, tačiau esamos nuomos platformos neat...
nuotrauka
2024-01-15 15:01
Netoli prekybos centro „Panorama” naują daugiabučių kvartalą kurianti statybų bendrovė žada per artimiausius metus paversti jį geidžiamiausia lokacija ieškantiems balanso tarp miesto ir gamtos. Vystytojas siekia realizuoti rajono potencialą ir sukurti modernią mažaaukščių butų gyvenvietę.
nuotrauka
2024-01-15 10:09
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone imasi antrojo „LiveUp“ projekto etapo. Vilniaus miesto savivaldybė suteikė leidimą statyti 7 aukštų gyvenamąjį namą. Darbus įmonė pradės jau netrukus, investicijos į projektą sieks 5,5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-01-12 09:58
Nors, kaip skelbia Lietuvos bankas, per pastaruosius dvylika mėnesių būsto pardavimų skaičius šalyje susitraukė daugiau nei dešimtadaliu, o būsto įperkamumo rodikliai mažiausi per pastaruosius dešimt metų, prognozuojama, kad jau greitu metu rinka turėtų atsigauti. Besikeičianti pirkėjų elgsena koreg...
nuotrauka
2024-01-11 14:29
Prabangaus NT plėtotoja UAB „Unique Properties“ gavo statybą leidžiančius dokumentus gyvenamajam ir administraciniam kompleksui „Vilniaus Džiazas“ Senamiestyje, K. Vanagėlio g. 11 ir 18. Kompleksą sudarys dviejų korpusų daugiabutis su 66 butais ir 11 komercinių patalpų, tvarkomas unikalus tarpukario...
nuotrauka
2024-01-10 09:31
Jei įsivaizduojate tipinį daugiabučių rajono kiemą, tikriausiai mintyse iškyla asfaltuotos automobilių aikštelės vaizdas. O žiemą apsnigtuose daugiabučių kiemuose vietos automobiliams net neužtenka, todėl vairuotojai palieka juos ant takų ar pievelių. Ar gali kiemas būti kitoks? Tvarios miestų ir in...
nuotrauka
2024-01-09 09:54
Europoje tarp jaunų specialistų ir studentų populiarus bendruomeniško būsto konceptas „co-living" populiarėja ir Lietuvoje, kur pastaraisiais metais įgyvendintas jau ne vienas panašus projektas. Studentų akademiniame miestelyje, Vilniaus Saulėtekio rajone, esančius senus pastatus paversti šiuolaikiš...
nuotrauka
2024-01-02 12:47
Nekilnojamojo turto plėtotoja „RE Excellence" pradeda 54 butų, modernios architektūros pastato Neries pakrantėje Vilniuje statybą. Išraiškingas pastatas ir šalia jo planuojama medžių alėja keis pakrantės atkarpos ties Žaliuoju tiltu vaizdą.
nuotrauka
2023-12-22 14:04
Vienas naujausių Vilniaus Senamiestyje plėtojamų statybos projektų – dviejų prabangių namų kompleksas „Sanguškų parkas" – gavo statybos leidimą. Žiupronių gatvėje, šalia Misionierių bažnyčios ir Subačiaus bei M. Daukšos gatvių, 2026 m. bus įrengti 55 butai, 11 poilsio ir 13 komercinės bei administra...

Statybunaujienos.lt » NT projektai