2020 vasario 25 d. antradienis, 14:12
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

A. Šeštakauskas: sovietmečio viršininkai per Kalėdas į statybvietes neatvažiuodavo

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-25 06:01
Sovietmečiu buvo statybininkų, kurie per Kalėdas į darbą neateidavo, bet didelių problemų dėl to niekas nekėlė, tikina Adakras Šeštakauskas, nusipelnęs inžinierius, vienas iš Lietuvos statybininkų asociacijos įkūrėjų ir pirmasis jos prezidentas. Net maskviškiai viršininkai, kiek pamena savo darbinę praktiką A. Šeštakauskas, statybų aikštelėje nepasirodydavo.
nuotrauka
Nors „Mažeikių naftos“ statybvietėje lankėsi net trys tuometiniai sąjunginiai ministrai, maskviečiai per Kūčias ir Kalėdas tikrinti neatvažiuodavo. Nuotraukoje priekyje centre A. Šeštakauskas, pirmasis statybos ministro pavaduotojas, apie1981 m. A. Šeštakausko asmeninio albumo nuotr.


Kalėdų švęsti aukštos pareigos netrukdė ir sovietmečiu

Anot A. Šeštakausko, Kūčias ir Kalėdas jis pats švęsdavo ir dirbdamas įvairiose atsakingose pareigose didžiuosiuose sovietmečio Lietuvos objektuose – Azotinių trąšų gamyklos statyboje Jonavoje, naftos perdirbimo įmonės Mažeikiuose, ir jau dirbdamas Vilniuje – būdamas Valstybinio statybos komiteto pirmininko pirmuoju pavaduotoju.

Jei Kūčios ir Kalėdos ištikdavo darbo dienomis, „bent pusę dienos visi dirbdavo, nes kitaip nebuvo galima, o paskui visi namuose švęsdavo“. A. Šeštakauskas to nelaikė disidentiniu judėjimu, todėl ir ypatingos baimės, kad kas nors paskųs, sako nejautęs.

„Ideologinius darbuotojus labiau persekiojo, jie ir vieni kitus gal paskųsdavo. Pavyzdžiui, mokytojai vieni kitus pasekiodavo... O mes, statybininkai, – proletarai. Mūsų profesija – ne ideologinė, todėl baimių, kad kas nors persekios, paskųs, nebuvo. Paskui mus niekas nevaikščiojo, niekas nežiūrėdavo, buvo darbų vykdytojas bažnyčioje ar nebuvo“, – prisiminimais dalijasi ponas Adakras. Be to, pastebi jis, daug kas priklausė ir nuo vietinių – rajono partijos komitetų vadukų: dalis jų ir patys švęsdavo, o dalis buvo itin aktyvūs stebėtojai.

(Nuotraukoje A. Šeštakauskas)

Statyba anuomet buvo planinės ekonomikos dalis, bet maskviečiai, kurių Kalėdos švenčiamos pora savaičių vėliau, per mūsų Kūčias ir Kalėdas tikrinti statybininkų neatvažiuodavo. Nežinia, svarsto p. Šeštakauskas, ar jie sąmoningai nenorėjo trukdyti, ar taip netyčia sutapdavo, bet jis tokio atvejo, kad kas nors specialiai būtų atvažiavęs, sako neprisimenantis.

Į mišias – su „liktarna“

Ponui Adakrui iki šiol pačios mieliausios yra vaikystės Kūčios ir Kalėdos tėvų namuose.

„Prisimenu, kaip eglutę puošdavome. Tokių blizgančių žaisliukų, kaip dabar, nebuvo. Turėjome šiek tiek prieškarinių, bet daugiausia puošdavome pačių padarytais žaisliukais iš šiaudų, popieriaus. Ant Kūčių stalo visada būdavo 12 patiekalų. Aguonpienis būtinai būdavo, būdavo spanguolių kisieliaus, kompoto, taip pat įvairių patiekalų iš silkės ir žuvies. O senesni žmonės, pavyzdžiui, mano močiutė prisimindavo, kad dar anksčiau ir avižinį kisielių Kūčioms virdavo“, – pasakoja p. Šeštakauskas.

Kūčios ir Kalėdos buvo laukiamos šventės ir vėliau. Nors jau buvo išskridę iš tėvų namų kas kur, joms artėjant ir jis, ir brolis bei sesuo su šeimomis visada skubėdavo namo – į tėviškę, į kaimą.

„Dažniausiai važiuodavome į tėviškę traukiniu, nes kitokio transporto nedaug buvo, o paskui dar pusantro kilometro nuo geležinkelio stoties eidavome į kaimą pėsti. Kartais ir per gilų sniegą klampodavome, bet tokia tradicija – per Kūčias visiems susirinkti ir net nesvarstytina buvo, kad galime nenuvažiuoti. Ir į bažnyčią, į mišias ankstų Kalėdų rytą pėsti eidavome du su puse kilometro. Iš namų labai anksti išeidavom visi, su tėvukais. Taip anksti, kad su „liktarna“ (žibalinė lempa – red. past.) kelią pasišviesdavome“, – prisimena p. Adakras ir prisipažįsta, kad tėviškės namų trauka visada buvo labai stipri.

„Nupirkti „plotkeles“ – mano pareiga“

Portalo Statybunaujienos.lt kalbintas švenčių išvakarėse A. Šeštakauskas pasakojo, kad Kūčių vakarienės jau kelerius metus visa šeima renkasi pas netoli gyvenančią jo dukrą. Prie šventinio stalo šiemet susės net 12 žmonių.

„Mes su žmona užauginome du vaikus, ir dabar jau turime penkis anūkus. Viena anūkė taip pat jau yra sukūrusi šeimą, su vyru ateina, tai kai visi susirenkame, nemažas būrys susidaro. O „plotkeles“ bažnyčioje aš iš anksto nupirkau. Seniau, kai anūkai buvo mažesni, jų pirkti eidavome su kuriuo nors iš jų, o dabar vienas einu, nes tai – mano pareiga“, – sakė jis.

Švenčių proga Lietuvos statybininkų asociacijos garbės prezidentas p. Šeštakauskas savo kartos kolegoms palinkėjo geros sveikatos, o statybininkų bendruomenei – ramybės, sutarimo bei džiaugsmo.

„Ramybės, gerų santykių šeimose ir darbe. Šitos šventės nuteikia ramybei, todėl netrumpinkime vieni kitiems gyvenimo, palaikykime vieni kitus“, – palinkėjo jis.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Asmenybės

nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2018-12-03 11:24
Šeštadienį, gruodžio 1 d., LSA Garbės prezidentui, nusipelniusiam Lietuvos inžinieriui Adakrui Šeštakauskui suėjo 80 metų. Jo kolegoms tai yra žmogus, kuris per du dešimtmečius (1993–2013 m.) „Lietuvos statybininkų asociacijos vaidmenį iškėlė į valstybinį lygmenį“.
nuotrauka
2018-10-24 09:48
Benas Berkmonas, nustebinęs artimųjų ratą, į aukštesniąją mokyklą pasuko po 9 klasių. Nors buvo daug įvairių nuomonių, tačiau šiandien vyras džiaugiasi baigęs ją, vėliau aukštąjį mokslą, pats dėsto ir yra vienos iš didžiausių Lietuvos kelių projektavimo įmonių Lietuvos ir Švedijos regiono vadovas. K...
nuotrauka
2018-10-16 11:48
Niekas nepasiginčys su tuo, kad taisyklingas ir apgalvotas sportas – sveikatos šaltinis. Tačiau sportas naudingas ne vien tik fiziniais aspektais. „Sportas kartu stiprina asmenybės charakterį, lavina analitinio mąstymo, vadovavimo, planavimo, tikslo siekimo gebėjimus. Taip pat stiprinama disciplina,...
nuotrauka
2018-10-03 10:20
Inžinerijos specialistų trūkumas, noras lygiuotis į pažangų užsienį ir lenktynės su technologiniu progresu – tai ne tik šiuolaikinių Lietuvos universitetų galvosūkiai. Lietuvos tarpukario visuomenė taip pat sprendė nepatogius aukštųjų mokyklų tinklo klausimus, piktinosi darbo rinkos poreikių neatiti...
nuotrauka
2018-07-28 10:39
Liepos 27 dieną mirė architektas Algimantas Nasvytis.
nuotrauka
2018-02-16 08:00
Stepono Kairio (1879–1964), Vasario 16-osios signataro, pavardė šiomis dienomis minima ne kartą: įžymus valstybininkas, socialdemokratijos ideologas, Nepriklausomos Lietuvos kūrėjas, publicistas ir redaktorius. Bet dažnai pamirštama, kad S. Kairys buvo ne mažiau nusipelnęs pedagogas, inžinierius ir ...
nuotrauka
2018-02-08 14:06
Sostinėje prasidėjo Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių programa – šiandien Tado Kosciuškos gatvės skvere atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams. Paminklą atidengė Jono Vileišio dukra Rita Vileišytė Bagdonas, proanūkis Gediminas Tursa...
nuotrauka
2018-02-01 15:13,      papildyta 2018-02-01 15:49, Papildyta informacija apie atsisveikinimą su velioniu
Architektų bendruomenė neteko vieno iškiliausių XX a. II pusės architektų, Algimanto Antano Sprindžio, kurio sukurti objektai bei architektūrinės erdvės suformavo nemenką sovietmečiu modernėjančio Kauno centro dalį, tapo neatskiriama tuometinės architektūros kultūros dalimi.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės