2021 balandžio 14 d. trečiadienis, 19:25
Reklama  |  facebook

Antanas Minkevičius: „Mano credo – sąžiningas verslas“ Fotogalerija

Rimantas VARNAUSKAS      2014-04-10 23:32
Buvęs ilgametis bendros Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“ vadovas Antanas Minkevičius tik šiomis dienomis verslo vairalazdę perleido anūkui. Lyg ir norėtų ilsėtis, auginti bites, tačiau pareiga, atsakomybė neleidžia atitrūkti nuo darbų. „Jaunimui dar reikia padėti, kad nesužlugdytų svarbių mūsų pradėtų projektų“, – tikina penkiasdešimties metų statybininko stažą turintis A. Minkevičius.
nuotrauka
„Man irgi reikia poilsio“, – sako Antanas Minkevičius, šiomis dienomis vadovavimą verslui perduodantis anūkui. Pašnekovo nuotr.


Minimos įmonės
Grinduva, UAB

Penkiasdešimt metų statybose

Dar 1964 m. baigęs Vilniaus inžinerinį statybos institutą (dabar Vlniaus Gedimino technikos universitetas, aut. past.), A. Minkevičius gavo paskyrimą Alytuje. Namų statybos kombinate dirbo gamybos meistru, darbų vykdytoju, nuo 1971 m. pradėjo vadovauti Penktajai statybos valdybai, kuri statė anuo metu labai žinomus surenkamus skydinius namelius, „alytnamiais“ vadintais.

„Turėjau penkis šimtus žmonių, statėme naują tų namukų statybos kombinatą, vėliau buvau paskirtas Statybos tresto vyriausiuoju inžinieriumi, – savo ilgametės statybininko karjeros pradžią prisiminė A. Minkevičius. – Šias pareigas ėjau beveik dvidešimt metų.“

Kai Lietuvoje, kaip sako A. Minkevičiaus, prasidėjo „revoliucija“, t.y., tautinis atgimimas bei nepriklausomos valstybės atstatymas, šalyje statybos sustojo. „Griuvo“ Statybos trestas, tad nori nenori teko galvoti, kuo būtų galima užsiimti, – prisimena A. Minkevičius, pripažindamas, kad jei ne „revoliucija“, tai apie savo verslą net nebūtų pagalvojęs. – Kai prasidėjo Lietuvos ūkio blokada, tai, turėdamas ryšių su Čerepoveco (Rusijos Vologdos sritis) metalurgijos kombinatu, vežiau iš ten metalą, armatūrą.“

„Metalisto“ – taip vadinti verslininkai, kurie pigiai pirkdavo metalą Rusijoje, o gerokai brangiau parduodavo Vakarams – įdirbis leido įkurti bendrą įmonę su rusais. Pastatyti kultūros namai Čerepovece, kas dvi savaites sukariant 1300 kilometrų pirmyn ir atgal.

„Kaip visi „metalistai“ uždirbau kažkokį pradinį kapitalą, o tada visai atsitiktinai vienoje parodoje susitikau su dabartiniais mano verslo partneriais čekais, kurie pasiūlė pradėti naują verslą – pramoninių grindų klojimą, – juokiasi A. Minkevičius, prisiminęs savo kelią nuo aukšto valstybinės įmonės viršininko iki privataus verslininko. – O ir santykiai su rusais nutrūko, kai atsirado valstybės sienos. Be to, ir vadinamieji „berniukai“ pradėjo manimi domėtis, kai pradėjau valdyti didelius metalo kiekius.“

Teko važiuoti mėnesiui į Čekiją mokytis naujos profesijos, vėliau dar tobulintasi Vokietijoje. „Beje, tą mėnesį dirbau ir paprastu juodadarbiu, mokydamasis lieti betonines grindis“, – pamena A. Minkevičius.

Šios pamokos lėmė, kad 1997 m. birželį buvo įkurta bendra Lietuvos-Čekijos UAB „Grinduva“.

„Iš pradžių pačiam teko dirbti darbininku, nors ir direktoriumi buvau, mokyti kitus, – naujo privataus verslo pradžią su šypsena prisimena A. Minkevičius. – Tiesa, čekai galvojo, kad gal esu „biskutuką“ per senas, jie norėjo jaunesnio vadovo. Ir pats tuo metu galvojau, kad ilgai nedirbsiu, kokius penkerius metus, o tada eisiu į pensiją.“

Nepavyko. Atidirbo gerus 17 metų. Ir tik šiemet, prieš keliolika dienų, pasitraukė iš direktoriaus posto. Su bendru penkiasdešimties metų darbo statybose stažu.

„Partneriai prašė padirbėti dar ilgėliau. Ir amžius jau nebetrukdo“, – juokiasi A. Minkevičius, likęs „Grinduvoje“ dirbti tik konsultantu.

Išsaugoti didžiausią turtą – žmones

Visi „Grinduvos“ rodikliai iki finansų ir ekonominės krizės tik kilo į viršų. „Visada dirbome pelningai. Buvo labai maža žmonių kaita“, – didžiuodamasis tvirtina A. Minkevičius. Įmonę, kurioje dirba tik keliolika žmonių, per visą jos gyvavimo istoriją paliko tik trys keturi žmonės. „Žmonės gali uždirbti ir mažoje įmonėje“, – tikina buvęs „Grinduvos“ vadovas.

Kaip nutiko, jog ši nedidelė Dzūkijos įmonė per krizę ne tik neprarado darbininkų, bet ir sugebėjo pasiekti, kad algos jiems nevėluotų, „vokelių“ išvengta“?

„Kokie „vokeliai“?! Kam tie „vokeliai“, jei pas mus žmonės „į rankas“ gauna nuo 4 iki 5 tūkstančių? Atėję į įmonę, žmonės neturėjo nei automobilių, nei butų, o dabar prie mūsų centrinio ofiso jau pilna aikštelė automobilių, o ir gyventi jau visi turi kur, – kalba A. Minkevičius. – Apskritai gyvename kaip viena šeima. Aš juos visus myliu. Kartais pabaru, kartais paglostau. Visko reikia, bet gyvename be didelių pykčių.“

Susiklausymas lėmė, kad „Grinduva“ per vis gyvavimo laikotarpį nėra nė dienos pavėlavusi su užsakymais. „Nesame vėlavę nei mokesčius mokėdami, nei atsiskaitydami su darbininkais“, – ne be pagrindo didžiuojasi A. Minkevičius.

„Mano tikslas visada buvo, kad užsakovas, kuris moka pinigus, būtų patenkintas. Per krizę, žinoma, buvo sumažėję darbų apimtys, šiek tiek sumažėjo atlyginimai, tačiau „lašinukų“ buvome užsiauginę iš anksčiau, tad mokėdavome žmonėms taip, kad jie nejaustų žiemos sunkumų, kai reikia mokėti už šildymą. Mes nė vieno nepaleidome nei nemokamų, nei mokamų atostogų. Rasdavome darbų ir krizės metu, – sako A. Minkevičius. – Nepavedėme ir nė vieno užsakovo.“

Sėkmingo verslo nominantai

Siekdama pagerbti ir parodyti plačiai visuomenei sėkmingai Lietuvoje kuriančias ir vystančias verslą įmones, gabius jų vadovus ir specialistus Lietuvos pramonininkų konfederacija nuo 1999 metų kasmet nominuoja gerai dirbančias įmones. „Grinduva“ yra jau septynis kartus nominuota „Sėkmingai dirbančia įmone“ mažųjų įmonių kategorijoje.

Būta ir kitokių apdovanojimų. Ką tokie apdovanojimai reiškia pačiai įmonei?

„Tokie dalykai stimuliuoja žmones, pačią įmonę, nes visi žino, kad mes savo srityje esame patys geriausi, – tvirtina A. Minkevičius. – Tai ir įpareigoja, nes turi dirbti geriausiai.“

„Grinduva“ Alytaus apskrityje pirmauja pagal įvairius rodiklius – sumokėtų mokesčių, darbo užmokesčio. „Jau negaliu priimti visų norinčių pas mus dirbti. Esame nedidelė įmonė. Kai kuriems norintiems tenka priminti ir tai, kad pas mus įmonėje daug uždirbama, bet ir daug dirbama. Už gražias akis mes tikrai nemokame“, – pripažįsta A. Minkevičius.

Nepaisant didelės konkurencijos, A. Minkevičiaus manymu, „po Lietuvos saule vietos turi užtekti visiems norintiems dirbti.“

„Konkurencinėje kovoje reikia laimėti sąžiningai“, – įsitikinęs A. Minkevičius, prisimindamas kai kurias lenkų firmas, kurios bandė dempinguoti kainas, tačiau užsakovai labai greitai suprato, kad pigus ir greitas darbas dažniausiai atsisuka antru lazdos galu – kokybės trūkumu. „Grinduvos“ žmonėms yra tekę taisyti ne vieną dingusių „pigiųjų“ firmų broką.

Verslo principas – sąžinė

„Mano pagrindinis credo – verslas turi būti sąžiningas. Net sūnus kartais sako: „Numirs tėvas, numirs mūsų šeimoje sąžinė“, – pusiau su liūdesiu, pusiau ironiškai kalba A. Minkevičius. Jo žodžiais, be sąžinės gali labai greitai prieiti liepto galą.

„Mus vadina firma ant ratų, nes dirbame visoje Lietuvoje, beje, Alytuje mažiausiai, – kalba A. Minkevičius, klausiamas, ar skiriasi verslas didmiesčiuose ir provincijoje. – O mūsų kainos mažiausios, nes mes iš provincijos. Mums ir konkursus lengviau laimėti, nes vilniškiai ar kauniškiai užkelia dideles kainas. O mes manome, kad geriau dirbti už mažesnį atlygį, bet nuolatos. Galiausiai pelnas „įkrenta“ toks pats.“

Verslą perima anūkas

„Mano tėvas statybininkas. Beje, vienas dvarininkas suteikė jam garbę ant vieno pastato pamato palikti rankos antspaudą – kaip kokybės įrodymą“, – genetinius statybininko ypatumus atskleidžia A. Minkevičius. Statybininkas ir jo brolis. O vienintelis sūnus, kaip sako A. Minkevičius, „deja, ne“. Pasuko į mediciną. O paskui su pasimėgavimu priduria: „Bet vėliau grįžo į statybą“.

Anūkas Tomas, vasaromis dirbęs pas senelį, pabaigęs Vilniaus Gedimino technikos universitetą, atėjo dirbti į „Grinduvą“. „Akcininkai šį mėnesį jį paskyrė direktoriumi, – džiaugiasi A. Minkevičius. – Lieku tik konsultantu, kadangi reikia baigti labai rimtus objektus.“ Jų bendra sąmata – beveik 14 mln. litų. Geriausiais įmonės metais bendra apyvarta siekdavo 10 mln. litų, tad senelis anūko vieno palikti nesiryžo.

„Jaunimui dar reikia padėti, kad nesužlugdytų svarbaus ir Lietuvai reikalingo objekto“, – kalba A. Minkevičius. Šiuo metu „Grinduva“ įrenginėja Vaidotų geležinkelio terminalą.

Fotogalerijoje – pašnekovo asmeninio archyvo nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Asmenybės

nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...
nuotrauka
2020-12-11 11:29
Statybų sektorius visame pasaulyje kasmet auga vis sparčiau. Pagal Statistikos departamento duomenis, 2019 m. Lietuvoje statybos darbų atlikta už 2,4 mlrd. eur, dešimtadaliu daugiau nei praėjusiais. Tiesa, šį augimą stabdo darbuotojų trūkumas. Lietuvos statybų sektorius sparčiai transformuojasi ir ž...
nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų sit...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?

Statybunaujienos.lt » Asmenybės