2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 8:16
Reklama  |  facebook

Apie Onines ir savo profesinį pašaukimą – iš architekčių Onų lūpų

2015-07-26 20:51
Liepos 26-ąją visoje Lietuvoje švenčiamos Oninės – Mergelės Marijos motinos šv. Onos vardadienis, kuris yra ir pirmoji vasaros derliaus šventė. Anksčiau šią dieną daugybė moterų pažymėdavo savo vardadienius, tačiau dabar šis vardas yra mažiau populiarus ir pakankamai retas, bet tuo pačiu – išskirtinis bei iškart įsimenamas. Tarp Lietuvos architekčių Onų yra vos kelios, o ir jos pačios teigia, kad su tokiu vardu savo kolegių nėra sutikusios. Portalo minimos Onos – tai jaunosios kartos architektė, dizainerė ir paveldosaugininkė Ona Januškevičiūtė ir vyresniosios kartos architektė, dizainerė, tapytoja ir pedagogė Ona Urbšytė. Abi jos nepaprastai veiklios, sėkmingos bei visiškai atsidavusios savo profesijai ir darbui.
nuotrauka
Tarp Lietuvos architekčių Onų yra vos kelios, o ir jos pačios teigia, kad su tokiu vardu savo kolegių nėra sutikusios. Nuotraukose – Ona Urbšytė (kairėje) ir Ona Januškevičiūtė (dešinėje). Asmeninės pašnekovių nuotr.


Vardas, atvedęs į architektūrą

Ona Januškevičiūtė – dizainerė, architektė ir paveldosaugininkė iš Vilniaus, įkūrusi ir vadovaujanti architektūros ir dizaino studijai „Novarchis“. Žinant, kad jai – vos trisdešimt, kyla nuoširdi nuostaba suvokus, kiek daug ji jau yra nuveikusi savo profesinėje srityje: pabaigusi trejas studijų programas, stažavusi Švedijoje ir dar įkūrusi bei sėkmingai vadovaujanti nuolat augančiai architektūros studijai. „Kai tavo darbas yra ir tavo didžioji gyvenimo aistra – tada viskas įmanoma, – sako ji ir priduria. – Man didžiausias mano darbo įvertinimas yra tai, kai po kurio laiko apsilankiusi kurtame interjere pamatau, kad užsakovai nepakeitė aplinkos ir yra projektu patenkinti. Tai reiškia, kad mano kurti baldai, interjere parinktos spalvos ir medžiagos yra ne tik atitinkantys jų norimą interjero stilių, bet taip pat šie sprendiniai yra ir racionalūs, patogūs žmogaus kasdienybėje.“

Paklausta, ar švenčia vardadienį, ji nedvejodama atsako „taip“ ir vardo dieną įvardija lyg antrąją gimimo dieną: „Vardadienį švenčiu gamtoje su šeima ir draugais, nes labai myliu Lietuvos gamtą, kurioje pailsiu ir atgaunu jėgas.“ Nors dabar Onos vardas ir mažiau populiarus, tačiau architektė teigia jį visada mėgusi ir vertinusi, nes jis, būdamas trumpas ir skambus, teikia jai tvirtybės. Be to, šventoji Ona turi mokytojos ir auklėtojos įvaizdį, kuris nėra svetimas ir jai, nes dažnai tenka pasidarbuoti ir kaip lektorei.

Architektės pasiteiravus, ar vardas buvo lemtingas ir pasirenkant profesiją, Ona sako, kad ir čia įžvelgianti savo likimo ir vardo sąsajų. „Mano tėvai mane krikštijo Šv. Onos bažnyčioje, kuri mano gyvenime tapo labai svarbi. Šalia šio Vilniaus architektūros perlo esančiuose Vilniaus dailės akademijos rūmuose baigiau dizainą ir architektūrą. Taigi Šv. Onos bažnyčios grožis mane nuo mažumės mokė žavėtis ir pažinti architektūrą, o jos istorija masino suprasti ir pastato, kaip paveldo objekto, vertes, todėl po architektūros nusprendžiau baigti ir paveldosaugą“, – teigė O. Januškevičiūtė.

Konfliktai tarp architektų ir paveldosaugininkų – retėjantis reiškinys

Paklausta, kokių privalumų darbe jai suteikia giminiškų profesijų – architektūros, dizaino – išmanymas, Ona Januškevičiūtė teigia, kad tai lemia projekto išbaigtumą ir vientisumą, užsakovui – galimybę gauti pilną paslaugų paketą iš vieno asmens, o jai pačiai – progą įvykdyti užduotį nesikreipiant pagalbos į kitus asmenis. Dėl šių privalomų ji ilgainiui ėmėsi ne tik projektuoti gyvenamuosius namus bei kurti jų interjerus, tačiau ir darbuotis statybų aikštelėje: „Užsakovai patenkinti rezultatu ir procesu, kai jų svajonių namu rūpinamasi tas pats asmuo nuo projekto pradžios iki pat rakto atidavimo, todėl išplėčiau savo veiklą ir suprojektavusi namą bei sukūrusi interjerą, mielai rūpinuosi ir namo statybos darbais: parenku atsakingus meistrus – nuo klojamų pamatų iki pilnos apdailos darbų – bei vykdau autorinę jų priežiūrą.“

Onai Januškevičiūtei yra tekę dirbti su architekte Birute Gudynaite projektuojant objektus Užupio, Subačiau, Pilies gatvėse, todėl teiraujamės jos, ką jai duoda architektūros ir paveldosaugos išmanymas.

„Labai gerbiu paveldo objektus ir visada dirbdama su jais esu už tai, kad jie būtų kiek galima išsaugoti, tačiau, kaip architektė suvokiu ir tai, kad paveldo objektas negali tapti vien „paveldu – muziejumi“. Jis turi būti gyvas, pritaikytas žmonių poreikiams, todėl tvarkant paveldo objektus ir norint atrasti aukso vidurį, reikia daug sumanumo ir kūrybingumo. Manau, kad vis daugiau architektų paveldo objektus ima brangina ir suprasti jų svarbą, o iš paveldosaugininkų architektai sulaukia daugiau supratingumo. Mano požiūriu – konfliktų tarp šių sričių specialistų mažėja, o tarpusavio supratimo – daugėja“, – sako architektė ir priduria mananti, kad architektų ir paveldosaugininkų konflikto šaknys kyla iš visuomenės, kuri per lėtai suvokia savo architektūrinio paveldo tikrąją vertę. „Labai tikiuosi, kad išmoksime atsakingiau panaudoti lėšas savo paveldo tvarkymui. Turiu viltį, kad ilgainiui visi paveldą brangins kaip mūsų nacionalinį turtą“, – vylėsi O. Januškevičiūtė.

Vardadienis – viena iš pagrindinių šeimos švenčių

Kita portalo pašnekovė – architektė, dizainerė, tapytoja ir pedagogė iš Kauno Ona Urbšytė. Ji teigia, kad jos profesija yra neatsiejama jos gyvenimo dalis, o darbas – tarsi hobis. Polinkį į architektūrą ji paveldėjusi iš tėvų – statybininko tėvo ir išskirtinę įgimtą meninę intuiciją turinčios motinos. Paklausta, ar švenčia vardadienį, ji teigia, kad tai nepaprastai jai svarbi šventė: „Mano vardadienis šeimoje yra viena iš pagrindinių švenčių. Jis svarbesnis nei mano gimtadienis. Šventimas vyksta ekspromtu, vis kitaip, vis kitoje aplinkoje“.

Paklausta, ar šia proga sulaukia kolegų sveikinimų, pašnekovė Ona teigia visada sulaukianti sveikinimų net iš tų, su kuriais beveik nesusitinka. „Mano vardas išskirtinis, tokių dabar yra mažai, todėl visi, kas netingi, ta proga mane prisimena. Jie, matyt, džiaugiasi tarp draugų, pažįstamų turintys tokio reto vardo „nešiotoją“, o ir man labai smagu, – teigia O. Urbšytė, kuriai vardą išrinko tėvai. – Jie norėjo, kad vardas būtų šventas, tada jis tampa vieninteliu ir po krikšto. Tik mano vardo parinkimo aplinkybės buvo išskirtinės: gimiau Sibire, tremtinių šeimoje, registracijos biure raštininkė mano vardą ir tėvavardį užrašė rusiškai, kitaip tariant, tapau Ana Viktorovna, o ne Ona Vytauto. Kai man suėjo šešiolika metų, į Rusiją buvo išsiųstas prašymas pakeisti surusintą tėvavardį į lietuvišką ir tuo pačiu mano vardą iš Anos į Oną. Taip tapau Ona, būdama jau paauglė. Nors nuo mažumės nepamenu, kad mane kas kviestų kitaip nei Onutė.“

Architektei vaikystėje jos vardas nebuvo gražus –jo nemėgusi, nes jis jai rodėsi labai archaiškas, grubus, atgyvenęs. „Prisistatydavau pavarde, nors iš aplinkinių šiuo atžvilgiu niekada nesu sulaukusi kokių nors patyčių ar užgauliojimų, jie visada į mane kreipdavosi mažybine vardo forma. Su Onos vardo reikšmėmis susipažinau jau gana brandžiame amžiuje, tai mane pamalonino, bet iš esmės mano nuostatos nepakeitė“, – teigė Ona Urbšytė.

Architektūra – tai visų menų sintezė

Tradiciškai architektūra yra priskiriama prie „vyriškų“ profesijų. Pasiteiravome Oną Urbšytę, ar per ilgametę darbo patirtį jai teko kada susidurti su sunkumais dirbant vyriškame kolektyve. „Niekada neturėjau nesusipratimų dirbdama su vyrais. Jie visi vertina mano kompetenciją, žinias, o tai bene svarbiausias rodiklis bendraujant ir vadovaujant kolektyvui. Kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad tenka susiremti statybų aikštelėje, pakelti balsą, aštresnę kritiką išsakyti, bet taip atsitinka retai ir tai daroma tik vardan galutinio rezultato. Meistrai žino, kad aš lengvai nenusileisiu, nebent konkrečiai ir nenuginčijamai įrodys, kad esu neteisi. Randame kompromisą, paspaudžiame vieni kitiems rankas ir dirbame toliau“, – teigia architektė, kurią į šią profesiją pastūmėjo vienmetis pusbrolis, už ką ji jam dėkinga iki šiol.

Paklausta, kokių privalumų darbe jai suteikia giminiškų profesijų išmanymas, Ona Urbšytė teigia, kad tai ją daro universalesne asmenybe, o architektas ir privalo tokiu būti, nes architektūra – tai visų menų sintezė. „Pasaulinėje praktikoje vienas žymiausių architektų Santiago Calatrava Valls buvo architektas, skulptorius ir inžinierius konstruktorius, kita garsenybė, Le Corbusier – architektas, rašytojas. Tikiu, kad dailė nuo architektūros neatsiejama, nors, deja, dabar architektas tapo daugiau statybinės teisės advokatunei menininku“, – apie menų santykį kalbėjo ji.

Nuo mažens būsimos architektės gyvenime piešimas ir dailė užėmė svarbų vaidmenį. Šios disciplinos ją lydėjo ir studijuojant architektūrą, o po studijų O. Urbšytei teko dirbti viename projektavimo institute su grafiku, knygų iliustratoriumi Romu Orantu, dailininke ir architekte Virginija Makaroviene, architekte Ramune Nasvytyte Reimeriene. Pažintis su visomis šiomis neeilinėmis asmenybėmis skatino ją ir toliau nepamiršti dailės, į kurią ji aktyviau sugrįžo sukūrusi šeimą. „Šeimyninis gyvenimas daro dideles korektūras moters gyvenime, tenka atsisakyti to, kas buvo įprasta ir taikytis prie to, kas tuo metu atrodė svarbiausia. Ilgam buvau atskirta nuo savo tiesioginės profesijos ir, norėdama neprarasti savo žmogiškojo orumo, savasties, ėmiau tapyti. Tapiau didelio formato batikos darbus su aliejumi, liejau akvarelę, karpiau karpinius, kūriau atvirukus, vinjetes ir logotipus. Surengiau dvi savo tapybos darbų personalines parodas, nemažai mano darbų papildė meno mylėtojų, pažįstamų asmenines kolekcijas“, – apie grįžimą prie dailės pasakojo Ona Urbšytė, kurios netolimos ateityje planuose – tapybos darbų retrospektyvinė paroda.

Asmeninės Onos Januškevičiūtės ir Onos Urbšytės nuotr.
 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Architektai



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos