2020 balandžio 3 d. penktadienis, 22:44
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

BIM: pastatų gyvenimas prasideda virtualioje erdvėje

2016-08-08 13:30
Vaikai ir paaugliai jau daugiau nei dvidešimtmetį virtualioje erdvėje projektuoja ir kuria miestus. Kompiuterinių žaidimų galimybės nebe naujovė, tačiau ar galima virtualioje realybėje sukurti gyvo miesto kloną – ne tik jo 3D vaizdą, bet veikiančius pastatus su visa miesto komunikacija, gatvėmis, transportu, elektros tiekimu ir kitais dalykais? Taip, tai jau vyksta.
nuotrauka
Naudojant BIM, bus galima valdyti pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai. Vizualizacijos – „Baltishes Haus“.


Minimos įmonės
Baltisches Haus, UAB
JP Architektūra, UAB
Baltic Engineers, UAB
Lietuvoje prekybos centro „ŽALI“ vystytojai ir kūrėjai, bendrovė „Baltisches Haus“, pradėjo inovatyvų projektą – kuria virtualų, erdvinį 3D pastato modelį, naudodamiesi BIM (Building Information Modeling) technologija. Didžiausia naujovė ta, kad erdvinis pastato modelis kaip platforma naudojamas ne tik architektūriniam ir techniniam projektui, bet ir statybai, jos valdymui bei organizavimui, tiekimui ir logistikai. Be to, virtualus modelis bus naudojamas ir toliau, t. y. pastato eksploatacijai bei priežiūrai iki pat jo nugriovimo.

Kad suprastume, kaip veikia virtualus pastato modelis, įsivaizduokime pačią realistiškiausią miesto statybos žaidimo programą, kur visi elementai suprogramuoti taip, kad atrodytų kaip tikri ir turėtų tikrų medžiagų, betono ar plastiko, stiklo ar plieno, savybes. Techniškai toks modelis kabo interneto „debesyje“, prie kurio gali prisijungti teisę tam turintys architektai, inžinieriai, užsakovai ir jį pildyti realiu laiku.

Erdvinis 3D pastato modelis funkcionuoja tarsi realus pastato klonas. Naudojant jį, bus galima valdyti „ŽALI“ pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai“, - pasakojo „Baltishes Haus“ projektų vadovas Audrius Masionis.

Nuo vieno virtualaus pastato iki viso miesto

BIM įgalina virtualioje erdvėje susieti kelis ar keliasdešimt projektų į bendrą veikiantį tinklą kartu su gatvėmis ir visomis miesto komunikacijomis. Teoriškai yra galimybė BIM‘e turėti netgi virtualų miestą. Žinoma, kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, į BIM reikia perkelti kiekvieną būsimą ir esamą pastatą, gatvę, infrastruktūrą.

Vilniuje tam yra padaryta gera pradžia, nes miesto savivaldybės pastatas Konstitucijos pr. 3 jau prieš gerą dešimtmetį buvo projektuojamas 3D, naudojant BIM, tačiau jis eksploatuojamas įprastais, tradiciniais metodais. Iš tiesų BIM projektų sostinėje yra ne tiek ir mažai, tačiau integruoti juos kainuoja nemažus pinigus. Miestų inžinerinių tinklų BIM būtų ypatingai naudingas ir reikalingas, nes keletą kartų paspartėtų avarijų bei gedimų šalinimo laikas, atsirastų galimybė iš anksto juos numatyti ir tam pasiruošti.

BIM modelio stiprybės – detalumas ir tikslumas


Prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ architektūrinį projektą kuriančios bendrovės „JP architektūra“ BIM koordinatorė Monika Grimailaitė pasakojo, kad 3D modeliavimas įmonei nėra naujovė. Erdvinius pastatų projektus jie kuria jau 10 metų, tačiau „ŽALI“ projekto naujovė yra iki šiol neregėtas grafinis ir informacinis projekto detalumas, kurio reikės statybų bei eksploatacijos metu.

Pasak M. Grimailaitės, projektas bus pripildytas konkrečios techninės informacijos apie objektų, sudarančių pastatą, medžiagiškumą, jų techninius duomenis, fizines bei chemines savybes, į projekto duomenis pateks net tiekėjų kontaktai. Pastato modelis jau dabar yra sudarytas iš kelių dedamųjų – architektūrinės, inžinerinės bei konstrukcinės – dalių, kurios susietos į bendrai veikiantį informacinį modelį.

Detalūs duomenys ypač reikalingi statybų metu bei vėliau – eksploatuojant pastatą. Pavyzdžiui, prireikus pakeisti išdaužtą lango stiklą, eksploatacijos specialistui pakaks virtualiame pastato modelyje, tarsi žaidime, „nueiti“ prie išdaužto lango, kur ras informaciją ne tik su lango stiklo ir rėmo demontavimo aprašymu, bet kartu tikslius gamintojo, pardavėjo bei montuotojo kontaktus. Pastato valdytojui beliks organizuoti naujo stiklo užsakymą.

Esamų ir būsimų situacijų suvaldymas


„Baltisches Haus“ partnerių, bendrovės „Baltic engineers“, BIM projektų koordinatorius Liudas Galdikas teigia, kad naudojant BIM, galima kurti eksperimentines pastato elgsenos simuliacijas ir matyti realius jų padarinius. Tai ypač svarbu atliekant tikslius pastato energetinių nuostolių skaičiavimus. Pagal realius parametrus sukurtas analitinis pastato modelis ir jo dėka gauti situacijų analizių rezultatai leidžia įvertinti inžinerinių, konstrukcinių, architektūrinių planinių sprendinių tarpusavio įtaką, prognozuoti būsimus pastato eksploatacijos kaštus, identifikuoti kritines vietas dar projektavimo stadijoje. Visa tai yra neįkainojama informacija, kuri leidžia sukurti efektyvų ir draugišką aplinkai pastatą.

Vienas prekybos ir paslaugų „ŽALI“ BIM modelio kūrimo tikslų – medžiagų kiekių suvaldymas. Tikimasi sutaupyti apie 20 proc. įvairių statybinių medžiagų, nes tikslūs kiekiai neleis rangovui kaupti nereikalingų atsargų. BIM‘e viskas yra suskaičiuota iki centimetro, todėl nėra eikvojami papildomi resursai matmenų tikslinimams. Anot L. Galdiko, BIM taip pat leidžia kontroliuoti ir valdyti statybinių medžiagų logistiką, tiksliai žinant, kiek bei kokių medžiagų bus sunaudojama kiekvieną dieną. Tai svarbu, norint išvengti nereikalingo statybinių medžiagų sandėliavimo statybų aikštelėje.

BIM įgalina kontroliuoti ir valdyti patį statybos procesą. Statybų valdytojai statybos metu gali sekti, kas jau yra pastatyta, kurios operacijos įpusėjo ir kas dar nepadaryta arba kaip vyksta darbai kiekvieną dieną.


„Mūsų užduotis šiuo metu yra sukurti tokį modelį, kurį būtų galima naudoti statybose, nes iki šiol sukurti tik projektavimui skirti modeliai statyboms daugeliu atveju naudoti netinka. Skiriasi jų informacijos pateikimo būdai – tie patys objektai vadinami skirtingais pavadinimais, pritrūksta grynai statybinės informacijos“, - pasakojo L. Galdikas.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra statybų rangovų, pradėjusių naudoti BIM modelyje išsaugotą informaciją statybų metu. Jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš pastatus eksploatuojančių bendrovių. Siekiant pilnai išnaudoti projektavimo metu sukurtą pastato modelį, „ŽALI“ eksploatacijos metu projekto informacija bus saugoma užsakovo duomenų bazėje ir sujungta su BIM modeliu taip, kad prireikus viską bus galima rasti skaitmeninėje BIM duomenų bazėje.

Iš arčiau su BIM bus galima susipažinti apsilankius prekybos ir paslaugų centre „ŽALI“. 2017 m. Balsių gyvenvietėje duris atversiančiame centre numatyta įrengti BIM patalpą ir joje nuolat rodyti pastato 3D modelį, kuris dėl savo apimties ir detalumo, apimant visas projekto stadijas, Lietuvoje bus pirmasis.

„Baltishes Haus“ vizualizacijos

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-04-02 15:44
Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbus karantiną, statybų sektorius susiduria su iššūkiais – statybinių medžiagų vėlavimu, darbo jėgos iš užsienio pasitraukimu, vietinių darbuotojų saugumo užtikrinimu ir, svarbiausia, užsakymų krepšelio mažėjimu.
nuotrauka
2020-04-01 07:50
Civilizacija suteikia ne tik galimybių, bet kelia ir grėsmių, kurių viena – grunto tarša pavojingomis atliekomis. Problema dažnai sprendžiama paprastuoju būdu: užterštą gruntą išveža, naują atveža. Tačiau tai nedera su tvarumu, prieštarauja žiedinės ekonomikos principui, reikalauja papildomų sąnaudų...
nuotrauka
2020-03-27 10:07
Sklandus darbo organizavimas, pasiekiami duomenys, nenutrūkstanti gamybos grandinė – tokiais skaitmenizuotos veiklos privalumais galėjo pasinaudoti įmonės, kai valstybė paskelbė karantiną dėl COVID-19. Tikima, kad ateityje skaitmenizacija bendrovėms taps vis reikalingesnis įrankis. Įmonėms, siekianč...
nuotrauka
2020-03-25 15:33
Nei mūsų valstybė, nei verslas su tokio pobūdžio krize dar nebuvo susidūrę – ji didesniu ar mažesniu mastu palietė visas įmones ir organizacijas, privertė atsiversti sutartis ir imtis pokyčių. Daugeliui tapo neaišku, kaip elgtis sustojus arba apribojus veiklas, kaip spręsti su darbo teise susijusius...
nuotrauka
2020-03-25 15:17
Vilniaus miesto savivaldybės taryba šiandien, kovo 25 d., priėmė sprendimą atleisti nuo nekilnojamojo turto, žemės bei valstybinės žemės nuomos mokesčių mokėjimo gyventojus, turinčius nekilnojamojo turto ar žemės sklypus, taip pat valstybinės žemės nuomininkus, kuriuose vykdoma kultūros, laisvalaiki...
nuotrauka
2020-03-23 11:46
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ praėjusiais metais didino savo infrastruktūros verslo apimtis. Iš viso infrastruktūros plėtros srityje bendrovė 2019 m. įgyvendino beveik dvi dešimtis projektų, už beveik 64 mln. eurų. Šiemet bendrovė ketina toliau stiprinti savo infrastruktūr...
nuotrauka
2020-03-20 13:08
Penktadienio, kovo 20 d., rytą į Vilkaviškį užsukę keleiviai turėjo nustebti. Autobusas juos vežė nebe į laikinąją, o į rekonstruotą, išskirtine architektūra pasižyminčią, Vilkaviškio autobusų stotį. Po daugiau nei metus trukusių statybų architekto Gintaro Balčyčio projektuota stotis pradėjo darbą.
nuotrauka
2020-03-18 07:40
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, remdamasis užsienio ir AIVA SISTEMA įmonės patirtimi, nagrinėja darbo su klientais valdymo problemas ir jų sprendimo būdus, panaudojant šiuolaikinę procesų valdymo automatizavimo AIVA STATYBA programą. Analizuojami klientų paklausim...
nuotrauka
2020-03-16 10:31
Europos Komisija kovo 13 d. parengė atsaką, kuriuo siekiama sušvelninti socialinį ir ekonominį COVID-19 protrūkio poveikį, daugiausia dėmesio skiriant vieningam ir koordinuotam reagavimui visos Europos mastu.
nuotrauka
2020-03-10 10:32
Lietuvos pramonei skaitmeninti Ekonomikos ir inovacijų ministerija skiria dar 15,35 mln. eurų. Pramonės įmonės pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ galės įsivertinti gamybos procesų skaitmeninimo galimybes ir įsidiegti įrangą su integruotomis skaitmeninimo te...
nuotrauka
2020-03-09 13:34
Užbaigta Vilniaus licėjaus rekonstrukcija – nuo šiandien į moderniai atnaujintas klases jau sugrįžo mokiniai. Pastatas rekonstruotas iš esmės – nuo stogo – iki kondicionierių klasėse ir terasos lauke. Licėjus sostinėje veikia nuo 1990-ųjų, ir iki šiol jis nebuvo nė karto remontuotas.
nuotrauka
2020-03-07 09:19
Ketvirtadienį, kovo 5 d., Kretingos rajono savivaldybės administracija iš Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksą stačiusios bendrovės „LitCon“ paėmė visus nebaigto statyti komplekso durų raktus, o objektą saugoti pradėjo trečiadienį, kai vieną subrangovą užtiko bandant išsivežti nesumontuotą ba...
nuotrauka
2020-03-05 14:22
Dirbtinio intelekto algoritmo principu veikiantis liokajus ponas Jenkinsas, kuris praeinantiems darbuotojams nuolat primena jų tikslus ir rezultatų rodiklius. Inovatyvus susitikimų kambarys-baseinas, kuriame tarp plastikinių burbulų gali posėdžiauti 8 žmonių komanda arba žaisti darbuotojų vaikai. 20...
nuotrauka
2020-03-04 12:54
Atvirumas inovacijoms, veiklos skaidrumas ir darbuotojų kompetencijų ugdymas išaugino UAB „Grinda“ 2019 metų pajamas iki 22,211 mln. eurų ir padėjo uždirbti 1,613 mln. eurų. Uždirbtą pelną įmonė skirs miestui ir jo gyventojams – būtinų paslaugų teikimo kokybei gerinti. Planuojama atnaujinti Vilniaus...
nuotrauka
2020-03-03 15:32
Didžiausio prekybos centro RYO Panevėžyje savininkams EfTEN Real Estate Fund IV 2020-tieji prasidėjo sėkmingai. Įsipareigoję valdyti savo nekilnojamą turtą tvariai ir taip mažinti neigiamą poveikį aplinkai, RYO sėkmingai užbaigė pirmąjį sertifikavimo etapą bei tapo pirmuoju prekybinės paskirties pas...
nuotrauka
2020-03-03 13:30
Lankytojams siūlomų pramogų spektrą plečiantis prekybos ir pramogų centre „Ozas“ pristato dar vieną naujovę – jame jau vyksta baseino įrengimo darbai, kuris, planuojama, pradės veikti rugsėjį. Lankytojams naujai atveriamose patalpose, kurios iki šiol buvo neprieinamos, bus įrengtas 25 metrų ilgio, 4...
nuotrauka
2020-03-02 13:33
Daugiafunkcio sporto komplekso su nacionaliniu stadionu statybų ant Šeškinės kalvos konkurso laimėtoju oficialiai pripažintas koncesininkas „Axis Industries“. Toks sostinės savivaldybės, Vidaus reikalų ministerijos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų Komisijos sprendimas reiškia, jog...
nuotrauka
2020-02-25 08:46
Neilgai trukus Šventojoje prasidės modernaus viešbučio su gydomuoju SPA centru statybos.
nuotrauka
2020-02-21 09:01
Bendrovė „Baltisches Haus“ ir Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė paramos sutartį, pagal kurią bendrovė finansuos naujos autobusų stoties techninį projektą ir užtikrins statybų vykdymo priežiūros paslaugas. Bendra paramos suma – 123 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-02-19 10:44
Penktoji Interchemie werken „De Adelaar“ gamykla, įsikūrusi Kauno LEZ, gamybinę veiklą pradės vasario mėnesį. 1500 kv. m ploto patalpose sumontuotos dvi gamybos linijos: tirpiųjų ir geriamųjų produktų, galinčios per parą pagaminti iki 6 tonų produkcijos. Tiek technologijomis, tiek įranga Kauno padal...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos