2024 kovo 29 d. penktadienis, 14:32
Reklama  |  facebook

Česlovas Zabarauskas: „Koks mano hobis? Darbas yra hobis!“ Fotogalerija

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-09-11 06:58
Bendrovės „Avona“ savininkas ir vadovas Česlovas Zabarauskas, pelnęs Statybininkų asociacijos apdovanojimą „Profesijos riteris“, du Kauno rajono savivaldybės apdovanojimus ir jau 20 metų vadovaujantis nuosavai įmonei, apie savo pasiekimus statybų srityje daug kalbėti nelinkęs. „Dirbti ir tiek“, – sako paklaustas, kaip užsitarnauti tokių apdovanojimų.
nuotrauka
Č. Zabarauskas pasirašo Karinių oro pajėgų aviacijos bazės antrojo paieškos gelbėjimo posto statybos sutartį. UAB „Avona“ nuotr.


Minimos įmonės
Avona, UAB
Šiuo metu „Avonos“ statybininkai baigia VDU daugiafunkcinį mokslo ir studijų centrą bei karinių oro pajėgų aviacijos bazės dalį Kaune. Su Č. Zabarausku kalbėjomės apie banguojančią situaciją statybų rinkoje, statybininkui reikalingus įgūdžius, įspūdingus projektus ir „kabliukus“, kurie neleidžia statybų vadovams ramiai miegoti.

Kodėl šiais laikais sunkiau?


Č. Zabarauskas baigė tuometinį Statybos technikumą, tarnavo armijoje, o grįžęs studijavo vakarais bei papildomai pabaigė studijas tuometiniame A. Sniečkaus politechnikos institute.
Po kariuomenės jis įsidarbino Kauno II treste inžinieriumi. Vėliau – vienoje iš tuometinio Leningrado valdybų, dirbo Lietuvos aikštelės vyr. inžinieriumi, statė Kauno šiluminę elektrinę, tarpkolūkinės statybos organizacijoje dirbo darbų vykdytoju vėliau – aikštelės viršininku.

Susijungus Kauno tarpkolūkinės statybos organizacijai (TSO) ir Kilnojamajai mechanizuotai kolonai (KMK) bei įkūrus Kauno tresto TSO aikštelę, šioje dirbo valdytojo pavaduotoju gamybai. 1994-aisiais jis įkūrė bendrovę „Avona“ ir tapo jos savininku bei akcininku.

Pradėjusi veiklą Kaune, ši bendrovė dalyvauja įvairiuose valstybiniuose konkursuose ir dabar statybas vykdo visoje Lietuvoje: Jurbarke, Kėdainiuose, Mažeikiuose, Druskininkuose, Šakiuose, Vilniuje, Kaune ir Ignalinoje. Daugiau nei 20-metį bendrovę vystantis vyras pripažįsta, kad anksčiau buvo lengviau.

„Techninis projektas būdavo ruošiamas tik tam, kad užsakovas gautų lėšas, paskui darbo eigoje jis buvo tikslinamas, statybų darbams buvo ruošiamas darbo projektas. Dabar techniniai projektai yra tikrai prasti. Ir jei šis projektas paruoštas su klaidomis, vėliau reikia aukoti daug energijos ir laiko joms ištaisyti. O projektuotojams netaikoma jokia  atsakomybė. Todėl dirbti šiais laikais sunku“, – piktinosi Č. Zabarauskas.

Geriausi bėga į Švediją


Taip pat Č. Zabarauskui trūksta patyrusių, kompetentingų žmonių, su kuriais galėtų pasikalbėti apie kylančias problemas.

„Juk neturime statybos ministerijos. Vienintelė Lietuvos statybininkų asociacija kiek gali, tiek bando mums padėti. Bet šuns balsas į dangų neina“, – sako Č. Zabarauskas pridūręs, jog politikai asociacijos atstovų gal ir išklauso, tačiau jokių pokyčių nesiima.

Bendrovės vadovas pripažino, jog dėl egzistuojančių problemų ir trukdžių statybininkų atlyginimai yra maži. Neretai geri darbuotojai meta darbą Lietuvoje ir lekia pas draugus į Švediją. Ten jie sutinkami išskėstomis rankomis.

„Geriausios brigados išvažiuoja, – nerimavo Č. Zabarauskas. – Ten yra draugai, žino, kas gerai dirba, ir pasikviečia.“

Bumo žaidime nedalyvavo


Bendrovės „Avona“ generalinis direktorius prognozuoja, jog iš pelenų po krizės pakilęs statybų sektorius netrukus vėl šiek tiek smuks. Tai lems „tarpas“ tarp Europos sąjungos finansinių periodų.

„Europos sąjungos lėšos baigiasi, užbaigsime objektus, kuriuos turime užbaigti šiais metais ir nežinome, kas bus ateityje. Ir kol ateis naujos lėšos, nežinau, ką turėsim daryti. Daugiau darbų nebeėmėme, nes jau matėme, kad negalime „apžioti“, – sakė pašnekovas.

Jis teigė sulaukęs Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Daliaus Gedvilo klausimo, ar neketina atsivežti statybininkų iš Ukrainos. 

„Sakau, o kai baigsis darbai, juk reikės jiems valgyt duoti!“ – nerimavo Č. Zabarauskas.

Tačiau statybų sektoriaus griūtis – 2008-ųjų krizė ir keleri metai po jos – bendrovei nebuvo itin skausmingi.

„Manau, kad padarėme teisingą sprendimą, nutarę nedalyvauti tame žaidime [nesigriebti naujų statybų per patį jų įkarštį,–red. past.]. Jeigu būtų reikėję dar ir palūkanas bankui mokėti – būtų buvę labai sunku. Mūsų darbų apimtys tuo metu krito, bet išsilaikėm. Ką tuo metu gavom, tą statėm, daugiausia – valstybinius objektus“, – prisiminė bendrovės vadovas.

Karinė oro pajėgų bazė – ne „kiemas“


Č. Zabarauskas ne kartą yra po statybų aikštelę vedžiojęs aukščiausius Lietuvos pareigūnus – premjerą Algirdą Butkevičių, premjerą Andrių Kubilių, prezidentę Dalią Grybauskaitę, prezidentą Valdą Adamkų, Krašto apsaugos ministrą Juozą Oleką, Kauno merą Andrių Kupčinską.

Vienas paskutinių valstybinės reikšmės projektų – Karinių oro pajėgų aviacijos bazės antrojo paieškos ir gelbėjimo posto statyba.

„Tačiau atėjo naujas meras ir jam viskas pasirodė brangu. Tai ir sakau: „Mere, sėdam prie popierių ir išsiaiškinam“. Laimėjom konkursą, kalbėti, kad labai brangu – nesolidu. Ten statomas ne tik angaras – tai ir administracinis pastatas, ir katilinė. O kiek ten inžinerinių tinklų, gelžbetonio plokščių ir asfalto dangų, kiek visko reikia išvežti ir vėl atvežti. Meras tai pavadino „kiemo teritorija“ – nė velnio! 80 centimetrų reikia knistis ir padaryti viską pagal reikalavimus, kad galėtų leistis malūnsparniai. Tai sudėtingas projektas“, – kalbėjo Č. Zabarauskas.

Iš kitų sudėtingų atnaujinimo projektų Č. Zabarauskas mini 2011-aisiais užbaigtą Žemaičių Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bazilikos bokštų restauraciją.

„45 metrų aukštis, sudėtinga Rain cinko skardos danga, sudėtingos medienos konstrukcijos, vėjas. Tačiau bažnyčia – labai graži. Užbaigęs tokius projektus jauti malonumą“, – prisiminė pašnekovas.

Nuveikti darbai – nuo ligoninių iki dvarų

Neseniai gautas VGTU mokslo ir administracijos statybos užbaigimo aktas. Tai bendrovės „Avona“ pastatytas modernus 11 aukštų pastatas.

„Avonos“ statybininkams sekasi bendradarbiauti su mokslo institucijomis – už neseniai atidarytą rekonstruotą Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centrą jie yra pelnę aukso medalį konkurse „Lietuvos metų gaminys 2014“.

O dar ir VDU Mokslo ir inovacijų centas – modernus, sudėtingas statinys, šiuo metu ruošiamasi šio pastato pimojo etapo darbų statybos užbaigimo aktui, baigiami apdailos ir aplinkos darbai.

„Žiemos sporto centras Ignalinoje taip pat buvo labai įdomus projektas“, – prisiminė bendrovės vadovas.

„Avona“ aktyviai dalyvauja mokyklų renovacijoje (renovavo „Varpo“, Salomėjos Nėries mokyklas), o Kauno rajone esančioms Babtų ir Ringaudų mokykloms pastatė priestatus.

„Kauno karininkų ramovės salę esame padarę, Valdas Adamkus, tuometinis prezidentas, buvo atvykęs pažiūrėti“, – prisiminė Č. Zabarauskas.

„Avona“ rekonstravo ir Druskininkų savivaldybės administracijos pastatus, vėliau – kelias šio kurorto mokyklas.

Nuveiktų darbų sąraše – ir Vilniaus miesto universitetinės, Antakalnio, Abromiškių reabilitacijos ligoninių renovacija.

Bendrovė nesibaimina ir sudėtingų paveldo projektų – jos statybininkai yra rekonstravę Zyplių dvaro pastatus Šakių rajone, Leipalingio dvarą.

Darbų vadovai turi sužiūrėti „visas skyles

Paklaustas, ar lengviau pastatą restauruoti, ar pastatyti naują, Č. Zabarauskas pripažįsta – restauracija reikalauja daugiau įgūdžių, sudėtingų sprendimų.

„Reikia turėti specialistų, nutuokti apie tą darbą. Taip pat reikia palikti kuo daugiau autentiškų statinio konstrukcijų. Langus, duris paliekam tuos pačius – restauruojam, šveičiam, šlifuojam. Dirbant Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje, reikėjo nuardyti stogą, pakeisti visą supuvusį medį“, – sakė Č. Zabarauskas.

„Avona“ taip pat aktyviai dalyvauja ir gyvenamųjų namų renovacijos darbuose. Yra renovavusi būstus Mažeikiuose, Jurbarke, Birštone, Kaune, Vilniuje. Sostinėje bendrovė taip pat renovavo buvusį politechnikumą, dabar – Vilniaus dizaino kolegijos pastatą, pradėjo Klinikų kardiologijos pastato renovaciją.

Vienas iš statybininkams šiuo metu aktualių klausimų – nauji energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams, kurie įsigalios nuo 2016-ųjų. Paklaustas, kaip vertina griežtėjančius reikalavimus, Č. Zabarauskas teigia, jog tai – labai teisingas sprendimas. 

„Jei nebūtų tokių reikalavimų, kas tada? Reikia statyti kokybiškai, turi būti sąžiningi darbininkai, gerai savo darbą išmanantys statybos darbų vadovai. Pastarieji turi prižiūrėti praktiškai kiekvieną skylę, kad ji būtų sutvarkyta taip, kaip turi būti sutvarkyta. Medžiagos taip pat turėtų būti įsigytos ne pigiausiomis kainomis“, – griežtai kalbėjo Č. Zabarauskas.

Jis apgailestavo, jog darbų kokybė kartais nukenčia dėl to, jog viešuosiuose pirkimuose svarbiausia – mažiausia kaina.

Statybos – ir džiaugsmas, ir problemos

Bendrovės vadovas prisipažįsta, jog įmonė dažnai „nepataikydavo“ pasiūlyti reikiamos kainos renovacijos konkursuose. Užsakovams kaina atrodydavo per aukšta, nors bendrovė orientuodavosi į kokybiškesnes medžiagas ir darbų kokybę.

„Darome, kad būtų gerai. Štai, pavyzdžiui, Ringaudų mokykla pastatyta ir jau ketveri metai veikia – jokių defektų. Galite paskambinti ir paklausti“, – sakė bendrovės vadovas.

Jis taip pat kritikuoja projektų skirstymą į „I ir II etapus“, ne pagal natūralią statybos darbų eigą. Jei viskas būtų statoma tokiais etapais, kaip numatyta, daugiaufunkcinis VDU mokslo ir technologijų centras būtų likęs be lifto ir trečdalio pastato, būtų tekę išmontuoti ir vėl atvežti kraną bei kitą sunkiąją techniką.

Todėl bendrovės „Avona“ statybininkai viską daro iškart, nors žino, jog lėšų už darbus teks luktelėti.

„Toks tas statybininko gyvenimas – ir džiaugsmingas, ir kupinas trukdžių. Šie labai gadina sveikatą. Gal jauni žmonės mažiau dėl to jaudinasi, bet kai turi tiek patirties, norisi, kad būtų daugiau teisybės šioje srityje,“ – sakė bendrovės vadovas.

Jaunimą svarbiausia išauklėti


Vienas iš dalykų, kurie, Č. Zabarausko nuomone, prasilenkia su teisybe, yra pastatų objektų draudimas. Pasak ilgamečio bendrovės vadovo, objektą drausti turėtų užsakovas arba bent jau kompensuoti statytojui šio draudimo išlaidas. Nors dėl šios reikalavimo klausimas keltas – kol kas niekas nepasikeitė.

Paklausas, kaip vertina šiuolaikinių statybininkų kompetencijas ir gebėjimus, Č. Zabarauskas prisipažįsta, jog trūkstamų darbuotojų neranda.

„Jaunimas baigia statybos mokslus, bet į statybas neina. Turėjom tokį vieną jaunuolį, kurį auklėjom, auklėjom... Jis atliko pas mus praktiką, tada šiek tiek padirbėjo – ne, sako, sunku. Tuomet baigė magistrantūrą. Vėl grįžo pas mus – ir vėl pabėgo. Na, tada jau bandė kurti kažką savo“, – jauno žmogaus blaškymusi stebėjosi Č. Zabarauskas.

Vis tik bendrovės vadovui aprodant statybų aikštelę, su juo vienas po kito sveikinasi jauni darbuotojai. Kartu su architekte prie brėžiniais nukloto stalo sėdi du jauni statybų vadovai.

„Priimam jaunimą. Vyresniuosius jau gal reikia paleisti į pensiją, – svarsto ponas Česlovas. – Jie gal ir turi patirties, bet neturi to noro daryti, užbaigti, padaryti kuo geriau. Jie varo sava vaga. Vis tik čia ne kunigų seminarija. O iš jaunimo kai kuriuos išauklėjom: davėm velnių, prispaudėm uodegą ir dabar dirba kaip agurkėliai!“  

Bendrovė „Avona“ kviečia jaunuolius statybose atlikti praktiką.

„Tų, kurie nori tik parašo, – nepriimu. Net nešneku“, – nukirto bendrovės vadovas. Jis priduria, jog statybų sritį pasirinkęs žmogus turi turėti sąžinės, darbštumo, imlumo ir proto, žinoma – nebūti tinginys.

Dirbkit ir gausit

Kauno rajono savivaldybė Č. Zabarauską du kartus yra apdovanojusi už rajono plėtrą ir didelį indėlį į šiame regione vykdytas statybas.

„Vienas buvo už darbą renovuojant mokyklas, o kitas, visai neseniai, – tiesiog kai įmonė šventė savo 20-ies metų jubiliejų. Gavome Kauno rajono ženklą“, – sakė pašnekovas.

Jis taip pat yra gavęs padėkas iš a.a. Prezidento Algirdo Brazausko, aplinkos ministro Arūno Kundroto, Kauno r. savivaldybės mero Valerijaus Makūno. Č. Zabarauskui 2008-aisiais įteiktas Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimas „Profesijos riteris“.

„Po tiek laiko ir jūs gausit, – juokiasi pašnekovas, klausiamas apie apdovanojimus. – Ką daryti? Tiesiog dirbti reikia, netingėti. Dar jaunystėje manęs klausdavo, koks mano hobis. Darbas yra hobis! Laisvalaikio tiesiog nėra. Objekte kartais sėdi iki 20 val., šeštadieniais taip pat visuomet ateinu į objektą. Atokvėpis? Na, tik fasado tinkuotojai gavo atsikvėpti, nes per buvusius vasaros karščius negalėjo dirbti. Visi kiti – dirba „pažaliavę“. Laimei, žmonės patys supranta, kad reikia užbaigti, reikia padaryti.“

Bendrovės vadovas čia pat pasidžiaugė, jog turi rimtų jaunų darbuotojų, kuriuos stengiasi motyvuoti – leisti išvykti į įvairias statybų parodas užsienyje, darbuotojai yra skridę net į JAV, Juntinius Arabų Emyratus.

Paprašytas palyginti, kuriuo laikotarpiu buvo lengviau vystyti statybų verslą, vyras svarsto, jog dabar technologijos ir medžiagos yra smarkiai patobulėję, didesnė jų pasirinkimo įvairovė ir kokybė. O gerų specialistų būdavo ir tarybiniais laikais, ir šiandien.

„Imiesi ir darai. Tfu, tfu, bet dar nebuvo tokio objekto, kurio nepadarytume“, – pokalbį užbaigė Č. Zabarauskas.

UAB „Avona“ nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2024-02-26 16:10
Netrukus visuomenei bus pristatyta knyga apie Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidentą Adakrą Vincentą Šeštakauską. Tai yra knyga ne apie karjerą baigusį žmogų. Ir ne apie veikimą planinėje ekonomikoje ir laisvojoje rinkoje. Ji apie kur kas svarbesnius dalykus – nesenstančius princi...
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos