2020 rugsėjo 30 d. trečiadienis, 18:28
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Česlovas Zabarauskas: „Koks mano hobis? Darbas yra hobis!“ Fotogalerija

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-09-11 06:58
Bendrovės „Avona“ savininkas ir vadovas Česlovas Zabarauskas, pelnęs Statybininkų asociacijos apdovanojimą „Profesijos riteris“, du Kauno rajono savivaldybės apdovanojimus ir jau 20 metų vadovaujantis nuosavai įmonei, apie savo pasiekimus statybų srityje daug kalbėti nelinkęs. „Dirbti ir tiek“, – sako paklaustas, kaip užsitarnauti tokių apdovanojimų.
nuotrauka
Č. Zabarauskas pasirašo Karinių oro pajėgų aviacijos bazės antrojo paieškos gelbėjimo posto statybos sutartį. UAB „Avona“ nuotr.


Minimos įmonės
Avona, UAB
Šiuo metu „Avonos“ statybininkai baigia VDU daugiafunkcinį mokslo ir studijų centrą bei karinių oro pajėgų aviacijos bazės dalį Kaune. Su Č. Zabarausku kalbėjomės apie banguojančią situaciją statybų rinkoje, statybininkui reikalingus įgūdžius, įspūdingus projektus ir „kabliukus“, kurie neleidžia statybų vadovams ramiai miegoti.

Kodėl šiais laikais sunkiau?


Č. Zabarauskas baigė tuometinį Statybos technikumą, tarnavo armijoje, o grįžęs studijavo vakarais bei papildomai pabaigė studijas tuometiniame A. Sniečkaus politechnikos institute.
Po kariuomenės jis įsidarbino Kauno II treste inžinieriumi. Vėliau – vienoje iš tuometinio Leningrado valdybų, dirbo Lietuvos aikštelės vyr. inžinieriumi, statė Kauno šiluminę elektrinę, tarpkolūkinės statybos organizacijoje dirbo darbų vykdytoju vėliau – aikštelės viršininku.

Susijungus Kauno tarpkolūkinės statybos organizacijai (TSO) ir Kilnojamajai mechanizuotai kolonai (KMK) bei įkūrus Kauno tresto TSO aikštelę, šioje dirbo valdytojo pavaduotoju gamybai. 1994-aisiais jis įkūrė bendrovę „Avona“ ir tapo jos savininku bei akcininku.

Pradėjusi veiklą Kaune, ši bendrovė dalyvauja įvairiuose valstybiniuose konkursuose ir dabar statybas vykdo visoje Lietuvoje: Jurbarke, Kėdainiuose, Mažeikiuose, Druskininkuose, Šakiuose, Vilniuje, Kaune ir Ignalinoje. Daugiau nei 20-metį bendrovę vystantis vyras pripažįsta, kad anksčiau buvo lengviau.

„Techninis projektas būdavo ruošiamas tik tam, kad užsakovas gautų lėšas, paskui darbo eigoje jis buvo tikslinamas, statybų darbams buvo ruošiamas darbo projektas. Dabar techniniai projektai yra tikrai prasti. Ir jei šis projektas paruoštas su klaidomis, vėliau reikia aukoti daug energijos ir laiko joms ištaisyti. O projektuotojams netaikoma jokia  atsakomybė. Todėl dirbti šiais laikais sunku“, – piktinosi Č. Zabarauskas.

Geriausi bėga į Švediją


Taip pat Č. Zabarauskui trūksta patyrusių, kompetentingų žmonių, su kuriais galėtų pasikalbėti apie kylančias problemas.

„Juk neturime statybos ministerijos. Vienintelė Lietuvos statybininkų asociacija kiek gali, tiek bando mums padėti. Bet šuns balsas į dangų neina“, – sako Č. Zabarauskas pridūręs, jog politikai asociacijos atstovų gal ir išklauso, tačiau jokių pokyčių nesiima.

Bendrovės vadovas pripažino, jog dėl egzistuojančių problemų ir trukdžių statybininkų atlyginimai yra maži. Neretai geri darbuotojai meta darbą Lietuvoje ir lekia pas draugus į Švediją. Ten jie sutinkami išskėstomis rankomis.

„Geriausios brigados išvažiuoja, – nerimavo Č. Zabarauskas. – Ten yra draugai, žino, kas gerai dirba, ir pasikviečia.“

Bumo žaidime nedalyvavo


Bendrovės „Avona“ generalinis direktorius prognozuoja, jog iš pelenų po krizės pakilęs statybų sektorius netrukus vėl šiek tiek smuks. Tai lems „tarpas“ tarp Europos sąjungos finansinių periodų.

„Europos sąjungos lėšos baigiasi, užbaigsime objektus, kuriuos turime užbaigti šiais metais ir nežinome, kas bus ateityje. Ir kol ateis naujos lėšos, nežinau, ką turėsim daryti. Daugiau darbų nebeėmėme, nes jau matėme, kad negalime „apžioti“, – sakė pašnekovas.

Jis teigė sulaukęs Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Daliaus Gedvilo klausimo, ar neketina atsivežti statybininkų iš Ukrainos. 

„Sakau, o kai baigsis darbai, juk reikės jiems valgyt duoti!“ – nerimavo Č. Zabarauskas.

Tačiau statybų sektoriaus griūtis – 2008-ųjų krizė ir keleri metai po jos – bendrovei nebuvo itin skausmingi.

„Manau, kad padarėme teisingą sprendimą, nutarę nedalyvauti tame žaidime [nesigriebti naujų statybų per patį jų įkarštį,–red. past.]. Jeigu būtų reikėję dar ir palūkanas bankui mokėti – būtų buvę labai sunku. Mūsų darbų apimtys tuo metu krito, bet išsilaikėm. Ką tuo metu gavom, tą statėm, daugiausia – valstybinius objektus“, – prisiminė bendrovės vadovas.

Karinė oro pajėgų bazė – ne „kiemas“


Č. Zabarauskas ne kartą yra po statybų aikštelę vedžiojęs aukščiausius Lietuvos pareigūnus – premjerą Algirdą Butkevičių, premjerą Andrių Kubilių, prezidentę Dalią Grybauskaitę, prezidentą Valdą Adamkų, Krašto apsaugos ministrą Juozą Oleką, Kauno merą Andrių Kupčinską.

Vienas paskutinių valstybinės reikšmės projektų – Karinių oro pajėgų aviacijos bazės antrojo paieškos ir gelbėjimo posto statyba.

„Tačiau atėjo naujas meras ir jam viskas pasirodė brangu. Tai ir sakau: „Mere, sėdam prie popierių ir išsiaiškinam“. Laimėjom konkursą, kalbėti, kad labai brangu – nesolidu. Ten statomas ne tik angaras – tai ir administracinis pastatas, ir katilinė. O kiek ten inžinerinių tinklų, gelžbetonio plokščių ir asfalto dangų, kiek visko reikia išvežti ir vėl atvežti. Meras tai pavadino „kiemo teritorija“ – nė velnio! 80 centimetrų reikia knistis ir padaryti viską pagal reikalavimus, kad galėtų leistis malūnsparniai. Tai sudėtingas projektas“, – kalbėjo Č. Zabarauskas.

Iš kitų sudėtingų atnaujinimo projektų Č. Zabarauskas mini 2011-aisiais užbaigtą Žemaičių Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bazilikos bokštų restauraciją.

„45 metrų aukštis, sudėtinga Rain cinko skardos danga, sudėtingos medienos konstrukcijos, vėjas. Tačiau bažnyčia – labai graži. Užbaigęs tokius projektus jauti malonumą“, – prisiminė pašnekovas.

Nuveikti darbai – nuo ligoninių iki dvarų

Neseniai gautas VGTU mokslo ir administracijos statybos užbaigimo aktas. Tai bendrovės „Avona“ pastatytas modernus 11 aukštų pastatas.

„Avonos“ statybininkams sekasi bendradarbiauti su mokslo institucijomis – už neseniai atidarytą rekonstruotą Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centrą jie yra pelnę aukso medalį konkurse „Lietuvos metų gaminys 2014“.

O dar ir VDU Mokslo ir inovacijų centas – modernus, sudėtingas statinys, šiuo metu ruošiamasi šio pastato pimojo etapo darbų statybos užbaigimo aktui, baigiami apdailos ir aplinkos darbai.

„Žiemos sporto centras Ignalinoje taip pat buvo labai įdomus projektas“, – prisiminė bendrovės vadovas.

„Avona“ aktyviai dalyvauja mokyklų renovacijoje (renovavo „Varpo“, Salomėjos Nėries mokyklas), o Kauno rajone esančioms Babtų ir Ringaudų mokykloms pastatė priestatus.

„Kauno karininkų ramovės salę esame padarę, Valdas Adamkus, tuometinis prezidentas, buvo atvykęs pažiūrėti“, – prisiminė Č. Zabarauskas.

„Avona“ rekonstravo ir Druskininkų savivaldybės administracijos pastatus, vėliau – kelias šio kurorto mokyklas.

Nuveiktų darbų sąraše – ir Vilniaus miesto universitetinės, Antakalnio, Abromiškių reabilitacijos ligoninių renovacija.

Bendrovė nesibaimina ir sudėtingų paveldo projektų – jos statybininkai yra rekonstravę Zyplių dvaro pastatus Šakių rajone, Leipalingio dvarą.

Darbų vadovai turi sužiūrėti „visas skyles

Paklaustas, ar lengviau pastatą restauruoti, ar pastatyti naują, Č. Zabarauskas pripažįsta – restauracija reikalauja daugiau įgūdžių, sudėtingų sprendimų.

„Reikia turėti specialistų, nutuokti apie tą darbą. Taip pat reikia palikti kuo daugiau autentiškų statinio konstrukcijų. Langus, duris paliekam tuos pačius – restauruojam, šveičiam, šlifuojam. Dirbant Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje, reikėjo nuardyti stogą, pakeisti visą supuvusį medį“, – sakė Č. Zabarauskas.

„Avona“ taip pat aktyviai dalyvauja ir gyvenamųjų namų renovacijos darbuose. Yra renovavusi būstus Mažeikiuose, Jurbarke, Birštone, Kaune, Vilniuje. Sostinėje bendrovė taip pat renovavo buvusį politechnikumą, dabar – Vilniaus dizaino kolegijos pastatą, pradėjo Klinikų kardiologijos pastato renovaciją.

Vienas iš statybininkams šiuo metu aktualių klausimų – nauji energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams, kurie įsigalios nuo 2016-ųjų. Paklaustas, kaip vertina griežtėjančius reikalavimus, Č. Zabarauskas teigia, jog tai – labai teisingas sprendimas. 

„Jei nebūtų tokių reikalavimų, kas tada? Reikia statyti kokybiškai, turi būti sąžiningi darbininkai, gerai savo darbą išmanantys statybos darbų vadovai. Pastarieji turi prižiūrėti praktiškai kiekvieną skylę, kad ji būtų sutvarkyta taip, kaip turi būti sutvarkyta. Medžiagos taip pat turėtų būti įsigytos ne pigiausiomis kainomis“, – griežtai kalbėjo Č. Zabarauskas.

Jis apgailestavo, jog darbų kokybė kartais nukenčia dėl to, jog viešuosiuose pirkimuose svarbiausia – mažiausia kaina.

Statybos – ir džiaugsmas, ir problemos

Bendrovės vadovas prisipažįsta, jog įmonė dažnai „nepataikydavo“ pasiūlyti reikiamos kainos renovacijos konkursuose. Užsakovams kaina atrodydavo per aukšta, nors bendrovė orientuodavosi į kokybiškesnes medžiagas ir darbų kokybę.

„Darome, kad būtų gerai. Štai, pavyzdžiui, Ringaudų mokykla pastatyta ir jau ketveri metai veikia – jokių defektų. Galite paskambinti ir paklausti“, – sakė bendrovės vadovas.

Jis taip pat kritikuoja projektų skirstymą į „I ir II etapus“, ne pagal natūralią statybos darbų eigą. Jei viskas būtų statoma tokiais etapais, kaip numatyta, daugiaufunkcinis VDU mokslo ir technologijų centras būtų likęs be lifto ir trečdalio pastato, būtų tekę išmontuoti ir vėl atvežti kraną bei kitą sunkiąją techniką.

Todėl bendrovės „Avona“ statybininkai viską daro iškart, nors žino, jog lėšų už darbus teks luktelėti.

„Toks tas statybininko gyvenimas – ir džiaugsmingas, ir kupinas trukdžių. Šie labai gadina sveikatą. Gal jauni žmonės mažiau dėl to jaudinasi, bet kai turi tiek patirties, norisi, kad būtų daugiau teisybės šioje srityje,“ – sakė bendrovės vadovas.

Jaunimą svarbiausia išauklėti


Vienas iš dalykų, kurie, Č. Zabarausko nuomone, prasilenkia su teisybe, yra pastatų objektų draudimas. Pasak ilgamečio bendrovės vadovo, objektą drausti turėtų užsakovas arba bent jau kompensuoti statytojui šio draudimo išlaidas. Nors dėl šios reikalavimo klausimas keltas – kol kas niekas nepasikeitė.

Paklausas, kaip vertina šiuolaikinių statybininkų kompetencijas ir gebėjimus, Č. Zabarauskas prisipažįsta, jog trūkstamų darbuotojų neranda.

„Jaunimas baigia statybos mokslus, bet į statybas neina. Turėjom tokį vieną jaunuolį, kurį auklėjom, auklėjom... Jis atliko pas mus praktiką, tada šiek tiek padirbėjo – ne, sako, sunku. Tuomet baigė magistrantūrą. Vėl grįžo pas mus – ir vėl pabėgo. Na, tada jau bandė kurti kažką savo“, – jauno žmogaus blaškymusi stebėjosi Č. Zabarauskas.

Vis tik bendrovės vadovui aprodant statybų aikštelę, su juo vienas po kito sveikinasi jauni darbuotojai. Kartu su architekte prie brėžiniais nukloto stalo sėdi du jauni statybų vadovai.

„Priimam jaunimą. Vyresniuosius jau gal reikia paleisti į pensiją, – svarsto ponas Česlovas. – Jie gal ir turi patirties, bet neturi to noro daryti, užbaigti, padaryti kuo geriau. Jie varo sava vaga. Vis tik čia ne kunigų seminarija. O iš jaunimo kai kuriuos išauklėjom: davėm velnių, prispaudėm uodegą ir dabar dirba kaip agurkėliai!“  

Bendrovė „Avona“ kviečia jaunuolius statybose atlikti praktiką.

„Tų, kurie nori tik parašo, – nepriimu. Net nešneku“, – nukirto bendrovės vadovas. Jis priduria, jog statybų sritį pasirinkęs žmogus turi turėti sąžinės, darbštumo, imlumo ir proto, žinoma – nebūti tinginys.

Dirbkit ir gausit

Kauno rajono savivaldybė Č. Zabarauską du kartus yra apdovanojusi už rajono plėtrą ir didelį indėlį į šiame regione vykdytas statybas.

„Vienas buvo už darbą renovuojant mokyklas, o kitas, visai neseniai, – tiesiog kai įmonė šventė savo 20-ies metų jubiliejų. Gavome Kauno rajono ženklą“, – sakė pašnekovas.

Jis taip pat yra gavęs padėkas iš a.a. Prezidento Algirdo Brazausko, aplinkos ministro Arūno Kundroto, Kauno r. savivaldybės mero Valerijaus Makūno. Č. Zabarauskui 2008-aisiais įteiktas Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimas „Profesijos riteris“.

„Po tiek laiko ir jūs gausit, – juokiasi pašnekovas, klausiamas apie apdovanojimus. – Ką daryti? Tiesiog dirbti reikia, netingėti. Dar jaunystėje manęs klausdavo, koks mano hobis. Darbas yra hobis! Laisvalaikio tiesiog nėra. Objekte kartais sėdi iki 20 val., šeštadieniais taip pat visuomet ateinu į objektą. Atokvėpis? Na, tik fasado tinkuotojai gavo atsikvėpti, nes per buvusius vasaros karščius negalėjo dirbti. Visi kiti – dirba „pažaliavę“. Laimei, žmonės patys supranta, kad reikia užbaigti, reikia padaryti.“

Bendrovės vadovas čia pat pasidžiaugė, jog turi rimtų jaunų darbuotojų, kuriuos stengiasi motyvuoti – leisti išvykti į įvairias statybų parodas užsienyje, darbuotojai yra skridę net į JAV, Juntinius Arabų Emyratus.

Paprašytas palyginti, kuriuo laikotarpiu buvo lengviau vystyti statybų verslą, vyras svarsto, jog dabar technologijos ir medžiagos yra smarkiai patobulėję, didesnė jų pasirinkimo įvairovė ir kokybė. O gerų specialistų būdavo ir tarybiniais laikais, ir šiandien.

„Imiesi ir darai. Tfu, tfu, bet dar nebuvo tokio objekto, kurio nepadarytume“, – pokalbį užbaigė Č. Zabarauskas.

UAB „Avona“ nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Asmenybės

nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2018-12-03 11:24
Šeštadienį, gruodžio 1 d., LSA Garbės prezidentui, nusipelniusiam Lietuvos inžinieriui Adakrui Šeštakauskui suėjo 80 metų. Jo kolegoms tai yra žmogus, kuris per du dešimtmečius (1993–2013 m.) „Lietuvos statybininkų asociacijos vaidmenį iškėlė į valstybinį lygmenį“.
nuotrauka
2018-10-24 09:48
Benas Berkmonas, nustebinęs artimųjų ratą, į aukštesniąją mokyklą pasuko po 9 klasių. Nors buvo daug įvairių nuomonių, tačiau šiandien vyras džiaugiasi baigęs ją, vėliau aukštąjį mokslą, pats dėsto ir yra vienos iš didžiausių Lietuvos kelių projektavimo įmonių Lietuvos ir Švedijos regiono vadovas. K...
nuotrauka
2018-10-16 11:48
Niekas nepasiginčys su tuo, kad taisyklingas ir apgalvotas sportas – sveikatos šaltinis. Tačiau sportas naudingas ne vien tik fiziniais aspektais. „Sportas kartu stiprina asmenybės charakterį, lavina analitinio mąstymo, vadovavimo, planavimo, tikslo siekimo gebėjimus. Taip pat stiprinama disciplina,...
nuotrauka
2018-10-03 10:20
Inžinerijos specialistų trūkumas, noras lygiuotis į pažangų užsienį ir lenktynės su technologiniu progresu – tai ne tik šiuolaikinių Lietuvos universitetų galvosūkiai. Lietuvos tarpukario visuomenė taip pat sprendė nepatogius aukštųjų mokyklų tinklo klausimus, piktinosi darbo rinkos poreikių neatiti...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...