2024 kovo 29 d. penktadienis, 17:45
Reklama  |  facebook

„Gaudrės“ įkūrėjas V. Rinkevičius: „Daryk žmonėms gera ir Dievas atlygins“

Eiviltas PARAŠČIAKAS      2016-07-01 07:42
Vlado Rinkevičiaus įkurta uždaroji akcinė bendrovė „Gaudrė“ apšvietimo sprendimus namams ir verslui siūlo jau daugiau kaip 20 metų. Savarankišką verslo kelią jis pradėjo nuo prekybos elektriniais radiatoriais. Patikėjęs įmonės vairą į patikimas rankas, šiandien pašnekovas eina valdybos pirmininko pareigas. Pokalbiui jis priima savo įmonės biure. Čia pat veikia ir vienintelis Lietuvoje „Gaudrės“ salonas, įrengtos erdvios sandėliavimo patalpos, gamybos padalinys, vienintelė Baltijos šalyse šviesos technikos laboratorija. Ir visa tai telpa 2400 kv. metrų plote.
nuotrauka
Nors dienas pensinio amžiaus sulaukęs „Gaudrės“ valdybos pirmininkas Vladas Rinkevičius vis dar leidžia įmonės biure, tačiau dabar didžiąją laiko dalį jis skiria naujų produktų kūrimui, mat visas idėjas gali įgyvendinti čia pat esančioje gamykloje.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
Tėvas džiaugėsi, kad baigęs mokslus sūnus remontuos televizorius

Į Vilnių p. Vladas atvyko iš Pasvalio. Prieš tai trumpai buvo apsistojęs Šiauliuose, mat 1964 m. pradėjo mokytis tuometiniame Karolio Didžiulio politechnikume, pasirinko elektros įrenginių mechaniką. „Pats taip nusprendžiau, net nežinau, kodėl. Tėvas džiaugėsi. Sakė, kad, baigęs mokslus, galėsiu remontuoti televizorius. Studijas baigiau sėkmingai“, – jaunystės prisiminimais dalijasi pašnekovas.

Po kelerių kariuomenėje praleistų metų jis įstojo į Vilniaus inžinerinį statybos institutą, Automatizacijos fakultetą, studijuoti elektros pavarų ir pramonės įrenginių automatizavimo. Kaip pats sako, studijomis liko patenkintas. „Buvo geri profesoriai, sukaupiau žinių bagažą. Kito pažymio, kaip penketas, neturėjau. Mokytis man nebuvo sunku, nors matematikos moksluose buvo velniškai daug“, – kiek kuklindamasis kalba pašnekovas.

Nuotraukoje kairėje – įgyvendintas Klaipėdos centrinio terminalo apšvietimo projektas

Nors mokslai patiko ir sekėsi puikiai, po studijų jis pasirinko darbą ne pagal specialybę, nes norėjo kuo greičiau gauti butą. Taip pradėjo dirbti Kooperacinės prekybos sistemų valdybos projektavimo biure. Jame praleido penkerius metus.


Vėliau dvylika metų V. Rinkevičius dirbo Elektros mašinų mokslo tyrimų institute, veikusiame prie elektrotechnikos gamyklos „Elfa“. Pašnekovas skaičiuoja, kad „Elfos“ gamybinis susivienijimas SSRS tiekė apie 60–70 proc. visų mažųjų elektros variklių. Institute jam buvo patikėtos naujos krypties grupės vadovo pareigos. „Mūsų institutas ruošdavo naujus projektus esamų variklių pagerinimui. Pradėjome kurti variklius su elektronika. Mane išrinko ir profsąjungos komiteto pirmininku, vėliau buvau darbo tarybos pirmininku. Kažkodėl žmonės manimi pasitikėdavo“, – 13 institute praleistų metų prisimena pašnekovas.

Pirmosios investicijos į nuosavą verslą – 60 litų

Į nuosavo verslo vandenis jis nėrė 1993 metais. „Nustojau veikti ir pradėjau galvoti, ką daryti toliau. Supratau, kad visas Tarybų Sąjungos elektros pramonės ūkis žlugs. Pamaniau, kad metas daryti kažką savo. Nutariau, kad didžiausios problemos Lietuvoje bus su šildymu. Faktiškai taip ir buvo“, – pasakoja verslininkas.

Pasvarstęs, kad lietuviai namus galėtų šildyti elektra, p. Vladas Suomijoje susirado norvegiškų elektrinių radiatorių „Glamox“ tiekėją. Nusiuntęs pasiūlymą bendradarbiauti faksu, po pusvalandžio sulaukė atsakymo. „Supratau, kad ir jie nori dirbti kartu. Nuvykau į Taliną, kur veikė viena jų gamykla, susitikti su koncerno atstovais. Į kelionę investavome 60 litų. Po to ir atsivėrė visos galimybės. Radiatorių paklausa buvo didelė, žmonės juos pirko. Viskas klostėsi neblogai ir po pusmečio suomiai pasiteiravo, ar nenorėtume padirbėti su apšvietimo įranga“, – sėkminga verslo pradžia džiaugiasi pašnekovas.

Nors apie apšvietimą tada p. Vladas nusimanė nedaug, suomių pasiūlymą priėmė ir pradėjo į Lietuvą vežti šviestuvus. „Prieš ką nors darydamas, visada išsiaiškinu, kaip vyksta tam tikri procesai. Pradėjau aiškintis apie šviesą. Supratau vieną dalyką, kad šviesos poreikį apskaičiuoti labai sudėtinga. Reikia medicinos, fizikos, psichologijos, elektrotechnikos ir kitų specialių žinių. Pradėjau aiškintis, kad kompiuteriu galima paskaičiuoti kur kas tiksliau, nei geba žmogus. Tada iš norvegų gavome pirmą kompiuterinę programą. Ji ir parodė, kad mūsų ankstesni skaičiavimai buvo įsivaizdavimas, kad skaičiuojame, o ne realūs skaičiavimai. Anksčiau kvadratiniam metrui tekdavo 35 W galios, dabartiniuose projektuose galingumas mažėja ir pakanka vos 8 W/kv. metrų“, – savo patirtimi dalijasi V. Rinkevičius.

Nuotraukoje dešinėje – Menų inkubatorius

„Gaudrės“ valdybos pirmininkas tikina, kad dirbti apšvietimo srityje jam įdomu, mat ši sfera labai dinamiška – keičiasi technologijos, vieni produktai išstumia kitus. Kartu kinta ir žmonių supratimas bei poreikiai. Jo teigimu, proveržis apšvietimo rinkoje Lietuvoje įvyko maždaug 2000 metais. Specialistas pastebi, kad rinką užvaldžius neįmantraus dizaino LED lempoms, pirkėjų dėmesys dabar krypsta į apšvietimo valdymo technologijas.

Nors dienas pensinio amžiaus sulaukęs verslininkas vis dar leidžia įmonės biure, tačiau dabar didžiąją laiko dalį jis skiria naujų produktų kūrimui, mat visas idėjas gali įgyvendinti čia pat esančioje gamykloje. „Sukūriau seriją cilindrų, kuriuos bandysime eksportuoti į Švediją. Buvau skaičiavęs, kad daiktą apsimoka gaminti, kai rinkoje yra 10 milijonų potencialių klientų, todėl ir nusprendėme bandyti prasimušti į Skandinavijos rinką“, – artimiausiais planais dalijasi jis. Šiuo metu greta biuro įkurtos gamyklos darbininkai gamina šviestuvus naujam biurų pastatui Konstitucijos prospekte.

„Daryk žmonėms gera ir Dievas atlygins“

„Gaudrei“ įsitvirtinti rinkoje, anot pašnekovo, padėjo kvalifikuoti darbuotojai – vien sėkmės, kad taptum lyderiu, nepakanka. „Asmeniškai rūpinausi, kad visi įmonės darbuotojai turėtų galimybes susipažinti su naujausiomis tendencijomis ir pažanga. Labai daug mokomės patys, ieškome informacijos internete, daug skaitome. Mes visada mokėjome darbuotojams už bet kokį mokslą – studijas, kursus, kvalifikacijos kėlimą. Dabar naujas įmonės direktorius sprendžia, kaip bus toliau. Tikiuosi, kad niekas nesikeis. Bent kol esu valdyboje“, – išmoktą efektyvios vadybos pamoką atskleidžia V. Rinkevičius. Pašnekovas skaičiuoja, kad šiuo metu Lietuvoje yra gal 10 žmonių, kurie save pelnytai gali vadinti kvalifikuotais apšvietimo specialistais.

Iš pradžių „Gaudrėje“ dirbo tik 4 darbuotojai. V. Rinkevičius pirmaisiais metais versle sukosi padedamas buvusių pavaldinių iš Elektros mašinų mokslo tyrimų instituto. Išplėtus gamybinę veiklą, įmonėje šiuo metu dirba keturiasdešimt darbuotojų, iš jų gamykloje – vienuolika. „Keista, bet darbuotojų kaitos beveik nėra. Žmonės išeina tik į pensiją. Turime atlygio sistemą, kuri veikia. Atlyginimai pas mus geri. Kolektyvas neblogas, visi žmonės labai skirtingi. Kai kuriuos tenka ir paauklėti. Du darbuotojai turėjo problemų dėl alkoholio vartojimo, tai jėga nusiunčiau į anoniminių alkoholikų klubą“, – garsiai pasidžiaugia verslininkas. Per pokalbį p. Vladas pabrėžia, kad visuomet laikosi principo: „Daryk žmonėms gera ir Dievas atlygins.“ Sako, kad tai pasiteisina – ir pelnas auga, ir galimybių įvairių atsiranda.

Kalbėdamas apie konkurentus, pašnekovas pasakoja pats pasirinkęs sudėtingesnį verslo kelią – niekada nesistengęs vilioti klientų žemomis kainomis. Tikina visada galėjęs užtikrinti kokybę, nes žinojo, ką parduoda. „Konkurentai, atsivežę nežinomų gamintojų šviestuvų, nežinodavo, kuo prekiauja ir dėl to jiems neretai kildavo problemų. Žinoma, ir dabar atsiranda tokių, kurie atsiveža šviestuvų iš Lenkijos ir juos parduoda labai pigiai“, – konkurencinę aplinką apibūdina jis.

Tarp „Gaudrės“ įgyvendintų apšvietimo projektų – Vilniaus universiteto mokslinės komunikacijos ir informacijos centras, Balsių vidurinė mokykla, Energetikos ir technikos muziejus, prabangios „Emporio Armani“ parduotuvės nuo Varšuvos iki Sankt Peterburgo, prekybos centras „Ryo“ Panevėžyje ir netgi Ignalinos atominė elektrinė, Laisvės kelio skulptūra Vilniuje, taip pat ir Generalinės prokuratūros lauko bei sostinės Maironio ir Šventaragio gatvių apšvietimas.

 Mokslinės komunikacijos centro apšvietimas

Keliaudamas ieško galimybių sportuoti

Su žmona Danute pašnekovas užaugino keturis sūnus. Du iš jų dirba tėvo įkurtoje įmonėje. Kitas sūnus sukasi automobilių versle, o jauniausias studijuoja Olandijoje. Sėkmingai šeimas sukūrę sūnūs Danutei ir Vladui Rinkevičiams padovanojo net aštuonis anūkus.

Tiesa, nė vienos iš savo atžalų „Gaudrės“ direktoriumi V. Rinkevičius neskyrė. „Daug atsakomybės, sunkus darbas“, – paaiškina jis. Vienam sūnų patikėtos technikos direktoriaus pareigos, kitas įmonėje dirba šviesos dizaineriu. „Mano žiniomis, jis vienintelis Lietuvoje dizaineris, kuris lankosi pasauliniuose apšvietimo ekspertų suvažiavimuose“, – pasidžiaugia pašnekovas.

Baigiantis mūsų pokalbiui, pašnekovo pasiteirauju, ar nuosavas verslas „nesuvalgo“ viso laisvo laiko? P. Vladas patikina, kad tai viskas suderinama, nors kai kurių pomėgių teko ir atsisakyti. Laisvalaikiu jis mėgsta sportuoti, ypač bėgioti. „Jei važiuoju į užsienį, visada pasidomiu, ar bus galimybė sportuoti. Kariuomenėje sportu užsiiminėjau gana rimtai. 100 metrų su kareiviškais batais per dvylika sekundžių nubėgdavau“, – šypteli vyriškis. Dar pasakoja anksčiau mėgdavęs žvejoti, tačiau, įsisukus verslui, meškerę teko padėtį į šalį.

Ponas Vladas taip pat neabejingas ir menui, nors rimtu pomėgiu to nevadina – mecenuoja dailininkus, šviestuvų salone rengia Lietuvos dailininkų parodas.

UAB „Gaudrė“ nuotr. 

 
Statybunaujienos.lt



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2024-02-26 16:10
Netrukus visuomenei bus pristatyta knyga apie Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidentą Adakrą Vincentą Šeštakauską. Tai yra knyga ne apie karjerą baigusį žmogų. Ir ne apie veikimą planinėje ekonomikoje ir laisvojoje rinkoje. Ji apie kur kas svarbesnius dalykus – nesenstančius princi...
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos