2020 rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis, 3:08
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ilzenbergo dvaro rekonstrukcija – praeities iššūkis dabarčiai  1

2019-01-18 07:35
Rokiškio rajone įsikūręs jau šeštąjį savo istorijos šimtmetį nuo 1515 m. skaičiuojantis Ilzenbergo dvaras Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos konkurse „Už darnią plėtrą“ šiemet išrinktas geriausiu visuomeniniu daugiafunkciu objektu. Tai vienintelis ūkinis dvaras Lietuvoje.
nuotrauka
Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. „Constra“ nuotr.


Minimos įmonės
Constra, UAB
Rokiškio apdaila, UAB
Stogvyga, UAB
Po šešerius metus trukusios rekonstrukcijos naujai lankytojams duris atvėręs objektas džiugina itin kokybiškai atkurta architektūra ir išsaugotomis autentiškomis, dvaro istoriją menančiomis detalėmis.

Istoriją prikėlė iš statinių likučių

Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. Paklaustas, ar tokio pobūdžio projektą įmonė įgyvendino pirmą kartą, įmonės vadovas Slavomir Volkov sakė: „Tokio sudėtingumo – taip. Dvaro komplekso rekonstrukciją pradėjome nuo visiškai sunykusių ūkinių pastatų atstatymo ir naujų statinių statybos. Naujai buvo pastatyta vištidė, ledainė ir keletas gyvenamųjų namų“.
Antrasis rekonstrukcijos darbų etapas susijęs su dvaro valdytojų noru, kad ūkis galėtų veikti ir būtų galimybė apsigyventi dvaro teritorijoje, tad įmonė ėmėsi gyvenamojo namo rekonstrukcijos.

„Džiugu, kad stogas nebuvo kiauras, o ir viso statinio būklė išlikusi dar pakankamai gera. Buvo ženklų, kad sovietmečiu šis statinys bandytas renovuoti, – pasakojo S. Volkov. – Apleistą pastatą pavyko prikelti naujam gyvenimui, ir šiandien jame įsikūrusi dvaro komplekso administracija.“

Vėliau įmonė ėmėsi pirties statybų. Pirtį reikėjo atkurti pagal senąsias tradicijas. S. Volkov žodžiais, darbai pavyko puikiai.

Amatų namo vietoje buvo rasti tik riogsantys griuvėsių likučiai, tačiau ir šį iššūkį rangovai įveikė: amatų namas atstatytas nuo pat pamatų iki namo apdailos – darbai jau baigti.

Derino istorinį stilių ir šių dienų poreikius

Pasak S. Volkov, itin įdomu buvo dirbti rekonstruojant dvaro arklidės pastatą. Ant senų akmeninių pamatų likučių išdygo naujas pastatas, kurio statybai buvo naudoti anksčiau jo sienose buvę įmūryti ir iš aplinkinių rajonų surinkti akmenys.

„Šiuo metu arklidės atlieka ne tik savo pirminę funkciją, bet ir yra pritaikytos dvare gaminamos produkcijos laikymui – jose stovi šaldytuvai. Prie arklidžių buvo dar vienas didelis pastatas – karvidė. Jos pamatus suradome užverstus žemėmis, o sklandžiai darbuotis itin trukdė aukštai esantys gruntiniai vandenys. Jau pradėjus darbus savo planus šiek tiek koregavo ir patys užsakovai – jie ieškojo būdų, kaip suderinti istorinį stilių ir šių dienų poreikius. Dabar senoviniais akmenų elementais puoštoje karvidėje, kurioje netrūksta ir modernių technologijų, gyvena didelė galvijų banda“, – pasakojo S. Volkov.

Bendrovės „Constra“ specialistai atliko ir dvaro svirno rekonstrukciją. Įvertinant visus dvaro pastatus, iš akmenų pastatytas svirnas buvo geriausiai išsilaikęs statinys. Kadangi sovietmečiu naujai buvo uždengtas jo stogas, tai ir pats pastatas išliko mažiau paveiktas laiko. Rekonstruojant pastatą, tereikėjo pakeisti svirno stogą ir atstatyti atskilusią nuo pagrindinės statinio konstrukcijos sieną.

Atstatymo darbams pasitelkė partnerių

Dvaro rūmų pastato rekonstrukcija net ir visko mačiusiems specialistams pateikė staigmenų.

„Nuardžius rūmų stogą, paaiškėjo, kad po juo buvusi medinė perdanga visiškai nebetinka tolesnei eksploatacijai, tad teko derinti su užsakovu naujas projekto detales. Supuvusias medines perdangas pašalinome ir, naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, atlikome būtinus betonavimo darbus. Puikų interjero vaizdą kuria ir paliktos senosios stogo gegnės“, – kalbėjo bendrovės „Constra“ vadovas. Dabar dvaras svečius pasitinka pasipuošęs nauju čerpių stogu – šiuos darbus vykdė UAB „Stogvyga“.

Statybininkus nustebino ir senovės meistrų taupumas: paaiškėjo, kad dvaro sienos sumūrytos iš nedegto molio plytų. Palijus nedegtas molis paprastai tampa panašus į plastiliną, ir tokią sieną vanduo gali lengvai paplauti. Nors dvaro sienos ir buvo storos, rangovai turėjo pasirūpinti papildoma šilumos izoliacija. Kadangi sienų mūras iš tiesų netradicinis, buvo ieškomi restauratoriai, kurie galėtų papildomai padailinti statinio fasadą.

Dvaro rūmų apdailą atliko subrangovai – bendrovė „Rokiškio apdaila“ ir kiti.

Atnaujintas dvaras įgijo savitos dvasios

Dirbant su dvaro rekonstrukcijos projektu, teko atsižvelgti ir į užsakovo norą, kad būtų naudojama kuo daugiau vietinių statybinių medžiagų: „Kai pirmą kartą atvykome į dvaro teritoriją, joje vyko valymo darbai, aplink buvo kertami krūmynai bei medžiai, o iš tinkamos medienos buvo išpjautos lentos, kurios buvo naudotos dvaro statinių rekonstrukcijai. Statyboms naudoti ir vietoje buvę akmenys.“

Vienas didžiausių iššūkių, rekonstruojant Ilzenbergo dvarą, anot pašnekovo, buvo rasti sprendimus, kaip išsaugoti autentiškus elementus ir sutvirtinti juos taip, kad statiniai dar galėtų būti ilgai eksploatuojami.

„Veikiausiai pirmieji Ilzenbergo dvaro šeimininkai šios vietos nebeatpažintų. Dvaras ne tik atnaujintas – rekonstrukcija itin pagyvino jo architektūrą, šiandien dvaras lankytojus pasitinka alsuodamas savita dvasia“, – įsitikinęs bendrovės „Constra“, suteikusios dvarui naują kvėpavimą, vadovas S. Volkov.

Ekspertai puikiai vertina atliktą darbą

Autentiškumo sertifikatu Kultūros paveldo departamento ir LNTPA 2017 m. įvertintas dvaras, 2018 m. įvertintas už kokybiškai atkurtą architektūrą, pavyzdinį dvaro, kuris tapo regiono ekonominiu varikliu, prikėlimą.

„Ilzenberge jauti dvaro ir aplinkos harmoniją, meilę svečiui, pagarbą kaimynams, valstietišką darbštumą, dvarininkišką atsakomybę. Tenykštis siekis burti bendruomenę, rodyti šeimininkavimo pavyzdį, grožiu puoselėti jaunuomenę – tai šimtamečių dvarų misijos šiuolaikiškas tęsinys. Džiugu, kad darnios šviesos spindulys iš tolimo pasienio buvo pastebėtas ir įvertintas“, – sakė konkurso „Už darnią plėtrą“ komisijos narys, VGTU profesorius Vytautas Martinaitis. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

edvardas
2019-11-06 16:27
ar ne klaida dvaro pavadinime ??? gal Lansbergio ??

Metų nominacijos

nuotrauka
2020-07-03 11:54
Dešimtajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime birželio 30 d. įmonių atstovams buvo įteikti „Lietuvos metų eksportuotojo“ ir Vytauto Andriaus Graičiūno nominacijos apdovanojimai.
nuotrauka
2020-07-01 13:47
Visus 2019-2020 mokslo metus vykęs projektas „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ bei netikėtas karantinas įrodė, kad daugiau nei 50 moksleivių ir 13 mokytojų iš KTU Inžinerijos licėjaus, Panevėžio J. Balčikonio ir Vilniaus Žemynos gimnazijų geba rasti išeitį bei kūrybiškai dirbti net ir sudėtin...
nuotrauka
2020-07-01 09:26
Antradienį apdovanoti geriausi 2019 m. Lietuvos skaitmeninės statybos projektai. VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) rengiamame konkurse „Lietuvos BIM projektai” 8-iose kategorijose apdovanojimus pasidalijo tiek viešojo, tiek privataus sektorių statybos projektai, įg...
nuotrauka
2020-06-02 09:19
Šių metų pradžioje pristačiusi visiems atvirą trimatį Vilniaus žemėlapį, miesto savivaldybė sėkmingai naudojasi juo ir pati – tiek planuodama pokyčius, tiek tikrindama projektų kokybę.
nuotrauka
2020-03-09 09:56
Yvonne Farrell ir Shelley McNamara, airių architektės ir „Grafton Architects“ bendrasavininkės, tapo 47-ąja ir 48-ąja Pritzkerio architektūros premijos laureatėmis. Pritzkerio premija – garbingiausias architektūros srities apdovanojimas, prilyginamas Nobelio premijai.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2020-03-02 17:18
Europos Komisija įvertino Kauno pastangas darnaus judumo srityje. Kasmetiniuose Europos mobilumo savaitės (angl. European mobility week) apdovanojimuose tarp 36 nominantų iš viso Senojo žemyno Kauno miestas pateko į geriausiųjų trejetuką darnaus judumo planavimo kategorijoje. Dėl tarptautinio įverti...
nuotrauka
2020-02-18 14:16
Iki balandžio 1 d. Lietuvos architektų sąjungoje eksponuojami geriausi 2019 m. Baltijos šalių architektūros mokyklų absolventų – bakalaurų ir magistrų – baigiamieji darbai.
nuotrauka
2020-02-12 15:50
Šiemet „Europos ateities miestų ir regionų“ (angl. European Cities and Regions of the Future 2020/21) reitinguose tarp lyderių – Kauno miestas ir regionas. Tai investicijų reitingas, kurį pateikia „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ kasmet leidžiamas žurnalas „fDi Mag...
nuotrauka
2020-02-11 10:09
Bendrovė „Justicija“, teikianti buhalterinės apskaitos, teisines bei ekspertų paslaugas, pernai paminėjo 15-ąsias veiklos metines. Sukaktis buvo paminėta ne tik su gimtadienio tortu, bet ir praplečiant veiklų spektrą – prie jau vykdomų veiklų, susijusių su verslo, teisės, buhalterinių ir kitų klausi...
nuotrauka
2020-02-07 17:01
Apdovanojimas už metų darbą – Klaipėdos miesto vėliava – šiemet bus įteikta vieną didžiausių ir moderniausių Baltijos šalyse bendradarbystės erdvę „Light House“ įkūrusiam Šarūnui Butkui bei visai jo komandai. Tokiam siūlymui šiandien, vasario 7 d., pritarė Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos koleg...
nuotrauka
2020-01-31 14:10
Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose daugiausiai apdovanojimų pelnė Lietuvos statybininkų asociacijos įmonės: LAYHER BALTIC, CRAMO ir SDG.
nuotrauka
2020-01-27 11:57
Modernus biurų dangoraižis „3BURĖ“ po daugiau nei 10 metų pertraukos užbaigė trijų burių verslo kompleksą Vilniaus Giedraičių ir Krokuvos gatvių sankryžoje. 2018 m. iškilusi „3BURĖ“ iš kitų verslo centrų išskiria įdiegtais inovatyviais sprendimais ir ypatingu dėmesiu ekologijai.
nuotrauka
2020-01-24 07:31
Vienas įspūdingiausių Lietuvoje iškilusių statinių – pasaulines architektūros madas diktuojančio Danielio Libeskindo suprojektuotas MO muziejus – po metų nuo atidarymo jau įvertintas ne tik Lietuvoje – pelnytas „Lietuvos metų gaminio 2019“ aukso medalis, bet ir tarptautinėje rinkoje – įtrauktas į įv...
nuotrauka
2020-01-14 09:29
Įrengiant bendrovės „Lifosa“ Karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechą, generalinis rangovas UAB „Montuotojas“ pagamino ir sumontavo apie 700 tonų metalinių konstrukcijų. Toks konstrukcijų kiekis buvo pagamintas ir sumontuotas per metus. Trumpas terminas tokios apimties darbams kėlė nemažai į...
nuotrauka
2020-01-09 13:19
„Įvertini savo įmonės patirtį ir žengi vieną žingsnį į priekį. Tiek, kiek įmonė turi realaus potencialo, – sako bendrovės „Požeminiai darbai“ generalinis direktorius Raimondas Baikštys, akcentuodamas, kad tik toks gerai apgalvotas ir įvertintas žingsnis skatina tobulėjimą ir duoda galimybę siekti na...
nuotrauka
2020-01-07 10:57
Bendra Lietuvos ir Čekijos bendrovė „Grinduva“ jau penkerius pastaruosius metus fiksuoja 1–4 proc. metinį augimą. Specializuotų grindų įrengimo srityje veikianti įmonė nuosaikų augimą pasirinko sąmoningai.
nuotrauka
2019-12-16 11:55
Kasmet pasitikdama didžiąsias metų šventes Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukviečia verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą. Šiemet Pirklių klube gruodžio 12 d. vykusioje šventėje skambėjo palinkėjimai artėjančių švenčių bei naujųjų metų proga ir...
nuotrauka
2019-12-15 10:02
per iškilmes Varšuvos universitete Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir dialogo forumas pagerbė labiausiai dvišalių santykių vystymui nusipelniusius asmenis ir įmones. Verslo kategorijoje, kuriant teigiamus santykius tarp lietuvių ir lenkų verslo įmonių, apdovanota AB „Kauno tiltai“. Bendrovės v...
nuotrauka
2019-12-12 11:38
Ketvirtadienį, gruodžio 12 d., Pirklių klube 23-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys” apdovanojimai. Apdovanojimams buvo nominuotos 74 įmonės penkiolikoje vertinimo grupių iš 25-os šalies ūkio šakų. Lyderio pozicijas kaip ir...

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...