2019 lapkričio 20 d. trečiadienis, 3:51
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ilzenbergo dvaro rekonstrukcija – praeities iššūkis dabarčiai  1

2019-01-18 07:35
Rokiškio rajone įsikūręs jau šeštąjį savo istorijos šimtmetį nuo 1515 m. skaičiuojantis Ilzenbergo dvaras Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos konkurse „Už darnią plėtrą“ šiemet išrinktas geriausiu visuomeniniu daugiafunkciu objektu. Tai vienintelis ūkinis dvaras Lietuvoje.
nuotrauka
Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. „Constra“ nuotr.


Minimos įmonės
Constra, UAB
Rokiškio apdaila, UAB
Stogvyga, UAB
Po šešerius metus trukusios rekonstrukcijos naujai lankytojams duris atvėręs objektas džiugina itin kokybiškai atkurta architektūra ir išsaugotomis autentiškomis, dvaro istoriją menančiomis detalėmis.

Istoriją prikėlė iš statinių likučių

Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. Paklaustas, ar tokio pobūdžio projektą įmonė įgyvendino pirmą kartą, įmonės vadovas Slavomir Volkov sakė: „Tokio sudėtingumo – taip. Dvaro komplekso rekonstrukciją pradėjome nuo visiškai sunykusių ūkinių pastatų atstatymo ir naujų statinių statybos. Naujai buvo pastatyta vištidė, ledainė ir keletas gyvenamųjų namų“.
Antrasis rekonstrukcijos darbų etapas susijęs su dvaro valdytojų noru, kad ūkis galėtų veikti ir būtų galimybė apsigyventi dvaro teritorijoje, tad įmonė ėmėsi gyvenamojo namo rekonstrukcijos.

„Džiugu, kad stogas nebuvo kiauras, o ir viso statinio būklė išlikusi dar pakankamai gera. Buvo ženklų, kad sovietmečiu šis statinys bandytas renovuoti, – pasakojo S. Volkov. – Apleistą pastatą pavyko prikelti naujam gyvenimui, ir šiandien jame įsikūrusi dvaro komplekso administracija.“

Vėliau įmonė ėmėsi pirties statybų. Pirtį reikėjo atkurti pagal senąsias tradicijas. S. Volkov žodžiais, darbai pavyko puikiai.

Amatų namo vietoje buvo rasti tik riogsantys griuvėsių likučiai, tačiau ir šį iššūkį rangovai įveikė: amatų namas atstatytas nuo pat pamatų iki namo apdailos – darbai jau baigti.

Derino istorinį stilių ir šių dienų poreikius

Pasak S. Volkov, itin įdomu buvo dirbti rekonstruojant dvaro arklidės pastatą. Ant senų akmeninių pamatų likučių išdygo naujas pastatas, kurio statybai buvo naudoti anksčiau jo sienose buvę įmūryti ir iš aplinkinių rajonų surinkti akmenys.

„Šiuo metu arklidės atlieka ne tik savo pirminę funkciją, bet ir yra pritaikytos dvare gaminamos produkcijos laikymui – jose stovi šaldytuvai. Prie arklidžių buvo dar vienas didelis pastatas – karvidė. Jos pamatus suradome užverstus žemėmis, o sklandžiai darbuotis itin trukdė aukštai esantys gruntiniai vandenys. Jau pradėjus darbus savo planus šiek tiek koregavo ir patys užsakovai – jie ieškojo būdų, kaip suderinti istorinį stilių ir šių dienų poreikius. Dabar senoviniais akmenų elementais puoštoje karvidėje, kurioje netrūksta ir modernių technologijų, gyvena didelė galvijų banda“, – pasakojo S. Volkov.

Bendrovės „Constra“ specialistai atliko ir dvaro svirno rekonstrukciją. Įvertinant visus dvaro pastatus, iš akmenų pastatytas svirnas buvo geriausiai išsilaikęs statinys. Kadangi sovietmečiu naujai buvo uždengtas jo stogas, tai ir pats pastatas išliko mažiau paveiktas laiko. Rekonstruojant pastatą, tereikėjo pakeisti svirno stogą ir atstatyti atskilusią nuo pagrindinės statinio konstrukcijos sieną.

Atstatymo darbams pasitelkė partnerių

Dvaro rūmų pastato rekonstrukcija net ir visko mačiusiems specialistams pateikė staigmenų.

„Nuardžius rūmų stogą, paaiškėjo, kad po juo buvusi medinė perdanga visiškai nebetinka tolesnei eksploatacijai, tad teko derinti su užsakovu naujas projekto detales. Supuvusias medines perdangas pašalinome ir, naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, atlikome būtinus betonavimo darbus. Puikų interjero vaizdą kuria ir paliktos senosios stogo gegnės“, – kalbėjo bendrovės „Constra“ vadovas. Dabar dvaras svečius pasitinka pasipuošęs nauju čerpių stogu – šiuos darbus vykdė UAB „Stogvyga“.

Statybininkus nustebino ir senovės meistrų taupumas: paaiškėjo, kad dvaro sienos sumūrytos iš nedegto molio plytų. Palijus nedegtas molis paprastai tampa panašus į plastiliną, ir tokią sieną vanduo gali lengvai paplauti. Nors dvaro sienos ir buvo storos, rangovai turėjo pasirūpinti papildoma šilumos izoliacija. Kadangi sienų mūras iš tiesų netradicinis, buvo ieškomi restauratoriai, kurie galėtų papildomai padailinti statinio fasadą.

Dvaro rūmų apdailą atliko subrangovai – bendrovė „Rokiškio apdaila“ ir kiti.

Atnaujintas dvaras įgijo savitos dvasios

Dirbant su dvaro rekonstrukcijos projektu, teko atsižvelgti ir į užsakovo norą, kad būtų naudojama kuo daugiau vietinių statybinių medžiagų: „Kai pirmą kartą atvykome į dvaro teritoriją, joje vyko valymo darbai, aplink buvo kertami krūmynai bei medžiai, o iš tinkamos medienos buvo išpjautos lentos, kurios buvo naudotos dvaro statinių rekonstrukcijai. Statyboms naudoti ir vietoje buvę akmenys.“

Vienas didžiausių iššūkių, rekonstruojant Ilzenbergo dvarą, anot pašnekovo, buvo rasti sprendimus, kaip išsaugoti autentiškus elementus ir sutvirtinti juos taip, kad statiniai dar galėtų būti ilgai eksploatuojami.

„Veikiausiai pirmieji Ilzenbergo dvaro šeimininkai šios vietos nebeatpažintų. Dvaras ne tik atnaujintas – rekonstrukcija itin pagyvino jo architektūrą, šiandien dvaras lankytojus pasitinka alsuodamas savita dvasia“, – įsitikinęs bendrovės „Constra“, suteikusios dvarui naują kvėpavimą, vadovas S. Volkov.

Ekspertai puikiai vertina atliktą darbą

Autentiškumo sertifikatu Kultūros paveldo departamento ir LNTPA 2017 m. įvertintas dvaras, 2018 m. įvertintas už kokybiškai atkurtą architektūrą, pavyzdinį dvaro, kuris tapo regiono ekonominiu varikliu, prikėlimą.

„Ilzenberge jauti dvaro ir aplinkos harmoniją, meilę svečiui, pagarbą kaimynams, valstietišką darbštumą, dvarininkišką atsakomybę. Tenykštis siekis burti bendruomenę, rodyti šeimininkavimo pavyzdį, grožiu puoselėti jaunuomenę – tai šimtamečių dvarų misijos šiuolaikiškas tęsinys. Džiugu, kad darnios šviesos spindulys iš tolimo pasienio buvo pastebėtas ir įvertintas“, – sakė konkurso „Už darnią plėtrą“ komisijos narys, VGTU profesorius Vytautas Martinaitis. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

edvardas
2019-11-06 16:27
ar ne klaida dvaro pavadinime ??? gal Lansbergio ??

Metų nominacijos

nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-12 09:37
Minint Vietos savivaldos dieną sostinėje „Auksinės krivūlės“ apdovanojimais už ryškiausias iniciatyvas ir darbus pagerbtos Lietuvos savivaldybės.
nuotrauka
2019-10-07 09:55
Šeštadienį baigėsi tris dienas trukusi kasmetinė paroda „Baldai Interjeras Dizainas 2019“. Vienas iš svarbiausių parodos renginių – Dizaino apdovanojimai. Šiemet tarptautinė žiuri pirmąją vietą skyrė originalios formos ir kelių atspalvių stalui „Lauro lapas“, kurį sukūrė studijos „KiTAIP“ dizainerė ...
nuotrauka
2019-10-04 08:07
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijoje rugsėjo 26–28 dienomis vyko inovacijų paroda „Inno panorama 2019“, pristatanti įvairias inovacijas ir naujoves. Renginyje dalyvavo daugiau nei 300 dalyvių, kurie pristatė naujausius išradimus. Pastarieji palengvins darbą ne tik stambiesiems ...
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-06-28 11:18
Jau 11-ą kartą apdovanoti geriausi Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų investicijų Lietuvoje projektų nugalėtojai. Konkurso „Europos burės“ apdovanojimų metu įvertinti 5-ių nominacijų laimėtojai – statulėlės atiteko Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijai „Pagava...
nuotrauka
2019-06-11 10:39
Kauno augančio verslo apdovanojimuose (K.A.V.A.) pirmą kartą apdovanotas geriausias Kauno NT plėtotojas. Nugalėtojais tapo „YIT Lietuva“ už drąsą apleistą Neries pakrantę paversti nauju, moderniu miesto centru su patogiai miestiečių laisvalaikiui pritaikyta krantine.
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-05-31 11:47
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docento architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose „Latvijos statybos apdovanojimuose 2018“. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje. Jį rengia valstybinės insti...
nuotrauka
2019-05-30 14:15
Tradiciniame Vokietijos - Lietuvos verslo apdovanojimų renginyje, kurį organizuoja Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai, buvo pagerbta Vokietijos kapitalo įmonė, įsikūrusi Vilniuje, Salininkuose, – „Layher Baltic“. Jai įteiktas „Metų AHK narys“ apdovanojimas.
nuotrauka
2019-01-22 07:35
Mažųjų įmonių grupėje bendrovė „HSC Baltic“ pelnė „Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ vardą. Kaip sako jos direktorius Rimvydas Beržonskis, varomoji įmonės jėga – jauna komanda, alkana veikti, ieškoti naujovių ir iššūkių.
nuotrauka
2019-01-17 07:35
Grigiškių transporto mazgo rekonstrukcija, III etapas; magistralinio kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo nuo 35,40 iki 45,15 km rekonstravimas; pėsčiųjų viadukas A14 kelyje – tai trys bendrovės „Kelprojektas“ projektai, pelnę įmonei aukštą pripažinimą. Pirmieji du projektai apdovanoti „Lietuv...
nuotrauka
2019-01-16 07:35
Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais. Deja, dauguma kvapų šalinimo ar dezinfekcijos sprendimų ne tik daug kainuoja, bet daro žalą aplinkai. UAB „A...
nuotrauka
2019-01-15 08:28
„Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ apdovanojimą pelniusios įmonės „Staticus“ specialistai ir patys su džiugia nuostaba žvelgia į savo įgyvendintus projektus. Jie neretai sako, kad užduotys, iš pradžių atrodančios „nerealiai sudėtingai“, dirbant pasirodo esančios gerokai paprastesnės. Nes jie gerai i...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2019-01-13 17:49
Valstybės sienų apsauga – itin atsakingas uždavinys, tad išsaugoti ypatingą statusą galima tik šiuolaikiškais sprendimais bei naujausiomis priemonėmis. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) surengtame konkurse „Lietuvos metų gaminys 2018“ aukso medaliu įvertintas bendrovės „Kortas“ Švendubrės s...
nuotrauka
2019-01-10 07:35,      papildyta 2019-01-10 14:58, papildyta nuotraukomis
2018-ieji bendrovei „YIT Kausta“ (dabar – „YIT Lietuva“) buvo dosnūs laimėjimų. Du objektai (gyvenamasis namas ir verslo centras) pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ aukso medalius; konkurse „Už darnią plėtrą“ pelnytas apdovanojimas geriausio gyvenamojo projekto kategorijoje; „Lietuvos BIM projektai ...
nuotrauka
2019-01-09 07:35
Metams baigiantis, Lietuvos pramonininkų konfederacija paskelbė nominacijos „Sėkmingai dirbanti įmonė“ laureatus. Tarp jų – viena stambiausių Lietuvoje granito ir dolomito skaldos gamintoja „Milsa“ įmonių grupė. Apdovanojimas skirtas įvertinus gaminamos ir parduodamos produkcijos apimtis, pelningumą...
nuotrauka
2019-01-08 07:35
Įgyvendinti sudėtingą inžinerinį projektą per rekordiškai trumpą laiką – ir rizikinga, nes gali nukentėti kokybė, ir sunkiai pasiekiama, nes tokie objektai paprastai reikalauja sudėtingo ir aukštos kvalifikacijos darbo. 52 tūkst. kub. m naftos ir naftos produktų saugyklą bendrovės „Montuotojas“ spec...
nuotrauka
2019-01-03 07:35
Kai kalbama apie pastatų statybą, apie patogų kasdienį jų naudojimą, saugumą, apie interjerą ir eksterjerą, reikia prisiminti liaudies išmintį: „ir nedidelis akmuo gali išversti didelį vežimą“. Šį posakį kuo geriausiai iliustruoja kojų valymo grotelės.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos