2019 balandžio 19 d. penktadienis, 21:44
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ilzenbergo dvaro rekonstrukcija – praeities iššūkis dabarčiai

2019-01-18 07:35
Rokiškio rajone įsikūręs jau šeštąjį savo istorijos šimtmetį nuo 1515 m. skaičiuojantis Ilzenbergo dvaras Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos konkurse „Už darnią plėtrą“ šiemet išrinktas geriausiu visuomeniniu daugiafunkciu objektu. Tai vienintelis ūkinis dvaras Lietuvoje.
nuotrauka
Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. „Constra“ nuotr.


Minimos įmonės
Constra, UAB
Rokiškio apdaila, UAB
Stogvyga, UAB
Po šešerius metus trukusios rekonstrukcijos naujai lankytojams duris atvėręs objektas džiugina itin kokybiškai atkurta architektūra ir išsaugotomis autentiškomis, dvaro istoriją menančiomis detalėmis.

Istoriją prikėlė iš statinių likučių

Generalinis rekonstrukcijos projekto rangovas UAB „Constra“ Ilzenbergo dvare darbavosi nuo 2013 metų. Paklaustas, ar tokio pobūdžio projektą įmonė įgyvendino pirmą kartą, įmonės vadovas Slavomir Volkov sakė: „Tokio sudėtingumo – taip. Dvaro komplekso rekonstrukciją pradėjome nuo visiškai sunykusių ūkinių pastatų atstatymo ir naujų statinių statybos. Naujai buvo pastatyta vištidė, ledainė ir keletas gyvenamųjų namų“.
Antrasis rekonstrukcijos darbų etapas susijęs su dvaro valdytojų noru, kad ūkis galėtų veikti ir būtų galimybė apsigyventi dvaro teritorijoje, tad įmonė ėmėsi gyvenamojo namo rekonstrukcijos.

„Džiugu, kad stogas nebuvo kiauras, o ir viso statinio būklė išlikusi dar pakankamai gera. Buvo ženklų, kad sovietmečiu šis statinys bandytas renovuoti, – pasakojo S. Volkov. – Apleistą pastatą pavyko prikelti naujam gyvenimui, ir šiandien jame įsikūrusi dvaro komplekso administracija.“

Vėliau įmonė ėmėsi pirties statybų. Pirtį reikėjo atkurti pagal senąsias tradicijas. S. Volkov žodžiais, darbai pavyko puikiai.

Amatų namo vietoje buvo rasti tik riogsantys griuvėsių likučiai, tačiau ir šį iššūkį rangovai įveikė: amatų namas atstatytas nuo pat pamatų iki namo apdailos – darbai jau baigti.

Derino istorinį stilių ir šių dienų poreikius

Pasak S. Volkov, itin įdomu buvo dirbti rekonstruojant dvaro arklidės pastatą. Ant senų akmeninių pamatų likučių išdygo naujas pastatas, kurio statybai buvo naudoti anksčiau jo sienose buvę įmūryti ir iš aplinkinių rajonų surinkti akmenys.

„Šiuo metu arklidės atlieka ne tik savo pirminę funkciją, bet ir yra pritaikytos dvare gaminamos produkcijos laikymui – jose stovi šaldytuvai. Prie arklidžių buvo dar vienas didelis pastatas – karvidė. Jos pamatus suradome užverstus žemėmis, o sklandžiai darbuotis itin trukdė aukštai esantys gruntiniai vandenys. Jau pradėjus darbus savo planus šiek tiek koregavo ir patys užsakovai – jie ieškojo būdų, kaip suderinti istorinį stilių ir šių dienų poreikius. Dabar senoviniais akmenų elementais puoštoje karvidėje, kurioje netrūksta ir modernių technologijų, gyvena didelė galvijų banda“, – pasakojo S. Volkov.

Bendrovės „Constra“ specialistai atliko ir dvaro svirno rekonstrukciją. Įvertinant visus dvaro pastatus, iš akmenų pastatytas svirnas buvo geriausiai išsilaikęs statinys. Kadangi sovietmečiu naujai buvo uždengtas jo stogas, tai ir pats pastatas išliko mažiau paveiktas laiko. Rekonstruojant pastatą, tereikėjo pakeisti svirno stogą ir atstatyti atskilusią nuo pagrindinės statinio konstrukcijos sieną.

Atstatymo darbams pasitelkė partnerių

Dvaro rūmų pastato rekonstrukcija net ir visko mačiusiems specialistams pateikė staigmenų.

„Nuardžius rūmų stogą, paaiškėjo, kad po juo buvusi medinė perdanga visiškai nebetinka tolesnei eksploatacijai, tad teko derinti su užsakovu naujas projekto detales. Supuvusias medines perdangas pašalinome ir, naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, atlikome būtinus betonavimo darbus. Puikų interjero vaizdą kuria ir paliktos senosios stogo gegnės“, – kalbėjo bendrovės „Constra“ vadovas. Dabar dvaras svečius pasitinka pasipuošęs nauju čerpių stogu – šiuos darbus vykdė UAB „Stogvyga“.

Statybininkus nustebino ir senovės meistrų taupumas: paaiškėjo, kad dvaro sienos sumūrytos iš nedegto molio plytų. Palijus nedegtas molis paprastai tampa panašus į plastiliną, ir tokią sieną vanduo gali lengvai paplauti. Nors dvaro sienos ir buvo storos, rangovai turėjo pasirūpinti papildoma šilumos izoliacija. Kadangi sienų mūras iš tiesų netradicinis, buvo ieškomi restauratoriai, kurie galėtų papildomai padailinti statinio fasadą.

Dvaro rūmų apdailą atliko subrangovai – bendrovė „Rokiškio apdaila“ ir kiti.

Atnaujintas dvaras įgijo savitos dvasios

Dirbant su dvaro rekonstrukcijos projektu, teko atsižvelgti ir į užsakovo norą, kad būtų naudojama kuo daugiau vietinių statybinių medžiagų: „Kai pirmą kartą atvykome į dvaro teritoriją, joje vyko valymo darbai, aplink buvo kertami krūmynai bei medžiai, o iš tinkamos medienos buvo išpjautos lentos, kurios buvo naudotos dvaro statinių rekonstrukcijai. Statyboms naudoti ir vietoje buvę akmenys.“

Vienas didžiausių iššūkių, rekonstruojant Ilzenbergo dvarą, anot pašnekovo, buvo rasti sprendimus, kaip išsaugoti autentiškus elementus ir sutvirtinti juos taip, kad statiniai dar galėtų būti ilgai eksploatuojami.

„Veikiausiai pirmieji Ilzenbergo dvaro šeimininkai šios vietos nebeatpažintų. Dvaras ne tik atnaujintas – rekonstrukcija itin pagyvino jo architektūrą, šiandien dvaras lankytojus pasitinka alsuodamas savita dvasia“, – įsitikinęs bendrovės „Constra“, suteikusios dvarui naują kvėpavimą, vadovas S. Volkov.

Ekspertai puikiai vertina atliktą darbą

Autentiškumo sertifikatu Kultūros paveldo departamento ir LNTPA 2017 m. įvertintas dvaras, 2018 m. įvertintas už kokybiškai atkurtą architektūrą, pavyzdinį dvaro, kuris tapo regiono ekonominiu varikliu, prikėlimą.

„Ilzenberge jauti dvaro ir aplinkos harmoniją, meilę svečiui, pagarbą kaimynams, valstietišką darbštumą, dvarininkišką atsakomybę. Tenykštis siekis burti bendruomenę, rodyti šeimininkavimo pavyzdį, grožiu puoselėti jaunuomenę – tai šimtamečių dvarų misijos šiuolaikiškas tęsinys. Džiugu, kad darnios šviesos spindulys iš tolimo pasienio buvo pastebėtas ir įvertintas“, – sakė konkurso „Už darnią plėtrą“ komisijos narys, VGTU profesorius Vytautas Martinaitis. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Metų nominacijos

nuotrauka
2019-01-22 07:35
Mažųjų įmonių grupėje bendrovė „HSC Baltic“ pelnė „Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ vardą. Kaip sako jos direktorius Rimvydas Beržonskis, varomoji įmonės jėga – jauna komanda, alkana veikti, ieškoti naujovių ir iššūkių.
nuotrauka
2019-01-17 07:35
Grigiškių transporto mazgo rekonstrukcija, III etapas; magistralinio kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo nuo 35,40 iki 45,15 km rekonstravimas; pėsčiųjų viadukas A14 kelyje – tai trys bendrovės „Kelprojektas“ projektai, pelnę įmonei aukštą pripažinimą. Pirmieji du projektai apdovanoti „Lietuv...
nuotrauka
2019-01-16 07:35
Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais. Deja, dauguma kvapų šalinimo ar dezinfekcijos sprendimų ne tik daug kainuoja, bet daro žalą aplinkai. UAB „A...
nuotrauka
2019-01-15 08:28
„Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ apdovanojimą pelniusios įmonės „Staticus“ specialistai ir patys su džiugia nuostaba žvelgia į savo įgyvendintus projektus. Jie neretai sako, kad užduotys, iš pradžių atrodančios „nerealiai sudėtingai“, dirbant pasirodo esančios gerokai paprastesnės. Nes jie gerai i...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2019-01-13 17:49
Valstybės sienų apsauga – itin atsakingas uždavinys, tad išsaugoti ypatingą statusą galima tik šiuolaikiškais sprendimais bei naujausiomis priemonėmis. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) surengtame konkurse „Lietuvos metų gaminys 2018“ aukso medaliu įvertintas bendrovės „Kortas“ Švendubrės s...
nuotrauka
2019-01-10 07:35,      papildyta 2019-01-10 14:58, papildyta nuotraukomis
2018-ieji bendrovei „YIT Kausta“ (dabar – „YIT Lietuva“) buvo dosnūs laimėjimų. Du objektai (gyvenamasis namas ir verslo centras) pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ aukso medalius; konkurse „Už darnią plėtrą“ pelnytas apdovanojimas geriausio gyvenamojo projekto kategorijoje; „Lietuvos BIM projektai ...
nuotrauka
2019-01-09 07:35
Metams baigiantis, Lietuvos pramonininkų konfederacija paskelbė nominacijos „Sėkmingai dirbanti įmonė“ laureatus. Tarp jų – viena stambiausių Lietuvoje granito ir dolomito skaldos gamintoja „Milsa“ įmonių grupė. Apdovanojimas skirtas įvertinus gaminamos ir parduodamos produkcijos apimtis, pelningumą...
nuotrauka
2019-01-08 07:35
Įgyvendinti sudėtingą inžinerinį projektą per rekordiškai trumpą laiką – ir rizikinga, nes gali nukentėti kokybė, ir sunkiai pasiekiama, nes tokie objektai paprastai reikalauja sudėtingo ir aukštos kvalifikacijos darbo. 52 tūkst. kub. m naftos ir naftos produktų saugyklą bendrovės „Montuotojas“ spec...
nuotrauka
2019-01-03 07:35
Kai kalbama apie pastatų statybą, apie patogų kasdienį jų naudojimą, saugumą, apie interjerą ir eksterjerą, reikia prisiminti liaudies išmintį: „ir nedidelis akmuo gali išversti didelį vežimą“. Šį posakį kuo geriausiai iliustruoja kojų valymo grotelės.
nuotrauka
2018-12-28 07:35
Išmanios „Biownlight“ šviesos valdymo technologijos pagalba atkuriama natūrali dienos šviesa, kuri suteikia galimybę realizuoti ergonomiškas, žmogui draugiškas ir savijautą gerinančias darbo ir poilsio erdves.
nuotrauka
2018-12-27 10:53
Uždarosios akcinės bendrovės „Dauniškis ir Ko“ direktorius Alvydas Rudokas 2018 m., Lietuvos statybininkų asociacijai minint 25-metį, ir asmeninio jubiliejaus proga buvo apdovanotas Lietuvos statybininko garbės ženklu.
nuotrauka
2018-12-21 07:35
Giedraičių (Pašilių k., Molėtų r. sav.) transformatorių pastotės rekonstravimo projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“ buvo pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų BIM projektu. Bendrovės „Projektai ir Co“, kūrusios šį projektą, direktorius Tomas Gudaitis sako, kad tai buvo rizikingas band...
nuotrauka
2018-12-19 10:44
Vos per devynis mėnesius Vilniuje buvo pastatytas „Benedikto turgus“. Tai naujausias bendrovės „Gilesta“ statinys, gimęs pagal architekto Dainiaus Kitovo projektą. „Benedikto turgus“ laikomas naujos kokybės standartu Lietuvoje – ir dėl išskirtinių dizaino sprendimų, ir dėl patogumų vartotojams.
nuotrauka
2018-12-14 13:50
Gruodžio 13 d., pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą, kuriame atiduota duoklė verslui bei pramonės ir valstybingumo istorijai.
nuotrauka
2018-12-13 13:55
Vyriausybėje 22-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys” apdovanojimai. Apdovanojimams buvo nominuotos 72 įmonės keturiolikoje vertinimo grupių iš 15-os šalies ūkio šakų. Lyderio pozicijas kaip ir kasmet išlaikė maisto pramonės...
nuotrauka
2018-12-07 08:49
Ketvirtadienį Vilniuje apdovanoti geriausi 2018 m. nekilnojamojo turto objektai. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos rengiamam konkurse „Už darnią plėtrą“ nugalėtojams įteiktos aštuonios statulėlės. Ateities prizas įteiktas perspektyviausiam projekt...
nuotrauka
2018-10-30 10:25
Kasmet vykstantys Nacionaliniai pakuotės dizaino apdovanojimai NAPA – reikšmingas įvykis dizaino kūrėjų ir rinkodaros specialistų tarpe. Šiemet šis konkursas ne tik išaugo geografiškai, tapdamas NAPA BALTIC, tačiau norą dalyvauti NAPA pareiškė netgi 126 dizaineriai, dizaino sektoriuje veikiančios ve...
nuotrauka
2018-10-29 10:54
Baigėsi aštuntoji šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginė paroda konkursas „Žvilgsnis į save“ – tradicinis Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas renginys, skirtas šalies architektams ir visuomenei, propaguojantys architektūros kūrėjų bendruomeniškumą, profesinį atvirumą bei kokybišką ar...
nuotrauka
2018-10-26 14:27
Prestižiniame Europos turizmo konkurse dalyvaujanti Kėdainių savivaldybė užėmė 3 vietą. Europos kultūros paveldo tinklo su partnerėmis organizuojamas konkursas „Kultūros paveldas – vertybė plėtojant atsakingą ir darnų turizmą“ dalyvius vertino 7 skirtingose kategorijose. Kėdainiai rungėsi istorinių ...

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos

nuotrauka

Su CAT patogesnis darbas ir buitis

Darbo įrankis turi būti malonus akiai ir rankai, patogus paimti, galintis efektyvinti darbą ir ilgai patikimai tarnauti. Šiuolaikinės technologijos, medžiagos ir gamintojų ambicingumas sudar...
nuotrauka

„Resta 2019“: kokias naujienas rasite JUNG stende?

Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.