2020 lapkričio 24 d. antradienis, 3:41
Reklama  |  facebook

Jonas Dumašius: „Santykiai reikalauja daugiau išmonės nei verslas“  10 Fotogalerija

Aušra PETRONIENĖ      2014-02-28 09:46
Vienos didžiausių statybos bendrovių „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas, Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, politikas ir visuomenės veikėjas, trijų vaikų tėvas, vyras, medžiotojas... Kaip sekasi suderinti tiek daug pareigų ir koks buvo jo kelias į sėkmę, teiraujamės žinomo šalyje verslininko Jono Dumašiaus.
nuotrauka
Bendrovės "Hidrostatyba" valdybos pirmininkas, LSA viceprezidentas Jonas Dumašius. Pašnekovo nuotr.


Minimos įmonės
Hidrostatyba, UAB

Netrukus 54 metų sukaktį švęsiantis verslininkas skaičiuoja, jog nuo tos dienos, kai kilo mintis nusipirkti tuo metu privatizuojamos „Hidrostatybos“ akcijų, prabėgo 22 metai. Dabar J. Dumašius valdo ne tik du trečdalius UAB „Hidrostatyba“ akcijų paketo, bet ir yra kitų penkių įmonių akcininkas. Tačiau galimybę investuoti ir iš to užsidirbti verslininkas pamatė dar anksčiau – 1989 metais, kuomet dirbdamas valstybinėje įstaigoje pradėjo prekiauti metalais ir kitais tuo metu reikalingais daiktais.

Sėkmės formulė: rizikavo ir sekėsi, diegė naujoves, kurios kitus baugino

„Nebijojome rizikuoti ir mums sekėsi. Laimėdavome konkursus, diegėme naujoves, kurios kitus baugino. Pamenu, jog tuomet, jau tapus „Hidrostatybos“ direktoriumi, dažnai tekdavo padrąsinti darbuotojus imtis neišbandytų, rizikingų projektų. Taupėme, investavome į naujas įmones, plėtrą. Būta visko, teko išsiskirti su verslo partneriu, su kuriuo nepavyko rasti bendros kalbos“, – pasakoja verslininkas. Anot jo, labai sunkūs buvę 2009-2010 metai, tačiau krizę išgyventi pavyko.

„Dabar viskas kur kas paprasčiau, turime patirties, žymiai daugiau informacijos ir aiškumo nei anuomet, – sako pašnekovas, paprašytas palyginti dabartines ir anų laikų verslo sąlygas. – Nors tenka pripažinti, kad teisinėje bazėje vis dar pilna sovietinio palikimo, bet bendraujame su politikais ir tikimės rezultatų“.

J. Dumašius prisimena, kaip anuomet trūko ne tik žinių, kaip pradėti verslą, bet trukdė ir baimė dėl siautėjančio reketo. Verslininkas pasakoja, kad buvo bandymų reketuoti ir jį, tačiau mokėti neteko. Dabar, anot pašnekovo, verslui išgyventi yra kur kas sunkiau dėl milžiniškos konkurencijos, visiškai „nusmaugiančios“ kainas.

„Taip pat norėtųsi daugiau politikų paramos, žiūrėkite, juk užsienio šalyse politikai stumia verslą į priekį, jaučiamas protegavimas, o pas mus jei tik kas pamato verslininką kalbant su politiku, iškart įžvelgia korupciją. Lietuvoje politikai net bėga nuo mūsų, slepiasi, nes bijo, kad juos apkaltins korupcija,“ – aiškina verslininkas.

Tėvo pėdomis seka vyriausiasis sūnus

Tris vaikus kartu su žmona Rita užauginęs J. Dumašius sako, jog nei vienam iš vaikų nenurodinėjęs, ką šie turi veikti gyvenime.

„Nors kartais labai norisi pasakyti, pamokyti vaikus, jie jau suaugę, savarankiški, patys turi priimti sprendimus ir mokytis iš savų klaidų. Juk ir mes buvome jauni, ir mes klydome. O nurodinėti galime nebent jaunėliui Jonui“, – juokiasi verslininkas. 24-erių dukra Ieva baigė ekonomikos studijas, pagal šią specialybę ir dirba, tačiau svajoja save realizuoti mados industrijoje.

Vyriausiasis Dumašių sūnus Domas jau seniai padeda tėvo versle bei turi įkūręs keletą savo įmonių. 27 -erių metų vyras vadovauja „Hidrostatybos“ Vilniaus filialui. Paklaustas, ar dažnai išsiskiria jo ir sūnaus požiūris į verslą, J. Dumašius linkteli, pridurdamas, kad jauni žmonės dažnai kupini maksimalizmo, labiau linkę rizikuoti. 

„Aš, pamenu, ir pats prieš dvi dešimtis metų sakydavau – duokit man pinigų ir aš pagaminsiu atominę bombą. Vėliau supranti, kad viskas ne taip paprasta. Tačiau jaunatviškas maksimalizmas yra gerai. Jei vadovaus vien seni „diedai“, nebus progreso. Jaunimas turi užkurti savo idėjomis,“ – įsitikinęs J. Dumašius. Net ir nesutapus nuomonėms, verslininkas stengiasi iškart nepriimti sprendimo, apmąsto visus už ir prieš.

J. Dumašius save laiko liberaliu, linkusiu pasitikėti žmonėmis vadovu, bet sako netoleruojantis, jei nesilaikoma duoto žodžio ar galutinio sprendimo. „Ramia sąžine su tokiu žmogumi atsisveikinu arba pritaikau numatytą bausmę. Nemėgstu daug rėkiančių ir nieko nedarančių žmonių. Geriau ramiai, tyliai, bet veikti“, – aiškina verslininkas.

J. Dumašiaus žmona yra logopedė, dirba darželyje. Anot verslininko, sutuoktinė turi savo mėgstamą darbą ir jam darbiniais klausimais nepatarinėja. „Kažkada gal ir turėjo ambicijų turėti nuosavą verslą, sunku dabar pasakyti, bet dabar abu esam brandaus amžiaus, o su bėgančiais metais kartu mažėja ir ambicijos“, – sako vyras.

Prioritetas – verslas ir šeima

J. Dumašius vadovauja ne tik savo verslui, jis – aktyvus Statybininkų asociacijos narys. „Statybininkų asociacijos veikloje dalyvauju labai seniai, atstovauju daugiau Žemaitijos regionui. Ši veikla man įdomi, yra dar daug nenuveiktų darbų. Statybų verslas dabar gyvena iš Europos Sąjungos pinigų, todėl reikia stengtis kuo efektyviau juos panaudoti. Dabar galvojama ir apie elektroninę statybą, ir apie kitas naujoves, siekiant kuo optimaliau išnaudoti resursus ir išvengti išlaidų, susijusių su žmogiškuoju faktoriumi. Taigi šiuo metu didelis dėmesys skiriamas kitų šalių praktikai, susijusiai su darbo jėgos ir kitų išteklių valdymo tobulinimu“, – sako J. Dumašius, kurio manymu, didelio augimo artimiausiu metu statybų sektoriuje neturėtų būti, tačiau esamas lygmuo turėtų išsilaikyti. 

Paklaustas, kaip pavyksta suderinti tiek daug pareigų, verslininkas pasakoja, kad jo diena prasideda anksti. „Mano rytas prasideda nuo 45-minučių mankštos namuose įrengtoje sporto salėje, po to trumpam einu į pirtelę ir tik tuomet ruošiuosi į darbą“, – sako jis. J. Dumašius pripažįsta, kad visur spėti būna sudėtinga.

„O be viso to, norisi, kad dar liktų laisvo laiko sau – pasportuoti, pakeliauti, paslidinėti. Bet prie įtemptos dienotvarkės pripranti. O prioritetas man yra verslas ir šeima, nes čia niekas nepaklaus, ar tu turi laiko, jo rasti privalai. O tik po to eina kiti dalykai, tokie, kaip politika ir panašiai“, – sako vyras. Taupyti laiką verslininkui padeda ir geras automobilis. Šiuo metu iš „BMW“ markės automobilio vyras norėtų persėsti į „Mercedesą“. 

„Mėgstu greitį, todėl tenka ir baudų už jo viršijimą susimokėti. Manau, kad mūsų keliuose leidžiamas greitis labiau tinka važiuojant „Žiguliais“, o vairuojant gerą mašiną norisi stipriau paspausti greičio pedalą, todėl, mano manymu, greičiai autostradose galėtų būti didesni, nes keliai pakankamai geri, o avarijos, kuriose žūsta žmonės, dažniausiai įvyksta atokesniuose keliuose“, – svarsto J. Dumašius.

Jau gerą dešimtmetį politikoje aktyviai dalyvaujantis verslininkas planuoja padaryti pertrauką ir teigia, jog greičiausiai sekančiuose rinkimuose į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą jo pavardės tarp kandidatų nebebus. „Tai nėra ta veikla, kuri mane labai trauktų. Anksčiau galbūt labiau buvau susidomėjęs politika, dabar matau, jog ten labai daug tuščiažodžiavimo, o savivaldybės veikla labai lėta, sprendimai nevykdomi“, – sako pašnekovas. Laiką, kurį dabar skiria savivaldybės reikalams, J. Dumašius mieliau leistų gamtoje, medžioklei. 

Nepamiršta vedybų metinių

Kartu su žmona Rita jau tris dešimtis metų nugyvenęs vyras teigia niekada nepamirštantis vedybų metinių ir gimtadienio proga palepinti žmonos įvairiomis dovanėlėmis. Kitų švenčių dažniausiai nešvenčiantys sutuoktiniai šampano taurę pakelia ir be ypatingos progos. J. Dumašiaus teigimu, viena svarbiausių žmonos charakterio savybių yra kantrybė ir supratimas. 

„Kai buvau jaunas, labai greitai kilau karjeros laiptais, buvau darbų vadovas, direktoriaus pavaduotojas, vyriausiasis inžinierius, labai daug laiko skyriau darbui, pasisėdėjimams po jo, tad manau, jog tuo metu žmonai teko nemažai dėl to išgyventi, tačiau dabar laiko šeimai galiu skirti daugiau ir galiu pasidžiaugti, jog sutariame gerai“, – pasakoja pašnekovas.

Anot verslininko, šeimyninis gyvenimas nėra toks paprastas, norint nugyventi ilgus metus drauge, reikia daugiau išmonės ir pastangų nei versle. „Gyvenant kartu, būtinas susiklausymas, pajautimas, kada geriau nutylėti, būtina kantrybė, nes labai greitai galima „priskaldyti malkų“, be to, svarbu gerbti savo antrą pusę ir tiek vienam, tiek kitam nepamiršti pakurstyti šeimos židinį“, – meilės receptais dalijasi jis ir priduria daug laisvalaikio praleidžiantis drauge su žmona. Anot J. Dumašiaus, šeima yra atsakingas darbas ir žiniasklaidoje turėtų būti daugiau ilgą santuokos patirtį turinčių asmenų patarimų, o ne mirgėti kas kelerius metus besiskiriančių žinomų žmonių nuotraukos.

„Moterų ir vyrų mąstymas labai skiriasi, reikia stengtis perprasti vienas kitą, domėtis, kalbėtis“, – sako vyras.

Planuose – apkeliauti pasaulį

J. Dumašius atskleidžia, kad jam artimų žmonių ratas nėra didelis – tai šeima ir dar 3-4 draugai. „Taip pat yra bičiuliai, su kuriais kartu medžioju arba užsiimu kitais pomėgiais, bet, kaip sakoma, baigiasi medžioklė, baigiasi ir draugystė, – juokauja verslininkas. – O kaip mane apibūdintų žmonės, kurie mane gerai pažįsta, sunku pasakyti, bet stengiuosi būti nuoširdus ir tiesus žmogus, stengiuosi netrukdyti aplinkinių tuščiom kalbom.“

Vienu turtingiausiu šalies verslininku tituluojamas J. Dumašius juokauja, kad nežino, kiek pinigų šiuo metu turi. „Kiti, matyt, mano pinigus geriau suskaičiuoja, o aš tik žinau, kad man jų šiai dienai užtenka, šeima aprūpinta ir tuo džiaugiuosi, – šypsosi jis. – Kai esi jaunas, neturi pinigų kelionėms, todėl turi labai daug dirbti, kad susikurtum tvirtą finansinį pagrindą. Kai pasensti, nebėra jėgų ir sveikatos blaškytis po pasaulį. Todėl reikia nepražiopsoti to tinkamo momento, kai jau turi laiko, bet dar jėgos neapleido.“

Paklaustas, kokių dar neįgyvendintų ambicijų turi, išduoda, jog jo planuose – dar keli įtempti metai darbo, po kurių planuoja mažinti tempą ir daugiau laiko skirti poilsiui, šeimai, galbūt apkeliauti pasaulį. 

 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Albertas
2015-06-13 21:12
Labai geras zmogus koks buvo jaunystei tok liko iki siol kaip sakoma nepasikeles nnair noriu palinket tau JONAI sekmes ir stiprybes ddarbuose kad dar geriau suklestetu firma.
Petras
2014-10-06 20:51
Labai geras straipsnis. Super geras žmogus yra Jonas. Jo visa šeima gali būti pavyzdžiu kitiems. Sėkmės ir stiprios sveikatos!
VIDA
2014-03-20 00:30
JIS YRA NE TIK ŠILTAS IR PAPRASTAS,BET IR LABAI ŽEMIŠKAS ŽMOGUS ,ĮDOMUS PAŠNEKOVAS.MŪSŲ PLATI GENTIS LABAI DIDŽIUOJASI JONU .PAPRASTAI SAKANT,JIS- ''NESUGEDĘS ŽMOGUS''. DIDŽIAUSIOS SVEIKATOS,SĖKMĖS JONO ŠEIMAI.
Lilė
2014-03-19 23:34
Straipsnis tikrai geras. Džiaugiuosi, kad pažįstu šį paprastą ir nuoširdų žmogų.
Alvydas
2014-03-04 19:08
Gražus straipsnis apie rimtą vyrą ir sėkmingą verslininką
ir dar
2014-02-28 13:39
tada laikas buvo kitas, dabar verslo snatykiai ir situacija kitokia. kas veikė tuomet, ar bus gerai dabar?
sėkmės
2014-02-28 13:38
tai kur tos paslaptys, kaip pasidaryti sėkmingą verslą? Tikrai reikai rizikuoti ir nebijot naujovių?
.
2014-02-28 13:05
Bendravau su juo, malonus žmogus, sėkmės jam
Rima
2014-02-28 11:44
Tokiu protingu, paprastu, mylinciu seima vyru truksta. Saunuolis!
Ačiū
2014-02-28 10:15
Mėgavausi šį straipsnį skaitydama .Ačiū.

Asmenybės

nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų sit...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.