2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 18:55:11
Reklama  |  facebook

Jubiliejų minintis KTU Statybos ir architektūros fakultetas skaitmenizuojasi

2020-10-07 07:58
Prieš beveik šimtą metų Lietuvoje užsimezgusį statybos inžinerijos bei architektūros mokslą sėkmingai puoselėjantis KTU Statybos ir architektūros fakultetas nestovi vietoje ir siekia atverti kelius, kad būtų galima sparčiau statybos sektorių skaitmenizuoti bei inovatyvius sprendimus ir medžiagas diegti. Visa tai sėkmingai kuriama bendradarbiaujant su verslo atstovais.
nuotrauka
KTU IMIC vadovas dr. Darius Pupeikis. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
IMIC (KTU Statybos ir architektūros fakulteto Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras),
Bentley Systems (Europe B. V. filialas),
INHUS Group (anksčiau „Markučių“ įmonių grupė), UAB
Staticus, UAB
Kauno tiltai, AB
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
YIT Lietuva, UAB
KTU Statybinių medžiagų ir konstrukcijų tyrimų centras,
InfoEra, UAB

„Nors šiemet oficialiai minime fakulteto įkūrimo 80-metį, bet žinome, kad tęsiame dar 1922 m. Lietuvos Universitete įkurto Statybos skyriaus istoriją. Per šį laikotarpį paruošėme daugiau nei 15 tūkst. statybos inžinierių bei architektų. Tiesa, kiekviena studentų laida jau yra kitokia, universitete jaučiame, kaip greit keičiasi statybų sektorius ir pagal tai nuolat atnaujiname studijų programas“, – dalijasi mintimis KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. Andrius Jurelionis.

KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. Andrius Jurelionis

Pasak profesoriaus, aukštajame moksle negalima žiūrėti į tai, kokių specialistų reikia šiandien, nes privalu žvelgti bent 10 metų į priekį. Įvertinant globalius iššūkius, tokius kaip klimato kaita ir populiacijos augimas, tampa aišku, kad statybos sektorius keisis iš esmės. Studijose vis dažniau taikoma statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodika, studentai gali gilintis ir į dirbtinio intelekto tematiką ar prisidėti prie aplinką tausojančių medžiagų tyrimų.

Akivaizdu, kad šiais metais studijas pradėję architektai ir statybos inžinieriai savo karjeros istorijoje ir toliau stebės radikalias sektoriaus transformacijas. Europoje pastatų eksploatacijos metu į aplinką išskiriama 40 proc. visų anglies dvideginio emisijų. Statyba yra daugiausia išteklių sunaudojanti pramonės šaka. Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, jai sunaudojama 50 proc. viso pasaulyje pagaminamo plieno ir virš milijardo tonų žaliavų kasmet. Apskaičiuota, kad statybos pramonei padidinus savo efektyvumą 1 proc., pasaulio mastu būtų sutaupyta apie 100 mlrd. eurų. Norint tai pasiekti, itin svarbus aukštojo mokslo, privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimas.

„Esant tokiai situacijai tiesiog privalome aktyviai bendradarbiauti su verslu ir skatinti pokyčius. Tam yra keletas vienodai svarbių kelių: aplinkai draugiškų ir inovatyvių medžiagų kūrimas bei statybų sektoriaus skaitmenizavimas. Abu kelius sėkmingai plėtojame fakultete ir įterpiame į studijų procesus. Šiemet fakultete startuos ir du Horizontas 2020 mokslo projektai, kurie susiję su statybos skaitmeninimu (pastatų energiniu sertifikavimu bei daiktų interneto technologijų diegimu). Tik apjungdami mokslą, inovacijas ir studijas, galime žengti pirmyn“, – tikina prof. A. Jurelionis. 

IMIC – ieškant būdų skaitmenizuoti nuo plano iki proceso

Vienas iš paskutinių gražių pavyzdžių, kaip universitetas kartu su verslo atstovais gali kartu skatinti statybų sektoriaus skaitmenizavimą – Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras (IMIC). 2019 m. KTU Statybos ir architektūros fakultete atidarytas kartu su įmonių „Bentley Systems“, „INHUS“, „Staticus“, „Kauno tiltai“, „YIT Lietuva“ bei VšĮ „Skaitmeninė statyba“ iniciatyva. 

Šiuo metu IMIC organizuoja ne tik įvairaus lygio skaitmenizavimo ar dirbtinio intelekto pritaikymo kursus statybos inžinieriams, ne tik kviečia į diskusijas, bet ir kuria Kauno skaitmeninį modelį, kartu su LR Aplinkos ministerija bei partneriais iš VGTU dirba su BIM-LT projektu ir kuria Lietuvos nacionalinio statybos informacijos klasifikatorių bei gilinasi į kitus Lietuvos ir tarptautinius projektus.

„Nuo pat Centro atidarymo veiklos netrūksta, jaučiame, kaip greitai plečiasi mūsų komanda. Sulaukiame ir verslo įmonių susidomėjimo, noro įvaldyti naujausias technologijas ir jas taikyti savo veikloje. Pradėjus vystyti Kauno miesto skaitmeninį modelį, kurio pagrindu atliksime tiek mokslinius tyrimus, tiek suteiksime erdvę studentų projektams, sulaukėme nemažai užklausų ir idėjų iš verslo atstovų, kaip jį galėtumėme tobulinti ir integruoti įvairius duomenis. Šis projektas turi labai daug potencialo“, – teigia IMIC vadovas dr. Darius Pupeikis.

SMKTC – tradiciniai tyrimai ir naujų medžiagų paieška

Daugiau tradicine statybos sritimi laikomi konstrukcijų ir medžiagų tyrimai atliekami nuo 1961 m. įkurtoje, o 1991 m. atestuotoje fakulteto laboratorijoje, nuo 2005 m. žinomoje Statybinių medžiagų ir konstrukcijų tyrimų centro vardu. Šioje laboratorijoje tyrimus atlieka ne tik akademinė bendruomenė, kuri tiria savaime susitankinantį gruntą, savaime atsinaujinantį ir susitankinantį ar šviesai laidų betoną, orą valančias stogo ir sienų dangas ir kitas neįprastas ir inovatyvias medžiagas. Čia vykdomi sudėtingi, iššūkių kupini verslo įmonių užsakymai. 

Nuotraukoje –
KTU SMKTC vadovas
dr. Ernestas Ivanauskas

„Centro laboratorijose galime atlikti daugiau kaip 100 skirtingų akredituotų tyrimų ir nustatyti įvairių gaminių klases, markes ir jų atitiktį deklaruojamoms vertėms. Tokie tyrimai suteikia galimybę statybos produktus žymėti CE ženklu. Kadangi centro išduodami bandymo protokolai nuo 2019 m. žymimi tarptautiniu ILAC MRA ženklu ir pripažįstami tarptautiniu mastu, KTU SMKTC ženkliai prisideda prie Lietuvoje ir Europoje naudojamų statybos produktų kokybės užtikrinimo ir palengvina jų eksportavimo ar naudojimo Lietuvoje galimybes. Smagu matyti, kaip per tuos metus plėtėsi ne tik laboratorijos. KTU SMKTC sėkmingai akredituoja vis naujus tyrimus, dalį kurių mes vieninteliai Lietuvoje galime pasiūlyti verslo partneriams. Tiesa, su įranga vykstame ir į statybų aikšteles, atliekame taip vadinamus „lauko tyrimus“ ir įvairius ekspertinius vertinimus“, – naujas galimybes vardijo centro vadovas dr. Ernestas Ivanauskas.

Pasak dr. E. Ivanausko, šioje laboratorijoje niekada nebūna nuobodu, nes tyrimai atliekami nuo išskirtinių statinių regionui iki visai Lietuvai reikšmingų infrastruktūros projektų.

BIM ir verslo integravimas studijų procese 

Siekiant paruošti būsimuosius inžinierius ir architektus šiems iššūkiams, fakultete pradėtas rengti Jungtinio projekto modulis, kuriame ugdomos platesnio tarpdisciplininio inžinerijos konteksto suvokimo kompetencijos, komandinio darbo gebėjimai, netechninių aspektų supratimas ir skaitmeninių technologijų naudojimas.

Nuotraukoje –
KTU SAF studijų prodekanė
dr. Laura Stasiulienė

Modulio metu esmine sąlyga tampa skirtingų sričių studentų darbas komandoje, o pritaikius statinių informacinio modeliavimo (BIM) metodus studentams sukuriamos sąlygos, kurios yra labai artimos realių statybos projektų rengimo sąlygoms, o teritorijas studentų darbams noriai siūlo savivaldybės. 

„Patirtimi apie BIM technologijų taikymą su studentais dalinasi ir KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro strateginiai partneriai – įmonės, aktyviai taikančios ir palaikančios statybos skaitmenizavimo idėjas. Prie Jungtinio projekto aktyviai prisideda BIM programinės įrangos atstovai „InfoEra“ ir „iBIM Solutions“. Įmonių specialistai konsultuoja studentus dėl iškylančių techninių klausimų bei dalyvauja projektų pristatymuose, suteikdami vertingą grįžtamąjį ryšį“, – pasakojo fakulteto (KTU SAF) studijų prodekanė dr. Laura Stasiulienė.

Iš rezultatų matyti, kad studentai noriai įsitraukia į modulio veiklas ir jam skiria daug dėmesio. Prieš metus komandos, sukūrusios Daugų Poilsio Centro projektą Alytaus rajone, kūrybinis darbas buvo įvertintas ir išrinktas geriausiu studentų projektu konkurse „Lietuvos BIM projektai“. Jau daugelį metų JSP metu susibūrusios komandos sėkmingai dalyvauja ir laimi „Išmanaus miesto“ konkurse.

Pasak L. Stasiulienės, įmonių atstovai kviečiami aktyviai įsitraukti ir kitais būdais: tiek siūlant baigiamųjų darbų temas, tiek vedant paskaitas, tiek įsitraukiant į studijų kokybės gerinimo grupes ar tiesiog skatinant ir motyvuojant studentus.
  KTU nuotr. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos