2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 15:22:59
Reklama  |  facebook

Kaip panaudoti tarptautinių projektų patirtį ir mokyti ne tik profesijos, bet ir verslo, ugdant verslumo įgūdžius bei socialinę atsakomybę Fotogalerija

2021-01-21 07:30
Šalies profesinio mokymo centruose rengiami įvairių sričių specialistai. Dalis baigusiųjų darbinasi įmonėse, dalis ryžtasi kurti savo verslus ar verstis individualia veikla. Absolventams, svarstantiems pasirinkti verslininko ar individualios veiklos teikėjo kelią ir sėkmingai plėtoti verslą, dažnai pritrūksta verslumo įgūdžių bei žinių apie verslo kūrimo ypatumus. Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro mokiniai jau kelerius metus turi galimybę mokytis socialinio verslumo, gilintis ne tik į verslo kūrimo ypatumus, bet ir ugdytis verslumo gebėjimus bei socialinę atsakomybę.
nuotrauka
Mokydamiesi verslo subtilybių, Centro moksleiviai dažnai vyksta į įmones, mokslo įstaigas, kur dalyvauja diskusijose, pokalbiuose. Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro nuotr.


Minimos įmonės
Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras,
Kauno m. savivaldybė,
Socialinio verslumo programa Kauno statybos ir paslaugų mokymo centre siūloma kaip pasirenkamasis dalykas (modulis) vidurinio ugdymo programose, įgyvendinamose kartu su formaliojo profesinio mokymo programomis (3 ir 4 gimnazijos klasėse). Tam per dvejus mokslo metus skiriama 140 valandų.

„Pastebime, kad kasmet mokinių susidomėjimas šiuo pasirenkamuoju dalyku auga, vis daugiau mokinių pasirenka mokytis socialinio verslumo dalyką“, – pasakoja Centro vadovas Ričardas Šeštokas ir pastebi, kad socialinio verslumo mokymo programa orientuota ne tik į verslo kūrimo ypatumus, bet ir į verslumo gebėjimų ugdymą bei socialinės atsakomybės skatinimą.

Apie verslą ir verslumą – aktualijų kontekste

„Pasirinkę socialinio verslumo pasirenkamąjį kursą, mokiniai yra skatinami plėtoti ekonomines žinias, ugdyti supratimą ir lavinti kritinį mąstymą apie Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius ekonominius procesus, atrasti socialinės bei žiedinės ekonomikos išskirtinumus ir privalumus, gilintis į verslo kūrimo etapus bei inovacijas, ugdytis verslumo gebėjimus bei socialinę atsakomybę ir plėtoti novatorišką požiūrį į efektyvesnį socialinių problemų sprendimą“, – vardija programos privalumus Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro profesijos mokytoja ekspertė Agnė Morkeliūnaitė, šios programos autorė.

Verslas nevyksta pats savaime, nes jis nėra atsietas nuo visuomenės, politikos, ekonomikos konteksto ar žmogiškojo faktoriaus. Todėl, pasak programos autorės, mokiniams suteikiama žinių apie aktualias visuomenės socialines problemas, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo svarbą, socialinę verslo atsakomybę bei žiedinę ekonomiką, kuri tampa neatsiejama raidos dalimi.

Kairėje –
Centro vadovas Ričardas Šeštokas 

Mokiniai supažindinami su socialinio ir tradicinio verslo ypatybėmis, užsiėmimų metu jie gauna išsamių žinių apie verslo pradžią, išsinagrinėja, kaip vyksta verslo valdymas, kaip kuriami verslo planai. Mokiniai mokosi analizuoti skirtingas verslo rūšis, kritiškai ir adekvačiai vertinti verslo sėkmės ir nesėkmės priežastis, susipažįsta su tarptautinėmis verslo galimybėmis, mentoryste ir savanoryste. Kauno statybos ir paslaugų mokymo centre mokiniams sudaromos optimalios sąlygos ugdytis asmeninių finansų valdymo, atsakingo verslumo kompetencijos gebėjimus, skatinama nuolat analizuoti save ir atsakingai planuoti savo karjerą. Pasak programos autorės A. Morkeliūnaitės, jaunas žmogus, baigęs mokslus ir įgijęs profesiją, turi gebėti tikslingai planuoti savo karjerą.

„Mums svarbu išugdyti supratimą, kad moderni rinka, – kuo žmogus besiverstų, – reikalauja nuolatinio mokymosi, tobulėjimo ir žinių atnaujinimo“, – sako A. Morkeliūnaitė ir akcentuoja, kad mokymo programa orientuota formuoti mokslo žiniomis paremtą požiūrį į nuolat besikeičiančias ekonomines sąlygas, esminė programos nuostata – ugdyti kritinį mąstymą, analizuoti savo asmenybę ir gebėjimus bei dominančias sritis, kurios gali būti sėkmingai panaudojamos kuriant verslą.

Socialinio verslumo programa nuolat atnaujinama, kad atlieptų Lietuvos ir tarptautines rinkos tendencijas.

Jaunystė ir patirties stoka neturėtų stabdyti veržlumo ir gerų idėjų įgyvendinimo

Jaunimui gali būti nedrąsu imtis verslo, tačiau mokytoja A. Morkeliūnaitė savo mokinius skatina sekti jaunų ir talentingų verslininkų pavyzdžiu, nes Lietuvoje daugėja sėkmės istorijų, liudijančių, kad jauni ir ambicingi verslininkai rinkai siūlo produktus ar paslaugas, kartu kurdami ir pridėtinę socialinę vertę, kuri padeda spręsti vieną ar kitą socialinę problemą. Pedagogė akcentuoja, kad svarbu būsimiems verslininkams jautriai stebėti pasaulį ir save, kad rastų nišą, kurioje galėtų siūlyti gausių dabarties socialinių problemų sprendimo būdus. Taip pat mokytoja savo mokiniams akcentuoja, kad yra galimybė dalyvauti verslų mentorystės programose, kurių rėmuose jauni verslininkai turi galimybę konsultuotis su daugiau patirties turinčiais verslininkais ar jungtis į verslo bendruomenes, kuriose mezgant ryšius galima atrasti bendraminčių, verslo partnerių ar investuotojų.

„Jei turi geras verslumo savybes, kurios siejamos su gebėjimu atrasti naujas galimybes, mokėjimu realizuoti save, pritaikyti turimas žinias praktiškai, kurti ekonominę bei socialinę pridėtinę vertę, amžius nėra rodiklis, – sako programos autorė. – Nebūtina laukti brandžių metų, kaupti patirtį ir tik tada ryžtis kurti verslą įgyvendinant savo idėją, nes idėjos turi tendenciją laikui bėgant prarasti aktualumą. Visi verslo startuoliai yra sėkmingi todėl, kad reikiamu metu teikia vartotojui produktą ar paslaugą, kurie yra aktualūs būtent šiuo metu. Aktualaus verslo kūrėjai, pritaikydami savo verslumo gebėjimus, sugeba greitai įeiti į rinką ir sudominti vartotoją. Taip pat stengiuosi mokinius įkvėpti sėkmingų jaunų verslininkų pavyzdžiais, kurie įkvepia ir skatina nebijoti iššūkių ir iš savo pomėgių kurti sau ir kitiems darbo vietas“.

Kairėje –
mokytoja ekspertė Agnė Morkeliūnaitė, programos autorė

Mokiniai verslumo mokomi ne tik suteikiant būtinų teorinių žinių. Jie turi nemažai praktinių užsiėmimų, kurių metu yra skatinami efektyviai pritaikyti turimas žinias, vystyti asmeninę lyderystę, verslumą, yra mokomi komandinio darbo ypatumų. Praktinių užsiėmimų metu yra lankomos organizacijos, tokių apsilankymų metu diskutuojama su verslininkais, įmonių darbuotojais. Reikia pastebėti, kad pokalbiai su verslo pasaulio žmonėmis bei savanorystės programų atstovais mokiniams patinka, nes jie gali gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus, suprasti, kad problemos įveikiamos. Be to, dažnai pačių mokinių iniciatyva organizuojami įvairūs grupiniai užsiėmimai su kviestiniais svečiais. Tokių grupinių užsiėmimų metu analizuojamos jaunimui aktualios temos. Kaip pastebi mokytoja, tokie betarpiški susitikimai ir bendradarbiavimai mokiniams suteikia didelės vertės.

Pandemijos metu užsidaro vienos nišos, atsiveria kitos. Atsivėrusios naujos galimybės dabar suteikia platų spektrą kokybiškų virtualių renginių. Tai įvairaus pobūdžio nuotolinės konferencijos, virtualios diskusijos, debatai, paskaitų ciklai, laidos ir tinklalaidės, verslininkų pokalbiai bei diskusijos ir pan. Mokytoja A. Morkeliūnaitė dalijasi su savo mokiniais nuorodomis ir skatina jungtis į nuotolinius renginius, kad mokiniai girdėtų ir matytų verslininkus, kurie įkvėptų, gal parodytų naujus kelius, suteiktų paskatą ieškoti ir siekti daugiau, būti smalsiems ir išalkusiems žinių bei naujovių.

Dabartinis verslas siejamas ir su socialine atsakomybe, todėl pasirenkamojo dalyko programa kelia tikslą taip organizuoti mokymo(si) procesą, kad mokiniai susiformuotų nuolatinį siekį ugdyti savo socialinę atsakomybę bei plėsti požiūrį į verslo galimybes, perspektyvas ir poveikį gamtai. Mokiniai skatinami jungtis prie regione vykdomų socialinių akcijų, iniciatyvų ir renginių, taip pat raginami ryžtis organizuoti savo socialines iniciatyvas bei diskusijas.

Vienu įsimintinu renginiu tapo „Ekologijos ir tvarumo dirbtuvės“, kurias organizavo Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro mokiniai, bendradarbiaudami su Kauno miesto savivaldybės iniciatyvomis „Kaunas 2022“, „Kauno iššūkis“, „Žinau viską“, „Tempo erdvės“. Renginio metu Kauno regiono jaunimas buvo skatinamas kelti susirūpinimą aplinkos taršos klausimais, ieškoti inovatyvių ir kūrybiškų sprendimų bei tapti atsakingais vartotojais.

Kairėje –
„Ekologijos ir tvarumo dirbtuvės“
 
„Mes suteikiame pradinių žinių, parodome šaltinius, kuriuose verslo ėmęsi mokiniai suras atsakymų. Kita vertus, rinka vystosi itin greitai, reikalavimai kinta taip pat sparčiai, o šios dienos aktualijos rytoj jau gali būti neaktualios. Todėl mums svarbu išmokyti mokinius susirasti tinkamus informacijos šaltinius, paskatinti išsiugdyti poreikį nuolat mokytis“, – akcentuoja siekius A. Morkeliūnaitė.

Turint omenyje, kad dalis Centro mokinių vis tik pasirinks dirbti jau sukurtuose versluose, mokiniai taip pat supažindinami, kaip pasiruošti darbo paieškai, aptariama darbo pokalbio svarba bei kaip adaptuotis naujame kolektyve ir dirbti komandoje.

Sukūrė pridėtinę tarptautinių projektų vertę

Pradėti mokyti verslo ir verslumo, kaip sako Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro vadovas R. Šeštokas, buvo ilgokai brandinta mintis, kaupta geroji patirtis, kurios svarbiausia atrama tapo Centro dalyvavimas tarptautiniuose projektuose.

„Idėja mokyti socialinio verslumo atėjo per Centre įgyvendinamus ES Erasmus+ projektus verslumo tematika, išanalizavus kitų šalių patirtį, remiantis sukaupta mokytojų profesine patirtimi bei atsiliepiant į Ūkio ministerijos skatinimą viešinti socialinio verslo idėją“, – pasakoja R. Šeštokas.

2014 m. Centras kartu su partneriais pradėjo įgyvendinti ES Erasmus + strateginių partnerysčių projektą „SESAME“ „Socialinis verslumas kaip sinergija ir pridėtinė vertė jaunimo mentorystei Europoje“.

Kairėje –
vienas iš Centro įgyvendinamų tarptautinių projektų

Projekto idėja – skatinti jaunimo socialinę atsakomybę bei socialinio verslumo ir mentorystės sampratų pritaikymą. Dar po poros metų Ūkio ministerija parengė Socialinio verslo gido elektroninę versiją mokymo institucijoms. Buvo prašoma ją integruoti į mokymo procesą. Įgyvendinamas projektas ir Ūkio ministerijos raginimas paskatino gvildenti idėją dėl projekto išliekamosios vertės kūrimo ir jam pasibaigus.

Tuo pat metu Centras kartu su partneriais pradėjo įgyvendinti ES Erasmus + strateginių partnerysčių projektą I-STEP. Reikia pasakyti, kad I-STEP – labai aktuali tarptautinio verslo mokymo programa studentams. Programos idėja – skatinti jaunimo tarptautinį bendradarbiavimą ir verslumą, ugdant tarptautinio verslumo sampratą, pasinaudojant skirtingų šalių patirtimi ir metodologija. 

2017 m. Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras kartu su partneriais pradėjo įgyvendinti dar vieną su verslumu susijusį projektą – ES Erasmus + Strateginių partnerysčių projektą CLAIM YOUR FUTURE, skatinantį jaunimo verslumą, asmeninę lyderystę bei socialinę atsakomybę, įgalinant ir skatinant jaunimą bendradarbiauti su įvairiomis organizacijomis, savo srities profesionalais, politikos formuotojais ir sprendimų priėmėjais, siekiant efektyviai spręsti jaunimo bei socialines problemas regiono, šalies ir Europos lygmenimis. Šis projektas skatino jaunimą kurti socialinį poveikį, naudojantis sėkmingais pavyzdžiais, dalyvaujant debatuose, organizuojant renginius, perimant tarpkultūrinę patirtį, kuriant ryšius ir plečiant socialinius tinklus.

Centras, matydamas projektų paveikumą, apsisprendė pasinaudoti pridėtine šių projektų verte.

„Sukaupta patirtis profesinėje bei projektinėse veiklose, asmeninės ambicijos sukurti išliekamąją įgyvendintų projektų vertę bei vadovybės pritarimas paskatino sukurti mokymo programą „Socialinis verslumas“ kaip pasirenkamąjį dalyką (modulį) vidurinio ugdymo programose, įgyvendinamose kartu su formaliojo profesinio mokymo programomis Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro mokiniams“, – sako Centro profesijos mokytoja ekspertė A. Morkeliūnaitė, tapusi programos autore.

Kreipia ne į „veiklos paraštes“, o į įvykių sūkurį

Pokyčiai visame pasaulyje vyksta itin sparčiai ir, kaip parodė pastarieji metai, kyla iššūkių, kurie keičia ne tik gyvenimo būdą, bet ir verčia verslą ieškoti naujų kelių. Todėl jauni žmonės, akcentuoja Centro vadovas R. Šeštokas, turi gebėti prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų, tapti finansiškai ir ekonomiškai raštingi, gebėti greitai adaptuotis darbinėje rinkoje arba kurti verslą su socialinės gerovės perspektyva.

„Siekiant būti įvykių sūkuryje, o ne „veiklos paraštėse“, reikia asmeninės iniciatyvos ir atsakomybės, reikia jaunimą ne tik skatinti įsitraukti, bet ir suteikti drąsos patiems inicijuoti diskusijas, pokyčius, – sako Centro vadovas R. Šeštokas. – Socialinis verslumas įtrauktas į mokymo procesą kaip pasirenkamasis dalykas. Tikime, kad ši programa, jos vykdomi renginiai ne tik padės keisti visuomenės požiūrį į verslą, socialinę atsakomybę, ekologiškumą. Tai yra ir bus puiki galimybė mūsų mokiniams įgyti verslumo žinių, aktualių ieškant geriausio varianto įsidarbinti – juk darbdaviams reikia išsilavinusių ir lanksčių specialistų. Įgytos žinios – geras pamatas ir tiems mokiniams, kurie nuspręs ateity kurti verslą.“

 Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro nuotr. 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos