2025 m. liepos 9 d. trečiadienis, 16:55:06
Reklama  |  facebook

Keičiasi studijų koncepcija – ar teks keistis verslui?

2018-06-25 19:15
Vienas iš universitetų tikslų – ugdyti specialistus, gebančius vykdyti svarbią mokslinę veiklą, kurti darbo vietas, verslus ir prisidėti prie visuomenės gyvenimo kokybės gerinimo. Tačiau kartais verslo pasaulio atstovai reiškia nepasitenkinimą dėl to, kad universitetai neaprūpina pramonės reikiamos specializacijos darbuotojais. Tačiau universitetas nesiekia tik parengti kuo daugiau ekspertų samdomam darbui.
nuotrauka
Vilniaus sav. nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus universitetas (VU),

Kaip teigia Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) docentas dr. Linas Vilčiauskas, prieš gerą šimtmetį chemija buvo pati svarbiausia mokslo šaka. Tuomet atrasta viena cheminė reakcija (amoniako sintezė) iš principo pakeitė istoriją ir labiausiai prisidėjo prie to, kad dabar planetoje gyvena septyni milijardai žmonių. Tačiau, pasak dr. L. Vilčiausko, šiuolaikinė chemija nuėjo labai toli nuo to, kaip tyrimus chemikai atlikdavo ne tik prieš šimtmetį, bet ir prieš gerą dešimtmetį, o jos reikšmė pramonėje ir visuomenėje taip pat pakito.

Mokslai modernėja 

„Šiuolaikinė chemija yra daug platesnė sąvoka, nei buvo prieš, pvz., dvidešimt metų. Šiuolaikiniuose tyrimuose mokslininkai daug daugiau laiko skiria procesų ir duomenų analizei, dirba su sudėtingesne ir labiau specializuota įranga. Laboratoriniams bandymams skiriama vis mažesnė viso proceso laiko dalis. Tai reiškia, kad šiuolaikinis chemikas turi turėti dar daugiau fizikos, matematikos žinių, darbo su informacinėmis technologijomis įgūdžių“, – sako dr. doc. L. Vilčiauskas ir priduria, kad šie pokyčiai vyksta visame pasaulyje, chemija tampa vis tarpdiscipliniškesnė.

Mokslininkas magistrantūrą ir doktorantūrą baigė Vokietijoje, vėliau stažavosi Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje, kaip ir Vokietijoje ar JAV, baigę studijas chemikai dažniausiai pasuka į verslą ir uždirba didesnį nei vidutinį darbo užmokestį toje šalyje. Tačiau jiems jau reikia ne tik chemijos žinių, bet ir gebėjimo parduoti savo sukurtą produktą bei save pačius.

„Darbo užmokestis nėra kažkoks duomuo ir net prestižinis siauros srities išsilavinimas negarantuos didelio darbo užmokesčio. Tarkim, visi žinome, kad teisininkai gauna didelį darbo užmokestį, tačiau toli gražu ne visi studentai, baigę teisės studijas, dirba teisininkais. Mokslininkams yra sudarytos vienos geriausių sąlygų konkuruoti tarptautinėje darbo rinkoje. Darbo specifika niekada neleidžia prisirišti prie vienos temos ar vietos. Tad pabaigus studijas konkurencinis žaidimas tik prasideda“, – sako dr. L. Vilčiauskas.

Keičiasi karta – keičiasi studijos 

Europoje ir JAV studijų programos – panašios, praktikos galimybės – taip pat. Kaip pasakoja mokslininkas, JAV studentai labiau orientuojami į verslą, dažniau akcentuojamos stažuotės, Europoje studentui leidžiama pasirinkti pačiam, be didesnio spaudimo. Pasak dr. L. Vilčiausko, yra ir kita šių procesų pusė – keičiasi universiteto koncepcija. Galbūt po dešimtmečio universitetai taps tik socialinėmis erdvėmis, tokiomis, į kurias dažnas ateina pabendrauti, atsigerti kavos. Panaši transformacija vyksta ir su bibliotekomis, į kurias keliaujama susitikti su partneriais, kolegomis, draugais, o norima knyga parsisiunčiama internetu.

„Z kartos studentą reikia daug labiau sudominti nei kitų kartų atstovus. Studentas pagrįstai klausia: kodėl turiu eiti į paskaitą, jeigu internete galiu pasižiūrėti Mičigano universitete vykstančią tokią pat paskaitą? Iškilus tokiems klausimams, reikia sugalvoti, kaip kontroliuoti, ką ir kiek išmoko studentas. Dėstytojams tenka persiorientuoti ir išmokti bendrauti su žmonėmis, kurie į universitetą ateina jau įjautrinti visos aplinkoje esančios informacijos“, – sako pašnekovas ir priduria, kad žaibiškas technologijų modernėjimas ir daugelio mokslų virsmai pakeis ir universitetų bei studijų programų koncepciją. Universitetų auklėtiniai turi taikyti į aukščiausią lygą – jie yra pažangos variklis, o ne dar vienas darbo jėgos statistikos vienetas. 

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
nuotrauka
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
nuotrauka
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.
nuotrauka
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
nuotrauka
2025-07-07 08:29
Nors kasmet gyventojai išrūšiuoja vis daugiau atliekų, klaidų rūšiuojant vis dar netrūksta. Ekspertė paaiškino, kodėl plastiko konteineriuose atsiduriantys plastikiniai žaislai ar buities daiktai nėra perdirbami.
nuotrauka
2025-07-07 07:50
Elektrėnai – raktinis žodis, kuriant Lietuvos ateities energetikos scenarijus. Tuo įsitikinęs energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis, dalyvavęs konferencijoje apie šio miesto ateities scenarijus.
nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos