2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 18:05
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuva – vieno miesto valstybė. Tai vyksta ir Norvegijoje  4

2014-02-22 21:45
Norvegijos vyriausybė net siūlė žmonėms sumokėti už tai, kad liktų savo miestuose ir miesteliuose, nesikeltų į sostinę, tačiau tokie siūlymai nepadėjo. Lietuvos ir Norvegijos paraleles konferencijoje „NT rinka 2014: naujos galimybės“ piešė investuotojas Stig R. Myrseth.
nuotrauka
Vilnius auga kitų šalies regionų sąskaita. Portalo nuotrauka


Lietuvoje nebe pirmus metus savo verslą turintis norvegas investuotojas Stig R. Myrseth konferencijoje, kurią organizavo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija, ryškino pagrindines tendencijas NT rinkoje ir finansuotojų pritraukimo galimybes. Pirmoji tendencija, kurią jis išskyrė, NT projektai sostinėje ir šalia jos. Gyventojai, tiek Norvegijoje, tiek Lietuvoje, kuriasi sostinėse ir šalia jų, taip savo valstybes artindami prie šalių, kurios vadinamos vieno miesto šalimis.

Poilsio namelius nukonkuravo pigūs skrydžiai

Iki 2008 m. investuotojams Norvegijoje buvo ypač patraukli poilsio patalpų rinka. Namelis prie jūros kainuodavo nuo 5 iki 10 mln. litų. Dabar šią rinką nukonkuravo pigių skrydžių rinka. Norvegams tapo nebe patrauklu įsigyti namelį prie jūros ir laukti kelių saulėtų dienų. Skrydžių bendrovėms pradėjus siūlyti pigius bilietus į šiltus kraštus, norvegai pakeitė savo įpročius. Norvegijoje atostogoms lieka 60-70 metų žmonės, o jaunimas mieliau renkasi įsigyti poilsiui patalpas prie Viduržemio jūros, nes kelionės atpigo.

Apsipirkinėjimas internetu keičia komercinių patalpų rinką

Sunku buvo numatyti, kokią įtaką Norvegijoje padarys dar viena nauja tradicija – apsipirkinėjimas internetu. Pasak Stig R. Myrseth, norvegai prašo savo vyriausybę įsikišti, nes gali tekti uždarinėti daugelį parduotuvių. Kaip cunamis įsiveržusi nauja apsipirkinėjimo internetu tradicija pasikėsino ir į komercinių patalpų rinką, koreguodama jos perspektyvas. Stig R. Myrseth sako, kad Lietuvai taip pat reikia įvertinti tokias perspektyvas, nes Norvegija irgi nesitikėjo, kad tai gali turėti rimtų pasekmių verslui, komercinio NT rinkai.

Norvegas pastebėjo, kad perspektyvūs investicijai yra tie miestai, kuriuose gerai išvystyta infrastruktūra, kur galima paprastai ir greitai susisiekti su kitais miestais, kitomis valstybėmis. Verslas vis labiau trina ribas tarp šalių, tampa globalus.

Reklama: siuskpigiau.lt siuntų gabenimas į Norvegiją

Senstančioms valstybėms nebereikia didelių šeimų namų

Demografija, priminė Stig R. Myrseth, daro didelę įtaką nacijoms, valstybėms, verslui. Kai gyventojų skaičius auga, reikia didelių miestų, didelių namų, didelių automobilių, daugiau kalėjimų, nes tuo pat metu auga ir nusikalstamumas. Tokia tendencija buvo stebima po karo.

Dabar situacija kardinaliai keičiasi. Daugėja ne jaunimo, o vyresnio amžiaus žmonių. Ir jų daugės iki 2060 m. Taigi NT rinka turi įvertinti šiuo metu vykstančius ir būsimus pokyčius. Ką reikės daryti su dideliais namais, nes juose neliks kam gyventi? Norvegijoje vis daugiau garbaus amžiaus žmonių palieka didelius namus ir keliasi į daugiabučius namus. Šie namai taip pat turi būti pritaikyti gyventi garbaus amžiaus žmonėms. Jiems, pavyzdžiui, reikia lifto. Liftu jie nori keltis taip pat ir iš garažo.

Demografiją būtina įvertinti ne tik NT investuotojams, bet ir paslaugų teikėjams, nes vis daugėja garbaus amžiaus žmonių, kuriems paslaugų taip pat reikia pagal jų amžių, sveikatą, kitus poreikius.

Taigi investuodami į miestą, investuotojai vertina jo galimybes, perspektyvas, pamatines kompanijas, kurios ten įsikūrusios, kaip jos laikosi. Nes visa tai lemia investicijų atsipirkimą. Beje, sostinės patrauklios investuotojams ir dėl biurokratijos augimo.

Trys klausimai ieškant investuotojo

Pasak Stig R. Myrseth, norint įtikinti investuotoją rizikuoti savo pinigais, reikia atsakyti į tris klausimus. Pirmiausia, kas yra tie žmonės, kurie stovi už projekto, ar jie patikimi, neturi sąsajų su nusikalstamu pasauliu; kokios palūkanos, koks makrovaizdas; kokia galima grąža, rizika, kokios galimybės trauktis iš projekto.

Investiciniai partneriai taip pat nėra vienodi. Vieni ateina kaip kofinansuotojai. Tokie, anot norvego, yra idealūs investuotojai, nes jiems nereikia didelio pajamingumo. Tokie paprastai yra pensijų fondai, draudimo kompanijos. Tačiau jie yra labai atsargūs, tad gali permokėti, bet nori būti tikri dėl projekto. „Pensijų fondai, – sakė Stig R. Myrseth, – yra tobuli NT pirkėjai.“

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

provincija
2014-02-26 17:29
ir kam reikia provincijos? nematau nieko blogo, jei visi apsigyventų didžiuosiuose miestuose. Juose būtų žmoių, darbo jėgos, veiklos, atpingtų viešasis transportas, tie patys vamzdžiai, nes prie jų jungtųsi daugiau žmonių. Ar dabar gerai - dešimt nuskurdusių kaimų?
Norvegija
2014-02-24 10:16
Bet čia ne tik Lietuvos problema - Norvegijoje, o manau kad ir kitur - tas pats. Į kaimus keliasi tie, kurie turi pinigų ir gali susimokėti už kaimo ramybę, gyventi iš santaupų, palūkanų ar kaip nors kitaip.
tendencinga
2014-02-24 09:54
Tokios liūdnos tendencijos.. Provincija po dešimt metų apskritai išnyks, nes darbo vietų trūkumas yra pagrindinis faktorius, kuris naikina mažus miestelius. Tiesiog nėra kito pasirinkimo.
prekybcentriai
2014-02-23 08:51
kas gali lietuvaičius priversti atsisakyti savaitgaliais ir švenčių dienomis prekybcentriuose? nejuokinkit, niekas nesulaikytų, mes ne kokie norvegai :)

NT projektai

nuotrauka
2019-09-18 14:30
Nekilnojamo turto plėtros įmonės „Eika“ vystomame projekte „Baltas lapas“ pradeda kilti dar trys projekto namai, kartu pradedami ir šio projekto II etapo butų pardavimai.
nuotrauka
2019-09-10 15:39
Šiųmetinė vasara Lietuvoje lepino ne tik šiltais ir saulėtais orais, tačiau augimo nuotaikomis džiugino ir gyvenamojo nekilnojamojo turto rinką. Sulig kylančiu termometro stulpeliu augo ir parduotų butų bei namų kiekiai, kurie buvo didžiausi per pastarąjį dešimtmetį, atsilikdami tik nuo prieš krizę ...
nuotrauka
2019-09-10 10:12
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2019 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,7%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mė...
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-04 11:06
Per aštuonis šių metų mėnesius nekilnojamojo turto bendrovė „Omberg“ pardavė 82 proc. daugiau būstų nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Ambicingų augimo tikslų siekiantis vystytojas skaičiuoja ir sėkmingus neseniai rinkai pristatytų naujų projektų ar jų etapų rezultatus.
nuotrauka
2019-09-04 09:26
UAB „Hanner“ Vilniuje pradeda projekto „Centro rezidencija“ trečiojo etapo statybas. Šiame etape bus statomi trys mūriniai A+ energinės klasės daugiabučiai namai. „Hanner“ rinkai pasiūlys 176 butus, kurių plotas sieks nuo 25 iki 97 kvadratinių metrų.
nuotrauka
2019-09-03 10:14
Vasaros pabaiga nekilnojamojo turto (NT) rinkoje išliko aktyvi - pagal perleistų NT objektų skaičių kiek lėčiau startavęs šiltasis metų sezonas vėliau sugrįžo į įprastas augimo vėžes. Visus šiuos metus banguojanti žemės sklypų rinka rugpjūtį vėl judėjo žemyn, tačiau bendras metinis perleistų sklypų ...
nuotrauka
2019-09-03 09:29
Į 47 hektarų ploto Panevėžio laisvąją ekonominę zoną (LEZ) milijonines investicijas suplanavo vystytojas „Gedstos NT“. Nuomai skirtas (angl. build-to-suit) 10 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas bus statomas dviem etapais, investicijos vien į pirmąjį etapą sieks daugiau nei 2,5 mln. eurų. Planuo...
nuotrauka
2019-08-30 11:16
Daugiabučių namų statytojai pastebi: sparčiau nei paklausa butams daugiaaukščiuose namuose auga susidomėjimas būstais mažaaukščiuose namuose ramiuose sostinės mikrorajonuose. Būtent todėl naujuoju NT bendrovės „Lithome" projektu tapo trijų aukštų kompaktiško daugiabučio namo statybos Antakalnyje. Ši...
nuotrauka
2019-08-29 11:53
Jei šiandien į Vilnių norėtumėte pasikviesti svečių ar verslo partnerių iš užsienio su problema, kur juos apgyvendinti, greičiausiai nesusidurtumėte. Pastaraisiais metais ypač dideliu aktyvumu pasižymėjusi sostinės nekilnojamojo turto rinka pasipildė ne tik vienu po kito įvairiose miesto dalyse kyla...
nuotrauka
2019-08-26 11:41
Nekilnojamojo turto rinkoje svarbus pokytis – būsto nuomos kainos dviejuose didžiausiuose šalies miestuose susilygino, tačiau įsigyti naujos statybos butą Kaune vis dar galima gerokai pigiau. Tai iš esmės keičia pirkėjų pasirinkimą, nes investicija į nekilnojamąjį turtą Kauno centre vilioja greitesn...
nuotrauka
2019-08-22 14:45
Taksi įmonėms iššūkį metė „Uber“, „AirBnB“ atima vis didesnę viešbučių rinkos dalį, o biurų pasaulyje radikalius ir, panašu, ilgalaikius pokyčius atnešė bendradarbystės erdvės. Pasak „Darnu Group“ analitiko Manto Mikalausko, tai – sparčiausiai auganti biurų tendencija, o Lietuva šiandien siūlo bene ...
nuotrauka
2019-08-21 16:07
Bendrovė „M.M.M. projektai“ Vilniuje plėtojamame biurų komplekse „S7“ įkasė ketvirtą kapsulę, žyminčią paskutinio statybos etapo pradžią. Ketvirtame komplekso „S7“ verslo centre po mažiau nei dvejų metų įsikurs „Danske Bank“ darbuotojai.
nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-20 14:06
Gera mokykla šalia namų, naujai besiformuojančiame mikrorajone Vilniuje – retas ir iš tiesų išskirtinis reiškinys. Per visą nepriklausomybės laikotarpį sostinėje iki šiol yra pastatyta tik viena nauja mokykla, nors miestas intensyviai augo ir tebeauga.
nuotrauka
2019-08-13 10:51
Latvijoje, atkarpoje Ryga-Jūrmala (300 kilometrų nuo Vilniaus nutolusioje Pinki gyvenvietėje) baigiamas pirmasis „outlet“ miestelio „Via Jurmala Outlet Village“ statybų etapas. Miestelio, kuriame įsikurs garsiausių prekės ženklų išparduotuvės (angl. „outlet“), atidarymas planuojamas jau kitų metų pa...
nuotrauka
2019-08-06 10:05
Bendri komercinės paskirties nekilnojamojo turto investicinių sandorių rodikliai Lietuvoje 2019 metų pirmąjį pusmetį parodė prastesnius rezultatus nei buvo galima tikėtis iš sektoriaus, kuris šiuo metu išgyvena itin sparčios plėtros ir aukšto aktyvumo laikotarpį, skelbiama „Ober-Haus“ 2019 metų pirm...
nuotrauka
2019-08-05 10:46
Po birželį fiksuoto sumažėjusio perleistų nekilnojamojo turto (NT) objektų skaičiaus praeitą mėnesį rinka vėl sugrįžo į augimo vėžes: šalyje daugėjo tiek butų, tiek gyvenamųjų namų pirkimo-pardavimo sandorių, taip pat atsigavo ir žemės sklypų rinka. Šias ir kitas NT tendencijas stebi Registrų centra...
nuotrauka
2019-08-02 10:00
Sostinės Bajorų mikrorajone, šalia Vanaginės geomorfologinio draustinio, „Omberg“ suplanuota nauja gyvenvietė su privačiu parku – ieškantiems ramybės gamtos apsuptyje ir kartu norintiems naudotis miesto suteikiamais privalumais pirmajame etape bendrovė pasiūlys 122 A+ energinės klasės butus.
nuotrauka
2019-08-01 14:25
Kauno biurų plėtra demonstruoja dėsningą spartų augimą. Nuo 2016 m. iki dabar modernaus biuro ploto atsirado dvigubai daugiau, o šiemet Kaune bus atidarytas didžiausias modernaus biuro plotas – virš 52,3 tūkst. kv. metrų.

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...