2020 rugsėjo 20 d. sekmadienis, 17:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Lietuvos statyba. Asmenybės“. 100 pasakojimų  4 Fotogalerija

2016-08-19 09:13,      nuotraukų galerija 2016-08-19 11:06
Vakar, rugpjūčio 18 d., statybų ir susijusiam sektoriui buvo pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės". Renginys, sutraukęs gausų būrį statybų vyrų ir moterų, vyko Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekyje.
nuotrauka
Pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės“. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB
YIT, AB
Staticus, UAB
Reklamika.lt,
Knygos herojai – skirtingų generacijų žmonės, kurių vieni veiklą pradėjo dar sovietmečio statybose, kiti ėmėsi verslo ir į statybų sektorių atėjo jau nepriklausomos Lietuvos metais. Į knygą sudėta 100 originalių pasakojimų apie 105 asmenybes – statybų žmones kalbino portalo Statybunaujienos.lt žurnalistai ir bendraautoriai.

Kas verks, kai šie pastatai bus griaunami?

„Buvau nuėjęs pažiūrėti, kai griovė gamyklos pastatus. Net ašarą nubraukiau“, – prisiminimais dalinosi Rimantas Jakštas, 44 metus statybose dirbęs kaunietis. Tai buvo Kaune, Jonavos gatvėje, stovėjusi tekstilės gamykla „Lima“. 2012 gruodį senieji pramoniniai pastatai buvo nugriauti, o vietoje jų pastatytas prekybos centras „Prizma“.

Taigi Lietuva buvo statoma, infrastruktūra įrenginėjama širdimi, nes rankos neverkia. Ar dabartinė Lietuva statoma širdimi, nežinia. Vienas knygos herojų – Alfonsas Jaras, bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, ne sykį yra apgailestavęs, kad ateities kartoms bus paliktos menkavertės „stekliaškos“, o ne gamyklos, fabrikai, statiniai, kuriais galėtume didžiuotis.

Kas verks, kai šie pastatai grius arba bus griaunami?

Įstatymai kūrė teisinę statybos bazę, neretai atsigręždami prieš jų sergėtojus 

„Lietuvos statyba. Asmenybės“ – dviejų metų portalo Statybunaujienos.lt redakcijos komandos darbas, dviejų metų pokalbiai su žmonėmis, kurie pasidalijo savo patirtimi, nuomonėmis, savo darbo ir gyvenimo istorijomis. Beveik visi šie tekstai, bet kur kas išsamesni, jau publikuoti portale Statybunaujienos.lt, rubrikoje „Asmenybės“.

Naujoji knyga buvo pristatoma įvertinant turinio kontekstą. Knygos herojai – premjero patarėja ir architektė Jūratė Juozaitienė ir Lietuvos statybininkų asociacijos Garbės prezidentas Adakras Šeštakauskas – renginio metu prabilo apie tai, kaip buvo strateguojamas ir kuriamas statybos sektorius, kokiu jis tapo ir kaip veikė žmonės. Pirmasis nepriklausomos Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algimantas Nasvytis yra sakęs, kad „pirmojoje Vyriausybėje dirbo ne tik kompetentingi žmonės, specialistai – bendri interesai jiems buvo svarbiau, aukščiau už asmeninius“. Pašnekovo manymu, jeigu kitos Vyriausybės būtų perėmusios tą estafetę – jeigu ne partijos, o Lietuvos valstybės interesams politikai teiktų prioritetą, gerokai menkesnių krizių ir mažiau nuostolių patirtume.

Adakras Šeštakauskas prie LSA vairo stojo tuomet, kai Lietuvos statyba atsidūrė itin sudėtingoje situacijoje. „Perestroikos“ įtakoje 1988 m. buvo panaikinta Lietuvos TSR Statybos ministerija, valstybinės įmonės buvo privatizuotos – visi panoro būti verslininkais, savininkais. „Ir visi pamiršo, kad yra tam tikri dalykai, kuriuos reikia išspręsti, – pasakojo A. Šeštakauskas. – dabar reikėjo pradėti ieškoti darbo, nes reikėjo gauti atlyginimą.“ Tokiame kontekste atsirado LSA. Ir ne be pasididžiavimo, įvertindami ir pripažindami Asociacijos svarbą ir įtaką, jos nariai ne sykį yra garsiai pasakę, kad „ne Jakšto gatvės 4 yra statybos sektorius“.

Premjero patarėja Jūratė Juozaitienė daugeliui atrodo tiesiog laimės kūdikis – Seimas, Vyriausybė, didelė įtaka. Tačiau knygoje ji atvėrė ir kitą buvimo valdžioje pusę – kai bandymas elgtis pagal įstatymus atsigręžia prieš jų sergėtojus. 

„Gavau piktų, grasinančių laiškų. Labiausiai skauda, kai tave ir tavo šeimą pradeda įtarinėti, neturėdami jokio pagrindo. Šį laikotarpį prisimenu kaip patį skaudžiausią – daug kas nuleido rankas, o aš sužinojau, kas aš tokia, – nelinksmai pasakojo J. Juozaitienė. – Kodėl žmonės nemąsto – jei nusipirkai tualetą ir vietoje jo kopose statai daugiaaukštį, tai ar tikrai jam ten vieta. Šiandien jau daug kas susimąstė, sustojo, tačiau tuo metu sulaukiau labai daug grasinimų.“
Aukštas pareigas užimančiai valdininkei ledinis dušas vėliau tapo įprastu.

Apie antrojo pasaulinio karo pradžios techniką

Antanas Butkus, Alfonsas Jaras ir Vytautas Vankevičius atstovauja įmonėms, kurios pasirinko skirtingus išlikimo sudėtingomis sąlygomis kelius.

Nuotraukoje – J. Juozaitienė ir A. Šeštakauskas, knygos „Lietuvos statyba. Asmenybės“ globėjas

Antanas Butkus įmonei „YIT Kausta“, buvusiam Kauno statybos kombinatui, vadovavo 23 metus. Tačiau sėkmingai dirbusi įmonė pasirinko būti su suomiais. Kodėl, nes atėjo laikas, kai „tai, kas buvo mūsų privalumas, tapo akmeniu po kaklu – arba visai neatgavome pinigų, arba atgavome nuvertėjusiais rubliais. Supratome, kad reikia ieškoti arba strateginio, arba finansinio investuotojo“, – pasakojo A. Butkus. Taip „Kaustoje“ atsirado suomiai.

Vytautas Vankevičius, pasakodamas apie tai, kaip ir kodėl atsirado „Staticus“, knygoje pasakoja: „Supratome, jog reikia ieškoti rinkos, kuri turėtų pakankamai gerą darbo užmokestį. Švedijoje, pavyzdžiui, minimalus darbo užmokestis buvo toks, koks mums – išsvajotas maksimalus. Pradėjom ten ieškoti objektų.“

Jis prisimena, jog drąsino savo darbuotojus, nors pats nebuvo tikras, ar šis bandymas pavyks.

Alfonso Jaro vadovaujama įmonė „Montuotojas“ gimė iš „Prammontažo“ ir liko lietuviška, duoną pelnanti beveik vien tik Lietuvoje. Nors teko išgyventi stresinių situacijų, kurios priminė amerikietiškus kalnelius, kai per akimirką atsiduri pačiame dugne ir vėl imi kopti aukštyn, įmonė nepasidavė. Net tuomet, kai vieni užsienio partneriai, pamatę, su kokia technika dirba „Montuotojas“ atvirai įmonės vadovą paklausė, ar lietuviai rengiasi vaidinti antrojo pasaulinio karo pradžią. Tai nebuvo patyčios, tai buvo prablaivėjimas, per akimirką atėjęs suvokimas, kokioje situacijoje iš tiesų yra bendrovė. 

Dabar tokių problemų nebėra, bet bendrovė jau žino, kad būtina nuolat tobulėti, domėtis naujovėmis ir jas diegti savo įmonėje. Gyvenimas sutryps, sako A. Jaras, jeigu nesugebėsi žengti su technine pažanga.

Statybininkui statybos aikštelė turi kvepėti

„Ateinu vieną kartą, – mokyklą Mindaugo gatvėj statėm, – ir matau: sėdi trys darbininkai – kiekvienas ant trijų plytų, ir butelis ant trijų plytų stovi, – dar vieną, graudžiai juokingą pjūvį, pristatant knygą, pjovė Algimantas Nekrašius. – O ant sienos rusiškai užrašę „Restoranas „Trys plytos“. Paėmiau butelį ir sudaužiau į sieną. Tada paklausiau, kodėl jie geria, o ne dirba, nors buvo antra valandą dienos. Išgirdau atsakymą, kurį supratau tik po 4 ar 5 metų: „Kaip mokat, taip ir dirbam“. Darbininkai buvo visiškai teisūs – ne dėl to, kad gėrė, o dėl to, ką pasakė.“ Pasak A. Nekrašiaus, 80 proc. problemų kyla ne dėl darbininkų, o dėl statybos organizatorių. Tai, kad jie ir šiandien skundžiasi, jog mažai uždirba, yra vadovų, kurie organizuoja jų darbą, problema. Bet ji prasideda ne statybos aikštelėje, o dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose. 

„Savo profesiją žmogus turi mylėti; kai statybininkas ateina į aikštelę, ji turi jam kvepėti. Priešingu atveju jis ne ten pataikė, prašovė“, – sako A. Nekrašius.

Vincentas Šileika buvo iš tų laimingųjų, kuriems teko Lenino premija už Lazdynų mikrorajoną. Šios premijos, pripažįsta ne vienas, jie geidė ne dėl vardo, dėl pinigų, kurie buvo nemaži. Lazdynus stačiusiai komandai buvo skirta bene 10 tūkst. rublių. 

Tačiau gavęs prestižinę tų laikų premiją, jos laureatas V. Šileika nežinojo, ar jam dėl tos premijos verkti, ar juoktis. „Iš pradžių smagu buvo... Keliavome į Maskvą, automobilyje gabendamiesi ir gėrimų bei valgių. Buvo iš anksto sutarta, kad iškilmės ir pirma puota vyks Kremliuje, ir mums tai nieko nekainuos, nes puotą organizavo TSRS kultūros ministrė Furceva. Bet paskui buvo dar trys puotos. Ir apie šimtą žmonių, tarp jų ir architektų, teko pavaišinti vieną dieną. Kitą dieną – maždaug pusšimtį asmenų, susijusių su premiją skyrusios komisijos nariais. Mūsų atsivežto gero nepakako, pirkome maisto vaišėms ir vietoje, Maskvoje. Man, kaip premija, teko 1,3 tūkst. rublių. Atrodytų, pasakiška suma, vertinant tų laikų mastu, tačiau džiaugsmo iš viso to liko nedaug: didžiąją premijos dalį teko išleisti visoms toms vaišėms“.

Knygos rengimo laikas buvo per ilgas 4 jos herojams

Anapilin išėjo Lietuvos respublikinio statybos susivienijimo pirmininkas Algirdas Baltušis; Rimgaudas Vaičiulis, vienas iš Tarpkolūkinių statybos organizacijų susivienijimo ir Kaimo statybos ministerijos – vadovų; akad. Antanas Kudzys, kurio paskaitų klausėsi kelios Lietuvos statybininkų kartos, o dėstyti kvietė užsienio šalių universitetai; Romualdas Sakalauskas, buvęs Lietuvos Respublikos statybos ministras ir anuometinės TSRS pirmasis statybos ministro pavaduotojas.

Padėka

Portalo redakcija dėkoja visiems, kurie prisidėjo leidžiant knygą: 34 rėmėjams, portalo žurnalistams ir bendraautoriams, fotografams, dizaineriui. Dėkoja REKLAMIKAI, sukūrusiai vaizdinę renginio dalį.

Pirmoje eilėje iš kairės: VU bibliotekos generalinė direktorė I. Krivienė, „Paroc“ komunikacijos ir rinkodaros vadovė Baltijos šalims A. Endriukaitytė, LSA prezidentas D. Gedvilas, LSA garbės prezidentas A. Šeštakauskas, „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas J. Dumašius

Knygą galite pamatyti ir paskaityti portale Statybunaujienos.lt. Norintieji įsigyti, gali kreiptis tel. 8 672 60123, e. p. lida.lapkiene@statybunaujienos.lt arba užeiti į redakciją adresu S. Konarskio 49-714, Vilniuje (LRT pastate). 

Papildysime nuotraukomis

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Jonui Briedžiui
2018-02-12 08:44
Ši knyga yra skirta įmonių vadovams, statybos sektoriaus institucijų vadovams. Gal kada pavyks pakalbinti ir darbininkus. beje, knygoje yra ne tik įmonių vadovų - tiesiog puikių darbų vadovų.
Jonas Briedis
2018-02-09 08:47
Be darbininkų Jūsų gražių veidų nesimatytų. Ar yra paminėta šioje knygoje bent viena brigada ar darbininkas? Jei ne - tada reiktų keisti knygos pavadinimą.
statybos ministerija
2017-01-13 11:36
tokią mintį yra išsakęs ne vienas statybiininkas. nes negali ministerija, kuri rūpinasi vilkais ir tvoromis, kokybiškai dirbti su statybų sektoriumi. Gera mintis, ypač, atėjus naujai valdžiai
Vidmantas Mickevicius
2017-01-13 09:37
Esu pateikes LE Vyrisusybes kanceliarijai, 2015 m Premjero A. Butkeviciaus valdymo metais, pasiulyma steigti Statybos ministerijos institucija, nes nera statybos politikos, statybos pramones, industrijos, stringa daugiabuciu ir kitu viesosios paskirites daugiauksciu pastatu, mokyklu, ligoniniu, polikiniku, renovacija, atnaujinimas, modernizacija. Kapitaline daugiabuciu daugiausciu pastatu statyba dar nevykdoma. Gavau atsakymus is VRM ir Aplinkos ministeriiju bei LR Vyriausybes kanceliarijos, kad nepriestarauja, bet reikia norint steigti 15 ministerija reikai keisti Konstitucija, nes siuo metu yra 14 ministeriju. Esu prisiekes statybininkas dar dirbu statybos ir tech prieziuros vadovu, sovietmeciu esu buves kapitalines statybos direktorius kordinaves Palemone keleta gamyklu tame tarpe Kauno taros remonto ir statybiniu medziagu ymone, Palemono g 10, statyba, tuo metu, 1980-1988 m atvykdavo y statybas ir kordinuodavo darbus ir Statybos ministerijos vice ministras Adakras Sestakauskas, Kauno miesto vykdomojo komiteto pirmininkas Razumas, plano komiteto pirmininkas Minginas...kiti 1980-1995 m auksto rango valdininkai. Siulau paremti mano inciatyva steigti nauja institucija LR Statybos ministerija.

Asmenybės

nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2018-12-03 11:24
Šeštadienį, gruodžio 1 d., LSA Garbės prezidentui, nusipelniusiam Lietuvos inžinieriui Adakrui Šeštakauskui suėjo 80 metų. Jo kolegoms tai yra žmogus, kuris per du dešimtmečius (1993–2013 m.) „Lietuvos statybininkų asociacijos vaidmenį iškėlė į valstybinį lygmenį“.
nuotrauka
2018-10-24 09:48
Benas Berkmonas, nustebinęs artimųjų ratą, į aukštesniąją mokyklą pasuko po 9 klasių. Nors buvo daug įvairių nuomonių, tačiau šiandien vyras džiaugiasi baigęs ją, vėliau aukštąjį mokslą, pats dėsto ir yra vienos iš didžiausių Lietuvos kelių projektavimo įmonių Lietuvos ir Švedijos regiono vadovas. K...
nuotrauka
2018-10-16 11:48
Niekas nepasiginčys su tuo, kad taisyklingas ir apgalvotas sportas – sveikatos šaltinis. Tačiau sportas naudingas ne vien tik fiziniais aspektais. „Sportas kartu stiprina asmenybės charakterį, lavina analitinio mąstymo, vadovavimo, planavimo, tikslo siekimo gebėjimus. Taip pat stiprinama disciplina,...
nuotrauka
2018-10-03 10:20
Inžinerijos specialistų trūkumas, noras lygiuotis į pažangų užsienį ir lenktynės su technologiniu progresu – tai ne tik šiuolaikinių Lietuvos universitetų galvosūkiai. Lietuvos tarpukario visuomenė taip pat sprendė nepatogius aukštųjų mokyklų tinklo klausimus, piktinosi darbo rinkos poreikių neatiti...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...