2024 balandžio 19 d. penktadienis, 17:51
Reklama  |  facebook

Prie saulės elementų tobulinimo prisidedanti KTU studentė: bendradarbiavimas su mentoriais atneša daug naudos

2020-07-13 10:47
Visuomenėje dažnai diskutuojama apie specialiųjų poreikių turinčius moksleivius ir studentus: apie jų geresnį integravimą, specialiai pritaikytas programas ir sąlygas. Tačiau ar kada susimąstome, kad ypač talentingi jaunuoliai ar tie, kurie vis neatranda savęs – taip pat turi specialiųjų poreikių, kurių nepatenkinus, jų žvaigždė gali taip ir nesužibėjusi – užgesti?
nuotrauka
KTU (unsplash.com) iliustr.


Minimos įmonės
KTU Cheminės technologijos fakultetas,
Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto (KTU CTF) trečiakursė Simona Kiškytė įsitikinusi – moksleiviui ar studentui, kuris turi išskirtinių gabumų tam tikroje srityje, nors ir nereikia išskirtinio dėmesio mokymo rezultatams pasiekti, svarbi pagalba mentorystės principu: konsultavimas, nukreipimas tinkama linkme, supažindinimas su galimybėmis.

„Tuomet žmogus, turėdamas laisvę rinktis, pats galės gilintis į jam įdomius dalykus. Žinoma, jis vis dar susidurs su iššūkiais, tačiau įvairius įgūdžius galės ugdyti žinodamas, kur, iškilus klausimams, visuomet gali kreiptis pagalbos“, – KTU pranešime cituojama S. Kiškytė, kuri šiuo metu studijuoja cheminę technologiją ir inžineriją.

Padedama savo tyrimų mentorės – chemijos mokslų daktarės Marytės Daškevičienės, mergina sintetina organinius puslaidininkius saulės elementams.

KTU nuotraukoje – 
KTU CTF trečiakursė Simona Kiškytė 

„Įsitraukti į tyrimų mentorystę nusprendžiau, nes labai norėjau įgyti darbo laboratorijoje patirties. O jau besigilindama į šią sritį supratau, kad mokslas tikrai nėra nuobodus ir net mažiausias pasisekimas, ypač jei norimo rezultato buvo siekiama ilgai, gali atnešti daug džiaugsmo“, – sako šiaulietė S. Kiškytė.

Nuo studijų pradžios – darbas su pripažintais mokslininkais

Studentė tikina, kad ją mokslo srityje žavi pats darbo principas: tam, kad būtų galima atlikti bet kokį tyrimą, reikia ieškoti daug informacijos, skaityti straipsnius, planuoti darbus, o juos atlikus – analizuoti, sisteminti, aprašinėti gautus rezultatus, juos pristatinėti visuomenei.

„Tai tikrai nėra monotoniškas darbas, kuriam atlikti pakanka vienos srities žinių ir įgūdžių. Be to, gauti rezultatai gali prisidėti prie technologijų ar kokios kitos srities pažangos“, – teigia S. Kiškytė.

Dirbdama laboratorijoje Simona sintetina organinius puslaidininkius saulės elementams. Šioje mokslo grupėje susintetinti organiniai junginiai taikomi perovskiniuose saulės elementuose, pavyzdžiui, kaip skyles transportuojančios medžiagos (angl. Hole transporting materials, HTM).

„Jau nuo pat mentorystės pradžios, dar neturint daug patirties, buvo įdomiausia susipažinti su visais laboratorijos darbais, taikomais metodais. Jų įvaldymas, tinkamas užduočių atlikimas yra nemažas iššūkis, reikalaujantis laiko ir praktikos. O vėliau – ir pačios analizės atlikimas, jos metu gautų duomenų interpretavimas“, – tyrimų užkulisiais dalijasi studentė.

Greitesnis ir produktyvesnis tikslų siekimas – dirbant ne vienam

Simonos nuomone, moksleiviams ar studentams, kurie patiria mokymosi sunkumų, reikia padėti perprasti dalykus, kurių jie nesupranta, o greičiau viską perprantantiems – suteikti visas priemones gilinti žinias ar tobulinti kitus gebėjimus savo tempu.

„Svarbu nepalikti jų vienų, gilintis į tam tikrą sritį, ir vis padrąsinanti, – teigia S. Kiškytė. – Bendradarbiavimas atliekant įvairias užduotis gali atnešti daug naudos – tuomet mokomasi ne tik iš knygų, bet dalinamasi patirtimi ir žiniomis su kitais, gaunama patarimų, pastebėjimų, ką galima atlikti geriau“.

Tyrimai rodo, dalijasi KTU, kad mentorystės nauda – nepaneigiama: bendradarbiavimas su mentoriais gali lemti didesnes galimybes ir sėkmę kopiant karjeros laiptais, o ir patiems mentoriams tai naudinga patirtis, didinanti pasitikėjimą savimi. Net 97 proc. turinčiųjų mentorių tikina, kad tai vertinga patirtis, o 88 proc. išbandę mentorystės programas, vėliau įsitraukia į naujas programas ar patys tampa mentoriais.

Anot Simonos, nors kito žmogaus požiūris į tą pačia situaciją ar sprendžiamą problemą gali būti visiškai kitoks, tai gali padėti viską įvertinti objektyviau.

„Žinau, kad dirbant su kitais gali kilti ir įvairių iššūkių, tokių kaip nesutarimai, darbų neatlikimas, sutartų datų nesilaikymas, bet tikiu, kad jie nėra neįveikiami, o bendradarbiavimo įgūdžiai gali būti išsiugdomi. Tikslų siekimas kartu su pakeleiviais gali padėti juos pasiekti ne tik greičiau ir lengviau ar pasiekti geresnių rezultatų, bet ir leisti daug ko išmokti – svarbu norėti priimti visas patirtis ir mokytis iš jų“, – sako KTU studentė.

Įgūdžius ugdo ir organizuodama renginius

S. Kiškytė yra ir KTU talentų akademijos „GIFTed“ dalyvė. Pasak jos, akademija suteikia galimybes studentams tobulėti ir realizuoti savo gebėjimus mokslo bei verslo srityse, o programų mentoriai visada pasiruošę atsakyti į iškylančius klausimus ir padėti ieškant savo kelio.

„Ši talentų akademija – puiki vieta augimui. Savo kelią galime atrasti per įvairias veiklas: mokymus, hakatonus, tarptautinius projektus, kurių metu tarpdisciplininėse komandose sprendžiamos realios problemos. Kiekvieną semestrą turime galimybę pasirinkti mums aktualų ir reikalingą papildomą modulį – taip galiu ugdyti ne tik profesinius įgūdžius, bet įgyti ir kitokių kompetencijų“, – pasakoja Simona.

Ji tikina, kad itin didelis šios programos privalumas – galimybė bendrauti su kitais „GIFTed“ studentais, mokytis iš bendraamžių ir tobulėti kartu su jais. Paraginta vieno „GIFTed“ studento Simona prisijungė prie Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ veiklų.

„Šios organizacijos narių puoselėjamos vertybės man yra labai artimos ir savos, o vykdomi darbai, kuriais siekiama neformalaus ugdymo metodais skatinti tikslingą užimtumą ir sveiką gyvenimo būdą, atrodo be galo prasmingi, tad džiaugiuosi turėdama galimybę prie jų prisidėti ir pati“, – teigia studentė, dirbanti „Žingsnis“ administracijoje, kur yra renginių komiteto narė ir organizuoja renginius.

Nors Simonos veikla organizacijoje gali būti apibūdinama kaip savanorystė, merginos teigimu, jai dažnai atrodo, kad iš šios veiklos ji gauna daugiau, nei duoda pati.

„Nors ne visada vienodai įsivaizduojame renginius, kokius darbus reikia atlikti, kam pasiruošti, bet diskutuojant ir dalinantis vizijomis pavyksta sugalvoti įdomių sprendimų! Darbas kartu su komanda, jos koordinavimas, darbų ir laiko planavimas, konfliktų sprendimas – tik saujelė įgytų įgūdžių ir išmoktų pamokų“, – sako S. Kiškytė.

Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija