2024 balandžio 19 d. penktadienis, 16:29
Reklama  |  facebook

„Lietuvos statyba. Asmenybės“. 100 pasakojimų Fotogalerija

2016-08-19 09:13,      nuotraukų galerija 2016-08-19 11:06
Vakar, rugpjūčio 18 d., statybų ir susijusiam sektoriui buvo pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės". Renginys, sutraukęs gausų būrį statybų vyrų ir moterų, vyko Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekyje.
nuotrauka
Pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės“. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB
YIT, Suomijos statybos kompanija,
Staticus, UAB
Reklamika.lt,
Knygos herojai – skirtingų generacijų žmonės, kurių vieni veiklą pradėjo dar sovietmečio statybose, kiti ėmėsi verslo ir į statybų sektorių atėjo jau nepriklausomos Lietuvos metais. Į knygą sudėta 100 originalių pasakojimų apie 105 asmenybes – statybų žmones kalbino portalo Statybunaujienos.lt žurnalistai ir bendraautoriai.

Kas verks, kai šie pastatai bus griaunami?

„Buvau nuėjęs pažiūrėti, kai griovė gamyklos pastatus. Net ašarą nubraukiau“, – prisiminimais dalinosi Rimantas Jakštas, 44 metus statybose dirbęs kaunietis. Tai buvo Kaune, Jonavos gatvėje, stovėjusi tekstilės gamykla „Lima“. 2012 gruodį senieji pramoniniai pastatai buvo nugriauti, o vietoje jų pastatytas prekybos centras „Prizma“.

Taigi Lietuva buvo statoma, infrastruktūra įrenginėjama širdimi, nes rankos neverkia. Ar dabartinė Lietuva statoma širdimi, nežinia. Vienas knygos herojų – Alfonsas Jaras, bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, ne sykį yra apgailestavęs, kad ateities kartoms bus paliktos menkavertės „stekliaškos“, o ne gamyklos, fabrikai, statiniai, kuriais galėtume didžiuotis.

Kas verks, kai šie pastatai grius arba bus griaunami?

Įstatymai kūrė teisinę statybos bazę, neretai atsigręždami prieš jų sergėtojus 

„Lietuvos statyba. Asmenybės“ – dviejų metų portalo Statybunaujienos.lt redakcijos komandos darbas, dviejų metų pokalbiai su žmonėmis, kurie pasidalijo savo patirtimi, nuomonėmis, savo darbo ir gyvenimo istorijomis. Beveik visi šie tekstai, bet kur kas išsamesni, jau publikuoti portale Statybunaujienos.lt, rubrikoje „Asmenybės“.

Naujoji knyga buvo pristatoma įvertinant turinio kontekstą. Knygos herojai – premjero patarėja ir architektė Jūratė Juozaitienė ir Lietuvos statybininkų asociacijos Garbės prezidentas Adakras Šeštakauskas – renginio metu prabilo apie tai, kaip buvo strateguojamas ir kuriamas statybos sektorius, kokiu jis tapo ir kaip veikė žmonės. Pirmasis nepriklausomos Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algimantas Nasvytis yra sakęs, kad „pirmojoje Vyriausybėje dirbo ne tik kompetentingi žmonės, specialistai – bendri interesai jiems buvo svarbiau, aukščiau už asmeninius“. Pašnekovo manymu, jeigu kitos Vyriausybės būtų perėmusios tą estafetę – jeigu ne partijos, o Lietuvos valstybės interesams politikai teiktų prioritetą, gerokai menkesnių krizių ir mažiau nuostolių patirtume.

Adakras Šeštakauskas prie LSA vairo stojo tuomet, kai Lietuvos statyba atsidūrė itin sudėtingoje situacijoje. „Perestroikos“ įtakoje 1988 m. buvo panaikinta Lietuvos TSR Statybos ministerija, valstybinės įmonės buvo privatizuotos – visi panoro būti verslininkais, savininkais. „Ir visi pamiršo, kad yra tam tikri dalykai, kuriuos reikia išspręsti, – pasakojo A. Šeštakauskas. – dabar reikėjo pradėti ieškoti darbo, nes reikėjo gauti atlyginimą.“ Tokiame kontekste atsirado LSA. Ir ne be pasididžiavimo, įvertindami ir pripažindami Asociacijos svarbą ir įtaką, jos nariai ne sykį yra garsiai pasakę, kad „ne Jakšto gatvės 4 yra statybos sektorius“.

Premjero patarėja Jūratė Juozaitienė daugeliui atrodo tiesiog laimės kūdikis – Seimas, Vyriausybė, didelė įtaka. Tačiau knygoje ji atvėrė ir kitą buvimo valdžioje pusę – kai bandymas elgtis pagal įstatymus atsigręžia prieš jų sergėtojus. 

„Gavau piktų, grasinančių laiškų. Labiausiai skauda, kai tave ir tavo šeimą pradeda įtarinėti, neturėdami jokio pagrindo. Šį laikotarpį prisimenu kaip patį skaudžiausią – daug kas nuleido rankas, o aš sužinojau, kas aš tokia, – nelinksmai pasakojo J. Juozaitienė. – Kodėl žmonės nemąsto – jei nusipirkai tualetą ir vietoje jo kopose statai daugiaaukštį, tai ar tikrai jam ten vieta. Šiandien jau daug kas susimąstė, sustojo, tačiau tuo metu sulaukiau labai daug grasinimų.“
Aukštas pareigas užimančiai valdininkei ledinis dušas vėliau tapo įprastu.

Apie antrojo pasaulinio karo pradžios techniką

Antanas Butkus, Alfonsas Jaras ir Vytautas Vankevičius atstovauja įmonėms, kurios pasirinko skirtingus išlikimo sudėtingomis sąlygomis kelius.

Nuotraukoje – J. Juozaitienė ir A. Šeštakauskas, knygos „Lietuvos statyba. Asmenybės“ globėjas

Antanas Butkus įmonei „YIT Kausta“, buvusiam Kauno statybos kombinatui, vadovavo 23 metus. Tačiau sėkmingai dirbusi įmonė pasirinko būti su suomiais. Kodėl, nes atėjo laikas, kai „tai, kas buvo mūsų privalumas, tapo akmeniu po kaklu – arba visai neatgavome pinigų, arba atgavome nuvertėjusiais rubliais. Supratome, kad reikia ieškoti arba strateginio, arba finansinio investuotojo“, – pasakojo A. Butkus. Taip „Kaustoje“ atsirado suomiai.

Vytautas Vankevičius, pasakodamas apie tai, kaip ir kodėl atsirado „Staticus“, knygoje pasakoja: „Supratome, jog reikia ieškoti rinkos, kuri turėtų pakankamai gerą darbo užmokestį. Švedijoje, pavyzdžiui, minimalus darbo užmokestis buvo toks, koks mums – išsvajotas maksimalus. Pradėjom ten ieškoti objektų.“

Jis prisimena, jog drąsino savo darbuotojus, nors pats nebuvo tikras, ar šis bandymas pavyks.

Alfonso Jaro vadovaujama įmonė „Montuotojas“ gimė iš „Prammontažo“ ir liko lietuviška, duoną pelnanti beveik vien tik Lietuvoje. Nors teko išgyventi stresinių situacijų, kurios priminė amerikietiškus kalnelius, kai per akimirką atsiduri pačiame dugne ir vėl imi kopti aukštyn, įmonė nepasidavė. Net tuomet, kai vieni užsienio partneriai, pamatę, su kokia technika dirba „Montuotojas“ atvirai įmonės vadovą paklausė, ar lietuviai rengiasi vaidinti antrojo pasaulinio karo pradžią. Tai nebuvo patyčios, tai buvo prablaivėjimas, per akimirką atėjęs suvokimas, kokioje situacijoje iš tiesų yra bendrovė. 

Dabar tokių problemų nebėra, bet bendrovė jau žino, kad būtina nuolat tobulėti, domėtis naujovėmis ir jas diegti savo įmonėje. Gyvenimas sutryps, sako A. Jaras, jeigu nesugebėsi žengti su technine pažanga.

Statybininkui statybos aikštelė turi kvepėti

„Ateinu vieną kartą, – mokyklą Mindaugo gatvėj statėm, – ir matau: sėdi trys darbininkai – kiekvienas ant trijų plytų, ir butelis ant trijų plytų stovi, – dar vieną, graudžiai juokingą pjūvį, pristatant knygą, pjovė Algimantas Nekrašius. – O ant sienos rusiškai užrašę „Restoranas „Trys plytos“. Paėmiau butelį ir sudaužiau į sieną. Tada paklausiau, kodėl jie geria, o ne dirba, nors buvo antra valandą dienos. Išgirdau atsakymą, kurį supratau tik po 4 ar 5 metų: „Kaip mokat, taip ir dirbam“. Darbininkai buvo visiškai teisūs – ne dėl to, kad gėrė, o dėl to, ką pasakė.“ Pasak A. Nekrašiaus, 80 proc. problemų kyla ne dėl darbininkų, o dėl statybos organizatorių. Tai, kad jie ir šiandien skundžiasi, jog mažai uždirba, yra vadovų, kurie organizuoja jų darbą, problema. Bet ji prasideda ne statybos aikštelėje, o dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose. 

„Savo profesiją žmogus turi mylėti; kai statybininkas ateina į aikštelę, ji turi jam kvepėti. Priešingu atveju jis ne ten pataikė, prašovė“, – sako A. Nekrašius.

Vincentas Šileika buvo iš tų laimingųjų, kuriems teko Lenino premija už Lazdynų mikrorajoną. Šios premijos, pripažįsta ne vienas, jie geidė ne dėl vardo, dėl pinigų, kurie buvo nemaži. Lazdynus stačiusiai komandai buvo skirta bene 10 tūkst. rublių. 

Tačiau gavęs prestižinę tų laikų premiją, jos laureatas V. Šileika nežinojo, ar jam dėl tos premijos verkti, ar juoktis. „Iš pradžių smagu buvo... Keliavome į Maskvą, automobilyje gabendamiesi ir gėrimų bei valgių. Buvo iš anksto sutarta, kad iškilmės ir pirma puota vyks Kremliuje, ir mums tai nieko nekainuos, nes puotą organizavo TSRS kultūros ministrė Furceva. Bet paskui buvo dar trys puotos. Ir apie šimtą žmonių, tarp jų ir architektų, teko pavaišinti vieną dieną. Kitą dieną – maždaug pusšimtį asmenų, susijusių su premiją skyrusios komisijos nariais. Mūsų atsivežto gero nepakako, pirkome maisto vaišėms ir vietoje, Maskvoje. Man, kaip premija, teko 1,3 tūkst. rublių. Atrodytų, pasakiška suma, vertinant tų laikų mastu, tačiau džiaugsmo iš viso to liko nedaug: didžiąją premijos dalį teko išleisti visoms toms vaišėms“.

Knygos rengimo laikas buvo per ilgas 4 jos herojams

Anapilin išėjo Lietuvos respublikinio statybos susivienijimo pirmininkas Algirdas Baltušis; Rimgaudas Vaičiulis, vienas iš Tarpkolūkinių statybos organizacijų susivienijimo ir Kaimo statybos ministerijos – vadovų; akad. Antanas Kudzys, kurio paskaitų klausėsi kelios Lietuvos statybininkų kartos, o dėstyti kvietė užsienio šalių universitetai; Romualdas Sakalauskas, buvęs Lietuvos Respublikos statybos ministras ir anuometinės TSRS pirmasis statybos ministro pavaduotojas.

Padėka

Portalo redakcija dėkoja visiems, kurie prisidėjo leidžiant knygą: 34 rėmėjams, portalo žurnalistams ir bendraautoriams, fotografams, dizaineriui. Dėkoja REKLAMIKAI, sukūrusiai vaizdinę renginio dalį.

Pirmoje eilėje iš kairės: VU bibliotekos generalinė direktorė I. Krivienė, „Paroc“ komunikacijos ir rinkodaros vadovė Baltijos šalims A. Endriukaitytė, LSA prezidentas D. Gedvilas, LSA garbės prezidentas A. Šeštakauskas, „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas J. Dumašius

Knygą galite pamatyti ir paskaityti portale Statybunaujienos.lt. Norintieji įsigyti, gali kreiptis tel. 8 672 60123, e. p. lida.lapkiene@statybunaujienos.lt arba užeiti į redakciją adresu S. Konarskio 49-714, Vilniuje (LRT pastate). 

Papildysime nuotraukomis

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos