2024 balandžio 19 d. penktadienis, 10:27
Reklama  |  facebook

SWETRAK. Ar pinigai, skirti Europos Sąjungos projektams, pateks į trečiąsias šalis?

2019-03-06 07:41
Pabėgių gamykla „Swetrak“, įsikūrusi Marijampolėje, yra smulki įmonė, kurios darbų apimtis lemia geležinkelio projektai, vykdomi vidaus rinkoje. Įmonės vadovas Vilius Parulis neslepia, kad pastaruoju metu jie yra priversti konkuruoti ne tik su Lietuvos ar Europos Sąjungos įmonėmis, bet ir su intensyviai į Lietuvos rinką besiveržiančiomis trečiųjų šalių, ypač Baltarusijos, įmonėmis.
nuotrauka
Marijampolėje įsikūrusi bendrovės „Swetrak“ gamykla gelžbetoninius pabėgius gamina pagal Švedijos firmos „Abetong AB“ ilgo stendo technologiją. UAB „Swetrak“ nuotr.


Minimos įmonės
Swetrak, UAB
LTG (Lietuvos geležinkeliai), AB
Alga, koncernas, UAB
Consolis, koncernas,
Bendrovėje „Swetrak“ dirba 36 darbuotojai. Nors tai nėra didelis darbuotojų skaičius, direktorius V. Parulis sako, kad dėl specifinės gamyklos veiklos tenka labai smarkiai suktis, kad galėtų juos aprūpinti darbu. Ir tai lemia kelios priežastys.

Gamyklos apyvarta priklauso vien nuo geležinkelio projektų

Bendrovė „Swetrak“ veikia jau 20 metų. Jos veikla specifinė – gelžbetoninių pabėgių ir gelžbetoninių iešminių pabėgių, kurių vienintelis naudotojas yra „Lietuvos geležinkeliai“, gamyba. Jeigu prieš penkerius metus, vykstant tarptautinės vėžės „Rail Baltica“ darbams, įmonė dirbo septynias dienas per savaitę, tai dabar situacija pasikeitusi iš esmės. 

„2014 m. gaminome virš 300 tūkst. pabėgių per metus, o 2015 m. – jau tik 15 tūkst., situacija pradėjo šiek tiek gerėti tik 2018 m., kai pagaminome virš 90 tūkst. pabėgių. Šie metai teikia vilčių, nes atsiranda naujų projektų, taip pat gamykla pabėgius tieks ir „Rail Baltica“ geležinkelio atkarpai nuo Kauno iki Palemono“, – pasakoja bendrovės „Swetrak“ direktorius V. Parulis, šias pareigas pradėjęs eiti pačiu sudėtingiausiu įmonei metu, nuo 2015 m. 
 
Pranašumo įmonei teikia galimybė naudotis pasauline pabėgių gamybos patirtimi

„Swetrak“ gamykla yra bendra Lietuvos ir Prancūzijos kapitalo įmonė, kurios 60 proc. akcijų valdo Prancūzijos grupė „Consolis“ ir 40 proc. – UAB koncernas „Alga“.

Nuotraukoje kairėje –
bendrovės „Swetrak“ direktorius
Vilius Parulis

Marijampolėje įsikūrusi gamykla gelžbetoninius pabėgius gamina pagal Švedijos firmos „Abetong AB“ ilgo stendo technologiją. UAB „Swetrak“ yra viena iš daugiau kaip 40 įmonių pasaulyje, dirbančių pagal šios firmos technologiją. UAB „Swetrak“ gaminamus pabėgius projektuoja, gamybos procesą ir kokybės kontrolę audituoja „Abetong AB“. Naujų gaminių projektavimas, gamybinės įrangos pritaikymas, gamykliniai ir akredituotų laboratorijų bandymai bei kiti parengiamieji darbai užtrunka apie keturis mėnesius. Todėl pasirengimas naujai produkcijai gaminti reikalauja nemažai patirties ir įžvalgos, ypač atsižvelgiant į aštrėjančią konkurenciją. 

„Mūsų gamykla nuolat bendradarbiauja su mokslininkais ir laboratorijomis iš VGTU ir KTU, kuriose atliekami produkcijos bandymai, – sako V. Parulis. – Betono sudėtį projektuoja KTU Statybinių medžiagų katedra, su kuria bendradarbiaujame nuo 2001 m. Toks bendradarbiavimas yra būtinybė, norint gaminti kokybišką produktą.“

UAB „Swetrak“ yra tarptautinės grupės „Consolis“, kuriai priklauso gelžbetonio gamyklos 28 valstybėse, išsidėsčiusiose po visą pasaulį, narė, todėl turi neribotas galimybes dirbti, naudojantis koncerno intelektiniu ir inžineriniu potencialu. Koncerno laboratorijoje, esančioje Prancūzijos Schalon sur Saone mieste, bandomi visi UAB „Swetrak“ gaminami gaminiai. 

„Grupė „Consolis“ veikia geležinkelių, inžinerinės infrastruktūros, gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų srityse. Gaminami ne tik geležinkelio pabėgiai, bet ir struktūriniai elementai tiltams bei tuneliams, taip pat perdangos plokštės, sienos. „Consolis“ didelį dėmesį skiria jam priklausančių įmonių specialistų kvalifikacijoms kelti, produkcijos kokybei didinti ir darbų saugos klausimams spręsti. Nuolat organizuojamuose mokymuose tarptautinių įmonių specialistai tarpusavyje dalijasi gelžbetoninių konstrukcijų gamybos patirtimi ir pasiekimais“, – pasakoja V. Parulis, akcentuodamas pranašumus, kuriuos rinkoje įgyja UAB „Swetrak“ gamykla, nuolat jausdama pasaulinių naujovių pulsą.

Kai valstybė negina vietos rinkos

Tačiau net ir pasaulinio lygio grupės „Consolis“ intelektualinės paramos užtikrinimas negarantuoja vietinės rinkos užsakymų. Bendrovė mažoje Lietuvos rinkoje turi konkuruoti ne tik su Europos Sąjungos, bet ir su trečiųjų šalių įmonių produkcija. Kaip pastebi su statyba susijusių pramonės šakų atstovai, neretai trečiųjų šalių įmonės yra agresyvios, daro didelį spaudimą rinkos kainai. Pastaruoju metu Lietuva susidūrė su užsienio šalių įmonėmis, kurias vyriausybės komisija įvardino kaip didinančias riziką ir keliančias grėsmę nacionaliniam saugumui. Viena iš jų yra susijusi ir su pabėgių tiekimu. 

 „Lietuvos vyriausybė turėtų sudaryti sąlygas dirbti ir užsidirbti lietuviškoms įmonėms, labiau skatinti smulkųjį ir vidutinį verslą, – į vietos rinkos problemas atkreipė dėmesį UAB „Swetrak“ direktorius V. Parulis. – Garsiai kalbama apie užsienio investicijų pritraukimą į Lietuvą. Bet įmonė negyvuos be pirkėjo. Ką daryti tokiai kaip mūsų – Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonei, kuri dirba tik Lietuvos rinkai, kai pabėgį Lietuva perka iš Baltarusijos, o Lietuvos žmonės, ypač regionų, neturi darbo? Manau, kad tokia situacija yra stimulas didėti emigracijai. Nepamirškime, kad įmonė naudoja ir kitų Lietuvos įmonių produktus, medžiagas, moka mokesčius, taip dalyvaudama ekonomikos sraute.“

V. Parulis sutinka, kad Europos Sąjungoje veikia laisva rinka, tačiau mãno esant neteisinga, kai Europos Sąjungos pinigai, skirti projektams Lietuvoje, išplaukia į trečiąsias šalis, ten skatindami ekonomiką, kurdami darbo vietas Lietuvos įmonių sąskaita.

„Neteisinga, kai mūsų žmones darbo ieškoti į užsienį stumia trečiųjų šalių įmonės“, – yra įsitikinęs V. Parulis, kurio minčiai pritaria daugelis Lietuvos įmonių vadovų. 

Įkaitai – regionų verslas ir žmonės

„Mūsų gamykla UAB „Swetrak“ yra įsikūrusi Marijampolėje ir suteikia darbo 36 darbuotojams, – kalba gamyklos vadovas. – Daugiau negu pusė jų dirba nuo pat gamyklos darbo pradžios, tad turi sukaupę unikalią patirtį, kuri lemia gaminių kokybę ir leidžia laiku įvykdyti įsipareigojimus.“

Tačiau specializuota gamyba ir didelė konkurencija neretai vadovus ir savininkus verčia mokėti už sunkiai išvengiamas prastovas. Tai yra vienintelis būdas užtikrinti, kad žmonės neemigruos, o įmonė nepraras kvalifikuotų specialistų. Gelžbetonio pramonė yra imli rankų darbo, tad automatizavimas, apie kurį pastaruoju metu kalbama Ketvirtosios pramonės revoliucijos kontekste, yra galimas tik iš dalies.

Verslas laukia vyriausybės sprendimų, kurie gintų Lietuvos įmones, o jose dirbantys žmonės turėtų galimybę oriai gyventi ir dirbti Lietuvoje. 

Bendrovės „Swetrak“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...
nuotrauka
2024-04-02 10:16
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 234 būstai ir fiksuota 20 sutarčių nutraukimų. Palyginti su vasariu, kai parduoti 195 būstai, pardavimai išaugo apie 20 proc., tačiau su praėjusių metų kovu, kuomet pirkėjai įsigijo 3...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas