2024 liepos 13 d. šeštadienis, 22:00
Reklama  |  facebook

A. Šeštakauskas: sovietmečio viršininkai per Kalėdas į statybvietes neatvažiuodavo

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-25 06:01
Sovietmečiu buvo statybininkų, kurie per Kalėdas į darbą neateidavo, bet didelių problemų dėl to niekas nekėlė, tikina Adakras Šeštakauskas, nusipelnęs inžinierius, vienas iš Lietuvos statybininkų asociacijos įkūrėjų ir pirmasis jos prezidentas. Net maskviškiai viršininkai, kiek pamena savo darbinę praktiką A. Šeštakauskas, statybų aikštelėje nepasirodydavo.
nuotrauka
Nors „Mažeikių naftos“ statybvietėje lankėsi net trys tuometiniai sąjunginiai ministrai, maskviečiai per Kūčias ir Kalėdas tikrinti neatvažiuodavo. Nuotraukoje priekyje centre A. Šeštakauskas, pirmasis statybos ministro pavaduotojas, apie1981 m. A. Šeštakausko asmeninio albumo nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Kalėdų švęsti aukštos pareigos netrukdė ir sovietmečiu

Anot A. Šeštakausko, Kūčias ir Kalėdas jis pats švęsdavo ir dirbdamas įvairiose atsakingose pareigose didžiuosiuose sovietmečio Lietuvos objektuose – Azotinių trąšų gamyklos statyboje Jonavoje, naftos perdirbimo įmonės Mažeikiuose, ir jau dirbdamas Vilniuje – būdamas Valstybinio statybos komiteto pirmininko pirmuoju pavaduotoju.

Jei Kūčios ir Kalėdos ištikdavo darbo dienomis, „bent pusę dienos visi dirbdavo, nes kitaip nebuvo galima, o paskui visi namuose švęsdavo“. A. Šeštakauskas to nelaikė disidentiniu judėjimu, todėl ir ypatingos baimės, kad kas nors paskųs, sako nejautęs. 

Nuotraukoje –
A. Šeštakauskas

„Ideologinius darbuotojus labiau persekiojo, jie ir vieni kitus gal paskųsdavo. Pavyzdžiui, mokytojai vieni kitus pasekiodavo... O mes, statybininkai, – proletarai. Mūsų profesija – ne ideologinė, todėl baimių, kad kas nors persekios, paskųs, nebuvo. Paskui mus niekas nevaikščiojo, niekas nežiūrėdavo, buvo darbų vykdytojas bažnyčioje ar nebuvo“, – prisiminimais dalijasi ponas Adakras. Be to, pastebi jis, daug kas priklausė ir nuo vietinių – rajono partijos komitetų vadukų: dalis jų ir patys švęsdavo, o dalis buvo itin aktyvūs stebėtojai.

Statyba anuomet buvo planinės ekonomikos dalis, bet maskviečiai, kurių Kalėdos švenčiamos pora savaičių vėliau, per mūsų Kūčias ir Kalėdas tikrinti statybininkų neatvažiuodavo.

Nežinia, svarsto p. Šeštakauskas, ar jie sąmoningai nenorėjo trukdyti, ar taip netyčia sutapdavo, bet jis tokio atvejo, kad kas nors specialiai būtų atvažiavęs, sako neprisimenantis.

Į mišias – su „liktarna“

Ponui Adakrui iki šiol pačios mieliausios yra vaikystės Kūčios ir Kalėdos tėvų namuose.

„Prisimenu, kaip eglutę puošdavome. Tokių blizgančių žaisliukų, kaip dabar, nebuvo. Turėjome šiek tiek prieškarinių, bet daugiausia puošdavome pačių padarytais žaisliukais iš šiaudų, popieriaus. Ant Kūčių stalo visada būdavo 12 patiekalų. Aguonpienis būtinai būdavo, būdavo spanguolių kisieliaus, kompoto, taip pat įvairių patiekalų iš silkės ir žuvies. O senesni žmonės, pavyzdžiui, mano močiutė prisimindavo, kad dar anksčiau ir avižinį kisielių Kūčioms virdavo“, – pasakoja p. Šeštakauskas.

Kūčios ir Kalėdos buvo laukiamos šventės ir vėliau. Nors jau buvo išskridę iš tėvų namų kas kur, joms artėjant ir jis, ir brolis bei sesuo su šeimomis visada skubėdavo namo – į tėviškę, į kaimą.

„Dažniausiai važiuodavome į tėviškę traukiniu, nes kitokio transporto nedaug buvo, o paskui dar pusantro kilometro nuo geležinkelio stoties eidavome į kaimą pėsti. Kartais ir per gilų sniegą klampodavome, bet tokia tradicija – per Kūčias visiems susirinkti ir net nesvarstytina buvo, kad galime nenuvažiuoti. Ir į bažnyčią, į mišias ankstų Kalėdų rytą pėsti eidavome du su puse kilometro. Iš namų labai anksti išeidavom visi, su tėvukais. Taip anksti, kad su „liktarna“ (žibalinė lempa – red. past.) kelią pasišviesdavome“, – prisimena p. Adakras ir prisipažįsta, kad tėviškės namų trauka visada buvo labai stipri.

„Nupirkti „plotkeles“ – mano pareiga“

Portalo Statybunaujienos.lt kalbintas švenčių išvakarėse A. Šeštakauskas pasakojo, kad Kūčių vakarienės jau kelerius metus visa šeima renkasi pas netoli gyvenančią jo dukrą. Prie šventinio stalo šiemet susės net 12 žmonių.

„Mes su žmona užauginome du vaikus, ir dabar jau turime penkis anūkus. Viena anūkė taip pat jau yra sukūrusi šeimą, su vyru ateina, tai kai visi susirenkame, nemažas būrys susidaro. O „plotkeles“ bažnyčioje aš iš anksto nupirkau. Seniau, kai anūkai buvo mažesni, jų pirkti eidavome su kuriuo nors iš jų, o dabar vienas einu, nes tai – mano pareiga“, – sakė jis.

Švenčių proga Lietuvos statybininkų asociacijos garbės prezidentas p. Šeštakauskas savo kartos kolegoms palinkėjo geros sveikatos, o statybininkų bendruomenei – ramybės, sutarimo bei džiaugsmo.

„Ramybės, gerų santykių šeimose ir darbe. Šitos šventės nuteikia ramybei, todėl netrumpinkime vieni kitiems gyvenimo, palaikykime vieni kitus“, – palinkėjo jis.
Statybunaujienos.ltAsmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-05-01 10:24
Balandžio 30 d. mirė Antanas Butkus (78 metų), inžinierius, ilgametis tuomet YIT KAUSTA (dabar – YIT LIETUVA) vadovas, buvęs Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas.
nuotrauka
2024-04-12 16:21
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) nariams buvo pristatyta knyga apie Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidentą Adakrą Vincentą Šeštakauską.
nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.