2024 balandžio 16 d. antradienis, 17:39
Reklama  |  facebook

Aleksandras Bruzgis. Apie „prietranką Leniną“, auksuotoją Kirkilą ir su žmonomis nenakvojančius vyrus Fotogalerija

2014-12-18 23:24
Aleksandrui Bruzgiui – 83-eji, tačiau sveikatos, energijos ir nenuobodžios biografijos galima pavydėti. Jei žmogus prieš kelerius metus pėsčias skersai ir išilgai, nakvodamas arimuose ir pievose po atviru dangumi pėsčias perėjo visą Lietuvą, akivaizdu: nuobodus ir monotoniškas darbas buvo ne jam. O kai labai ieškai, ir statybininku būdamas gali darbe atrasti ir nuotykių, ir romantikos.
nuotrauka
Lankydamasis Čiukotkoje, A. Bruzgis nusprendė, kad grįš į Vilnių ir iš karto mes direktoriaus darbą. Ne dėl moterų. O gal ir dėl jų: kad direktoriui savo negerais vyrais skųsdavosi. Pašnekovo albumo nuotr.


Negražūs, bet nesugriuvo

Aleksandras Bruzgis Kauno politechnikos institutą (KPI) baigė kartu su buvusio šalies Prezidento broliu Gerardu Brazausku ir tapo inžinieriumi statybininku.

Paskui triūsė darbų vykdytoju ir sako, kad geltonų plytų daugiabučiai už Vilniaus geležinkelio stoties, Dzūkų kvartale, jam it savi. Kelią link oro uosto žyminčios neišvaizdžios baltos „chruščiovkės“ – irgi savos.

„Tokie neskoningi jų projektai, bet aš juk vykdytojas buvau ir mano reikalas – kad nesugriūtų“, – nusijuokė pašnekovas, primindamas, kad tie negražūs namai iki šiol stovi. Kai vykdytoju dirbti atsibodo, pasinaudojo galimybe nerti į naują ir nepažintą sritį – leidybą.

Jis Statybos reikalų komitete prie ministrų tarybos, o tiksliau – techninės informacijos ir propagandos biure – įsidarbino redaktoriumi. Kaip pats sako, puikiai susipažino su spaustuvės darbu, sužinojo, kas yra korektūra ir redagavimas bei kitų subtilybių. Leidiniai neįdomūs: apie saugumo techniką, su statybomis susijusius įstatymus, statybos ir architektūros tematika. Gal todėl ištvėrė tik pusantrų metų.

O paskui pasiguodė sutiktam bendramoksliui G. Brazauskui, jau dirbusiam Gelžbetoninių konstrukcijų gamykloje (GKG-3) direktoriumi, kad sėdėti prie rašomojo stalo – ne jo svajonių darbas. Atsiradus laisvai vietai GKG-3, tapo cecho viršininku. Vėliau A. Bruzgis tapo tos gamyklos vyriausiuoju technologu ir vyriausiojo inžinieriaus pavaduotoju „du viename“; 1968 m. pakilo iki vyriausiojo inžinieriaus ir tapo G. Brazausko pavaduotoju. „Dariau, aišku, suderinęs su Brazausku, ką noriu – man buvo suteikta daug kūrybinės laisvės. Ačiū ponui Gerardui už įžvalgumą, už tai, kad netrukdė eksperimentuoti ir kurti naujoves. Už vieną jų, tai yra už akytojo betono gamybos vibracinės technologijos sukūrimą, net medalį gavau Maskvos liaudies ūkio pasiekimų parodoje. Tai leido gamykloje panaikinti 3 pamainų darbą, nes iki tol žmonės triūsė tai iš ryto, tai po pietų, tai naktį, kas savaitę grafikas keisdavosi, o tai labai alino jų organizmus. Visi labai džiaugėsi, kai naktinės pamainos nebeliko“, – prisiminė pašnekovas.

Statybose dirbti malonu: kur pažvelgsi – savo indėlį matai daugelyje objektų. Taip sakė A. Bruzgis. „Vaikų darželiai, mokyklos, tai yra tie balti statiniai iš akytojo betono, kilę iš mūsų gamyklos. O ir stambiaplokščių namų stogai apšiltinti mūsų pagamintomis akytojo betono plokštėmis. Vilniaus universalinė parduotuvė, „Lietuvos“ viešbutis vėlgi – mūsų karkasas ir mūsų sienos. Su architektais Nasvyčiais teko derinti daugelį detalių, jie braižydavo, o mes spręsdavome, kaip tokią formą pagaminti, ir jei kažkas būdavo neįmanoma, koreguodavo savo idėją“, – pusė sostinės statybos inžinieriui – labai artima.

Bet kūrybos džiaugsmą kartais apkartina... pasiektos karjeros aukštumos.

Čiukotkoje nusprendė mesti vadovo darbą

Kaip jaučiatės, kai jus paaukština ir išreiškia pasitikėjimą? Tikriausiai geriau, negu kadaise A. Bruzgis, kai jį vietoje G.Brazausko skyrė į gamyklos direktoriaus kėdę. „Prisimenu, manęs įšventinti atvažiavo ministro pavaduotojas, kita su statybų sektoriumi susijusi grietinėlė ir žiūrėjo, kaip kolektyvas naujieną priims. Kas mane matė, pasakojo, kad sėdėjau baltas baltas – kaip popierius. O aš galvojau, už kokias nuodėmes mane į tuos direktorius „kiša“? Juk iki tol už Brazausko nugaros buvau kaip už mūro. Jei kas kam blogai – aiškindavosi jis. Bet GKG-3 direktoriumi išdirbau devynerius metus, nuo 1974 iki 1983-ųjų. O tada, kaip sportininkas, su tokiais pat ekstremalių žygių aistruoliais išvykau į Čiukotką ir į Šiaurės Kamčiatką“, – prisiminimais dalijosi pašnekovas.

Beje, Aleksandras Bruzgis yra 1953 m. LTSR vandensvydžio čempionas. Po žygio per Čiukotką ir Šiaurės Kamčiatką jį Kūno kultūros ir sporto komitetas prie LTSR Ministrų tarybos apdovanojo slidžių turizmo A klasės 3 laipsnio diplomu kaip garbingos 3 vietos laimėtoją. O 1986 m. Savanoriškos sporto draugijos „Žalgiris“ respublikinė taryba apdovanojo už pirmą vietą atvirose draugijos maratono varžybose vyrų, kuriems virš 50 metų, grupėje. Tada A. Bruzgis bėgo 42 km ir 195 metrus nuo Saulėtekio miestelio iki Balžio ežero ir atgal du ratus ir sako, kad bjauriausi buvo tie 195 metrai. „Juk bėgi ir galvoji: koks durnius tuos 195 metrus sugalvojo, ar negana 42 kilometrų – taip sunku“, – juokėsi sportininkas.

Bet grįžkime į Čiukotką, kur spiginant žiauriam šalčiui, su kelių dešimčių kilogramų našta ant pečių, kartais apgraibomis, kai dėl pūgos ar rūko nematyti per ištiestos rankos atstumą, su draugais klampojo sniegynais tol, kol „išėjo iš žemėlapių“. Tai yra, pasiekė pasaulio kraštą, kuris nebuvo pažymėtas net išsamiuose kariniuose žemėlapiuose.

„Eidamas per sniegą žinojau, kad grįžęs gamykloje nebedirbsiu. Tikras darbas, galvojau, yra tai, ką aš čia dabar darau, tai yra kai galiu sunkiai irtis per kliūtis, sniegą, – pasakojo Aleksandras. – Atvirai pasakius, labai nusivyliau tarybų valdžia. Net jei smulkmeną reikia padaryti, pavyzdžiui, sauną, vonią su dušu darbininkams – būtinas Maskvos leidimas. Ne telefonu, o važiuoti ir tartis, įrodinėti, kad reikia. Lietuva neturėjo teisės suderinti net vieno cecho buitinių patalpų. Maždaug tuo metu kitos gamyklos direktorių iš pareigų nuėmė už sporto salės „Kibirkšties“ komandai pastatymą. Mat nesuderino su Maskva. Ir nuėmė be teisės toliau kada nors eiti atsakingas pareigas. Tie direktorių darbai anais laikais buvo nei šis, nei tas, jauteisi kaip auklėtojas, psichologas ir socialinis darbuotojas kartu. Vyras su žmona susimuša – žmona pas mane ateina skųstis. Kita žmona atvyko reikalauti, kad jos vyrą priversčiau dažniau nakvoti namie. Butus skirstyti irgi reikėjo direktoriui, tai yra man. Paskambino kartą partijos komiteto šulas, kad jo broliui, dirbančiam mūsų gamykloje, reikia buto, o tas brolis – beveik eilės gale. Vykdyti tokį norą ar ne? Juk taip neteisinga! Todėl grįžęs iš kelionės ėmiau kalbėti, kad išeisiu iš darbo, paskutinį mėnesį dirbu. Nuėjau į partijos komitetą ir sakau: „Nenoriu, nedirbsiu. O jei gražiuoju neatleisite, tai gausiu kas antrą dieną po papeikimą ir išvarysit“. Po kelių dienų paskambino man ministro sekretorė, kad atvykčiau į ministeriją. Sakau, jei bandys įkalbinėti likti, tai geriau negaiškim nei mano, nei ministro darbo laiko... Ir pagaliau buvau perkeltas į tikrai įdomų darbą – tapau Respublikinio paminklų ir meno kūrinių restauravimo tresto valdytojo pavaduotoju. Tresto specialistai restauruodavo bažnyčias ir jų inventorių – kryžius, auksuotas sakyklų detales, kitus paminklinius pastatus. Ten dirbo daug menininkų, įdomu buvo ir istoriją, ir meną pažinti, ir prie šalies praeities savo rankomis prisiliesti – juk tekdavo po Lietuvą keliauti, kad paminklinius pastatus (dvarus, bažnyčias) apžiūrėčiau, – kalbėjo A. Bruzgis. – Beje, mūsų treste auksuotoju, tai yra paprastu darbininku triūsė dabar žinomas politikas Gediminas Kirkilas. Tačiau manantiems, kad brangiojo metalo buvo galima slapčia išsinešti, kaip kad būdavo sovietinių laikų papročiu, prichvatizuojama daugelis valdiško turto, iškart sakau: „dudki“ tu to aukso išsineši. Auksavimo procesas vykdavo taip: detales apklijuodavo plonyčiais aukso lapeliukais, o jie būdavo atgabenami su apsauga ir už kiekvieną lapelį, už kiekvieną centimetrą reikdavo atsiskaityti, viskas buvo išmatuojama“.

Nepriklausomybę pašnekovas sutiko dirbdamas treste, iš kurio išėjo1992 metais.

Kaip statybininkai „Respublikos“ žurnalistus iš proto varė

Prieš pensiją ponas Bruzgis vėl panoro grįžti, kaip pats sako, prie ištakų, tai yra prie to, nuo ko pradėjo – padirbėti vykdytoju. „Žinojau, kad galbūt to daugiau patirti neteks, nenorėjau užsisėdėti. O tuo metu laikraščio „Respublika“ redakcija buvo kraustoma iš laikinai jai suteiktų patalpų Šventaragio gatvėje – pastatas turėjo grįžti tikriesiems šeimininkams – bažnyčiai. Mano buvęs pavaldinys Jonas Muraška, tuo metu vadovavęs statybos remonto valdybai, man ir pasiūlė vadovauti tų rūmų restauravimui. Puikiai prisimenu, kiek vargo buvo su žurnalistais, o jiems – su mumis. Į patalpas Smetonos gatvėje išsikraustyti laikraščio redakcija delsė, nes ten neva nebuvo atliktas remontas. Prisimenu ir pasitarimą lauke prie pastato. Jame dalyvavo dvasininkai, „Respublikos“ leidėjas Vitas Tomkus, Algirdas Brazauskas. Neužmirštama, kad valstybės galva A. Brazauskas, užuot griežtai įsakęs apleisti patalpas, lyg užsispyrusius vaikus įkalbinėjo. O juk reikėjo skubėti pastatą remontuoti prieš atvykstant Popiežiui. Tad iš pradžių viename pastato gale dirbo mūsų vyrai: gręžė, virino, kalė, ir nuo to triukšmo bei vibracijos net darbuotojų kompiuteriai šokinėjo. Prašydavo žmonės nors laikinai išjungti prietaisus, nes esą mes trukdėme jiems dirbti ir laikraštį leisti. O kaip mes išjungsime? Ir mus sutartys ir terminai spaudė. Mano atlyginimas tais laikais beveik prilygo prezidento, nors ir nežinau, kiek prezidentai uždirba. O aš gaudavau po 3000 dolerių, kurie to meto kursu prilygo 12000 litų. Vėliau dar padirbėjau, restauruojant Šalčininkų dvaro rūmus, ir 2003 metais išėjau į pensiją“, – su darbu susijusią biografijos dalį baigė pašnekovas.

O koks linksmiausias nutikimas iš jo karjeros? „Gal tas atvejis, kai statant Vilniaus TV bokštą man teko tris paras nakvoti statybose, o žmonai meluoti, kad ilsiuosi su kolegomis prie Molėtų ežerų“, – nusijuokė vyriškis, kurio interviu dalyvavo ir jo žavi ponia. Šeima, žinoma, neiširo, žmona piliulę prarijo. Tačiau A. Bruzgis anuomet negalėjo jai sakyti tiesos, nes sovietinis saugumas buvo uždraudęs kam nors prasitarti. O ta didžioji paslaptis: TV bokšto pamatai turėjo būti liejami be pertraukų, kad nesusidarytų siūlių ir atskirų sluoksnių ir kad betonas būtų vientisas, todėl A. Bruzgiui ir teko nakvoti objekte ir prižiūrėti darbus, kai jo antroji pusė tikriausiai manė, jog linksmai leidžia laiką bičiulių kompanijoje.

Nepamirštamas Leninas

Nuotykių ir įdomybių netrūko ir A. Bruzgio kelionėse. Kartą keliavo į turistinę kelionę, kurios metu lankė Sajanų – Šušensko HE, Bratsko elektrinę, Baikalo ežerą. Sustoję Šušensko miestelyje, į kurį kadaise buvo ištremtas bolševikų vadas Vladimiras Iljičius Leninas, turėjo progos pasidairyti ilgiau, pasikalbėti su vietiniais.

„Prisimenu, sėdim prie Lenino muziejaus, lietuviškai kalbamės. Priėjo maždaug 50 metų moteris ir sako: „Mano senelė pasakojo, kad matė Leniną gyvą, ir jį apibūdino tikrai nepagarbiai, žodžiu „pridurok“. O juk buvo dar sovietmetis, „perestroikos“ laikai, bet ta vietinė moteris drąsiai pasakoja apie to meto Rusijos idėjinį lyderį: „Vaikščiodavo su šautuvu, išeidavo su šautuvu ir grįždavo, bet nieko neparsinešdavo (suprask, ne iš medžioklės grįždavo, red.). Ir visiems pasakodavo kažkokias nesąmones, kad reikia mušti turtingus“. Tai gavosi, matyt, kaip Žvaneckis pasakojo: kovojo prieš turtingus ir turtingų neliko – tik ubagai“, – politikuoti A. Bruzgis nelinkęs, tačiau iš dainos žodžių neketinąs išmesti.
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos