2022 spalio 6 d. ketvirtadienis, 23:01
Reklama  |  facebook

Architektai apželdina stogus

2022-09-17 07:32
Energinis tvarumas tampa svarbia miestų plėtros kryptimi. Ieškodami būdų, kaip optimizuoti energijos cirkuliaciją, architektai apželdina stogus. Daugėjant tokių pastatų, skaičiuojamas ne tik išaugęs ekonominis tvarumas, besiplečiantys rekreacinių erdvių plotai, bet ir besiformuojančios naujos urbanistinės normos.
nuotrauka
Kauno senamiesčio peizažas su VDU pastato terasa. Kauno mokslo ir technologijų parko nuotr.


Minimos įmonės
G. Janulytės-Bernotienės studija, UAB
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
„Kai klausiama, kodėl suprojektuojami žalieji stogai, reikėtų klausti: o kodėl ne? Kodėl dar ne visi stogai mieste apželdinti?“ – sako G.Janulytės-Bernotienės studijos architektė Guoda Zykuvienė, suprojektavusi netrukus duris KTU studentų miestelyje atversiantį „M-Lab“ pastatą. Į šį projektą įsijungus universiteto bendruomenei, sukurti papildomi žaliųjų stogų scenarijai: daržo, valgymo zonų ir jogos erdvių.

Sodas, gėlynas ir daržas vienoje erdvėje


„Žalieji stogai saugo stogo dangą nuo perkaitimo vasaros metu, t.y. saugo ne tik aplinką bendrąja prasme, bet ir konkrečiu atveju gerina saulės baterijų darbą, nes jos stovėdamos ant bituminės dangos perkaista ir nebedirba efektyviai. Jei tai stogas su medžiais, jis, žinoma, dar absorbuoja CO2. Be to, žali stogai akumuliuoja lietaus vandenį, kurio perteklius kitais atvejais stiprių liūčių metu ne tik kad nėra panaudojamas, bet ir gali pridaryti žalos“, – cituojama architektė G. Zykuvienė.

stogų apželdinimas

„M-Lab“ vizualizacija

Ant naujojo pastato stogo Kaune kuriamas medingas ir itin drugelių bei bičių mėgstamas daugiamečių gėlių gėlynas, primenantis lietuvišką pievą. Architektė akcentuoja, kad daugelis parinktų augalų, tokių kaip katžolės, raudonėliai, monardos ne tik skleidžia skirtingus, kupinus eterinių aliejų aromatus, bet yra tinkami arbatoms. Pastelinės mėlynos, rausvos, sidabrinės gėlyno spalvos pagyvinamos ryškia geltonų rudbekijų spalva. Skirtingų formų gėlių žiedų masei struktūriškumo suteikia lendrūnų smilgos.

Architektų studija prieš keletą metų apželdino ir Vytauto Didžiojo universiteto Daugiafunkcio studijų ir mokslo centro stogo terasą. Šįkart KTU Studentų miestelyje kauniečiai ant naujojo stogo įrengė veją su gėlynais ir medine terasa, papildė daržu ir vaiskrūmių sodu, o žaliame šilokų kilime integruotos saulės baterijos. „Visų pirma, žali stogai yra puiki vieta bendrauti ir svajoti. Žalieji stogai yra sklypo želdynai, tik toliau nuo miesto triukšmo ir ... kasdienybės ar rūpesčių – juk ten būdamas žvelgsi į viską iš aukščiau“, – akcentuoja G. Zykuvienė.

Išsaugo biologinę įvairovę

Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenės veiklų viena iš koordinatorių Irma Bagdonienė akcentuoja žaliųjų stogų edukacinę naudą. Mieste randantis vis daugiau pavyzdžių viešuosiuose pastatuose, visuomenė priima gamtą kaip betarpišką miesto realybę, kurią būtina saugoti ir rūpintis. Su tvaresniu žmogaus ir gamtos santykiu tyrinėjant miesto florą supažina ir darželiai bei mokyklos.

apželdintas stogas

VDU pastato terasa, kurią taip pat įrengė architektų studija

„Sveikintina, kad universitetai imasi naujų tendencijų diegėjų vaidmens. Anksčiau visuomenėje buvo gajus įsitikinimas, kad žalieji stogai dengia tik pietų Europos miestų stogus. Šiandien miestų gyventojai supranta ir įvertina tokių dangų naudą visoje Europoje, net ir šiauresniuose Skandinavijos regionuose“, – pastebi tarptautinės ERASMUS+ projekto iniciatyvos „AGROS“ atstovė Lietuvoje I. Bagdonienė.

Nors ekonominis naudingumas ir energinis tvarumas vieni spabiausių aspektų kuriant pastatų projektų, specialistai pabrėžia, kad, visų pirma, ant žaliųjų stogų augantys želdiniai padeda išlaikyti darnų ekosistemų ciklą. Stogų flora pritraukia gamtos balansui itin reikšmingas bites, drugelius, vabzdžius ir smulkiuosius paukščius. Įrengtos aktyviose urbanistinėse biurų zonose, tokios erdvės darbuotojams padeda puoselėti ryšį su gamta, rasti tinkamą vietą atsipalaiduoti, stiprinti psichologinį atsparumą. 

Kauno mokslo ir technologijų parko nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2022-10-06 18:08
Kokia ateitis laukia iki šiol pramonine buvusios Vilkpėdės, parodys rengiama rajono transformacijos vizija. Vietos bendruomenę, verslininkus, plėtotojus ir visus besidominčius Vilkpėdės ateitimi, savivaldybė kviečia į rajono pokyčių renginį „Vilkpėdė keičiasi".
nuotrauka
2022-10-03 09:52
Nekilnojamo turto vystytojas REWO visuomenės svarstymui pateiks atnaujintus daugiabučio Žygimantų gatvėje projektinius pasiūlymus. Šie pasiūlymai parengti atsižvelgus į Vilniaus miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ir architektų bendruomenės siūlymus.
nuotrauka
2022-10-03 09:33
Paaiškėjo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vykdyto uždaro kviestinio architektūrinio konkurso projektui sostinės Justiniškių g. 126 nugalėtojai. Įvertinusi konkursinius darbus, komisija geriausiu pripažino projektą pavadinimu „Trekšt!“, kurį naujam ekonominės klasės daugiabučių na...
nuotrauka
2022-09-30 10:44
4 mėnesius trukusį „Darnu Group“ inicijuotą „Verslo trikampio“ konversijos architektūrinį konkursą laimėjo keturios architektų komandos: „Cloud architektai“, „Aketuri Architektai“, „Archinova“ ir „Architektūros kūrybinė grupė“.
nuotrauka
2022-09-29 11:41
Atviros koncepcijos dušai sparčiai populiarėja – ir dėl svarios priežasties. Jie siūlo prieinamumą ir lankstumą kuriant interjero dizainą. Nuėmę dušo barjerus, vonios kambaryje galime sukurti vientisą išvaizdą, kad jis atrodytų ir jaustųsi didesnis.
nuotrauka
2022-09-29 11:25
Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.
nuotrauka
2022-09-28 14:14
Turbūt nesunku įsivaizduoti, kaip šie interjerai gali atrodyti. Gyvename laiku, kuomet vienas su kitu susipynę puošia mūsų namus, sutinkame ir išėję už jų ribų. Tik kaip atpainioti, kas yra kas? Dažniau šį klausimą sau užduoda tie, kurie statosi arba remontuojasi namus. Net jei renkatės interjero di...
nuotrauka
2022-09-27 13:33
Interjero dizainerė ir architektė Justina Garbštė, socialinėje erdvėje dar žinoma kaip Justina Arch, dalijasi klientų kuriamų būstų vizualizacijomis ir patarimais, kaip įsirengti jaukius bei stilingus namus, bei kokių klaidų nedaryti.
nuotrauka
2022-09-26 11:00
Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms.
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-15 10:17
Baigėsi „Darnu Group“ inicijuotas architektūrinio konkurso pasiūlymų teikimo terminas Vilniaus verslo komplekso „Verslo trikampis“ teritorijos atnaujinimo ir konversijos darbams. Konkursui, kurį organizavo Lietuvos architektų sąjunga, labiausiai patyrusios Lietuvos architektų įmonės pateikė 9 vizija...
nuotrauka
2022-09-14 13:11
Architektūrinės estetikos studijos „arches“ suprojektuotas viešbutis ir SPA Amberton Green SPA Druskininkai laimėjo 1-ąją vietą tarptautiniame tvarios architektūros konkurse „Sustainability in Architecture Construction and Design in Baltics 2022“.
nuotrauka
2022-09-14 12:57
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ vykdo uždarą kviestinį architektūrinį konkursą sklypui Justiniškių g. 126, kur vystys naują ekonominės klasės gyvenamųjų namų kompleksą.
nuotrauka
2022-09-13 07:55
ŠA atelier architektai Antanas ir Gabrielė Šarkauskai Nacionalinėje dailės galerijoje įrengė instaliaciją architektūros tema „Erdviškumai“. Idėją jie įgyvendino naudodami įmonės „Betono mozaika“ trinkeles.
nuotrauka
2022-09-02 10:16
Įsivaizduokite ateitį be kelių, automobilių ir išmetamųjų dujų, kai miestuose naudojama energija pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, o gamta – ranka pasiekiama. Vertikalaus miesto Saudo Arabijoje projektas – „Neom“ – žada urbanizacijos revoliuciją, tačiau KTU Statybos ir architektūros fakulteto (...
nuotrauka
2022-08-23 05:39
Ne visada pavyksta išlaikyti teigiamą emocinę būseną. Kartais nutinka įvykių, kurie sutrikdo mūsų įprastą gyvenimo ritmą. Tokiais momentais patiriame emocinį stresą.
nuotrauka
2022-08-19 09:13
Lietuvos architektūros meno taryba, veikianti prie Kultūros ministerijos, inicijavo nuotolinę diskusiją apie architektūrinius konkursus, organizuojamus perkančiųjų organizacijų.
nuotrauka
2022-08-17 09:17
Artėjant rugsėjui daugelis šeimų ima sukti galvas – kaip patogiai, funkcionaliai ir praktiškai vaikų kambarį pritaikyti mokyklos sezonui. Šie namų interjero pokyčiai ypač aktualūs būsimuosius pirmokus auginantiems tėvams, nes jiems prireikia mažųjų žaidimų erdvę pakeisti į labiau tinkančią mokslo po...
nuotrauka
2022-08-12 14:56
Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksia...
nuotrauka
2022-08-12 11:10
„INVL Baltic Real Estate“ informuoja, kad Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino bendrovės valdomo komplekso sostinės senamiestyje, esančio adresu Vilniaus g. 33, rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„Gerbūvio projektai“ darbams „Teltonikos“ Technologijų centre Molėtuose pasitelkė modernias technologijas ir išsaugojo senuosius medžius

„Teltonikos“ Technologijų centro Molėtuose įkurtuvės planuojamos netrukus – vykdomi paskutinieji pastato aplinkos tvarkymo darbai. Technologijų centro gerbūvis turės tenkinti pusės tūkstanči...
nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...