2024 liepos 19 d. penktadienis, 14:57
Reklama  |  facebook

Ateityje įsigaliosiantis ES reikalavimas pastatams – privalomos saulės elektrinės ant stogų

2024-01-11 09:44
Jau netrukus Europos Sąjungoje turėtų būti priimtas reikalavimas saulės elektrinėmis uždengti visų naujų ir dalies jau esamų pastatų stogus. Prieš kelis metus panašus reikalavimas, priimtas Lietuvoje, vis dar neįgyvendintas.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
Žiedinė ekonomika, VŠĮ
Europos Parlamentas ir Europos Taryba pasiekė preliminarų susitarimą dėl pastatų energinio naudingumo direktyvos atnaujinimo. Nuspręsta, kad nuo 2026 metų ant visų naujų viešų ir negyvenamosios paskirties pastatų, turinčių bent 250 m2 naudingo ploto, bus privaloma ant stogų įrengti saulės elektrines. 2029-aisiais toks pats reikalavimas įsigalės visiems, bet kokio ploto gyvenamiesiems pastatams. Jau pastatytų viešosios paskirties pastatų, kurių naudingas plotas ne mažesnis nei 250 m2, stogai, pradedant nuo pačių didžiausių, iki 2030 m. privalės būti padengti saulės elektrinėmis.

Šiuo reikalavimu siekiama paspartinti ES perėjimą prie žaliosios elektros energijos, sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir skatinti naujų darbo vietų kūrimą atsinaujinančios energetikos sektoriuje. ES saulės energetikos strategijoje numatoma iki 2025 m. įrengti daugiau kaip 320 GW naujų saulės elektrinių, o iki 2030 m. – beveik 600 GW. Tikimasi, kad papildomi pajėgumai iki 2027 m. pakeis 9 mlrd. m3 gamtinių dujų suvartojimo per metus. Be to, Europos Komisija siekia sutrumpinti ir supaprastinti leidimų išdavimo procedūras. Apskaičiuota, kad nuo dabar iki 2027 m. reikės 26 mlrd. Eur investicijų į saulės energetikos plėtrą.

Domantas Tracevičius, aplinkosauginės organizacijos „Žiedinė ekonomika" įkūrėjas, teigia: „nauji reikalavimai – puiki galimybė Lietuvai daugiau pasigaminti atsinaujinančios elektros energijos, didinti energetinę nepriklausomybę, o gyventojams ir verslams - sutaupyti. Elektros energija būtų pagaminama ten, kur suvartojama, būtų mažesnis poreikis investuoti į elektros energijos tinklų plėtrą. Be to, ne viena šalis jau yra sėkmingai pradėjusi įgyvendinti panašius reikalavimus ir išnaudoja pastatytą infrastruktūrą atsinaujinančiai energetikai."

Pirmieji įpareigojimai statyti saulės elektrines ant naujų negyvenamųjų pastatų stogų pasirodė Vienos mieste dar 2016 m., o šiuo metu Vienoje jau yra apie 8000 pastatų su saulės moduliais ant stogų. Prancūzijoje nuo 2017 m. pastatų stogai komercinėse zonose privalo būti padengti saulės elektrinėmis arba augalais. Tas reikalavimas prieš kelerius metus buvo atnaujintas ir dabar apima visus naujų negyvenamosios paskirties pastatų stogus bei naujas daugiau nei 80-ies vietų automobilių stovėjimo aikšteles. Įpareigojimus išnaudoti stogus saulės elektrinėms turi ir beveik visos Vokietijos žemės, jie taip pat neseniai buvo priimti Nyderlanduose, Belgijoje, Šveicarijoje, Slovėnijoje ir keliose kitose Europos šalyse.

Lietuvoje kartu su „Proveržio paketu" dar 2022 m. viduryje buvo pakeistas atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas, apibrėžiantis atsinaujinančių išteklių naudojimą pastatuose. Jame nurodoma, kad naujų visuomeninės, pramoninės, komercinės ir gyvenamosios paskirties pastatų projektuotojai privalo numtyti įrengti atsinaujinančios energetikos gamybos įrenginius, lygius elektros energijos įvadui, arba apsirūpinti atsinaujinančia elektros energija kitais būdais, pvz., iš nutolusių saulės elektrinių. Praėjus jau beveik pusantrų metų Aplinkos ministerija šios įstatymo dalies kol kas taip ir neįgyvendino. Per tą laiką buvo išduota beveik 9 tūkstančiai naujų statybos leidimų.

Pranešime cituojamas VšĮ „Žiedinė ekonomika" vadovas D. Tracevičius primena, kad Lietuvai siekiant energetinės nepriklausomybės ir elektros energijos dekarbonizacijos iki 2030 m. būtina naudotis visomis gyventojams ir įmonėms naudingomis priemonėmis, o viena iš efektyviausių – kuomet elektra gaminama ten, kur suvartojama, – ant pastatų stogų. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-07-19 10:10
Lietuvos ir tarptautiniam susisiekimui strategiškai svarbaus magistralinio kelio „Via Baltica“ paskutinės atkarpos nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos rekonstrukcijai Europos Komisija (EK) šią savaitę papildomai skyrė 48 mln. eurų Europos infrastruktūros tinklų priemonės (Connecting Europe Facility...
nuotrauka
2024-07-18 11:06
Nuo 2023 metų pabaigos plėtojamas Kauno oro uosto šiaurinio perono projektas pasiekė tarpinį finišą ir nuo liepos vidurio orlaivių riedėjimui jau atidaryta būsimo naujojo perono dalis (orlaivių riedėjimo maršrutas).
nuotrauka
2024-07-17 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė tęsia senamiesčio gatvių atnaujinimą. Šiais metais tvarkomos Subačiaus, Paupio, V. Šopeno, Vingrių, Žygimantų, T. Kosciuškos, Seinų, M. Daukšos, Aušros Vartų gatvės, dalis Pylimo gatvės šaligatvių. Ateinančiais metais bus pradėtos tvarkyti Trakų, Barboros Radvilaitės ir M...
nuotrauka
2024-07-15 13:09
Siekiant išsiaiškinti, kaip ateityje būtų galima pagreitinti Utenos rajono savivaldybei priklausančių vietinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo darbus, Utenoje išbandyta nauja technologija – kelio pagrindo stabilizavimas ligninu.
nuotrauka
2024-07-12 11:19
Liepos 15 d. pradedami fiziniai tilto per Dubysą rekonstravimo darbai. Siekiant užtikrinti eismo dalyvių saugumą, keisis eismo organizavimo tvarka – transporto eismas vyks apylanka, pėsčiųjų ir dviratininkų – laikinu tiltu. Planuojama, kad tilto rekonstravimo darbai bus baigti keliais mėnesiais anks...
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-12 09:38
Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių priemiestis Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą.
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 13:21
Atsinaujinančios energetikos investicinių fondų valdymo įmonė „Modus Asset Management", vykdanti veiklą Baltijos bei Vidurio Rytų Europos šalyse, ir bankas „Swedbank AS" susitarė dėl 20 mln. eurų finansavimo 57 MW galios saulės jėgainių portfelio statyboms Latvijoje.
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 11:03
Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse didėjo 5 proc. ir vidutiniškai siekė 99,70 Eur/MWh.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-09 09:45
Didėjant vandenilio gamybos apimtims ir susiduriant su jo saugojimo problemomis, KTU mokslininkai siekia ištirti požeminio vandenilio saugojimo Lietuvoje galimybes. Projekto tikslas – prisidėti prie vandenilio energijos saugojimo infrastruktūros kūrimo ir skatinti švarios bei tvarios energijos spren...
nuotrauka
2024-07-05 14:13
„Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje – iki šių metų pabaigos planuojama įrengti daugiau nei 40 km naujų bei suremontuoti netoli 30 km pėsčiųjų ir dviračių takų visoje Lietuvoje.
nuotrauka
2024-07-04 13:50
Prieš dešimtmetį įvykęs Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų sujungimas buvo tarsi Lietuvos aviacijos pakilimas naujam skrydžiui. Dešimtmetį skaičiuojanti Lietuvos oro uostų kelionė buvo pažymėta įspūdingų projektų. Visi jie stiprina Lietuvos aviacijos pozicijas regione, padeda auginti ekonomiką ir...
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:36
Iki liepos 1 d. Lietuvos verslo įmonės buvo kviečiamos teikti paraiškas įgyvendinti klimato kaitos švelninimo projektus besivystančiose šalyse, diegiant atsinaujinančius energijos išteklius ir perduodant gerąją Lietuvos patirtį. Per tris mėnesius Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 10 ...
nuotrauka
2024-07-03 09:29
idžiausio Baltijos šalių viešo elektromobilių įkrovimo tinklo operatorė bei techninės ir programinės įrangos kūrėja „Inbalance grid" susitarė dėl strateginės plėtros su stambiu Lenkijos prekybos tinklu „Stokrotka". Lietuvos bendrovė įdiegs ir valdys išmaniąsias įkrovimo stoteles ties 114 „Stokrotka"...
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra