Baigta Kauno rotušės restauracija, viduje įrengta unikali ekspozicija

„Kauno rotušė nuo šiol bus vieta, nuo kurios prasidės miesto svečių pažintis su Kaunu, o kauniečiai įsikvėps mąstyti apie Kauną, jo praeitį, dabartį bei ateitį“, – teigė pranešime cituojamas KMM direktorius Gabrielius Sužiedėlis.
Kauno m. savivaldybės nuotr.
Dirbo gausi įvairių sričių specialistų komanda
Ekspozicijos sukūrimo ir įrengimo darbus kartu su KMM komanda įgyvendina architektų studija „Processoffice“, parengusi ir rotušės pastato pritaikymo muziejaus funkcijai projektą. Kaunui skirtą ekspoziciją rengė ir prie jos kūrimo prisidėjo per 100 įvairių specialistų: istorikų, muziejininkų, architektų, urbanistų, edukologų, taip pat kino režisierius, dramaturgės, antropologė, sociologas, menotyrininkė, garso ir vaizdo menininkai, dizaineriai.„Ekspoziciją kurti pradėjome prieš 7 metus. Tuomet supratome, kad tai bus vieta, kurioje kalbėsime tiek apie patį Kauną, jo istoriją ir tapatybes, tiek per šį pasakojimą plačiau atspindėsime miestus formavusias universalias idėjas ir iššūkius, su kuriais jie susiduria ir dabar. Džiaugiuosi, kad prie komandos vėliau prisijungęs, ekspozicijos koncepcijos kūrimo darbui vadovavęs režisierius Karolis Kaupinis pasiūlė idėją, kaip galima būtų šiuos tikslus apjungti, o ekspozicijos architektai – kaip juos atspindėti per įvairius erdvinius ir grafinius sprendimus. Viliuosi, kad kauniečiai šioje ekspozicijoje atpažins save ir savo miestą“, – dalinosi pranešime cituojama KMM inovacijų vadovė Justina Dziakevičienė.
O. Bričkutės nuotr.
Konceptualų muziejinį pasakojimą papildo autentiški eksponatai, kurių rotušėje rasite virš 800 – pustrečio šimto fizinių ir dar dukart tiek skaitmeninių. Nuo Santakoje atrasto XV a. lobio iki daiktų, kurie ir šiandien mieste atlieka savo funkciją, pavyzdžiui, realiu metu informaciją rodančios viešojo transporto švieslentės.
„Mums svarbu kuo nuosekliau ir įdomiau iliustruoti miesto istoriją autentiškais objektais, tad neapsiribojome tik savo fondais. Esame labai dėkingi partneriams – muziejams, archyvams, kitoms organizacijoms ir institucijoms, kurios ilgam laikotarpiui skolina savo eksponatus. Taip pat mus ypač džiugina pavienių asmenų muziejui padovanoti eksponatai”, – teigė pranešime pacituota KMM Kauno istorijos skyriaus vadovė dr. Inga Puidokienė.
Muziejaus ekspozicijai buvo specialiai sukurta ir programėlė – skaitmeninis vedlys, kuris leis daugiau sužinoti apie ekspozicijoje tyrinėjamas temas bei pažintį su Kaunu pratęsti ir už rotušės ribų. Lankytojai savo išmaniuosiuose įrenginiuose žymėsis juos dominančias istorijas, tyrinės miestą išbandydami muziejininkų, dramaturgės, antropologės ir garso menininko paruoštus maršrutus.
Greta muziejinės ekspozicijos – besikeičiančios meno parodos
Be nuolatinės ekspozicijos, rotušėje lankytojus pasitiks ir specialiai atidarymui kurtos parodos. Vienoje įspūdingiausių ir didžiausią pokytį rotušėje patyrusių erdvių – jos palėpėje – pristatoma menininkių dueto Eye Gymnastics (Gailė Griciūtė ir Viktorija Damerell) kurta garsinė instaliacija „Tėkmė be upės“. Paprašytos sukurti garso kūrinį apie Kauną menininkės pasirinko pažvelgti į miestą iš kartu muzikuojančių šios srities profesionalų, mėgėjų ir kurčiųjų bendruomenės perspektyvos. Kūrinyje nagrinėjami klausimai apie tai, kaip galima kurti ryšį ir praktikuoti bendruomenę per garsą.Vieną mažiausių ir paslaptingiausių rotušės erdvių, į kurią patekti galima tik pro nedideles duris Baltosios salės sienoje, muziejus paskyrė laikinoms parodoms, kuriose bus pristatomos asmeninės ir bendruomeninės miestiečių istorijos. Subjektyvios patirtys ir pasakojimai dažnai neatranda vietos bendroje ir objektyvumo siekiančioje istorijoje, todėl muziejus nusprendė buvusią miesto archyvo patalpą skirti parodoms, kurias kuruotų patys parodos herojai ir muziejaus kuratoriai. Pirmoji jų skirta dar neseniai šioje erdvėje dirbusiam, prie miesto istorijos ir ritualų reikšmingai prisidėjusiam Kauno rotušės ceremonmeisteriui Kęstučiui Ignatavičiui.
Kauno m. savivaldybės nuotr.
Atnaujintos ir patrauklios erdvės, inovatyvūs sprendimai, įkvepiantys pasakojimai ir galimybės patiems atrasti bei tyrinėti miesto paslaptis taps nauju traukos šaltiniu. Tikimasi, kad tai pritrauks įvairaus amžiaus smalsuolių.Po rotušės atidarymo, įsitraukti į miesto pažinimą kvies nauja edukacinė ir renginių programa, jaukiai pailsėti – kavinė. Į rotušę sugrįš ir Turizmo informacijos centras, netolimoje ateityje – čia registruojamos civilinės santuokos.