2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 6:23
Reklama  |  facebook

„Baltic system“ projektas Latvijoje. Atrama tapo įmonės patirtis, iššūkiais – išskirtinio projekto vadyba

2021-02-24 07:23
UAB „Baltic system“ 2020-aisiais įgyvendino vieną iš didžiausių per savo 10 metų istoriją projektą,– didžiausiame Baltijos šalyse RIMI parduotuvių logistikos centre, įsikūrusiame Latvijos sostinėje, įrengė stacionarias gaisrų gesinimo sistemas. Šis projektas tapo pirmuoju, kurį UAB „Baltic system“ atliko užsienyje.
nuotrauka
„YIT Lietuva“ nuotr.


Minimos įmonės
Baltic System, UAB
YIT Lietuva, UAB

„Darbų prasme mums tai nebuvo sudėtingas projektas, bet darbų apimtimis tai buvo vienas iš didžiausių objektų per 10 įmonės veiklos metų, – sako Rolandas Patėjūnas, UAB „Baltic system“ direktorius. – Pirmą kartą vykdyti tokios didelės apimties projektą užsienyje ryžomės ir dėl objekto generalinio rangovo „YIT Lietuva“, kuriuo pasitikime, ir dėl pasitikėjimo Latvijos statybinėmis organizacijomis, su kuriomis bendradarbiauta įrengiant „Depo“ prekybos centrus Lietuvoje.“

Pasak įmonės vadovo, „Baltic system“ darbuotojams tai buvo ir iššūkių metas, pakeitęs požiūrį į procesų vadybą, praplėtęs atsakomybių ribas, padėjęs įmonei ūgtelėti ir organizacine prasme.

Vadyba objekte prilygo kariuomenės judėjimo reguliavimui

Didžiausias Baltijos šalyse prekybos tinklo „Rimi“ sandėliavimo ir paskirstymo centras užima 84 tūkst. kv. m plotą. Projekto įgyvendinimo metu naujai pastatyta ir įrengta 37 tūkst. kv. m patalpų bei renovuota 28 tūkst. kv. m anksčiau jau buvusių patalpų. Logistikos centre įrengtos sandėliavimo, biuro bei techninės patalpos. Kaip sako žiniasklaidoje cituojama „Rimi Baltic“ logistikos ir tiekimo bendrovės direktorė Kristīne Pojasņikova, šis centras įmonei svarbus optimizuojant veiklos procesus, užtikrinant efektyvesnį prekių tiekimą į parduotuves visose Baltijos šalyse bei mažinant įmonės poveikį aplinkai.

inžinerinės sistemos „Rimi“ logistikos centre įrengtos įvairios sandėliavimo ir šaldymo patalpos, kuriose turi būti užtikrinama skirtinga temperatūra bei sąlygos maisto produktams laikyti.

Inžinerinių sistemų įrengimo įmonė „Baltic system“ sandėliavimo bei naujai pastatytų ir renovuotų techninių ir administracinių patalpų dalyje įrengė stacionarias gaisrų gesinimo sistemas.

„Per metus – Latvijoje dirbome nuo 2019 m. birželio iki 2020 m. birželio – logistikos centre įrengėme pastato stacionarias gaisrų gesinimo sistemas, gaisrinio vandentiekio sistemas, automatines gaisrų gesinimo stelažuose sistemas, sumontavome signalinius vožtuvus dviejose tokių vožtuvų valdymo patalpose, iš dalies atnaujinome ir naujai pritaikėme gaisrų gesinimo siurblinę“, – pasakojo Martynas Mickus, UAB „Baltic system“ vadovas specialiesiems statybos darbams.

Atskirose sandėlio dalyse turi būti palaikoma nuo +2 iki +5 laipsnių temperatūra ištisus metus, kai kuriose patalpose -25 laipsnių temperatūra. Tad dalį „Baltic system“ įrengtų gaisrų gesinimo sistemų sudarė sauso tipo sistemos, pripildytos suspausto oro. Pirmą kartą Latvijoje esančio sandėlio šaltosiose patalpose įmonė įrengė tarpstelažinio gesinimo sistemą, pripildytą oro.

Pastato aukštis (nuo 7 m iki 15 m) apsunkina inžinerinių sistemų montavimą. Kaip sako M. Mickus, skirtingo tipo keltuvų poreikis, jų paskirstymas skirtingų aukščių zonose, laviruojant tarp kitų rangovų (iš viso objekte vienu metu dirbo apie 450 darbuotojų), darbo zonų įrengimas ir jų atlaisvinimas prilygo kariuomenės judėjimo reguliavimui.

Kas lemia didžiausią naudą už mažiausią kainą

Montuodama sistemas RIMI logistikos centre, įmonė naudojosi jau turima patirtimi, nes Latvijoje diegiama sistema skyrėsi tik dalimi principinių komponentų ir vamzdynų pripildymo medžiaga.

„Tačiau svarbiausias yra proceso sureguliavimas: kaip medžiaga, detalė nuo jos atvežimo į objektą tampa sistemos dalimi. Kiek profesionaliai pavyks tai padaryti, tiek kokybiškas bus ir galutinis rezultatas“, – įsitikinęs M. Mickus.

Statyboje vertinami konkrečiam objektui gamyklose iš anksto pagaminti gaminiai, kuriuos lieka tik sumontuoti objekte. „Svarstėme galimybę naudoti gamykloje paruoštų vamzdynų sistemas, tačiau dėl nepakankamos projektų kokybės to daryti negalėjome. Latvijoje nėra rengiamas darbo projektas, tik naujos esamo projekto laĩdos inicijuojant esminius pakeitimus dėl neatitikimų ar projekto optimizacijos, todėl montavimo darbų įmonė nėra oficialus projektavimo proceso dalyvis“, – teigia M. Mickus.

baltic system inžinerinės sistemos

„Baltic system“ ėjo kitu keliu: užuot, pvz., atsigabenę parengtus montuoti vamzdžius su atšakomis sprinkleriams, visa daro vietoje ir greičiau už konkurentus, naudojančius iš anksto parengtus gaminius. Tokį darbų pobūdį, anot M. Mickaus, lemia tinkamas pasiruošimas darbams ir aukšta darbuotojų kvalifikacija. „Baltic system“ specialistai objekte įvertina konkrečią situaciją ir sprendžia, kaip vykdys montavimo darbus konkretaus projekto rėmuose optimizuodami resursų ir medžiagų poreikį.

„Kai pagal projektą negali dirbti, svarbiausia tampa patirtis: pamatyti, įvertinti ir priimti teisingus sprendimus, – dalijasi įprastais inžinerinių sistemų montavimo ypatumais M. Mickus, aiškindamas, kodėl jie renkasi kitokį principą. – Naudodami pasiteisinusį kelią ir rinkdamiesi vidurį tarp gatavo ir „žalio“ gaminio, mes galime užsakovui pasiūlyti didžiausią naudą už optimalią kainą.“

Nuomos paslaugos atpigo tik įmonei tapus atpažįstama Latvijos rinkoje

Projekto pradžioje „Baltic system“ buvo priversta iš Lietuvos gabentis keltuvus ir kitą nuomotą įrangą. Tam buvo kelios priežastys. Pirmiausia, tuo pat metu Rygoje buvo baigiamas pagrindinis Latvijos LIDL sandėlis, todėl keltuvų paklausa buvo didesnė už pasiūlą. Kita vertus, „Baltic system“ įmonė Latvijoje buvo naujokai, todėl nežinomai įmonei buvo pateikiami tokie brangūs pasiūlymai, kad net įrangos išrinkimas, gabenimas sunkvežimiais ir surinkimas atsiėjo pigiau. Tačiau po kelių mėnesių, kaip pasakojo M. Mickus, rinka juos jau atpažindavo, įmonės buvo suinteresuotos dirbti su lietuviais, todėl po pakartotinių derybų su jų atstovais, įmonė likusį laiką jau naudojosi vietos nuomotojų paslaugomis.

Kai objekte dirba daugybė rangovų, kyla grėsmė, kad net atsigabenus išnuomotą techniką bus problemiška patekti į zoną, kurioje suplanuoti inžinerinių sistemų montavimo darbai.

„Be tiesioginių sistemų montavimo darbų mums dar reikėjo surasti būdą, kaip elgtis svetimoje rinkoje – ir spręsti reikėjo greitai, čia ir dabar“, – dalijasi įspūdžiais M. Mickus, vadovavęs įmonės komandai Latvijoje.

Lietuvoje atsakomybės didėjo palaipsniui, Latvijoje – šuoliais

Dabartinėje statyboje svarbiausiu iššūkiu tampa gebėjimas optimizuoti procesus, nes trumpėja jiems skirtas atlikimo laikas, darbai tampa sudėtingesni, rinka spaudžia mažinti sąnaudas. Todėl įmonei buvo svarbus santykis su generaliniu rangovu, kitais projekto dalyviais – Latvijos įmonėmis.

„Su „YIT Lietuva“, generaliniu rangovu, sieja geroji patirtis ir pasitikėjimas. – Už pasitikėjimą mes atsilyginome kokybišku darbu, laikydamiesi sutartų grafikų, – pasakoja M. Mickus.

Tačiau tinkamas darbų atlikimas ir terminų laikymasis nebuvo labai paprasta užduotis. Ketvirtadalį viso projekto įgyvendinimo laiko buvo paskelbtas karantinas, o valstybių sienos tarp Lietuvos ir Latvijos uždarytos. Tai reiškė atimtą galimybę atsivežti darbuotojų iš Lietuvos ir itin greitą persiorientavimą pasitelkiant resursus, esančius Latvijoje. Tai pareikalavo staigaus projekto valdymo perorganizavimo, didesnės kontrolės, daugiau atsakomybių, didesnių laiko ir pinigų sąnaudų.

„Įgyvendindami projektą Latvijoje, mūsų žmonės įgijo neįkainojamos patirties: jiems buvo suteikta daugiau atsakomybių – ne palaipsniui, bet čia ir dabar, nes to reikalavo situacija, – sako „Baltic system“ direktorius R. Patėjūnas. – Jie nelaukė, kol kas nors palieps, o vertino situaciją ir ieškojo efektyviausių sprendimų konkrečioje situacijoje. Tai vadinu vadybos mokslų šuoliais – didžiuojuosi savo žmonėmis.“

„YIT Lietuva“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-12-08 10:59
Vienos didžiausių Lietuvoje kelių tiesimo bendrovių UAB „Fegda“ generaliniu direktoriumi paskirtas Jonas Jablonskis. Iki šiol ir UAB „Fegda“, ir UAB „Fegda grupė“ vadovavęs Gediminas Gribulis tęsia darbą kaip įmonių grupės generalinis direktorius ir toliau koncentruosis ties strateginiais įmonių gru...
nuotrauka
2023-12-08 10:50
90 proc. vadovų mano, kad tvarumas yra svarbus, tačiau tvarumo strategiją turi vos 60 proc. įmonių. Anot „Deloitte“, įtraukią kultūrą turinčios įmonės yra 27 proc. pelningesnės ir 22 proc. produktyvesnės. Tad kodėl kone pusė organizacijų vis dar atidėlioja tvarumo strategijos kūrimą ir integravimą?
nuotrauka
2023-12-08 09:41
Per sausį-lapkritį šiemet Lietuvoje buvo įsteigta 14681 nauja įmonė, bankrutavo 872. Daugiausia naujų bendrovių sukuriama paslaugų, prekybos ir statybų sektoriuose. 22 proc. visų bankrutavusių įmonių yra statybų bendrovės. Naujų įmonių vadovų kreditingumo analizė parodė, kad beveik 800 iš jų yra asm...
nuotrauka
2023-12-07 14:28
2023 metams artėjant į pabaigą šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje dar labiau įsivyravo pasyvios nuotaikos. Įregistruotus NT sandorius analizuojančio Registrų centro analitikų teigimu, mažėjantis NT sandorių skaičius atspindi šalyje vyraujančias makroekonomines tendencijas ir gyventojų ...
nuotrauka
2023-12-06 10:51
Profesinio mokymo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas, rodos, yra neišvengiamas – kasmet darbo rinką papildo apie 20 tūkst. naujų specialistų, kurie iki tol išbando savo jėgas praktikos ar pameistrystės metu. Vis dėlto, tik trečdalis šalies įmonių noriai ir aktyviai bendradarbiauja su profesinio mok...
nuotrauka
2023-12-06 10:27
Nestandartinių inžinerinių įrenginių ir mechanizmų projektavimo bei gamybos įmonė „Arginta Engineering" plečiasi ir ieško net 50 naujų darbuotojų. „Į naują gamyklą Panevėžyje investavome daugiau nei 8 mln. eurų. O per pastaruosius dvejus metus mūsų komanda Lietuvoje papildė daugiau nei 100 naujų spe...
nuotrauka
2023-12-05 12:40
Šiandien, gruodžio 5-ąją, parašus ant bendradarbiavimo sutarties padėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Eugenijus Valatka ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edgaras Stankevičiaus.
nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas