2024 birželio 20 d. ketvirtadienis, 8:30
Reklama  |  facebook

Bankai skatina žaliąją ekonomiką, bet nori daugiau konkretumo

2022-06-23 09:26
Finansų sektorius jau ne vienerius metus laikosi Europos žaliojo kurso diktuojamos tvarumo krypties. Bendraudami su savo klientais, bankai tampa žaliųjų idėjų ambasadoriais – komentuodami savo politiką verslo atstovams, kartu jiems perteikia ir pasaulio lūkesčius dėl tvarumo. Tačiau žaliosios ekonomikos lauke vienas – ne karys.
nuotrauka
Asociatyvi LBA / FB nuotr.


Minimos įmonės
LBA (Lietuvos bankų asociacija),
Sorainen, advokatų kontora,
Swedbank, AB
Lietuvos bankas,
Luminor bankas,
SEB bankas, AB
Vis dar pasigendama duomenų, kaip rašoma Lietuvos bankų asociaicijos (LBA) pranešime, kurie padėtų objektyviai atskirti „žaliuosius“ projektus nuo „rudųjų“, taip pat svarstoma apie perėjimo prie žaliosios ekonomikos laikotarpio trukmę.

Šias temas bankų sektoriaus atstovai birželį aptarė tarptautinėje finansų konferencijoje „Žaliųjų finansų strategijos įgyvendinimas Baltijos šalyse“ (angl. Making Green Finance a reality in the Baltics), kurią surengė LR Finansų ministerija, Europos Audito Rūmai ir Lietuvos bankų asociacija.

Tvarumas kaip veiklos dedamoji

Anot Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Gedimino Šimkaus, siekiant kuo geresnių rezultatų, reikia tobulinti rizikos valdymo sistemas, pereiti prie tokios ekonomikos, kuri turėtų kuo mažesnį poveikį klimato kaitai. Tam įtaką galima daryti ir per finansavimą, kurį bankai teikia verslui, jei bus suformuota tinkama paskatų sistema.

„Turime Europos Sąjungos finansavimą, kuris skatina perėjimą prie žaliosios ekonomikos. Siekiant geresnių rezultatų, tikslinga būtų derinti valstybės ir verslo investicijas“, – akcentavo pranešime cituojamas G. Šimkus. Tvarumas ir kova su klimato kaita yra viena iš Lietuvos banko strateginių krypčių. Simbolinis akcentas: šį mėnesį LB išleidžia kolekcinę monetą „Nėra planetos B“, skirtą gamtos apsaugai.

Anot Lietuvoje veikiančių komercinių bankų vadovų, tvarumas bankų sektoriui ne tik nėra naujiena, bet ir jau yra kasdienės veiklos dedamoji: nuo viešosios komunikacijos iki kredito rizikos vertinimo.

Beje, kaip pastebi teisės firmos „Sorainen“ Lietuvos biuro vadovaujantis partneris Tomas Kontautas, mūsų šalies finansų specialistai buvo tarp pirmųjų, pradėjusių kalbėti apie žaliąją ekonomiką – Lietuvoje veikiantys bankai jau 2019-aisiais savo terminologijoje turėjo tokius žodžius, kaip „žalieji finansai“ ir ESG (angl. Environmental, Social and Governance criteria – aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos kriterijai).

„Klientams kyla daug klausimų dėl ilgalaikės žaliojo kurso perspektyvos. Mūsų vaidmuo – padėti suprasti, kad tai yra ilgalaikė kryptis ir kad bankas yra pasirengęs padėti savo klientams laikytis strateginės tvarumo krypties, siūlydamas finansavimo sprendimus ir patikimą partnerystę“, – cituojama „Swedbank“ Lietuvoje valdybos pirmininkė Inga Skisaker.

„Savo tvarumo veiklą kreipiame tiek į organizacijos išorę, tiek į vidų. Daug dėmesio skiriame ESG klausimų sprendimui. Turime sistemą, kuri leidžia konsultuoti klientus tvarumo klausimais, patarti jiems, dalintis su jais patirtimi“, – pasakojo SEB banko Lietuvoje vadovė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. Ji atkreipė dėmesį į visuomenės požiūrio ir visuomenės informavimo reikšmę: apklausos duomenimis, šiuo metu vos 40 proc. įmonių turi strategijas ar planus, kaip į savo darbotvarkę įtraukti tvarumo klausimus. Taigi savo komunikacijoje bankai skiria daug dėmesio tvarumui.

Finansų sektoriaus išskirtinumas itin kruopščiai ruošiantis žaliojo kurso įgyvendinimui ir edukuojant visuomenę bei verslą drauge liudija ir jo suvokiamą didelę atsakomybę. „Luminor“ banko generalinis direktorius Peter Bosek pastebi, kad finansų įmonės dėl žaliosios ekonomikos finansavimo patiria nemažai spaudimo iš Europos centrinio banko. Tampa itin svarbu aktualizuoti temą nacionaliniu lygiu – kad jos reikšmę suprastų ir vietos valdžia.

Meduolis ir pereinamasis laikotarpis

Lietuvos banko valdybos pirmininkas atkreipė dėmesį, kad kol kas nėra nustatyta aiškių kriterijų, kaip atskirti aplinką tausojantį verslą. Dviem kraštutinumams apibrėžti supaprastintai pasitelkiamos dvi spalvos – žalia bei ruda.

„Kol kas aiškių kriterijų tikrai trūksta. Ar „ruda“ yra visa tai, kas prieštarauja aplinkosaugos tinklams? Šiandien svarbu leisti verslui suprasti, kad žaliosios investicijos bus skatinamos, o „rudosios“ investicijos ar „rudosios“ paskolos turės papildomų sąlygų“, – kalbėjo G. Šimkus.

Objektyvus tvarumo vertinimas vargiai įmanomas be patikimų duomenų, kurie leistų kredito sektoriui matyti visą paveikslą, priimti nuoseklius sprendimus, o klientams užtikrintų aiškumą.

Anot S. Gutauskaitės-Bubnelienės, tvarumo supratimas taip pat kinta iš lėto ir tai, kas šiuo metu nekelia klausimų, ateityje gali atrodyti kitaip. „Reikia pripažinti, kad perėjimas prie žaliosios ekonomikos užtrunka. Jau dabar privalome mąstyti strategiškai, todėl jau dabar kartais tenka atsisakyti net ir didelio pelno projektų dėl jų abejotinų ateities perspektyvų tvarumo kontekste“, – sakė SEB banko vadovė.

I. Skisaker vertinimui, susiklosčiusioje situacijoje svarbu skaidrumas ir laipsniška transformacija. „Turime suvokti, kad ateityje tai, ką šiandien laikome „žaliu“, po kurio laiko gali tokiu nebebūti. Todėl dabar svarbu apibrėžti ne tik kriterijus, bet ir pereinamąjį laikotarpį“, – sakė „Swedbank“ Lietuvoje vadovė. Ji taip pat ragino pripažinti, kad, siekiant taršos mažinimo tikslų, globalioje aplinkoje yra gerokai atsiliekama.

P. Bosek vertinimu, kalbant apie Lietuvą, ši tvarumo srityje veikia pažangiai, neatsilikdama, o kai kur ir pralenkdama kitas valstybes. Be to, jo požiūriu, kategoriška bizūno ir meduolio metodika tvarumo diegimo srityje kažin ar būtų tinkama. Užuot skirsčius klientus į „žaliuosius“ ir „ruduosius“, anot P. Boseko, daugiau vertės kurtų tvaresnių sprendimų skatinimas ir ugdymas. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-19 14:58
Atsižvelgusi į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto tarybos sutikimą perduoti Kemėrų kaime, Baisogalos seniūnijoje, esantį žemės sklypą Vokietijos amunicijos gamyklos statybai, šiandien Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo vietoje minėto sklypo universitetui bus perleisti tame pačiame Radviliškio ra...
nuotrauka
2024-06-19 11:53
Nesvarbu, ar užsiimate individualia veikla, esate MB, UAB ar didžiulė verslo korporacija, fizinis ar juridinis asmuo – tarptautinių sankcijų nustatyti draudimai ir pareigos galioja ir jums. Sankcijų kontrolė privaloma visiems.
nuotrauka
2024-06-19 10:35
Europos Parlamentas šį balandį priėmė direktyvą, kuria įsipareigojama palaipsniui mažinti pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Nuo 2028 m. valstybei priklausantys, o nuo 2030 m. – visi nauji pastatai turės būti netaršūs, nuo 2050-ųjų – klimat...
nuotrauka
2024-06-18 13:14
VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra paskelbė antrą kvietimą įmonėms, kurios planuoja investuoti į modulinių konstrukcijų – skydų, skirtų pastatams atnaujinti gamybą, dotacijoms gauti. Tam skirta 30 mln. eurų. Projektai įgyvendinami pagal planą „Naujos kartos Lietuva“, kurį finansuoja Europos Sąju...
nuotrauka
2024-06-18 09:41
Aplinkos ministras patvirtino 4 teisės aktus, susijusius su statinių ir patalpų paskirčių reguliavimu. Juose patikslintas statinių paskirčių sąrašas, priskyrimo joms kriterijai, peržiūrėti normatyviniai reikalavimai ir jų įgyvendinimo sąlygos teritorijų planavimo, statinių projektavimo, jų statybos ...
nuotrauka
2024-06-18 08:06
Iki liepos 1-osios Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva (CSRD) turėtų būti perkelta į Lietuvos nacionalinius teisės aktus. Pirmosios įmonės, t. y. tos pačios, kurioms buvo taikomi ir ankstesnės Nefinansinės informacijos atskleidimo direktyvos (NFRD) reikalavimai, jau 2025-aisiais už fi...
nuotrauka
2024-06-17 14:34
Kauno apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl turto pasisavinimo ir iššvaistymo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažintas anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas nė karto neteistas kaunietis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po bankroto administratoriaus k...
nuotrauka
2024-06-17 13:37
Nespėjusiems pasinaudoti parama, atsisakant SND balionų daugiabučiuose namuose, geros žinios. Pakeitus teisės aktus, atnaujintas paraiškų priėmimas – daugiabučių namų atstovai kviečiami teikti paraiškas iki birželio 28 d.
nuotrauka
2024-06-17 13:35
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja apie atvertą naują rizikos kriterijų VMI kliento profilyje. Verslas nuo šiandien gali matyti, ar įmonė deklaruoja nuostolius.
nuotrauka
2024-06-17 13:16
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informuoja apie LR viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) ir LR pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) pakeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad VPĮ pakeitimai įsigalios, kai įstatymą...
nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:03
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos