2023 birželio 7 d. trečiadienis, 4:24
Reklama  |  facebook

Bendrovė sudarė preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, tačiau parduodamą namą užstatė

2022-01-24 08:24
Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo ieškovams pripažinta nuosavybės teisė į gyvenamąjį namą, taip pat hipotekos sandoriai dėl šio namo įkeitimo pripažinti negaliojančiais.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Fiziniai asmenys (ieškovai) nusprendė bendrosios dalinės nuosavybės teise (po ½ dalį) įsigyti gyvenamąjį namą iš bendrovės, kuri įsipareigojo šį namą pastatyti ir parduoti (atsakovė). Ieškovai, namą pirkę asmenys, su bendrove sudarė preliminariąją namo pirkimo–pardavimo sutartį. Pagal preliminariąją sutartį pirkėjai sumokėjo 76,20 proc. visos sutartyje nurodytos turto kainos, tačiau statybos darbai nebuvo užbaigti. Nors bendrovei perdavus namą pirkėjams, šie patys atliko visus šio namo vidaus apdailos darbus ir apsigyveno name, tačiau bendrovė su pirkėjais nesudarė notarinės nekilnojamojo turto pardavimo sutarties. Be to, kaip rašoma Lietuvos apeliacinio teismo pranešime, vėliau be ieškovų žinios ir sutikimo bendrovė sudarė šio nekilnojamojo turto hipotekos sandorius.

Pirmosios instancijos teismas pripažino pirkėjų nuosavybės teisę į gyvenamąjį namą, o bendrovės sudarytas hipotekos sutartis, kuriomis buvo įkeistas ieškovų nekilnojamasis turtas, pripažino negaliojančiomis.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegija sutiko su tokiu pirmosios instancijos teismo sprendimu. Teisėjų kolegijos vertinimu, nors nagrinėjamu atveju ir nebuvo sudaryta notarinė nekilnojamojo turto pardavimo sutartis, tačiau buvo atlikti visi veiksmai, būdingi pagrindinei sutarčiai, todėl ieškovai pagrįstai laikomi teisėtais namo savininkais. Tokia išvada padaryta, kaip rašoma pranešime, vadovaujantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika, pagal kurią, kai viena šalis perduoda pagrindinės sutarties objektą valdyti kitai šaliai, o ši sumoka daikto kainą ar jos dalį, teigtina, kad sudaryta pagrindinė sutartis, nes šalys atliko būtent tuos veiksmus, kurie būdingi pagrindinei sutarčiai.

Byloje taip pat nustatyta, kad ieškovai namo teisėtais savininkais tapo anksčiau, nei atsakovė sudarė hipotekos sandorius. Kadangi hipotekos sandoriai sudaryti be pirkėjų sutikimo, tokie sandoriai prieštarauja imperatyvioms teisės normoms ir yra negaliojantys. Šioje byloje hipotekos kreditoriai teigė, kad jie buvo sąžiningi, todėl jų teisės turi būti ginamos net ir tuo atveju, jei hipotekos sandoriai negalioja.

Teisėjų kolegija nusprendė, kad nėra pagrindo hipotekos kreditorių laikyti sąžiningais. Sąžiningu gali būti pripažįstamas tas kreditorius, kaip pažymi teismas, kuris jam prieinamomis priemonėmis pasidomėjo dėl hipotekos sandorio sąlygų ir objekto, galimų negaliojimo pagrindų. Taigi, sąžiningas ir rūpestingas kreditorius neabejotinai būtų turėjęs galimybę įsitikinti, koks yra jam įkeičiamo turto baigtumas, būklė bei vertė, įsitikinti vykstančiais turto įrengimo darbais bei tuo, kad jame jau kažkas gyvena. Nagrinėjamu atveju tai nebuvo padaryta, o hipotekos kreditoriai savo sąžiningumą siejo tik formaliu įkeičiamo turto duomenų patikrinimu registruose, įkaito davėjų pareiškimų ir garantijų citavimu. Esant tokiam formaliam hipotekos kreditoriaus elgesiui, kreditoriai, kaip rašoma pranešime, negali būti laikomi sąžiningais.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsiteisėjo jos priėmimo dieną, tačiau ji per tris mėnesius kasacine tvarka gali būti skundžiama.
Statybunaujienos.ltNT projektai

nuotrauka
2023-05-30 09:45
„Eika“ Užupio rajone pradeda vystyti naują prestižinės klasės gyvenamąjį projektą „Užupio personos“. Šis gyvenamosios paskirties projektas rinkai pasiūlys 56 unikalias erdves. Investicijos į projektą viršys 16 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-26 10:07
Trečdalis Lietuvos gyventojų planuoja įsigyti naują būstą dešimties metų laikotarpyje, rodo „Luminor" banko atliktos apklausos* duomenys. Didžiausiu trikdžiu apklaustieji įvardija aukštas nekilnojamo turto kainas, o beveik kas dešimtam Lietuvos gyventojui trūksta santaupų pradiniam būsto paskolos įn...
nuotrauka
2023-05-11 09:40
Naujuoju sostinės centru vadinamame Šnipiškių rajone tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ baigia modernaus gyvenamųjų namų kvartalo „Naujasis Skansenas“ ketvirto etapo darbus. Netrukus pagrindinį šalies verslą telkiančioje Vilniaus dalyje duris būsimiems šeimininkams atvers jau s...
nuotrauka
2023-04-29 07:34
Bendrovė „Realco“ Vilniuje, Justiniškių g. 126 esančiame sklype planuoja statyti naują gyvenamųjų namų kompleksą, kurio projektiniai pasiūlymai pateikti viešinimui Vilniaus miesto savivaldybei. 2,097 ha ploto sklype suprojektuotame kvartale planuojama įrengti 499 butus, taip pat komercinių patalpų.
nuotrauka
2023-04-26 07:51
77 arų teritorijoje sukurtas 8 pastatų kompleksas, kuriame įrengti ir parduoti 78 butai ir poilsio apartamentai. Bendras projekto plotas 4346 kv. m. Investicijos į projektą siekė 9,8 mln. eurų. Tai – dešimtas „Inreal“ grupės išplėtotas projektas Kuršių nerijoje.
nuotrauka
2023-04-20 14:43
NT plėtros bendrovė „Omberg group“ gavo statybų leidimą mažaaukščių daugiabučių projekto „Vyšnios“ antrojo etapo statyboms. Planuojamuose statyti keturiuose naujuose pastatuose bus įrengta 180 A++ energinės klasės butų ir komercinės patalpos.
nuotrauka
2023-04-20 10:11
Paviešinti „Darnu Group“ planuojamo kvartalo šalia Neries ir Karoliniškių draustinio antrosios teritorijos projektiniai pasiūlymai. Miško apsuptyje, prie „Litexpo“ parodų rūmų esančioje teritorijoje, planuojama vystyti gamtai ir miškingam kraštovaizdžiui artimą projekto dalį, kurioje bus galima mėga...
nuotrauka
2023-04-19 11:19
Bendrovė „Rinvest“ Vilniuje būsto rinką papildė daugiau nei 200 butų ir 40 kotedžų. Šiuos projekto „Riverland“ Lazdynėliuose, Lazdynėlių g. 57, butus ir kotedžus jau galima „pačiupinėti“, o įsigijus netrukus įsikelti. Šiandien jų statybos registruotos apie 90 proc. baigtumu.
nuotrauka
2023-04-14 09:55
NT įmonė „Citus“ Vilniuje pradeda naujo projekto „Kaip Niujorke by CITUS“ pardavimus. Statybos jau prasidėjo perspektyvioje sostinės vietoje, Kareivių g., greta „Ogmios miesto“ ir Ozo parko.
nuotrauka
2023-03-31 13:20
Nekilnojamojo turto (NT) tema visada buvo ir yra viena aktyviausiai gvildenamų aktualijų. Tik ekspertai atviri – situacija rinkoje nuolat kinta, o jos prognozavimas neretai primena būrimą iš kavos tirščių. Tačiau šiandien sutariama dėl vieno – gyvenimo pokyčiai koreguoja NT pirkėjų įpročius ir staty...
nuotrauka
2023-03-30 11:17
„Bonava Lietuva“ sostinės Fabijoniškių mikrorajone planuoja naują projektą – trijų korpusų daugiabutį, kuris išsiskirs unikalia vieta – ribosis su Visorių mišku.
nuotrauka
2023-03-27 14:59
Bendrovė „Avadi“ pradėjo paskutinių dviejų „Juozapavičiaus 13“ konversijos projekto daugiabučių statybas Kauno Šančių rajone. Beveik 10 mln. Eur vertės projektą ketinama užbaigti 2024 m. per. su pilna apdaila.
nuotrauka
2023-03-23 11:52
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ tęsia „Martyno namų“ kvartalo Vilniaus Pilaitės mikrorajone plėtrą. Šiuo metu pradedamas trečiasis kvartalo etapas, kurio metu bus pastatyti du nauji A++ energinės klasės gyvenamieji namai – iš viso 104 nauji butai bei 8 komercinės patalpos.
nuotrauka
2023-03-21 09:54
Nuo būsto paieškos pradžios iki įkurtuvių pabaigos – nemažai žingsnių, tačiau būtent paskolos suteikimo procesas naujakuriams kelia ypač daug klausimų. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pastebi, kad ne visi planuojantys kreiptis į banką dėl būsto paskolos žino, koks lai...
nuotrauka
2023-03-17 10:04
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ tęsia Paupio rajono vystymą – startavo 8-ojo ir 10-ojo projekto etapų statybos bei pardavimai. Planuojama, kad statybų darbai bus baigti atitinkamai 2023 m. trečiąjį ir 2024 m. trečiąjį ketvirtį. Juos įgyvendinus rajoną papildys butai, komercinės pa...
nuotrauka
2023-03-17 09:06
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų vasario mėnesio reikšmė išaugo 0,1% (2023 metų sausį buvo fiksuojamas 0,1% sumažėjimas). Bendras butų kainų l...
nuotrauka
2023-03-14 09:38
2022-ieji NT rinkoje buvo intensyvūs ir naujakurius į kampą spaudžiantys metai. Dalis būsto pirkėjų vadovavosi nuostata „dabar arba niekada“, kiti situaciją vertino atsargiau ir dėmesį sutelkė į galimos finansų krizės prognozes, o treti tarsi taip ir liko iki galo neapsisprendę, ką toliau daryti – p...
nuotrauka
2023-03-13 16:04
„Citus“ nuo 2019 m. pietinėje Vilniaus dalyje plėtojamame projekte „Miško ardai“ registravo 2–ojo etapo 100 proc. statybos darbų baigtumą.
nuotrauka
2023-03-08 14:59
Vasarį antrinėje nekilnojamo turto (NT) rinkoje Kaune ir Vilniuje didelių pokyčių kainų atžvilgiu nefiksuota, nors tiek įsigijimo, tiek nuomos skirtumai tarp miestų – reikšmingi. Tuo tarpu sostinės pirminėje rinkoje, augant pardavimų skaičiui, jau ne pirmą mėnesį fiksuojamas nežymus suaktyvėjimas. R...
nuotrauka
2023-03-08 10:18
Atgyjančiame sostinės Šnipiškių kvartale tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ tęsia modernaus gyvenamųjų namų kvartalo „Naujasis Skansenas“ plėtrą. Naujojo Vilniaus centro vardą užsitarnavusioje miesto dalyje bendrovė pradėjo dviejų naujų šešiaaukščių namų statybas. Didelio nauja...

Statybunaujienos.lt » NT projektai