„Collect&Reflect“ termožaliuzės – išmanus ir efektyvus energijos taupymo sprendimas
Revoliuciją sukėlusios termožaliuzės buvo sukurtos po trejus metus trukusių bandymų, kurių metu buvo testuojami įvairūs langų uždengimai. Bandymų tikslas – kuo labiau sumažinti šilumos nuostolius. Gaminio kūrėjai yra lietuvių mokslininkų, inžinierių bendruomenė, susibūrusi į įmonę „SVA“, kuri išskirtines gaminimo ir platinimo teises Lietuvoje perleido įmonei „Ardena“. Anot išradėjų, žaliuzių veikimo principas labai paprastas: lango uždangalas vasarą atspindi saulės spindulius, taip vėsindamas patalpą, o žiemą – juos sugeria ir taip šildo.
Teko pagaminti daugiau kaip 50 prototipų, kol rinkai buvo pristatytos unikalios žaliuzės. „Collect & Reflect“ žaliuzės nuo kitų skiriasi unikalia juostelių konstrukcija ir specialiai parinktų medžiagų energinių savybių panaudojimu.
Žaliuzių gamyboje naudojamas nedažytas aliuminis, atspindintis iki 97 proc. infraraudonųjų spindulių ir taip apsaugantis patalpas nuo perkaitimo. Kita, šaltajam sezonui pritaikyta, žaliuzių pusė yra padengta šviesą sugeriančia medžiaga.
Oro temperatūrą reguliuoti leidžia ne tik naudojamos medžiagos, bet ir ypatingos S formos žaliuzių lomelių konstrukcijos, kurios sukuria konvekcinį oro srautą. Todėl, kai šiluma perduodama per oro srautą, žiemą, vos tik pašvietus saulei, pradedamos šildyti patalpos. Kadangi žaliuzių lomelių konstrukcija judina orą, lango nišoje nelieka drėgmės, tad konstrukcija saugo ir nuo pelėsio atsiradimo.Suskaičiavo, kiek termožaliuzės sutaupo elektros energijos
Siekiant patikrinti, kaip praktiškai veikia termožaliuzės, buvo atlikti bandymai, pasitelkiant į pagalbą Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkus iš Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijos.
Bandymui pasirinkti du identiški kabinetai: viename iš jų buvo sumontuotos „Collect&Reflect“ žaliuzės, o kitame – paprastas roletas. Siekiant ypač tikslių tyrimo rezultatų, visi matuojamų rodiklių duomenys buvo registruojami vienodais laiko intervalais, tai yra kas 5–10 minučių, o matavimų periodas truko daugiau nei 7 dienas.
Patentuota įranga atlikus matavimus, paaiškėjo, jog patalpų, kurių langai buvo uždengti skirtingais uždangalais, temperatūra skyrėsi net 3 laipsniais.
Ką reiškia šis skirtumas? Karštą dieną, norint sumažinti temperatūrą, patalpą reikėtų vėsinti kondicionieriumi, taigi – naudoti elektros energiją. Pasinaudodami bandymo rezultatais, mokslininkai suskaičiavo, jog vienas šių žaliuzių kvadratinis metras gali sutaupyti apie 300 kWh elektros energijos per metus – tiek, kiek per šį laikotarpį sunaudotų elektros prietaisai temperatūrai palaikyti.Gimusios Lietuvoje, pripažinimo pirmiausia sulaukė užsienyje
Termožaliuzės „Collect&Reflect“, vos pristatytos visuomenei, sudomino architektus, dizainerius, namų ir butų gyventojus, biurų savininkus. Tokį susidomėjimą lėmė vis populiarėjantis siekis taupyti elektros energiją bei saugoti gamtą. Žmonės darosi sąmoningesni, jiems svarbu ne tik finansinis jų veiksmų rezultatas, bet ir socialiai atsakingas elgesys. „Collect&Reflect“ yra naujosios kartos pasirinkimų simbolis, sulaukęs tarptautinio pripažinimo.
„Collect&Reflect” termožaliuzės buvo pristatytos tarptautinėse parodose Anglijoje, Prancūzijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir visur, pasak bendrovės „Ardena“ projektų vadovės Barbaros Litvinovič, sulaukė ypač didelio pasyvaus namo idėją bei statybų sektoriaus naujienas sekančių įmonių susidomėjimo, noro bendradarbiauti.
„Juos domina pagrindinės gaminio savybės bei galimybė jas suderinti su visame pasaulyje vis didėjančiais energijos efektyvumo ar namų pasyvumo reikalavimais“, – sako įmonės atstovė, pastebėdama, kad neretai Lietuvoje sukurti produktai ar aukštos kokybės gaminiai yra labiau vertinami už šalies ribų nei vietinėje rinkoje. Lietuvoje vis dar labai sunku sulaukti įvertinimo, pripažinimo.
Dar net nepradėjus gamybos, unikalios termožaliuzės „Collect&Reflect“ pelnė daugelį laimėjimų ir nominacijų tarptautiniuose renginiuose, kol galiausiai 2016 m. pabaigoje buvo įvertintos ir Lietuvos ekspertų – Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurse „Lietuvos metų gaminys 2016“ pelnė aukso medalį.
„Mes įrodėme, kad mūsų gaminamos žaliuzės yra vertos dėmesio ne tik kitose šalyse, bet ir čia, kur jos buvo sukurtos vietos mokslininkų ir pradėtos gaminti mūsų pačių sukurtose gamybos linijose“, – sako bendrovės „Ardena“ projektų vadovė Barbara Litvinovič.
Jau testuojami ir „Collect & Reflect“ autonominio valdymo elementai, kurie leis žaliuzes valdyti išmaniuoju įrenginiu b, naudojant belaidį ryšį, ar palikti veikti autonomiškai, pagal aplinkos daviklių duomenis. Jas bus galima integruoti į išmaniojo namo sistemą.
Reklama
VILNIUS, Vytenio g. 20
KAUNAS, Savanorių pr. 288
KLAIPĖDA, Minijos g. 62
ŠIAULIAI, Pramonės g. 178 PC NIC
www.ardena.lt