2023 gruodžio 2 d. šeštadienis, 19:55
Reklama  |  facebook

Darbo sauga statybų sektoriuje: kaip iššūkius valdo verslas?

2023-02-08 09:52
Darbo sauga turėtų būti kiekvieno darbdavio esminis prioritetas, o ypač jis aktualus statybos verslui. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius šiame sektoriuje pernai, lyginant su 2021-aisiais, sumažėjo. Tačiau ekspertai pažymi, jog neretai verslas saugos darbe rizikas vis dar vertina nepakankamai.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Dalux Lithuania, UAB

Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ administracijos direktorius Arimantas Glebauskas sako: taikant tinkamą saugos darbe strategiją, nelaimingų atsitikimų skaičių statybvietėse galima suvaldyti.

Būtini kompleksiniai sprendimai

Praėjusius metus lydėję iššūkiai pristabdė nekilnojamo turto rinkos augimą, kartu sumažinę statybų bei mirtinų nelaimingų atsitikimų statybvietėse, skaičių. VDI duomenimis, pernai šiame sektoriuje fiksuoti 29 sunkūs darbuotojų sužalojimai, 6 žmonės žuvo. 2021 m., vykdant statybos, remonto ir susijusius darbus, VDI fiksavo 27 sunkius nelaimingus atsitikimus ir 9 darbuotojų žūtis.

Nelaimingų atsitikimų statistika vis dar kelia nerimą. „YIT Lietuva“ atstovas A. Glebauskas pastebi – šiai kiekvienos bendrovės prioritetinei veiklos sričiai dėmesio vis dar skiriama nepakankamai.

„Statybos – labai specifinė sritis. Darbuotojai nuolat susiduria su įvairiausiomis rizikomis, kurių išvengti visgi galima. Tačiau ne visos bendrovės tai daro efektyviai ir atsakingai. Asmeninių apsaugos priemonių dėvėjimas ir tinkamas kolektyvinių saugos priemonių įrengimas yra pagrindinės saugos darbe taisyklės, tik pastarųjų paiso ne visi. Kartu nepakankamai valdomos ir rizikos, trūksta darbuotojų drausmės, o saugos ir sveikatos darbe mokymams skiriamas nepakankamas dėmesys. Verta pažymėti, kad statybos – ypač dinamiškas sektorius. Čia didelė darbuotojų kaita, sudaranti papildomą grėsmę nelaimingiems atsitikimams, nes nespėjama perduoti žinių ir įgyti gerosios patirties. Taip pat papildomas rizikas sukelia darbuotojų iš kitų šalių įsitraukimas, kurių požiūris į saugą ir darbo kultūrą pastebimai skiriasi“, – apie problematiką kalba A. Glebauskas.

YIT LIETUVAYIT LIETUVA nuotr.

Be to, papildo jis, statybų sektoriuje nuolat keičiasi ne tik žmonės, bet ir pačios srities valstybinis reguliavimas. Anot A. Glebausko, dalis darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų šalyje naikinami, rizikų vertinimą bei atsakomybę perkeliant ant verslo pečių.

„Sauga darbe paremta greitu rizikų identifikavimu, pastebėtų pažeidimų valdymu, nuolatiniu darbuotojų kultūros, suvokimo gerinimu, atsakomybės supratimu. Tuo pasirūpinti privalo ne tik statybų, bet ir kitos įmonės. Tik tada galime tikėtis visapusiškai saugios darbo aplinkos, kurioje išvengsime net menkiausių incidentų“, – pažymi „YIT Lietuva“ atstovas.

Saugumui – išmanūs įrankiai

Kad statybos darbus nuolatos lydi išbandymai, rodo ir pačios bendrovės statistika. Ją fiksuoja išmanusis įrankis – saugos darbe modulis mobiliojoje „Dalux“ programėlėje, įmonės naudojamas jau dvejus metus. Tai inovatyvi technologija, sukurta Skandinavijoje ir paremta pastarojo regiono šalių ilgamete rizikos vertinimo praktika, kurią šiandien pritaikė bei integravo ir „YIT Lietuva“ komanda.

„Programėlė įdiegiama išmaniajame telefone, planšetėje arba kompiuteryje. Aplikacija leidžia fotografuoti bet kokius pažeidimus, šalia palikti pastabas, kurias gali žymėti visi įmonės darbuotojai, besilankantys statybų aikštelėje. Todėl galime užfiksuoti rizikas, jas greitai ir efektyviai valdyti. Kartu matyti saugos darbe pažeidimus, stebėti jų eigą, kontroliuoti pašalinimą realiuoju laiku. Tokių pastabų per metus sistemoje sukuriama apie 20 tūkst. Džiaugiamės, kad daugiau nei penktadalį jų užfiksuoja mūsų darbuotojai – ne saugos darbe specialistai ar statybų vadovai. Smagu ir tai, kad programėlėje galima fiksuoti ir teigiamas pastabas, gerąją patirtį, paskatinti kolegas dirbti geriau ir saugiau. Šis įrankis yra tiek kontrolės, tiek motyvacijos didinimo priemonė, todėl labai svarbu siekti, šie klausimai rūpėtų visiems darbuotojams – pasakoja A. Glebauskas.

Tačiau, jo teigimu, toks įrankis nėra vienintelė bendrovės naudojama saugos ir sveikatos darbe užtikrinimo priemonė. Pasak atstovo, įmonė sėkmingai pasitelkia ir BIM – (angl. building information modeling). Tai skaitmeninės statybos praktikas įgalinančių metodų bei techninių sprendimų visuma, leidžianti efektyviai valdyti ir saugą darbe.

„BIM esmė – informacinis modeliavimas. Juo galima pasiekti didesnį statybų efektyvumą, ekonomiškumą ir tvarumą, kartu užtikrinti aukštesnę pastatų kokybę. Šią skaitmeninę technologiją pradedame taikyti dar tik kurdami pastato koncepciją, projektuodami statinius. Iš pradžių sukuriame 3D modelį, tada jį vystome, bendroje duomenų aplinkoje sudedame visiems projekto dalyviams reikiamą informaciją. Mūsų tikslas – jau vykdant projektavimą numatyti priemones, užtikrinančias saugumą darbo aplinkoje bei atliekant darbus. Tokiu būdu siekiame, kad visos dirbančios pusės laikytųsi vienodų darbo principų, rizikos būtų objektyviai įvertintos, o saugos priemonės numatytos ir įgyvendintos laiku“, – tikina A. Glebauskas.

Fiksavo mažiausiai nelaimingų įvykių

Visgi, siekiant užtikrinti saugą darbe būtinos ne tik technologijos, sumanūs sprendimai ar griežta kontrolė. Administracijos vadovo nuomone, šiuo klausimu praverčia ir minkštųjų kompetencijų puoselėjimas. Pastarasis, pasak jo, turi būti nukreiptas į svarbiausią saugos darbe diegimo kryptį – pačių darbuotojų edukaciją.

„Kiekvienas darbdavys privalo parodyti, kad yra neabejingas. Jis turi savo pavyzdžiu darbuotojui pasakyti ir padėti suprasti – svarbu rūpintis savimi bei dirbančiu šalia. Žinoma, greta būtina užtikrinti privalomąsias saugos priemones – aptverti pavojingas zonas, palaikyti švarą bei tvarką darbo vietoje. Taip pat pasirūpinti įrangos, mechanizmų, elektros įrengimų saugumu, laikytis visų norminių aktų numatytų reikalavimų. Tačiau svarbiausia užduotis – darbuotojų sąmoningumo ugdymas“, – akcentuoja A. Glebauskas.

Todėl, jo teigimu, jau daugelį metų bendrovė stebi tendenciją, kad saugos darbe situacija įmonėje kasmet gerėja. Pasak A. Glebausko, nors nelaimių dar nutinka, padaroma klaidų, tačiau bendra tendencija džiugina.

„Praėjusieji metai buvo patys sėkmingiausi. Nuo pat bendrovės įkūrimo Lietuvoje, 2022-aisiais fiksavome mažiausiai nelaimingų atsitikimų mūsų statybų aikštelėse. Džiaugiamės tuo, tačiau nesiruošiame sustoti. Mūsų tikslas – dirbti be nelaimingų atsitikimų ir šio tikslo siekti visiems drauge“, – reziumuoja A. Glebauskas. 

Statybunaujienos.lt
Žymės  Darbo saugaObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.
nuotrauka
2023-11-22 12:56
Skaitmenizavimo procesai sparčiai keičia visą pasaulį, o šiame kontekste tampa aišku – jei valstybė ir verslas neinvestuos į dirbtinio intelekto galimybių išnaudojimą, didžiųjų duomenų įveiklinimo sprendinius ir kitus skaitmeninius įrankius, ilgainiui didės skaitmeninė atskirtis tarp pažengusių ir p...
nuotrauka
2023-11-22 12:28
Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią nau...
nuotrauka
2023-11-21 13:42
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) akredituotoje elektromagnetinio suderinamumo laboratorijoje Kaune bus įrengta pusiau beaidė kamera (SAC) su valdymo kambariu. Beveik 1,8 mln. eurų vertės sutartis pasirašyta su įmone „Statela", kuri atstovauja ETS-Lindgren, pasaulinio lygio beaidžių kamerų gamintoją.
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-17 13:26
Vyriausybė pritarė Gedimino pr. 38, Vilniuje esančio pastato atnaujinimo projektui. Sovietmečiu statytas, energetiškai neefektyvus ir nusidėvėjęs pastatas po modernizacijos taps šiuolaikiškais ir tvariais valstybės įstaigų namais. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projekt...
nuotrauka
2023-11-17 10:36
„Ruukki Construction", priklausanti „SSAB" grupei, bendradarbiauja su „Honkarakenne", siekiant išbandyti „SSAB" plieno pritaikymą stogo dangų gamybos procese. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno be iškastinio kuro, bus montuojamas ant „Honka" rąstinio namo, kuris yra statomas Klaukkala, Suomijoje....
nuotrauka
2023-11-17 08:08
Pasak Valstybės duomenų agentūros, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje iš viso pabaigta statyti 2 190 naujų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų. Tai 1,7 proc. daugiau nei atitinkamą ketvirtį 2022-aisiais.
nuotrauka
2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystom...
nuotrauka
2023-11-16 12:02
Siekiant paspartinti projekto užbaigimą, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) rekonstrukcijai Vyriausybė papildomai skyrė 4 mln. 389 tūkst. eurų. Šios lėšos LNDT prašymu skirtos vykdomam tęstiniam investicijų projektui „Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastato Vilniuje, Gedimino pr. 4, reko...
nuotrauka
2023-11-15 13:49
2023 m. rugsėjį šalyje atlikta statybos darbų už 549,6 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai 1,1 proc. daugiau nei rugpjūtį (palyginamosiomis kainomis).

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas