2024 gegužės 28 d. antradienis, 19:23
Reklama  |  facebook

Darbo sauga statybų sektoriuje: kaip iššūkius valdo verslas?

2023-02-08 09:52
Darbo sauga turėtų būti kiekvieno darbdavio esminis prioritetas, o ypač jis aktualus statybos verslui. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius šiame sektoriuje pernai, lyginant su 2021-aisiais, sumažėjo. Tačiau ekspertai pažymi, jog neretai verslas saugos darbe rizikas vis dar vertina nepakankamai.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Dalux Lithuania, UAB

Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ administracijos direktorius Arimantas Glebauskas sako: taikant tinkamą saugos darbe strategiją, nelaimingų atsitikimų skaičių statybvietėse galima suvaldyti.

Būtini kompleksiniai sprendimai

Praėjusius metus lydėję iššūkiai pristabdė nekilnojamo turto rinkos augimą, kartu sumažinę statybų bei mirtinų nelaimingų atsitikimų statybvietėse, skaičių. VDI duomenimis, pernai šiame sektoriuje fiksuoti 29 sunkūs darbuotojų sužalojimai, 6 žmonės žuvo. 2021 m., vykdant statybos, remonto ir susijusius darbus, VDI fiksavo 27 sunkius nelaimingus atsitikimus ir 9 darbuotojų žūtis.

Nelaimingų atsitikimų statistika vis dar kelia nerimą. „YIT Lietuva“ atstovas A. Glebauskas pastebi – šiai kiekvienos bendrovės prioritetinei veiklos sričiai dėmesio vis dar skiriama nepakankamai.

„Statybos – labai specifinė sritis. Darbuotojai nuolat susiduria su įvairiausiomis rizikomis, kurių išvengti visgi galima. Tačiau ne visos bendrovės tai daro efektyviai ir atsakingai. Asmeninių apsaugos priemonių dėvėjimas ir tinkamas kolektyvinių saugos priemonių įrengimas yra pagrindinės saugos darbe taisyklės, tik pastarųjų paiso ne visi. Kartu nepakankamai valdomos ir rizikos, trūksta darbuotojų drausmės, o saugos ir sveikatos darbe mokymams skiriamas nepakankamas dėmesys. Verta pažymėti, kad statybos – ypač dinamiškas sektorius. Čia didelė darbuotojų kaita, sudaranti papildomą grėsmę nelaimingiems atsitikimams, nes nespėjama perduoti žinių ir įgyti gerosios patirties. Taip pat papildomas rizikas sukelia darbuotojų iš kitų šalių įsitraukimas, kurių požiūris į saugą ir darbo kultūrą pastebimai skiriasi“, – apie problematiką kalba A. Glebauskas.

YIT LIETUVAYIT LIETUVA nuotr.

Be to, papildo jis, statybų sektoriuje nuolat keičiasi ne tik žmonės, bet ir pačios srities valstybinis reguliavimas. Anot A. Glebausko, dalis darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų šalyje naikinami, rizikų vertinimą bei atsakomybę perkeliant ant verslo pečių.

„Sauga darbe paremta greitu rizikų identifikavimu, pastebėtų pažeidimų valdymu, nuolatiniu darbuotojų kultūros, suvokimo gerinimu, atsakomybės supratimu. Tuo pasirūpinti privalo ne tik statybų, bet ir kitos įmonės. Tik tada galime tikėtis visapusiškai saugios darbo aplinkos, kurioje išvengsime net menkiausių incidentų“, – pažymi „YIT Lietuva“ atstovas.

Saugumui – išmanūs įrankiai

Kad statybos darbus nuolatos lydi išbandymai, rodo ir pačios bendrovės statistika. Ją fiksuoja išmanusis įrankis – saugos darbe modulis mobiliojoje „Dalux“ programėlėje, įmonės naudojamas jau dvejus metus. Tai inovatyvi technologija, sukurta Skandinavijoje ir paremta pastarojo regiono šalių ilgamete rizikos vertinimo praktika, kurią šiandien pritaikė bei integravo ir „YIT Lietuva“ komanda.

„Programėlė įdiegiama išmaniajame telefone, planšetėje arba kompiuteryje. Aplikacija leidžia fotografuoti bet kokius pažeidimus, šalia palikti pastabas, kurias gali žymėti visi įmonės darbuotojai, besilankantys statybų aikštelėje. Todėl galime užfiksuoti rizikas, jas greitai ir efektyviai valdyti. Kartu matyti saugos darbe pažeidimus, stebėti jų eigą, kontroliuoti pašalinimą realiuoju laiku. Tokių pastabų per metus sistemoje sukuriama apie 20 tūkst. Džiaugiamės, kad daugiau nei penktadalį jų užfiksuoja mūsų darbuotojai – ne saugos darbe specialistai ar statybų vadovai. Smagu ir tai, kad programėlėje galima fiksuoti ir teigiamas pastabas, gerąją patirtį, paskatinti kolegas dirbti geriau ir saugiau. Šis įrankis yra tiek kontrolės, tiek motyvacijos didinimo priemonė, todėl labai svarbu siekti, šie klausimai rūpėtų visiems darbuotojams – pasakoja A. Glebauskas.

Tačiau, jo teigimu, toks įrankis nėra vienintelė bendrovės naudojama saugos ir sveikatos darbe užtikrinimo priemonė. Pasak atstovo, įmonė sėkmingai pasitelkia ir BIM – (angl. building information modeling). Tai skaitmeninės statybos praktikas įgalinančių metodų bei techninių sprendimų visuma, leidžianti efektyviai valdyti ir saugą darbe.

„BIM esmė – informacinis modeliavimas. Juo galima pasiekti didesnį statybų efektyvumą, ekonomiškumą ir tvarumą, kartu užtikrinti aukštesnę pastatų kokybę. Šią skaitmeninę technologiją pradedame taikyti dar tik kurdami pastato koncepciją, projektuodami statinius. Iš pradžių sukuriame 3D modelį, tada jį vystome, bendroje duomenų aplinkoje sudedame visiems projekto dalyviams reikiamą informaciją. Mūsų tikslas – jau vykdant projektavimą numatyti priemones, užtikrinančias saugumą darbo aplinkoje bei atliekant darbus. Tokiu būdu siekiame, kad visos dirbančios pusės laikytųsi vienodų darbo principų, rizikos būtų objektyviai įvertintos, o saugos priemonės numatytos ir įgyvendintos laiku“, – tikina A. Glebauskas.

Fiksavo mažiausiai nelaimingų įvykių

Visgi, siekiant užtikrinti saugą darbe būtinos ne tik technologijos, sumanūs sprendimai ar griežta kontrolė. Administracijos vadovo nuomone, šiuo klausimu praverčia ir minkštųjų kompetencijų puoselėjimas. Pastarasis, pasak jo, turi būti nukreiptas į svarbiausią saugos darbe diegimo kryptį – pačių darbuotojų edukaciją.

„Kiekvienas darbdavys privalo parodyti, kad yra neabejingas. Jis turi savo pavyzdžiu darbuotojui pasakyti ir padėti suprasti – svarbu rūpintis savimi bei dirbančiu šalia. Žinoma, greta būtina užtikrinti privalomąsias saugos priemones – aptverti pavojingas zonas, palaikyti švarą bei tvarką darbo vietoje. Taip pat pasirūpinti įrangos, mechanizmų, elektros įrengimų saugumu, laikytis visų norminių aktų numatytų reikalavimų. Tačiau svarbiausia užduotis – darbuotojų sąmoningumo ugdymas“, – akcentuoja A. Glebauskas.

Todėl, jo teigimu, jau daugelį metų bendrovė stebi tendenciją, kad saugos darbe situacija įmonėje kasmet gerėja. Pasak A. Glebausko, nors nelaimių dar nutinka, padaroma klaidų, tačiau bendra tendencija džiugina.

„Praėjusieji metai buvo patys sėkmingiausi. Nuo pat bendrovės įkūrimo Lietuvoje, 2022-aisiais fiksavome mažiausiai nelaimingų atsitikimų mūsų statybų aikštelėse. Džiaugiamės tuo, tačiau nesiruošiame sustoti. Mūsų tikslas – dirbti be nelaimingų atsitikimų ir šio tikslo siekti visiems drauge“, – reziumuoja A. Glebauskas. 

Statybunaujienos.lt
Žymės  Darbo saugaObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-05-28 10:40
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ didina dukterinės bendrovės „Lvovo projektai“ įstatinį kapitalą nuo 300 tūkst. iki 50 mln. eurų. Šiuo žingsniu siekiama efektyvinti įmonių grupės struktūrą ir Latvijoje uždirbtą kapitalą reinvestuoti Lietuvoje.
nuotrauka
2024-05-28 09:57
Apsaugos paslaugas teikianti bendrovė „Eurocash1" ir „Panevėžio statybos tresto" (PST) valdoma įmonė „Šeškinės projektai" pasirašė sutartį dėl daugiau nei 800 kv. m ploto biuro erdvių verslo centre „U219", Vilniuje. Jose įsikurs „Eurocash1" pagrindinė būstinė Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-05-27 14:50
Investicijų valdymo įmonė „Demus Asset Management“ valdomas uždarojo tipo fondas „Victory Development Venture“ įsigijo naują projektą – „Ežero takais by Citus“. Iš viso į projektą ketinama investuoti 8 mln. eurų, iš informuotųjų investuotojų „Demus Asset Management“ pritraukė 2 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-27 10:26
Naujausia, šių metų gegužės mėnesį atlikta Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių apklausa rodo, kad nekilnojamojo turto (NT) verslas labiausiai tiki būsto rinka ir būtent šiame sektoriuje kreips didesnę dalį savo investicijų. Neapibrėžtumo kupinoje rinkoje NT plėtotojai vis ...
nuotrauka
2024-05-27 09:40
Generalinė rangos įmonė „Conres“ pradėjo „Ukmergės pramonės parko“ plėtros I etapo statybos darbus. Penktadienį, simbolinės laiko kapsulės įkasimu, pažymėta šio projekto pradžia. Naujose gamybinėse patalpose įsikurs viena iš grupės įmonių – „Stansefabrikken“.
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-23 13:36
Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus", verslo centre „U219" Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biur...
nuotrauka
2024-05-23 10:47
„Pro Kapital Lietuva" pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku" dėl 13,2 mln. eurų paskolos.
nuotrauka
2024-05-22 17:24
„EIKA Development" valdomame, naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2" daugiau nei pusė ploto jau yra išnuomota: čia įsikurs advokatų kontora „Ellex Valiūnas" bei į kokybiškas, modernias patalpas kelsis ir Nyderlandų karalystės ambasada, kuri sudarė sutartį dėl 552 kv. m ploto patalpų nuomos.
nuotrauka
2024-05-22 09:29
Panevėžio miesto savivaldybės užsibrėžta ambicija mieste įkurti profesionalaus, šiuolaikinio meno erdvę, virsta realybe: jau kitą savaitę duris atvers pasaulinio garso menininko, daugiafunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pavadintas Stasys Museum.
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-21 09:50
Dar prieš kelerius metus prie rekordinio efektyvumo saulės elementų kūrimo prisidėję Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikai šiemet išradimą dar patobulino. Pasak jų, tai – itin svarbus žingsnis link naujos kartos saulės elementų gamybos.
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:25
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone atsiras dar vienas valstybinis lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir, jei procesas vyks sklandžiai, statyba turėtų prasidėti iki kitų metų ir trukti apie dvejus metus. Priimti vaikus dar...
nuotrauka
2024-05-20 11:09
Oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. ...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-17 07:46
Rekonstruotas Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno policijos komisariato pastatas. Atlikti rekonstrukcijos darbai kainavo apie 1,2 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-15 08:46
Aukštaitijos sostinėje toliau tęsiami tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimo darbai. Kyla priestatas, kuriame bus įrengtas 10-ies takelių, 50 metrų ilgio tarptautinius standartus atitinkantis baseinas...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas