2024 balandžio 19 d. penktadienis, 9:43
Reklama  |  facebook

Jurgis Algimantas Bučius. Projektavimo ir statybos teisėkūros bei normavimo baruose

2016-10-07 07:00
Mano darbo veikla neatsiejama nuo Pramoninės statybos projektavimo instituto Vilniaus filialo bei Valstybinio projektavimo instituto „Lietuvos statybų projektas“ istorijos. 28-erius metus teko „diriguoti“ gausiam „projektuotojų ansambliui“, dirbti statybos projektavimo vadybos ir teisėkūros srityse, rengti Statybos įstatymo projektą, pagrindinius statybos techninius reglamentus.
nuotrauka
Jurgis Algimantas Bučius. Asmen. albumo nuotr.


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Gimiau 1931 m. birželio 17 d. Šešuolių miestelyje (buv. Ukmergės apskr.), kur tuo metu žemėtvarkos darbus vykdė mano tėvas – matininkas. Tačiau save laikau ne ukmergiškiu, o rokiškėnu, nes pradžios mokyklą 1942 m. baigiau tėvo tėviškėje Kryliuose (Kamajų vlsč., Rokiškio apskr.). Mano mama šioje mokykloje buvo ir mano mokytoja. Krylių kaime praleidau didžiąją dalį savo vaikystės, o 1949 m. gavau Rokiškio berniukų gimnazijos brandos atestatą – mokslus baigiau sidabro medaliu.

Į projektavimą – per žemės ūkio akademiją

1955 m. baigiau Lietuvos žemės ūkio akademijos Hidromelioracijos fakultetą, įgydamas hidrotechnikos inžinieriaus kvalifikaciją, ir tų pačių metų rudenį pradėjau dirbti Vilniuje, Valstybinio miestų statybos projektavimo instituto Pramonės projektavimo skyriuje.

Vilniaus stambiaplokščių namų 
statybos kombinatas, 1978

1959 m., reorganizavus projektavimo institutus, buvau pervestas dirbti į Pramoninės statybos projektavimo instituto Vilniaus filialą (toliau – filialas), o 1987 m. – į pagal minėtą filialą įkurtą Valstybinį projektavimo institutą „Lietuvos statybų projektas“ (toliau – LSPI), kuriame dirbau iki 1995 metų.

Projektuotojo duoną pradėjau krimsti kaip jaunas specialistas – inžinierius. Perėjau per visas kūrybinių ir administracinių laiptų pakopas: vyresniojo inžinieriaus, brigados ir grupės vadovo, vyriausiojo specialisto, filialo direktoriaus ir LSPI generalinio direktoriaus. 1992 m. gegužę išėjau į pensiją, tačiau tų pačių metų rudenį grįžau atgal į LSPI. Dirbau projektavimo organizavimo skyriaus viršininku (kurį laiką ėjau ir gamybos direktoriaus pareigas). 

1995 m. buvau pakviestas į Statybos ir urbanistikos ministeriją (vėliau prijungtą prie Aplinkos ministerijos) eiti Statybos mokslo ir normų departamento vyriausiojo specialisto pareigas. 1996 m. tapau šio departamento, o nuo 1998 m. – Būsto ir techninio normavimo departamento direktoriaus pavaduotoju (vėliau šis departamentas pervardintas į Statybos ir būsto). Sulaukęs amžiaus, nuo kurio nebegalima dirbti valstybės karjeros tarnautoju, likau dirbti ministerijoje pagal darbo sutartį vyriausiuoju specialistu. 2004 m. galutinai išėjau į pensiją. 
1981 m. man suteiktas Nusipelniusio inžinieriaus vardas.

Pradėjo projektus „kalbinti“ lietuviškai


Sėdėdamas prie projektuotojo stalo, parengiau daugelio naujų Vilniaus pramonės rajonų magistralinių vandentiekio bei nuotekų tinklų, šiuose rajonuose statomų įmonių sklypų ir pastatų vandentiekio ir nuotekų sistemų ir sklypų drenažo projektus. Pirmasis tokio pobūdžio mano darbas buvo įgyvendintas Televizijos centro pirmajame korpuse (ir jo sklype Konarskio g.), perprojektuojant buvusiąją kurčiųjų ir nebylių mokyklą į naują – žiniasklaidos paskirties pastatą   

Tapęs filialo direktoriumi, stengiausi priimti į darbą kuo daugiau jaunųjų specialistų, kurie pakeistų aukštojo mokslo nebaigusius praktikus, nes jų projektinių sprendinių inžinerinis lygis neatitiko nustatytų reikalavimų.

Taip pat pavyko „sulietuvinti“ filialą ir pereiti prie projektų rengimo lietuvių kalba – iki tol viskas buvo rengiama rusų kalba.

Portalo Statybunaujienos.lt nuotrauka 

Man einant direktoriaus pareigas, filialo darbų apimtis išaugo dvigubai, plėtėsi filialo darbų profilis ir jo geografija. Pradėjome projektuoti ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Be būdingų statybos industrijos ir kitų pramonės įmonių, projektavome Mokslų akademijos institutų pastatus, jų gamybines bazes, spaustuves ir redakcijų pastatus – tarp jų ir vieną iš aukščiausių Vilniuje pastatų – Spaudos rūmus, profesines technines mokyklas, mechanizuotas prekybos sandėlių bazes, stambias rajonines katilines Vilniuje – Antakalnyje, taip pat Ateities g., Aukštųjų Panerių rajone ir kt., Kėdainiuose ir Panevėžyje. 

Filialas taip pat vykdė pramonės teritorijų planavimo instituto funkcijas Vilniuje, suplanavo naujus Vilniaus pramonės rajonus, pavyzdžiui, Aukštųjų Panerių, Kirtimų, Jankiškių, suprojektavo daugumą šių rajonų įmonių.

Projektuotojų ir gamybininkų tandemas pateisino lūkesčius

Man tapus LSPI direktoriumi, didžiausias rūpestis buvo surasti nemažą būrį naujų aukštos kvalifikacijos darbuotojų, nes, išaugus projektavimo paslaugų apimtims, savų išteklių neužteko. Pasikviečiau patyrusių statybininkų, dirbusių statybose ar statybų įmonėse. Nors jie buvo naujokai projektavimo srityje, bet ankstesniuose darbuose įgyvendinę projektus, vykdę jų priežiūrą, jie puikiai pastebėdavo projektinius sprendinius, kuriuos būtų sunku praktiškai įdiegti; nors teoriškai jie atrodė geri, žinojo, kokios problemos iškyla per statybą ar jau veikiant gamykloms. Toks patyrusių projektuotojų ir gamybininkų tandemas pateisino lūkesčius.

LSPI buvo įsteigtas statybos industrijų įmonėms projektuoti. Projektavome Vilniaus namų statybos kombinato naujus cechus Aukštuosiuose Paneriuose ir rekonstravome jo esamus cechus Žemuosiuose Paneriuose, rengėme Klaipėdos namų statybos kombinato rekonstrukcijos projektą. Anksčiau daugelio projektų technologijos dalis rengdavo Maskvos, tuometinio Leningrado specializuoti institutai. Mes, sustiprindami technologijos skyrių kviesdami patyrusius technologus, atsisakėme šios praktikos.

Kad ateityje Institutas neprarastų užsakymų, be statybos industrijos įmonių ir toliau projektavome kitų paskirčių pastatus. LSPI suprojektavo nemaža įvairių firmų autoservisų, mazuto valstybinių atsargų bazę Aukštuosiuose Paneriuose. 1991 m. LSPI atšventė įkurtuves naujai pastatytuose rūmuose Lukiškių gatvėje. 

Filialo ir LSPI veiklos patirtis per kelias inžinierių kartas tapo šių institutų pagrindu, dabar veikiančio vieno iš stambiausių Lietuvos statybos projektavimo institutų „Sweco Lietuva“ inžineriniu paveldu.

Ar sunku buvo laikyti vadovo batutą 28 metus ir diriguoti gausiam projektuotojų ansambliui? Nesiskundžiu. Mano vadovaujami specialistai buvo tikri savo srities žinovai, darbštūs, sąžiningi, paklusnūs. Šis darbas buvo vienas malonumas, nors tam reikia daug proto ir kūno jėgų. Dėkingas, kad gyvenimas man suteikė tokią galimybę.

Svarbiausias rūpestis – Statybos įstatymas

Statybos ir urbanistikos ministerijoje darbą pradėjau nuo LR Statybos įstatymo projekto rengimo tam sudarytoje darbo grupėje. Man teko pagrindinio kūrėjo vaidmuo. Anksčiau pirminis projektas buvo parengtas, sekant analogišku Lenkijos įstatymu. Susipažinau su daugelio šalių tos srities įstatymais, Europos Sąjungos direktyvomis ir kitais teisės aktais. Kartu su kolegomis parengėme naują įstatymo projektą, derinome jį su daugeliu ministerijų bei kitomis žinybomis, LR Seimo komitetais. 2006 m. Statybos įstatymas buvo priimtas. Vėliau, Lietuvai vis gilyn žengiant į laisvąją rinką, teko jį papildyti, iš dalies keisti. Kol dirbau ministerijoje, tai buvo mano svarbiausias rūpestis.

Pagal įstatymą Lietuvoje buvo įdiegta Nacionalinė statybos techninio normavimo sistema, suderinta su Europos Sąjungos teise. Parengta daug poįstatyminių teisės aktų – Vyriausybės nutarimų projektų, statybos techninių reglamentų. Nemažai jų teko rengti ir man, nagrinėti kitų parengtus dokumentų projektus. Ne kartą dalyvavau tarptautiniuose seminaruose Berlyne, Kopenhagoje įvairiais statybos ir projektavimo klausimais. Teko skaityti paskaitas pagrindinės statybos technikos sričių vadovams Kokybės vadybos centro prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto organizuotuose atestavimo kursuose. Aktualius klausimus nagrinėjau žiniasklaidoje, įvairiuose kituose leidiniuose.

2004 m. antrą kartą išėjau į pensiją. Tačiau ir senatvėje likau ištikimas savo gyvenimo mylimajai – statybai, seku jos žingsnius, bendrauju su buvusiais kolegomis. Džiaugiuosi, kad turiu laiko kurti poeziją. Išleidau tris eilėraščių knygas, rengiu ketvirtą. Turiu gražią šeimą: žmona – Birutė (pensininkė), dukra Diana – grožinės literatūros redaktorė ir vertėja, sūnus Almantas – Vilniaus mažojo teatro scenos įrenginių skyriaus vedėjas, sūnus Remigijus – Nacionalinio dramos teatro aktorius, o anūkas Paulius – muzikos technologijos bakalauras.

Nuotraukos – iš asmeninio autoriaus albumo 

Statybunaujienos.lt



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos