2025 m. kovo 27 d. ketvirtadienis, 11:37:35
Reklama  |  facebook

KTU CTF A korpusui – „Getty Foundation“ įvertinimas: pastatas pateko tarp 10 išskirtiniausių modernizmo pastatų pasaulyje, sulauks solidaus finansavimo

2019-07-30 11:55
Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas (KTU CTF A) pripažintas tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John‘o Paul‘o Getty vardu pavadintas fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų visame pasaulyje ir jo pavyzdinių išsaugojimo planų rengimui skirs 135 tūkst. dolerių.
nuotrauka
KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas sulaukė pasaulinio pripažinimo ir jo pavyzdinių išsaugojimo planų rengimui sulauks 135 tūkst. dolerių. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Kauno m. savivaldybė,
Šiemet architektūros paveldą puoselėjantis fondas „Getty Foundation“ per programą „Keeping It Modern“ skyrė daugiau nei 1,6 mln. JAV dolerių 10 architektūros objektų, kurie išraiškingai reprezentuoja XX amžiaus kultūrinį palikimą, ir turėtų būti išsaugoti ateities kartoms.

Kaune, Radvilėnų gatvėje, esantis KTU CTF A korpusas, kurį tarpukariu suprojektavo Vytautas Landsbergis-Žemkalnis, rikiuojasi greta įspūdingų statinių iš Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, JAV, Ugandos, Mozambiko.

Dar daugiau – nuo šiol tarpukaryje garsaus Lietuvos architekto atliktas darbas bus minimas greta garsiausių pasaulyje modernistinės architektūros kūrėjų – Alvar Aalto, Le Corbusier, Pier Luigi Nervi, Frank Lloyd Wright, Oscar Niemeyer – vardų. 

Būtent šių architektūros grandų sukurtus objektus ir jų išsaugojimą jau yra finansavęs Kalifornijoje veikiantis fondas. Nuo 1984 metų veikianti filantropinė organizacija spėjo įnešti savo indėlį į daugiau kaip 180 šalių architektūrą.

Pasirinko dėl unikalumo ir rūpesčio

„Tenka pastebėti, kad Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje tokio pripažinimo kol kas nebuvome sulaukę“, – sėkme džiaugiasi pranešime cituojamas KTU Architektūros ir istorijos tyrimų centro vadovas Vaidas Petrulis, koordinuojantis finansavimą gavusį pastato tyrimų projektą.

Šio fondo ir programos paramą gauna išskirtiniai XX a. statiniai iš viso pasaulio, o vienas iš svarbiausių kriterijų, atrenkant pretendentus – išraiškingi modernizmo sprendimai, kurie galėtų patraukti dėmesį ne tik vietiniame, bet ir tarptautiniame kontekste.

Projekto vadovui pritaria ir Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus specialistė Sigita Bugenienė. Jos manymu, laimėjimą lėmė unikali statinio architektūra, netipinė konstrukcija ir išskirtinė funkcija. „Tai vienas iš nedaugelio pastatų, išsaugojusių ne tik autentišką eksterjerą, tačiau ir interjero elementus, įrangą, baldus, taip pat pirminę paskirtį“, – KTU pranešime cituojama specialistė.

Anot V. Petrulio, fondo paskelbtame finansavimo konkurse tarp svarbių atrankos kriterijų taip pat išskiriama objekto svarba vietos bendruomenei ir šeimininko, kuris rūpinasi objektu, bendradarbiavimas.

„Savininkas, kuris yra pasiryžęs objektą ne tik sutvarkyti, tačiau ir atverti visuomenei, yra būtina sėkmingo architektūros paminklo gyvavimo sąlyga. Į tai buvo atsižvelgiama ir vertinant paraišką“, – pastebi KTU Architektūros ir istorijos tyrimų centro vadovas, turėdamas omenyje universiteto pastangas išsaugoti laboratoriją.

Pastatas – unikaliai išsaugotas

Projekto paraišką kartu rengusi restauratorė, architektė Viltė Janušauskaitė nekantrauja pradėti tyrimus objekte, kuris duris atvėrė 1935 metais kaip tuometės Lietuvos kariuomenės Ginklavimo valdybos Tyrimo laboratorija. 

Pasak V. Janušauskaitės, būsimi tiriamieji A korpuso darbai bus apipinti ir džiugesio, ir nerimo nuotaikomis, nes iki šiol objektas dar turi savų paslapčių.

„Jaučiu smagų jaudulį, panašiai kaip prieš kelionę, kai žmogus ir laukia, ir nežino, ką pamatys ir sužinos. Neįtikėtina, kad pastatas taip fantastiškai išsilaikęs iki šių dienų“, – stebisi restauratorė.

Anot jos, įdomių „lobių“ gausu ir KTU CTF A korpuso išorėje, ir viduje. Akį traukia išlikusios autentiškos detalės – baldai, kriauklės, unikali ventiliacinė sistema, traukos spintos. Pastarosios suprojektuotos su keraminiais ventiliatoriais, leidusiais išvengti susidarančių dujų ir garų susimaišymo, o kartu ir sprogimų ventiliacijos sistemose. 

Pastate taip pat sumontuota speciali šarvuota traukos spinta sprogstamosioms medžiagoms tyrinėti, iš Islandijos atkeliavo emaliuotos Volviko lavos laboratoriniai stalai.

Kadaise pagrindinė laboratorijos aparatūra buvo užsakyta Prancūzijoje, o mikroskopai, spektrografas, fotometrai, precizinė elektros matavimo aparatūra pirkta Vokietijoje.

„Pastato autentiškumas – ir turtas, ir didžiulė atsakomybė“, – sako V. Janušauskaitė. Ji primena paveldo specialistams gerai žinomą tiesą – kuo geriau išsilaikęs statinys – tuo sunkiau priimti statinio atnaujinimo sprendimus.

Ji sako, kad staigmenų ir iššūkių gali pateikti pastato inžinerinės sistemos – daugybė dalykų yra suprojektuota sienose, todėl iš pirmo žvilgsnio jų įvertinti – neįmanoma.

Laukia gausybė tyrimų

Būtent dėl šių priežasčių iki kitų metų pavasario bus atliekami paveldosauginiai pastato tyrimai, apimantys ne tik istorinės-ikonografinės medžiagos paiešką ir analizę, tačiau ir polichrominius, konstrukcinius ir kitus techninius tyrimus, kurie pagelbės įvertinant esamą būklę. Darbai prasidės nuo fizinių bei istorinių tyrimų. 

„Vėliau, pasitekus KTU bendruomenę bei paveldosaugos ekspertus, bus ieškoma inovatyvių sprendimų, kaip išsaugoti statinio autentiškumą, jame suderinant universiteto mokslinę veiklą bei visuomenės interesą susipažinti su laboratorijos architektūra“, – paaiškina projekto vadovas V. Petrulis.

Projektas finišuos, skelbia KTU, parengus pastato valdymo planą, kuris pagelbės išsaugojant pastatą ateityje. Tyrimų iniciatoriai planuoja į procesus įtraukti ir kolegas iš užsienio, o tada, atsižvelgiant į tarptautinės specialistų komandos tyrimus, bus pateikti strateginiai siūlymai, kaip būtų galima sėkmingai suderinti esamą funkciją bei pastato atvėrimą visuomenei.

„Parengtas valdymo planas bus prieinamas ne tik pastato savininkui – KTU, tačiau ir visuomenei. Itin svarbu, kad parengtas projektas, o kartu ir objektas bus pristatytas ne tik Lietuvos ar regiono, tačiau pasauliniu mastu. Tai turėtų svariai prisidėti prie tarptautinio Kauno architektūros garsinimo“, – teigia V. Petrulis.

KTU nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Metų nominacijos

nuotrauka
2025-03-24 09:46
Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-19 08:29
Marijampolės profesinio rengimo centras (MPRC) 2024 metais buvo pastebėtas ir įvertintas reikšmingais apdovanojimais. Sūduvos pramonės ir verslo asociacija centrui įteikė padėką „Už partnerystę ir pasiekimus Sūduvoje ir Lietuvoje“, o centro direktorius Gražvydas Juodišius pelnė Kauno prekybos, pramo...
nuotrauka
2025-02-17 09:33
Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje.
nuotrauka
2025-02-03 10:44
„Auksinė paletė“ – interjero dizainerių „Oskaras", suburiantis talentingiausius Lietuvos architektus ir dizainerius. Per 20 metų konkursas tapo kokybės ir profesionalumo simboliu: jame dalyvavo per tūkstantį kūrėjų, pateikta daugiau nei 2 tūkst. darbų. Jubiliejinė sukaktis – tai proga apžvelgti inte...
nuotrauka
2025-01-31 11:10
Vilniuje, ant Tauro kalno kylanti Nacionalinė koncertų salė – ambicingas projektas, duris atversiantis 2028 metais, tačiau jį jau spėjo įvertinti tarptautinė bendruomenė. Prestižiniuose nekilnojamojo turto rinkos apdovanojimuose (orig. Marché International des Professionnels de l'Immobilier (MIPIM))...
nuotrauka
2025-01-29 06:45
Įmonė „VA STATYBA“, veikianti jau daugiau nei 17 metų, dar kartą įrodė savo lyderystę statybos rinkoje. Kaune jos, kaip generalinio rangovo, pastatytas branduolinės medicinos tyrimų centras pelnė prestižinį „Lietuvos metų gaminio 2024“ aukso medalį. „Šis projektas – tai įrodymas, kad bendrovės speci...
nuotrauka
2025-01-24 09:18
Aplinkos ministerija kviečia savivaldybes dalyvauti Europos Komisijos paskelbtos iniciatyvos – Naujojo europinio bauhauzo (NEB) – premijoms laimėti.
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-14 08:25
2024-ieji buvo ypatingi metai YIT LIETUVA veiklos istorijoje. Net keturi įmonės įgyvendinti projektai sulaukė aukščiausio įvertinimo ir pelnė reikšmingus apdovanojimus. Šie pasiekimai ne tik liudija įmonės kompetenciją tvarumo, technologinių sprendimų ir architektūros srityse, bet ir patvirtina jos ...
nuotrauka
2024-12-17 08:00
Lietuvoje pirmasis visiškai automatizuotas sandėliavimo sistemų statinys, Pabradėje pastatytas įmonės „Raseinių statyba“, ne tik pelnė „Lietuvos metų gaminio“ aukso medalį, bet ir įrodė šalies statybos sektoriaus potencialą žengti koja kojon su pažangiausiomis pasaulio technologijomis. Šio unikalaus...
nuotrauka
2024-12-12 10:09
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje Vilniaus rotušėje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2024 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 17 met...
nuotrauka
2024-12-11 13:58
Šiandien, gruodžio 11 d., Vilniuje 28-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Konkursui šiemet buvo pateikta arti šimto paraiškų.
nuotrauka
2024-12-02 17:24
Pirmadienį, gruodžio 2 d., Aplinkos ministerijoje įvyko Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimų renginys. Jau trečius metus organizuojamo renginio metu buvo pagerbti didžiausi žaliųjų pirkimų paslaugų tiekėjai ir aktyviausios tokiuose pirkimuose dalyvaujančios įstaigos. Taip pat vyko diskusija apie žal...
nuotrauka
2024-11-28 15:44
Siekdama įvertinti efektyviausiai vykdytus viešuosius pirkimus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė 12 organizacijų ir įmonių, kurios tai atliko geriausiai.
nuotrauka
2024-11-25 09:24
„Energy cells" energijos kaupimo sistemos projektas pelnė pripažinimą ketvirtadienį Londone vykusiuose prestižiniuose Europos ir Jungtinės Karalystės „Energy Storage Awards" apdovanojimuose, laimėdamas vienoje svarbiausių – geriausio didesnio nei 100 MW galios Europos projekto kategorijoje. Taip pat...
nuotrauka
2024-10-24 09:42
Spalio 11 dieną Vilniaus rotušėje iškilmingai įteikti Lietuvos architektų sąjungos (LAS), šiais metais atšventusios veiklos šimtmetį, apdovanojimai: Architektūros Riterio ordinai ir LAS Garbės ženklai.
nuotrauka
2024-10-16 12:03
Spalio 11 d. Vilniaus rotušėje paskelbti 2024 metų konkurso Žvilgsnis į save nugalėtojai.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos